Снимка: iStock
Според ветерана инвестиционен стратег Дейвид Рош световната икономика вероятно навлиза не в рецесия, а във „военна цесия“ и пазарите я подценяват.
Рош, президент на Independent Strategy, предположи, че доказателствата от Украйна за зверства, извършени от руски сили, предотвратяват всяка възможност за бързи мирни преговори.
„При нормална рецесия производството и търсенето намаляват, инфлацията намалява. В този вид рецесия, „военна цесия“, всъщност имате продукция, която пада едновременно с нарастването на разходите и инфлацията“, обясни той.
Това идва, когато пазарите се опитват да се справят с вълна от едновременни икономически препятствия, включително инвазията на Русия в Украйна, растящата инфлация, покачващите се лихвени проценти и прекъсването на доставките от усилията на Китай да овладее огнището на Covid-19.
Говорейки пред „Squawk Box Europe“ на CNBC в петък, Рош, президент на Independent Strategy, предположи, че доказателствата за зверства, извършени срещу цивилни в Украйна от руски сили, ще предотвратят всяка възможност за бързи мирни преговори с руския президент Владимир Путин.
Следствие на това, единствената възможност на Запада е да търси смяна на режима в Русия, каза той, като се има предвид, че Путин не може да бъде видян да се оттегли от Украйна без „победа“.
„Той няма да замени оттеглянето с каквото и да било намаляване на санкциите, така че санкциите остават в сила и мисля, че последствията за Европа са, че ще видите рецесия, защото санкциите всъщност ще се увеличат и ще преминат към пълна енергийна блокада“, каза Рош.
Страните от ЕС миналата седмица се съгласиха на набор от нови санкции срещу Русия в светлината на докладвани случаи на сексуално насилие и изтезания и екзекуции на цивилни, включително пълно ембарго върху вноса на руски въглища. Европа също обмисля допълнителни мерки, включително пълно ембарго върху вноса на петрол, въглища, ядрено гориво и газ.
Украинските власти предупредиха, че е вероятно да бъдат разкрити нови зверства в градове, заловени от оттегляне на руски войници, а Рош твърди, че инвеститорите вече няма да могат да отделят политиката от пазарите.
„Това е огромен шок от страна на предлагането, който ще продължи в храните, в енергията, в металите и мога да продължа. Това ще продължи, докато в същото време се занимаваме с инфлацията в световен мащаб, имаме работа с нарастващите лихвени проценти – мисля, че 30-годишната доходност на съкровищницата ще бъде поне 3.5% след една година – и ние разбира се, разглеждаме прекъсванията на доставките в Китай поради случващото се с Covid, за които хората не говорят, но които очевидно са друга страна на доставките в глобалната система“, каза той.
„Военна цесия“
Рош предполага, че ще бъде твърде трудно за борсовите пазари да продължат да се покачват и твърди, че исторически високата инфлация няма да спадне със забавянето на икономическия растеж, както обикновено се случва при нормална рецесия.
„При нормална рецесия производството и търсенето намаляват, инфлацията намалява. В този вид рецесия, „военна цесия“, всъщност имате продукция, която пада едновременно с нарастването на разходите и инфлацията“, обясни той.
„Виждате това в несъответствието на пазара на труда, виждате това в цените на стоките и мисля, че това ще продължи да се прокарва, така че сте изправени пред много странна ситуация, в която централните банки трябва да избират между тяхната цел за инфлация и растеж“.
Инвеститорите следят отблизо коментарите на централната банка, за да оценят вероятния темп на затягане на паричната политика, тъй като политиците се опитват да овладеят инфлацията, но Рош предполага, че всякакви разговори за лихвените проценти да преминат през следващите години са „преждевременни“.
„Когато болката стане екстремна по отношение на производителността и растежа на икономиката, разбира се, те ще се върнат назад, но мисля, че ще отнеме много повече време, отколкото предполага пазарът на акции“, каза той.
Още по темата: