Въпреки неодобрението на работодателите, осигуровките ще бъдат увеличени, категорично заяви вицепремиерът Ивайло Калфин в сутрешния блок на bTV. Той предупреди, че ако не се промени нищо, няма как да има по-висока пенсия, но първо трябва да да се освободи ресурс и после ще се увеличат пенсиите. Вицепремиерът уточни, че когато неговото поколение тръгне да се пенсионира през 2029 г. пенсията би трябвало да е 1300 лева.
Калфин беше категоричен, че ще има определена възраст за пенсиониране на служителите в силовия сектор. "Въвеждаме минимална възраст за пенсиониране на полицаи и военни, също като на миньорите. Да се въведе тази възраст, но и да могат 18-те години стаж да ползват, даже и да не са на служба. Да има отделен фонд за ранните пенсии, който ще се управлява от Националния осигурителен институт /НОИ/, но да се види, че те са достатъчно добре осигурени", обясни вицепремиерът и социален министър.
По неговите думи, нови, по-тежки наказания за работодатели, които не сключват трудови договори с работниците. Експерти от министерствата на труда и на правосъдието готвят промени в Наказателния кодекс, според които ако работник, който няма договор, загине по време на работа, наелият го влиза в затвора. Предложението става броени дни, след като при срутване на хотел край Варна смъртта си намериха четирима работници без договор. "Това е престъпление, което трябва да бъде наказвано тежко", заяви Калфин.
Той изрази надежда, че БСП и ДПС ще подкрепят промените в пенсионната система, подготвяни от неговото ведомство, които предстои да бъдат внесени в Народното събрание. "Ако е честна, част от опозицията ще намери в законопроекта 90% от своите предложения", каза Калфин. Вицепремиерът припомни, че основа за законопроекта е докладът на експертния съвет, работил през последните няколко години, включително по времето, когато министър на труда беше Хасан Адемов (ДПС), а голяма част от предложенията на БСП също могат да бъдат открити в документа.
Министърът, който е представител на АБВ в кабинета, изрази убеденост, че подкрепящите управлението парламентарни групи също ще го подкрепят. По повод критиките от страна на работодателски организации, вицепремиерът обясни, че "няма как да се направят подобни промени и всички да бъдат щастливи" и призова даващите съвети да обявят и как лично са готови да участват в подобряването на системата.
Ивайло Калфин отново подчерта, че са нужни реформи в ТЕЛК, които да гарантират, че парите отиват при най-нуждаещите се за инвалидна пенсия. Той предлага да се създаде втора комисия, която след медицинската експертиза да преценява какво могат да работят хората с увреждания. Подобна практика имало в много държави в ЕС.
„Броят на пенсиите по инвалидност се увеличат, когато се увеличава безработицата", посочи вицепремиерът и допълни, че това ясно показва, че голяма част от хората ползват тези средства, не защото имат увреждания, а защото им са необходими допълнителни средства.
Според Калфин, въвеждането на втора комисия няма да доведе до усложняване на процеса. „Тя ще даде възможност на хората с увреждания да не се затварят у дома и да разчитат на държавна помощ, а да бъдат пълноценна част от обществото. А парите ще бъдат пренасочени към най-нуждаещите се", разясни Ивйло Калфин.
На предстоящия конгрес на АБВ, на който ще се избира председател, той каза, че ще гласува за Георги Първанов.