Снимка: iStock
Акциите бяха на труден път тази година, тъй като инвеститорите се опитаха да предвидят всеки възможен ход на Федералния резерв за борба с инфлацията.
Стратегиите за стойност се държаха по-добре от стратегиите за растеж. Но вместо да се фокусират върху индекси, инвеститорите може да са добре обслужени при диверсификацията с консервативно управлявани компании, избрани от мениджъри на стойност с глобална перспектива.
Един пример е First Eagle Global Fund, който използва подход на стойност за няколко класа активи. Фондът е оценен с пет звезди (най-висок рейтинг) в категорията „Разпределение на света“ на Morningstar.
First Eagle Investments е базирана в Ню Йорк и има около 110 милиарда долара активи под управление. Кимбъл Брукър, съуправител на First Eagle Global Fund, обсъди философията на фирмата за избор на консервативно управлявани компании за стойност. Той направи казуса за три компании.
Референтният индекс S&P 500 в САЩ се претегля от пазарната капитализация, което означава, че ако притежавате акции на SPDR S&P 500 ETF Trust, 23% от парите ви са инвестирани в пет компании: Apple, Microsoft Corp., Amazon.com, Tesla и Alphabet.
Това са страхотни компании и SPY има много ниски разходи. Но неговата висока концентрация в технологично ориентирани акции поставя основата за нещо, с което много инвеститори просто не са свикнали: хладка възвръщаемост по време на цикъл на висока инфлация, нарастващи лихвени проценти и вероятно рецесия, тъй като комбинацията води до по-бавни разходи от потребителите.
Инфлацията в САЩ достигна нов 40-годишен връх през март, като индексът на потребителските цени се повиши с 8.5% спрямо година по-рано, според Бюрото по трудова статистика.
Дългият период на дефлация накара инвеститорите да свикнат с отлична възвръщаемост на фондовия пазар. Съвсем наскоро масивните икономически стимули чрез директните плащания на федералното правителство към потребителите, заедно с действията на Федералния резерв за поддържане на лихвените проценти на много ниски, направиха акциите още по-привлекателни.
Но времената се промениха, както ни показва фондовият пазар тази година. Инвеститорите може да трябва да свикнат с различна среда на фондовия пазар, в която индексните фондове вече не изглеждат толкова безопасен залог.
За пет години до 2021 г. средната годишна възвръщаемост на S&P 500 (с реинвестирани дивиденти) е 16.6%. За предходния 10-годишен период (края на 2001 г. до края на 2011 г.) той е едва 2.9%. Да, това са произволно избрани периоди. Ако продължим по-дълго, за 20 години до 2021 г., средната годишна възвръщаемост на S&P 500 е 9.5%.
Сега погледнете 20-годишната възвръщаемост на институционалния клас акции на First Eagle Global Fund в сравнение с този на S&P 500 до 2021 г.:
Ако се върнем към петгодишните цифри до 2021 г., First Eagle Global Fund върна 54%, докато S&P 500 върна 133%. Но 20-годишната диаграма показва ползата от диверсификацията със значително превъзходство за активната международна стратегия за стойност на First Eagle.
Три акции с международна стойност
Глобалният фонд First Eagle има близо 50 милиарда долара под управление. Неговият портфейл имаше концентрация от 42% в американски акции към 31 декември, с 36% в акции извън САЩ, 14% в инвестиции, свързани със злато, 7% в пари и еквиваленти и 1% в облигации.
По време на интервю Брукър каза, че нарастващата среда на лихвените проценти е била особено тежка за технологичните компании, търгуващи се при високи оценки, тъй като те са склонни да имат „парични потоци в бъдеще, които вие дисконтирате днес“.
И отстъпките ще бъдат по-високи, когато лихвените проценти се повишат, каза той.
„Нашето предпочитание в нашите портфейли е да държим компании, които произвеждат пари в брой днес“, добави Брукър.
Той посочи три примера за компании, държани от First Eagle Global Fund, които според него са отлични стойности в момента:
Bank of New York Mellon – възползва се от по-високите лихвени проценти
Bank of New York Mellon Corp. не се фокусира върху традиционния бизнес на кредитиране. Той има огромен бизнес за попечителство на ценни книжа, както и бизнес за управление на активи на стойност 2.4 трилиона долара към края на 2021 г.
В рамките на звеното за управление на активи са фондове на паричния пазар, които са взаимни фондове, предназначени да имат фиксирани цени на акциите на един долар.
Традиционно фондовете на паричния пазар имат по-висока доходност от банковите сметки, като същевременно са напълно ликвидни. Паричните фондове правят това, като инвестират в търговски книжа и държавни ценни книжа с типичен среден падеж от 90 дни. Но след кредитната криза от 2008 г. имаше дълги периоди с много ниска доходност за тримесечните държавни бонове на САЩ. Тримесечната доходност беше само 0.06% към 31 декември, но сега се повиши до 0.76%.
В продължение на години, с лихвени проценти близо до нула, Bank of New York Mellon и конкурентите бяха принудени да субсидират фондовете на паричния пазар. В противен случай те рискуваха да „счупят парите“, което би означавало спад в цената на акциите и вероятно затваряне на фонда и огромни загуби.
Прекратяването на субсидиите през този период на нарастващи лихвени проценти може в крайна сметка да доведе до увеличаване на годишните печалби на Bank of New York с до 1 милиард долара, според Брукър. Това е невероятна цифра в сравнение с нетния доход на компанията за 2021 г. от 3.77 милиарда долара.
„В продължение на три години компанията има средна нетна печалба от 4 милиарда долара, като същевременно плаща дивиденти от около 1 милиард долара годишно и прави 3 милиарда долара годишно за обратно изкупуване“, каза Брукър. Текущата дивидентна доходност на BK е 2.83%.
С ниска кредитна експозиция, Bank of New York Mellon би имала много по-лесно време да се ориентира в спада на кредитното качество по време на рецесия, отколкото банките, фокусирани върху кредитирането.
Брукър нарече оценката на банката за съотношение цена-печалба „непретенциозна“. Акциите на Bank of New York Mellon се търгуват за 9,9 пъти повече от консенсусната оценка на печалбата за следващите 12 месеца сред анализатори, анкетирани от FactSet. Това се сравнява с форуърдни съотношения цена/печалба от 11.3 за групата на банковата индустрия S&P 500 и 19 за пълния S&P 500.
Jardine Matheson Holdings е със седалище в Хонг Конг. Акциите на компанията, притежавани от First Eagle, се котират на Сингапурската борса. Има и американска депозитарна разписка.
Jardines е основана през 1832 г. и премества централата си в Хонконг през 1844 г. Компанията е конгломерат, който търгува при форуърдно съотношение P/E от само 9.4, според FactSet. „Като сбор от частите, тъй като много компоненти са публични, ние вярваме, че се търгува със значителна отстъпка“, каза Брукър.
Брукър подчерта, че Jardines има силен управленски екип и нисък дълг. Той също така каза, че инвеститорите в САЩ, които свикват с икономика след пандемия, може да не осъзнават, че голяма част от Азия все още е частично заключена, като настоящ пример е Шанхай.
Брукър каза, че докато американските инвеститори са основателно загрижени за валидността на отчитането на някои китайски компании, счетоводството на Jardine Matheson е „над борда, според нас“. Той добави, че по-голямата част от бизнес изложението на компанията е в Индонезия.
Акциите на Jardines имат дивидентна доходност от около 3.50%, като плащанията се извършват два пъти годишно.
Брукър подчерта културата на компанията да „прави бизнес честно“.
Exxon Mobil – предимството на разнообразните активи
Exxon Mobil Corp. беше вторият по големина дял на First Eagle Global Fund към 28 февруари, съставлявайки 2.7% от портфолиото.
Дори след като се повишиха с 37% тази година, за да се добави към печалба от 48% през 2021 г., акциите на Exxon се търгуват при прогнозна P/E оценка от само 9.6. Акциите имат дивидентна доходност от 4.20% и компанията не беше принудена да намали изплащането си по време на застой на цените на петрола през 2020 г.
На въпроса за влиянието на инвеститорите активисти, водени от Engine No. 1, които спечелиха присъствие в борда на директорите на Exxon, Брукър каза, че това се разглежда като „голяма печалба за усилията на ESG“. Но той продължи, че това, което наистина се случва, е „по-сложно“ и че бордът се фокусира върху ефективното разпределение на капитала.
Гледайки далеч напред, Брукър очаква Exxon и други големи интегрирани петролни компании да бъдат „част от решението за климатичния риск“.
В краткосрочен план, по време на толкова много смущения на световните енергийни пазари, той вижда Exxon като завладяваща игра поради разнообразието на нейния бизнес и енергийни активи, особено в САЩ и Канада.
Той посочи по-високите рискове за компаниите, които имат петролни активи в определени региони. За разлика от това, „Exxon може да премести капитал там, където е най-доброто и най-доброто му използване“, каза той.
Топ холдинги
Най-голямата позиция на First Eagle Global Fund към 28 февруари са златни кюлчета, които съставляват 11.1% от портфейла. Ето следващите девет позиции, които да завършат първите 10 позиции:
Company | Ticker | % of portfolio |
Oracle Corp. | ORCL, -0.54% | 2.9% |
Exxon Mobil Corp. | XOM, +2.09% | 2.7% |
Comcast Corp. Class A | CMCSA, -0.76% | 2.0% |
British American Tobacco PLC | BATS, 0.00% | 1.7% |
Meta Platforms Inc. Class A | FB, -1.07% | 1.6% |
Philip Morris International Inc. | PM, -0.74% | 1.6% |
Schlumberger N.V. | SLB, +0.48% | 1.6% |
C.H. Robinson Worldwide,\ Inc. | CHRW, -1.18% | 1.5% |
Compagnie Financiere Richemont S.A. | CFR, -0.21% | 1.5% |
*Данни: FactSet
Още по темата:
3 нискорискови взаимни фонда за закупуване в нестабилни времена