Минимална възраст за пенсия в сектор "Сигурност" да е 52 години и 10 месеца от 1 януари 2016 г. След това да расте с по два месеца годишно до достигане на 55 години. Предложението е на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, цитиран от БГНЕС.
Той уточни, че след тази възраст при желание на работодателя служителите може да не напускат работа. Това не значи, че те стават работници първа категория, защото имат различни осигуровки и права.
В сектор "Сигурност" влизат общо около 75 000 душ, които работят в Министерство отбраната, МВР, Пожарна служба и безопасност на населението, ДАНС и НРС. Към момента изискванията за пенсиониране на тези работници е да имат 27 години стаж, от които 18 години трябва да е стажът им в системата. Освен това към момента на пенсиониране служителите трябва да са на работа в съответните системи.
Социалният министър обяви, че предлага изискването служителите да са на работа в конкретната система към момента на пенсиониране да отпадне. "Ставало е дума, не един път, че една от идеите на промените в пенсионната система е да започнем да сближаваме условията и да няма различни изключения за пенсиониране в различни условия", каза Калфин.
Той изтъкна, че служителите в сектор "Сигурност" са били едни от малкото, които не са имали минимална възраст за пенсия, а само максимална такава. Социалният министър предлага още да се раздели различният труд в системата така, че да се отчете високо рисков труд от труд, който е сравним с трета категория или друг вид труд. Предлага се още за особено рискова работа, като военни летци и парашутисти да могат да се пенсионират с 10 години по-рано, тоест на 45 години.
Калфин припомни, че към момента средната възраст за пенсиониране на работещите в тези служби е 52 години и 8 месеца за 2014 г. "Много се говори, че пенсионирането в сектор "Сигурност" намалява средната възраст за пенсиониране. Оборвам го. Те са малко, миналата година са се пенсионирали малко над 2000 души от целия сектор сигурност. Нормалното е под 2000 души годишно да се пенсионират. Процентът за разходи за нови пенсии за сектора е много малък. Те не тежат на пенсионната система", заяви вицепремиерът.
Ивайло Калфин предлага родените след 60-та година, които не се осигуряват в универсални пенсионни фондове и имат по-ниска пенсия от родените преди 60-та година да имат възможност да пренесат сметката си в НОИ и да получават пълната пенсия от 28 %, които им се губят. Сред предложенията влиза още да се създаде 7-ми фонд за финансиране на ранно пенсиониране на служители в сектор сигурност в рамките на Държавно обществено осигуряване, където към момента има 6 фонда.
Ако парламентът приема предложенията, касаещи пенсионирането на служещите в сектор "Сигурност", се очаква те да влязат в сила от 1 януари 2016 г. Ивайло Калфин защити предложенията си като декларира, че служителите на Министерство на отбрана и МВР са декларирали, че не искат да напускат рано системата, а искат да служат максимално дълго. "С тези предложения създаваме увереност за служителите в тази система да могат да останат по-дълго на работа спокойно", категоричен бе Калфин.
Той очаква в началото на май Министерският съвет да приеме окончателните варианти за промяна в пенсионната система и да ги предложи на парламента, който да ги приеме до лятната си ваканция.