Снимка: iStock
Напрежението в банковия сектор се следи отблизо за потенциала му да предизвика кредитна криза, каза в неделя ръководител на Федералния резерв на САЩ, докато служител на Европейската централна банка също отбеляза възможно затягане на кредитирането.
Властите по света са нащрек за последиците от неотдавнашните сътресения в банките след колапса в американската Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank и спасителното придобиване преди седмица на Credit Suisse.
Миналата седмица приключи с мигащи индикатори за стрес на финансовите пазари. Еврото падна спрямо долара, доходността на държавните облигации в еврозоната се понижи и разходите за застраховане срещу банкови неизпълнения скочиха въпреки уверенията на политиците.
В последния опит за успокояване на инвеститорите Министерството на финансите на САЩ заяви в петък, че Съветът за надзор на финансовата стабилност се съгласи, че банковата система на САЩ е „здрава и устойчива“.
„Това, което не е ясно за нас, е колко от тези банкови напрежения водят до широко разпространена кредитна криза. Тази кредитна криза... след това би забавила икономиката. Това е нещо, което наблюдаваме много, много отблизо“, каза президентът на Федералния резерв на Минеаполис Нийл Кашкари в неделя в шоуто на CBS "Face the Nation".
„Това определено ни сближава“, каза Кашкари, който беше сред най-непоколебимите политици на Фед в защитаването на по-високи лихвени проценти за борба с инфлацията.
Той каза, че все още е твърде рано да се прецени "отпечатъкът", който банковият стрес ще има върху икономиката и следователно твърде рано, за да се разбере как може да повлияе на следващото решение за лихвените проценти на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC).
Междувременно в Европа ЕЦБ смята, че последните сътресения в банковия сектор могат да доведат до по-нисък растеж и инфлация, каза нейният вицепрезидент Луис де Гиндос.
„Нашето впечатление е, че те ще доведат до допълнително затягане на кредитните стандарти в еврозоната. И може би това ще се отрази на икономиката по отношение на по-нисък растеж и по-ниска инфлация“, каза той пред Business Post.
След като швейцарското правителство организира спасителното поглъщане на Credit Suisse от базирания в Цюрих конкурент UBS, германската Deutsche Bank се премести в центъра на вниманието на инвеститорите.
Акциите на най-голямата банка в Германия паднаха с 8,5% в петък и разходите за застраховане на нейните облигации срещу риска от неизпълнение скочиха рязко, а индексът на акциите на водещите европейски банки падна.
Внезапният скок в напрежението за банките повдигна въпроси относно това дали големите централни банки ще продължат да преследват агресивни увеличения на лихвените проценти, за да се опитат да намалят инфлацията, и накара някои да спекулират кога лихвите ще започнат да падат.
Ерик Нилсен, главен икономически съветник на UniCredit в Лондон, каза, че централните банки не трябва да отделят паричната политика от финансовата стабилност във време на засилени страхове, че банковите проблеми могат да доведат до широко разпространена финансова криза.
„Големите централни банки, включително Фед и ЕЦБ, трябва да направят съвместно изявление, че всяко по-нататъшно повишаване на лихвените проценти е изключено поне докато стабилността не се върне на финансовите пазари“, каза Нилсен в бележка в неделя.
Федералният резерв повиши лихвените проценти с една четвърт пункт тази седмица, но отвори вратата за спиране на по-нататъшните увеличения, докато стане ясно как практиките за банково кредитиране могат да се променят след скорошния колапс на SVB и базираната в Ню Йорк Signature Bank.
"Има някои обезпокоителни признаци. Положителната страна е, че изтичането на депозити изглежда се е забавило. Известно доверие се възстановява сред по-малките и регионалните банки", каза Кашкари.
Турбуленцията сред банковите акции от двете страни на Атлантическия океан продължи до края на седмицата, въпреки усилията на политици, централни банки и регулатори да разсеят опасенията.
„Видяхме, че капиталовите пазари до голяма степен са затворени през последните две седмици. Ако тези капиталови пазари останат затворени, защото кредитополучателите и кредиторите остават нервни, тогава това ще ми каже, добре, това вероятно ще има по-голямо въздействие върху икономика“, каза Кашкари, добавяйки: „Така че е твърде рано да се правят прогнози за следващото заседание на FOMC“.
Федералният резерв въведе програма за спешно кредитиране, предназначена да предпази други регионални кредитори от проблеми. Последните данни показаха, че парите се преместват от по-малки към по-големи банки в дните след колапса на SVB на 10 март, въпреки че председателят на Фед Джером Пауъл каза миналата седмица, че смята, че ситуацията се е „стабилизирала“.
Още по темата: