Снимка: iStock
Теодор Минчев
Когато става въпрос за инвестиране, успешното такова се свежда до следното правило – купувай евтино, продавай скъпо. И истинската тайна в инвестирането е да можете да пресеете какво значи евтино, като в същото време не попадате в „капана на стойността“ (при което поевтиняването на един актив наистина се предопределя от фундаментални причини и затихващ бизнес и само привидно изглежда евтин).
Та как да откриете евтини компании?
За да откриете стойност е добре един актив да отговаря на следните три критерии – акциите да са поевтинели сериозно; наистина да се мразят от пазарните участници; тези акции трябва да са проявили сериозна промяна във фундамента си и посоката на търговия, като са се отдалечили от най-ниските си нива.
Фондовите пазари може и да са рекордно скъпи, но това не означава, че на тях не могат да се открият „евтини“ акции. И сега направо отивам към няколко акции, които изглеждат крещящо евтини, въз основа на мнението на различни финансови експерти.
Intel
Intel страда от нисък растеж, тъй като губи позициите си на пазарите на настолни компютри и сървъри. Това обаче се променя бързо. Издигайки се преди тримесечния си отчет за приходите и след това рязко спадайки, както винаги се случва, Intel е ценна акция.
Гигантът се отклони от пътя, когато конкурентите откриха растеж в разработването на мобилни процесори. След това Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) пое пазара на настолни компютри на Intel благодарение на гамата процесори на Ryzen. Epyc на AMD също превъзхожда подобна линия чипове на Intel – Xeon.
Но актуализираният процесор на Intel от 12-то поколение Alder Lake показва обещаващи резултати. Сайтовете за технически прегледи публикуват много високи оценки. Архитектурата на Intel за Alder Lake се отличава с креативност и хибриден дизайн на ядрото, осигуряващ ефективност и висока производителност. Неговите P-ядра работят с тактова честота до 5.2 GHz, докато неговите електронни ядра работят с максимална честота от 3.9 GHz.
Компанията трябва да засили подкрепата за новия чип и развитието на своята графична карта. За да се гарантира това, главният изпълнителен директор Пат Гелсингер отбеляза, че Intel ще се ангажира по-добре с „подход, насочен към разработчиците“.
Казано по друг начин, Intel има потенциал да започне да възвръща загубените си позиции. А самото запазване на пазарния си дял от тук нататък наистина би било достатъчно постижение за компанията на база текущите й финансови оценки.
Иначе за последната една година акциите на компанията са поскъпнали с 5% на фона на ръст от близо 30% за S&P 500. Или налице е сериозно отстъпление и отговаряне на първия критерии. Акциите на компанията са сериозно недолюбвани от пазарните участници, което до голяма степен предопределя и ниските съотношения в сравнение с конкурентите. Компанията се търгува при бъдещо съотношение цена-печалба от 13.8, спрямо 45.6 за основния си конкурент AMD.
Intel заяви, че очаква поне 74 милиарда долара приходи през 2022 г., което е по-високо от прогнозите на анализаторите от 73 милиарда долара. Но компанията също така планира да похарчи сериозно, заявявайки, че капиталовите разходи могат да бъдат между 25 до 28 милиарда долара през 2022 г. и по-високи през следващите години.
На оперативно ниво Intel каза, че брутните маржове вероятно ще бъдат между 51% и 53% през следващите две до три години, под 56.2%, които анализаторите очакват за 2021 г., според данните на Refinitiv.
Междувременно конкуренти като Nvidia Corp и Advanced Micro Devices, които правят по-бързи чипове чрез използване на външни производители на договори, продължават да изяждат пазарния дял на Intel.
Intel пропусна прогнозите за своя сегмент на центрове за данни, с продажби от 6,5 милиарда долара в сравнение с оценки от 6,6 милиарда долара, според данните на Refinitiv. Гелсингер каза за Reuters, че някои от резултатите в центъра за данни се дължат на това, че китайските доставчици на облачни изчисления - основни клиенти на Intel - се приспособяват към новите правила на китайското правителство.
AT&T
За последната една година книжата на компанията са поевтинели с 14.6%, на фона на повишенито на широкия щатски индекс S&P 500 от 29%. Разнопосочното представяне спрямо широкия бенчмарк не е особено изненадващо предвид на бетата на компанията от под 1 – тя е в размер на 0.7.
И докато историческото съотношение цена-печалба (на база печалбата за последните 12 месеца) е при ниво от 19.5, бъдещото такова, което би следвало в много по-голяма степен да интересува инвеститорите е едва 7.4. Това е положителен знак и сочи очакванията за ръст в печалбата на компанията през следващата една година.
Сравнително ниски са и съотношенията цена-продажби и цена-счетоводна стойност, съответно при нива от 1.06 и 1.15. Но определено има какво да се желае от възвръщаемостта на активите и на собствения капитал при нива от 3.5% и -0.28%.
През последното тримесечие приходите са нараснали със 7.6% на годишна база. И докато кешът от 11 милиарда долара изглежда задоволителен, когато се погледне в баланса към задълженията на компанията от 208 милиарда долара, става ясно с какво са свързани най-големите притеснения на инвеститорите, които дърпат цената на акциите надолу.
На фона на рекордния дълг, който може да тежи по-сериозно на финансовите резултати в бъдеще, предвид на очакваното повишение на лихвите от рекордно ниските им нива, още едно сериозно предизвикателство стои пред акционерите. И то е свързано с възможността да се поддържа този „изключително висок“ дивидент на компанията, в среда на преструктуриране. Компанията изплаща по 2.08 долара годишен дивидент, което въз основа на последната цена на акциите й дава дивидентна доходност от 7.99%. Това е доста над средния процент за последните пет години от 6.11%, макар и в основната си част повишението да се предопределя от поевтиняването на акциите на телекомуникационният гигант.
От общо четиридесет анализатора, които са дали оценка на акциите на компаният, шест са с оценка от „силни покупки“, трима са дали „купи“, 20 - „задръж“ и един „продай“. От друга страна едногодишния ценови таргет на анализаторите е доста положителен – при ниво от 31.49 долара, което дава над 20% потенциал за поскъпване през следващата година.
Следващите резултатите на компанията се очаква да отчете на 21-ви октомври, които ще дадат повече яснота за нейното бъдеще поне в краткосрочен план.
Как AT&T стигна до 11 годишен минимум?
След като се превърна в символ на придобивания в кабелния, безжичния и сателитен телекомуникационен и медиен бизнес, AT&T под новото управление обърна курса и е в процес на преструктуриране и продажба на активи.
Тя вече се е лишила от операциите си по сателитната телевизия DirecTV чрез транзакция с фирма за частни инвестиции TPG Capital и обяви отделяне на WarnerMedia, който след това ще бъде обединен с Discovery (DISCA). Тази сделка ще приключи около средата на следващата година, а акционерите на AT&T ще притежават 71% от комбинираната компания.
Останалото в AT&T ще бъде съсредоточено изключително върху телекомуникационни услуги - връщане към корените на почти 150-годишната американска компания „син чип“. Но технологиите са напреднали сериозно от дните на Александър Греъм Бел.
В бъдеще AT&T ще се фокусира върху разширяването на своя оптичен широколентов отпечатък до повече домове и бизнес, като същевременно изгради своята 5G безжична мрежа. Медийната компания - която ще се нарича Warner Bros Discovery - ще бъде оставена да следва глобална стратегия, базирана на поточно предаване.
И докато анализаторите подкрепят новия фокус на AT&T, те са загрижени за конкуренцията от страна на телекомуникационните партньори и дълговото натоварване на компанията. Очаква се компанията да похарчи милиарди долари повече за лицензи за безжичен спектър, забавяйки напредъка в намаляването на дълга, и да се изправи пред конкурентен натиск във всички останали телекомуникационни бизнеси, което ще натежи на органичния растеж.
И основното предимство на AT&T е, че акциите му са евтини. Бъдещото съотношение цена-печалба е около 8, при малко над 10 за акциите на Verizon Communications (VZ). След отпадането на дивидента от WarnerMedia, доходността на компанията се очаква да се понижи до 5.6%, което макар и по-ниска от днешната дивидентна доходност все още е над тази на Verizon от 4.8% и доходността на 10-годишните американски държавни облигации от 1.5%.
Анализаторите са скептични и към указанията на ръководството на AT&T за 20 милиарда долара годишен безплатен паричен поток след отделянето на развлекателния й бизнес. Този паричен поток е ключов за инвестиционните планове на AT&T - полагането на кабели и изграждането на 5G малки клетки отнема много разходи - и способността му едновременно с това да намалява ливъриджа си и да изплаща щедрия си дивидент.
Bidu
Акциите на Baidu (NASDAQ:BIDU) са разочароващи от десет години. Компанията ефективно изпълнява функциите на Google (NASDAQ:GOOG, NASDAQ:GOOGL) на Alphabet в Китай.
GOOGL акциите са се увеличили с повече от 800% през последното десетилетие. Обратно, BIDU акциите са се увеличили само с 18% от 2011 г. насам. Доста мрачно представяне за това, което се очаква да бъде очевидният победител на китайския пазар.
Само като се погледнат цифрите, може да се каже, че бизнесът на Baidu се е развил отлично през последните години. Въпреки това, книжата на компанията бяха пълен провал.
Какво обяснява широкото несъответствие и какво може да доведе до момента, в който акциите на Baidu най-накрая ще започнат да набират скорост?
Оказва се, че оценката наистина има значение
През 2011 г. приходите на Baidu възлизат на 2.3 милиарда долара. През 2020 г. тя донесе 16.4 милиарда долара. Брутната печалба за същия период е нараснала от 1.7 милиарда долара на 9.9 милиарда долара годишно. Оперативните приходи и печалбите нарастват с по-малък темп, тъй като Baidu инвестира сериозно в други предприятия, което до известна степен ограничава рентабилността. Въпреки това, между 2011 и 2020 г. компанията увеличи печалбата си на акция от 2.99 долара до 10.26 долара.
Акциите на Baidu обаче нараснаха само от 140 долара на 164 долара през това време. Това е депресираща печалба за период от 10 години, когато както китайските акции, така и интернет акциите са склонни да показват по-големи печалби. И така, какво се случи?
С две думи, Baidu беше изключително скъпа акция през 2011 г. След това книжата донесоха повече от 40 пъти приходите. За разлика от това, Alphabet (тогава наричана Google) се продава по-малко от 7 пъти по-евтино. Google също така показа огромно увеличение на печалбите и приходите през десетилетието. За разлика от Baidu, обаче, тя не започна с огромна оценка. По този начин GOOGL акциите успяха да донесат на акционерите печалба, променяйки правилата на играта, докато BIDU акциите почти не се промениха.
Baidu най-накрая се разгорещи и след това започнаха репресиите
Изглежда, че технологичният скок, свързан с пандемията, най-накрая задвижва BIDU акциите. Книжата на компанията скочиха от 125 долара на 350 долара за няколко месеца миналата есен. Baidu достигна рекордно високата си цена на акциите и изглежда, че най-накрая отново набра скорост.
След това започнаха строгите регулаторни мерки в Китай. Китайското правителство преследва всички видове частни предприятия, за които се твърди, че са надхвърлили позициите си на търговския пазар.
Правителството прие регулаторните мерки срещу китайските тютюневи фирми, компании за електронна търговия, стрийминг медия операции и търговски образователни магазини, както и срещу широк спектър от други компании.
Известни китайски фирми като Alibaba (NYSE:BABA) и Tencent (OTCMKTS:TCEHY) видяха, че цените на акциите им паднаха това лято. По-широкият ETF KraneShares CSI China Internet (NYSEARCA:KWEB) е намалял с повече от 50% от 52-седмичния връх. Не е изненадващо, че BIDU акциите паднаха на фона на по-широкия спад в сектора.
Поне досеа Baidu не е била специален координатор в правителствената регулация. Всъщност, предвид скептицизма на Китай към американските технологични гиганти като Alphabet, Baidu би трябвало да бъде на доста прилична основа. Съществува обаче риск, че неблагоприятно решение може да бъде взето срещу Baidu по всяко време. Инвеститорите до голяма степен дисконтираха акциите благодарение на този риск.
Вердиктът за BIDU акциите
Много инвеститори вече избягваха BIDU акциите за всеки случай, тъй като те се смятаха за „мъртви пари“. Когато акциите остават непроменени в продължение на десетилетие, хората са склонни да се откажат от тази идея. Добавете огромните регулаторни проблеми за китайските компании, базирани в САЩ, и BIDU акциите просто ще се окажат на грешното място в неподходящо време.
От финансовите отчети на компанията обаче не става особено ясно, че нещо наистина се е объркало в бизнеса на Baidu. Всъщност приходите и печалбите ѝ са се увеличили значително през последните години. И пандемията изглежда е създала сериозен попътен вятър за компанията до тази пролет.
Съберете всички тези фактори заедно и има причина да се смята, че BIDU акциите могат да нараснат значително, тъй като настроението на китайските акции се очаква да намалее в бъдеще. За да бъде ясно, има много геополитически и регулаторни рискове.
Въпреки това, BIDU акциите може да са паднали повече от достатъчно, за да отразят нарастващите опасения. Акциите се търгуват само при 18 пъти авансовине печалби, което едва ли е взискателен показател за компания, растяща с двуцифрена скорост, коментира анализаторът.
Viatris
Малко акции са толкова евтини в момента, колкото Viatris (NASDAQ:VTRS). Акциите на биоподобните и производителите на генерични лекарства се търгуват само за 3.7 пъти очакваните печалби. Viatris дори се търгува по-малко от балансовата си стойност.
Една от основните причини, поради която Viatris е толкова евтин, е засилената конкуренция за сложните биоподобни и генерични продукти на компанията. По-специално, продажбите на респираторно лекарство Wixela и пластира за контрол на раждаемостта Xulane са ерозирали.
Анализаторите обаче смятат, че Viatris може да се възстанови силно. Консенсусната ценова цел отразява 50% потенциал нагоре за акциите в рамките на следващата година, въз основа на средните прогнози на експертите.
В дългосрочен план тръбопроводът на Viatris би трябвало да може да накара компанията да поеме солидна траектория на растеж. Няколко биоподобни и сложни генерични лекарства или очакват одобрение, или са в късен етап на клинично изпитване. Междувременно Viatris изплаща дивидент, който носи 3,1%.
Global Payments (GPN)
Обръщаме се и към сектора за обработка на онлайн плащания в лицето на Global Payments. Тази компания е един от основните конкуренти на по-известния PayPal и обработва над 50 милиарда транзакции годишно за повече от 3,5 милиона клиенти в над 100 страни. Global Payments работи главно от страна на продавача на транзакциите, като предлага услугите си на търговци и доставчици. Услугите включват обработка на кредитни и дебитни карти и анализ на данни.
Акциите на Global Payments падат от пролетта; акциите достигнаха своя връх при ниво от над $200 през април, но оттогава се понижиха с 39%. В същото време печалбите и приходите през Q2 и Q3 показаха последователни ръстове - и ръководството отчете резултатите за Q3 като рекорд на компанията. EPS достигна $2,18 на акция, което е ръст от 27% на годишна база.
Въпреки стабилните резултати обаче, компанията издаде насоки за приходите за цялата 2021 г., които бяха леко под прогнозите на анализаторите. По-конкретно, компанията се насочи към $7,71 милиарда до $7,73 милиарда, малко под $7,74 милиарда, които Уолстрийт очакваше.
През третото тримесечие Global Payments завърши придобиването на SaaS компанията MineralTree за 500 милиона долара, ход, който ще даде на GPN крак на пазара на B2B плащания. Закупуването на MineralTree беше само едно от нещата, което GPN предприе през септември, за да подобри своя отпечатък.
Компанията също така завърши споразумение с групата за финансови услуги в Обединеното кралство Virgin Money, за да даде възможност за предлагане на свързано плащане за клиентите на Virgin Money. Освен това GPN беше избран за официален доставчик на търговски технологии на стадион Mercedes-Benz, родното поле на Atlanta Falcons на NFL.
Имайки предвид всичко това, можем да разгледаме покупката на GPN от Далио. Той започна нова позиция в тази акция през третото тримесечие, с общо 12 021 акции, които сега се оценяват на 1,57 милиона долара.
Това действие не е изненадващо за 5-звездния анализатор на Коуен Джордж Михалос, който изтъква няколко причини да подкрепят акциите.
„GPN премина от търговия със средна ~2x премия към SPX през последните 4 години (Възможност за дислокация на придобиващия) до 6x отстъпка в момента, въпреки това, което считаме за много постижима дългосрочна перспектива (ниски двуцифрени органични приходи растеж, високи тийнейджъри до нисък 20% кор. ръст на EPS) и почти не забавяне спрямо нивата преди пандемията. Ценовото действие в целия сектор и в много по-малка степен за мрежите отразява усещането за предстоящо прекъсване на посредничеството от по-новите участници и начини на плащане“, каза Михалос.
За тази цел Михалос дава на GPN рейтинг Outperform (т.е. Купуване), а неговата целева цена от $228 предполага възможност за около 76% едногодишен потенциал нагоре.
Като цяло е ясно, че Уолстрийт е в пълно съгласие с перспективите на Михалос. Акциите имат 18 рецензии, които включват 15 купувания и само 3 задържания, за консенсусен рейтинг Силно купуване. Цената на акциите е $129,69, а средната цел от 200,89 долара предполага около 55% повишение през следващите 12 месеца.
Alibaba
Това беше абсолютно брутална година за инвеститорите в акциите на Alibaba (NYSE:BABA). И Уейн Дъган от InvestorPlace го знае от първа ръка, защото е един от тях. Но всеки, който е следвал Alibaba, вече знае, че BABA акциите са спаднали с 42.3% от началото на декември 2020 г.
Въпреки това, никой никога не би помислил, че BABA акциите ще имат такава ужасна възвръщаемост въз основа на основния бизнес на Alibaba. През последното тримесечие Alibaba отчете ръст на приходите от 33.8% на годишна база и нетна печалба от 45 милиарда долара.
Какво се случва?
Защо BABA акциите падат?
BABA акциите не падат поради нищо, свързано с процъфтяващия бизнес на компанията в областта на електронната търговия или облачните услуги. Това се дължи на факта, че китайските регулатори погребват компания, която преди една година беше модел на оптимизъм за дългосрочните икономически перспективи на Китай. Alibaba е китайският Amazon (NASDAQ:AMZN). Инвеститорите са чували това милион пъти.
Всъщност Alibaba все още е китайският Amazon. Но AMZN акциите са се увеличили с 66.5% през последните три години, докато BABA акциите са спаднали със 7.5% през това време. Китайската икономика расте много по-бързо от американската икономика, а приходите на Alibaba растат много по-бързо от тези на Amazon. Защо AMZN расте, докато BABA акциите падат бързо?
Надали някой е много сигурен в това, което се случва. Но Дъган има теория, която не е виждал обсъждана никъде другаде, затова я споделя тук.
Самонанесени рани
През 2019 г. и 2020 г., когато имаше търговска война между САЩ и Китай, анализаторът споделя, че никога не се е притеснявал за директна война между двете страни. Залогът е твърде много пари. Китай произвежда неща и всички ги купуваме. Тази проста динамика е движещата сила на двете икономики.
Това е правилото на човешката природа, че хората винаги в крайна сметка правят това, което е в техен собствен интерес. Но Китай противоречи на това правило, като многократно потиска Alibaba, най-забележителните ѝ акции, изброени на международния пазар. Първо, Китай забрани първичното публично предлагане на акции на Ant Financial, компания за цифрови плащания, в която Alibaba притежава 33% от акциите. Оттогава китайските регулаторни органи многократно са глобявали и порицавали Alibaba и редица други китайски технологични, търговски, образователни компании и такива, занимаващи се с онлайн игри и недвижими имоти.
Въпросът за един милион долара, който го измъчва от месеци, е защо? От началото на годината индексът SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSE:SPY) е нараснал със 17.6%. В същото време ETF-ът iShares China Large-Cap (NYSE:FXI) е спаднал с 16.1%.
Светът наблюдава това и получава ясен сигнал: не инвестирайте в китайски акции. Американските акции се покачват, а китайските акции падат. Американските акции генерират приходи и се конкурират на свободния пазар. Китайските акции, които са твърде успешни, се сблъскват с Китайската комунистическа партия.
Но защо? ККП трябва да види, че напълно разрушава международната си репутация. Китай се възползва много от международните инвестиции. Защо ККП разрушава китайската марка като бързо развиваща се инвестиционна възможност за нововъзникващите пазари и я замества с идеята, че китайските компании и акции имат граница за техния успех?
*Материалът е с аналитичен характер и в никакъв случай не трябва да се приема като препоръка за покупка или продажба на акции на финансовите пазари. Търговията с акции е изключително рискова и може да донесе сериозни загуби след себе си.
Още по темата: