Колкото и да твърдят управляващите, че промяната в модела на работа на пенсионните фондове не е национализация, от бизнеса с частните пенсионно-осигурителни дружества сравняват последната идея точно с национализация. Под натиска на синдикатите без да се консултира с бизнеса премиерът Бойко Борисов еднолично промени системата за втората пенсия.
Родените след 31 декември 1959 година вече ще имат избор къде да отиват вноските им за втора пенсия - в частен фонд или в НОИ, с което се подменя изцяло модела на този бизнес, който управлява огромни средства. Зад благовидния аргумент, че се дава право на избор, държавата се превръща в мощен и едва ли не единствен осигурител. Което е много опасно, защото, ако държавата беше добър стопанин на обществени средства и активи, пенсионно-осигурителната система нямаше да е с такъв огромен дефицит и да се пълни от бюджета.
И още едно зачеркване. С въвеждането на частните фондове и превеждането на парите за втора пенсия при тях, се целеше държавата постепенно да се изтегля от позицията на главен осигурител. С промените ще отпадне възможността процентът на вноската, който отива в частна лична партида, да се увеличава. Сега най-важна става вноската в НОИ, а по този начин няма никаква гаранция, че дупката в пенсионно-осигурителната система постепенно ще намалява, какъвто бе аргументът на премиера.
Само като безсилие и страх от протест и евентуално падане от власт може да бъде определено и решението за втора поредна година да се замрази възрастта и стажа за пенсиониране, след като всички вкупом признават - и синдикатите включително, че без това няма да се мине. Да не говорим за съветите на Световната банка, препоръките на Европeйската комисия.
Не бива да се забравя, че в проектобюджета за догодина бе записано, че въведеното още от първото правителство на ГЕРБ плавно увеличение на възрастта за пенсиониране с 4 месеца, ще важи още от 2015 година. Броени дни след като мина проектозаконът за държавния бюджет за догодина на първо четене в парламента, един от двата синдиката - КНСБ, организира протест и внесе остра декларация в правителството и парламента. Два дни след това бе свикана спешната среща за прекрояване на пенсионно-осигурителната система.
На практика Бойко Борисов с един замах ликвидира тристълбовия осигурителен модел. Лошото е, че всичко се прави зад гърба на бизнеса. Подписаният в неделя меморандум е между правителство и синдикати, с което се нарушава тристранният диалог.