Демокрацията е право на избор, само че имаме ли го, пита в коментар за БГНЕС бившият социален министър Христина Христова. Повод за това са предвидените поправки в Кодекса за социално осигуряване, внесени от депутати от ГЕРБ, при които всички българи, родени след 31 декември 1959 г. ще имат една година, за да потвърдят избора си на частен пенсионен фонд или натрупаните им пари за втора пенсия ще отидат в НОИ.
В рамките на осигурителния период на всеки от нас, според предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване, родените след 1-ви януари 1960 г. ще имат право веднъж да прехвърлят допълнителното си задължително пенсионно осигуряване от втория стълб в първия, солидарния, т.е. в НОИ, поясни Христова.
Но в продължение на целия си живот няма да имат право отново да се върнат, ако преценят, във втория стълб, каза тя. И продължи коментара: според мен, това е съмнително право на избор. Би трябвало да се отиде с крачка напред, особено заради по-младите, встъпващи в пазара на труда. На тях трябва да им се даде още по-голямо право на избор - дали да се осигуряват в ДОО или само в капиталова схема, каквато е вторият стълб. Нека те да преценят, защото доверието в пенсионната ни система граничи с нулата. Това в съчетание с ниската осигурителна култура и мотивацията им за това води до едно неприятно явление, което аз наричам бягство от пенсионната система.
Те на практика попадат в сивия сектор, договаряйки се с работодателя да не се внасят осигуровките им и да повишават разполагаемите си пари. В момента на един човек, на когото му предстои пенсиониране, не знае каква пенсия ще получи. Но когато внесените му пари са в цикъла на инвестиционни схеми, по индивидуална партида, той всеки месец може да проследи какви суми е внесъл, колко време ще са му необходими, за да получи набелязания резултат накрая.
Във втория стълб на допълнителното задължително осигуряване по груби сметки има натрупани към 8 млрд. лв. и това е сериозна сума, посочи Христова. Като имаме пред вид дефицита, който е почти 3 млрд. лв. за 2014 г. на ДОО в НОИ, очевидно тези пари могат да послужат за покриване на част от този дефицит. С предвидените законови промени, според мен, се разрушава цялата философия на пенсионния модел в България. И ако е така, по-добре да има откровен диалог с обществото и да се каже: ще има само ДОО, парите ще ви ги вземаме общо, "в кюпа", няма да ви дадем възможности за допълнително пенсионно осигуряване в капиталова схема и в лична партида, коментира тя.
Премиерът в неделя на срещата със синдикатите направи една декларация, която приемам като нещо добро, само че не се изпълнява, отбеляза Христова. Той каза, че ще се търси национално съгласие по пенсионната реформа. Добре, но самата среща беше в двустранен формат - правителство и синдикати, а не както е по закон - правителство, синдикати и работодатели, което само по себе си нарушава заявлението му, заключи тя.