Снимка: Pixels
Момчил Лалев
От 1 юли 2018 година Българската народна банка (БНБ) спря смятането на индекса СОФИБОР.
СОФИБОР е български индекс, който се формира на базата на реални сделки между банките. Целта му е да покаже какво плащат кредитните институции, за да си осигурят ликвидност или средства. Така към формираната цена или лихва се прибавя съответната добавка и се получават лихвените проценти по повечето кредити в левове у нас.
Според данни на бранша около 85% от отпуснатите в момента заеми в левове са на основата на отпадналия индекс.
Индексът СОФИБОР навлезе масово в банковото кредитиране преди четири години. Тогава беше променен Закона за потребителския кредит с цел защита на потребителите, а именно банките бяха задължени да използват като основа за формирането на лихвите достатъчно независим индекс, защото преди това всяка институция го правеше на базата на собствена методика.
Именно съмненията в изрядност са и причината за отпадането на индекса. След поредица от банкови скандали, включително с британския индекс Леония, Брюксел въведе Регламент ЕС 2016/1011, съгласно който подобни индекси трябва да се поддържат от лицензирани за това институции. Това налага и БНБ да спре поддръжката на СОФИБОР.
Вижте още: Кои банки дават най-високи лихви по депозитите през 2018-та година?
Какви са вариантите за замяна на СОФИБОР:
1. Ефективна годишна лихва по депозити. Това може да бъде алтернативен публичен пазарен индекс. Този вариант е приложим, тъй като БНБ осреднява средните годишни лихви по депозити, информацията се събира на база реално сключени договори по депозити и отразява достатъчно реално цената, която плащат банките за левовия ресурс.
2. Преминаване от СОФИБОР към EURIBOR. Това е възможно решение на банките след 01.07.2018 г. EURIBOR е пазарен индекс, от същия вид и изчисляван по същия начин както СОФИБОР. Недостатък на този индекс е, че няма да отразява съвсем точно цената на левовия ресурс, тъй като с левове банките се снабдяват предимно от местния пазар.
3. Основният лихвен процент (ОЛП) на Българската народна банка (БНБ). ОЛП представлява пазарен индекс - едномесечен основен лихвен процент, обявяван на интернет - страницата на БНБ. Основният лихвен процент е в сила за периода от първия до последния ден на календарния месец, за който се отнася и е при лихвена конвенция “365/360” (реален брой изминали дни / 360). Форматът на основния лихвен процент е с 2 знака след десетичната запетая.
Промяната относно отпадането на СОФИБОР е техническа и не налага сключване на анекс или преподписване на договор. Законът гарантира, че лихвеният процент по съществуващите договори няма да се промени във възходяща посока.
От Асоциацията на банките в България предупредиха, че всяка банка, използвала СОФИБОР досега, е длъжна да уведоми клиентите си как ще процедира занапред при лихвообразуването.
Междувременно за другият важен индекс, който се ползва за лихвообразуването по евровите кредити, EURIBOR, също се предполага, че може да бъде изместен в бъдеще от алтернативен бенчмарк.
Още по темата:
Скок на депозити и кредити за домакинствата през май
Около 73 милиарда лева държат гражданите и фирмите в банките