ГЕРБ няма да се откаже от предложените спорни промени за пенсионното осигуряване, но ще ги промени. Премиерът Борисов каза в Брюксел преди заседанието на Европейския съвет, че очаква скоро да бъде намерен компромис, предаде кореспондентът на БНР в белгийската столица.
По думите на Борисов забавянето на пенсионната реформа няма да доведе до проблеми с Брюксел, защото ще е минимално.
Според премиера, всеки българин може сам да реши проблема с избора на пенсионен фонд. Още повече, че това ще доведе до конкурентност в самите фондове. „Те ще имат една година време със своите реклами, със своите офиси да седнат и с всеки един, който се осигурява там, да кажат "При нас доходността е по-голяма, парите ви се управляват по-добре". Ще създадем конкурентност във фондовете и по този начин ще има по-голяма доходност", обясни Борисов, цитиран от БНР.
От случая с КТБ той си извадил извода, че когато нещо става автоматично, когато става безконтролно, в един момент дори една стабилна институция, като БНБ, се оказва, че не е контролирала така както трябва.
По повод на коментарите по предложението на Владислав Горанов щом веднъж избереш НОИ, за да се осигуряваш за втора пенсия, нямаш право да се връщаш в частен фонд, Борисов каза, чул много лъжи за национализация, за подобни глупости, което било абсолютно невярно. Премиерът дори не знае срещу какво ще се протестира. „Че даваме демокрация, че даваме на хората право на избори. Единственото, което виждам, че може да имат основание, е, че ако веднъж от частния пенсионен фонд отидеш в НОИ, след това не можеш да се връщаш. Затова съм възложил на финансовия министър да ми подготви и да ми предложи в най-кратък срок и това решение", посочи Борисов, с което на практика даде заден хода на първоначалния замисъл на финансовия министър.
Премиерът заяви също, че е разговарял с Радан Кънев и Михаил Миков след парламентарната ваканция всички партии в Народното събрание отново да обсъдят въпроса. „Дори снощи като говорих с Кънев му казах да вземе статистика как се управляват тези фондове, имат ли ликвидност, как ги контролират, за да не стане после да кажат, че те расли и по времето на реформаторите.
Още по темата за осигуровките за втора пенсия може да прочетете тук!