По пакета с предложения за пенсионна реформа, който внасяме в Народното събрание, има принципно общо съгласие, постигнато с компромиси от всички страни. Това заявиха премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на брифинг в Министерския съвет. Брифингът беше след среща на правителството със социалните партньори.
„Промените ще бъдат подкрепени от ГЕРБ в парламента и са надявам и другите партии да ги одобрят", уточни премиерът Бойко Борисов, цитиран от БТА.
Устойчивост на финансирането на системата, адекватност на пенсиите и поносимост на условията за достъп до пенсия ще постигне пенсионната реформа, обобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
С пакета се предлага плавно нарастване на възрастта в третата масова категория до достигане на 65 години за мъжете и жените. В сектора "Сигурност" ще бъде въведена минимална възраст за пенсиониране 52 години и 10 месеца, каза Димитров и допълни, че предстои диференциация на минималната възраст в сектора, в зависимост от длъжностите. Минималната възраст за работниците в сектора ще расте плавно до 55 години.
Синдикати, работодатели и правителство са се споразумели възрастта за пенсиониране на категорийните работници да расте до 55 години за първата категория и 60 години - за втората. Остават същите и условията за пенсиониране на категорийните работници - възможност за действие на параграф 4 от КСО.
Социалните партньори са постигнали съгласие и подземните миньори, които работят при много тежки условия, да могат да се пенсионират по-рано от първата категория - на 45 години.
Запазва се възможността и за по-ранно пенсиониране при ликвидация на предприятията и съкращения на щата, съобщи президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Те обаче няма да могат да работят повече.
По отношение на адекватността на пенсиите чрез реформата е постигнато съгласие с увеличаването на тежестта на всяка година осигурителен стаж да се гарантира минимално увеличение на пенсиите с 40 процента, каза Пламен Димитров.
Осигуровките от 2017 година ще бъдат повишени с един процент, а през 2018 година с още един, но не, както беше предвидено, да са за втория стълб, а ще влизат в общественото осигуряване.
Димитър Манолов призова постигнатият между правителство, синдикати и работодатели резултат с пакета от предложения, да не става обект на политическа търговия. Затова и социалните партньори ще започнат срещи с всички парламентарни групи.
По думите на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев реформата ще гарантира предсказуема среда за бизнеса и чуждестранните инвеститори.
Предстои работа по инвалидните пенсии, както и по втория стълб на пенсионната система.
„Първата реформа на правителството не е пенсионната, а е инфраструктурата", каза Борисов в отговор на журналистически въпрос. „Нямаме претенции, че пенсионната реформа започва и свършва с нас. Много от големите проблеми обаче са замитани и отлагани във времето. Затова беше много трудно да се намери разумен компромис, уточни Борисов и подчерта: „Всички ние се опитахме да си свършим работата и максимално да направим компромис."
Бойко Борисов посочи, че работниците в индустрията и миньорите ще имат по-ниска пенсионна възраст. "Няма да допуснем след като се пенсионират да отидат пак и да работят като миньори, и да получават пенсия и заплата", каза още Борисов.