Снимка: iStock
Дълго време парите имаха толкова малка възвръщаемост, че бейби-бумърите нямаха друг избор, освен да инвестират повече в по-рискови акции, когато наближаваха пенсионирането си, за да получат възвръщаемостта, от която се нуждаеха.
Но откакто Федералният резерв започна да повишава референтния си лихвен процент, това се променя и паричните инвестиции отбелязват едни от най-големите печалби от повече от десетилетие.
Средната възвръщаемост на онлайн спестовната сметка сега е 4,39%, според DepositAccounts.com. Средната доходност на онлайн, едногодишен сертификат за депозит или CD сега е 5,10%, докато едногодишната съкровищни бонове носи доходност от 5,46%.
Финансовите консултанти вземат това предвид, докато помагат в управлението на портфейлите на своите пенсионирани клиенти и тези, които се пенсионират. Но докато мнозина изразиха ентусиазъм за новите опции, които паричните инвестиции предлагат, тези съветници също предупредиха, че акциите все още играят неразделна част от пенсионното портфолио на инвеститора.
„Въпреки че краткосрочните инвестиционни продукти, като парични пазари и CD, могат да играят роля в портфейлите, може да е трудно да се изгради по-дългосрочно разпределение на портфейла около тях, тъй като краткосрочните лихвени проценти могат да варират при промени в паричната политика“, каза Адам Райнерт, главен инвестиционен директор и главен оперативен директор на Marshall Financial Group. „Въпреки че с по-високи лихвени проценти по средносрочен дълг, инвеститорите може да не трябва да бъдат толкова зависими от разпределенията на собствения капитал, за да свършат толкова голяма част от тежката работа за портфейлите, колкото през 2010-2019 г.“
Какво купуват и за кого?
Джордан Бенолд, финансов плановик от Benold Financial Planning, каза, че фирмата му преди това е съветвала клиенти, които са били в пенсия или близо до нея, да инвестират в „активи с по-рисков доход като привилегировани акции, корпоративни облигации и REITs, за да увеличат доходите си“.
Сега той препоръчва шестмесечни съкровищни бонове „просто защото плащат най-много“.
„Няма причина да поемаме този риск, когато един от най-сигурните активи в света плаща 5,5%“, каза той. „Също така карам моите по-млади клиенти да инвестират малка част в съкровищни бонове за тяхното разпределение на облигации. Това не е голям процент, но още веднъж, ще осигури застраховката, от която се нуждаят, ако фондовият пазар се понижи и ще плащат висока купон."
Депозитните сертификати, по-специално, могат да бъдат от полза както за почти пенсионерите, така и за настоящите пенсионери.
Малкълм Етридж, изпълнителен вицепрезидент на CIC Wealth, отбеляза, че CD-та с матуритет от шест до 12 месеца са силна инвестиция за пенсионери, които вече са започнали да извличат приходи от портфолиото си. Предпенсионираните, загрижени, че може да се оттеглят в рецесия, могат да „намалят риска от портфолиото си“, като прехвърлят разходите за няколко години в пари чрез посредничество на CD, каза той, което им позволява „да издържат на всяка потенциална буря, докато влизат в пенсия“.
„Купуваме повече депозитни сертификати с посредничество от името на нашите клиенти през последните седем или осем месеца, отколкото през който и да е друг период от моята кариера“, каза Етридж.
През последната година и половина Holzberg Wealth Management пренасочва клиентските портфейли към CD стълби с минимален риск. CD стълбите са, когато финансовите плановици използват множество сертификати с различни дати на падеж.
Ако лихвените проценти продължат да се покачват, фирмата планира да реинвестира краткосрочните CD средства в такива с по-дълъг падеж, което увеличава общата доходност, каза Маркус Холцберг, сертифициран финансов плановик във фирмата.
„Ако лихвените проценти паднат, същата стратегия може да продължи или да бъде пренасочена към други пазарни възможности“, каза той. "С други думи, това е печеливша стратегия."
Ами акциите?
Акциите обаче все още играят важна роля в портфейлите.
За приблизително последните 40 години нетният растеж от парични средства беше намален до нула след изваждане на инфлацията и данъците, каза основател и директор на Daniel J. Galli & Associates.
„За да има реален растеж на покупателната способност, доларите трябва да печелят повече от това, което парите в брой могат да получат“, каза той. „Исторически акциите са осигурявали това ... Цената, която плащаме, е нестабилност. Но за дълги периоди от време акциите като цяло са осигурявали реален растеж на покупателната способност.“
Джон Улин, главен изпълнителен директор на Ulin & Co. Wealth Management, също посочи, че Федералният резерв в крайна сметка ще намали лихвите - макар и може би не за няколко години предвид срещата на Фед тази седмица - като ги върне там, където започнаха миналата година.
„Въпреки че може да е разумно да се позиционират няколко години парични резерви в нискорискови, високодоходни парични инструменти“, каза той, „инвеститорите ще се възползват по-добре с времето, като останат диверсифицирани, ребалансират и купуват ниско в акции и облигации за техните дългосрочни пенсионни сметки и да не се отказват от потенциални печалби около оборота на следващия бичи пазар."
Още по темата: