Снимка: iStock
Средната 30-годишна фиксирана ипотечна лихва се покачи над 7% тази седмица, достигайки 7,03% от 6,94% седмица по-рано, според традиционните месечни данни на Freddie Mac.
Лихвените проценти започнаха да се покачват, след като служители на Федералния резерв казаха миналата седмица, че ще намалят референтните лихвени проценти само ако инфлацията се забави още повече и дори предложиха възможност за повишаване на лихвените проценти, ако данните за инфлацията продължат да са разочароващи. Повишаването на лихвените проценти по ипотечните кредити имаше незабавно въздействие върху купувачите на жилища, чувствителни към разходите за финансиране, възпрепятствайки покупателната активност на вече затруднения пазар.
„Повече ястребови коментари относно инфлацията… както и икономическите сигнали, които се преместиха настрани през последните няколко седмици, доведоха до покачване на ипотечните лихви, тъй като пазарите продължават да намаляват очакванията за понижение на лихвените проценти“, каза Сам Кхатър, главен икономист на Freddie Mac .
Ипотечната активност спада
Според Асоциацията на ипотечните банкери както покупките, така и дейностите по рефинансиране са намалели. Заявленията за покупка са намалели с 1% спрямо преди седмица, докато дейността по рефинансиране е спаднала с 14%. Търсенето на ипотечни кредити е с 10% по-ниско в сравнение със същата седмица преди година.
„Кредитополучателите остават чувствителни към малки увеличения на лихвените проценти, което оказва влияние върху пазара на рефинансиране и поддържа заявленията за покупка под нивата от миналата година“, каза Джоел Кан, вицепрезидент на MBA и заместник главен икономист, добавяйки, че купувачите на жилища продължават да се борят да намерят жилища в рамките на бюджета си.
Според Freddie Mac лихвените проценти по ипотечните кредити се движат между 6% и 7% досега тази година. Купувачите плащат разходи по заеми над два пъти по-високи, отколкото преди три години, когато лихвите се движеха около 3%.
При сегашната средна ставка купувачът на жилище би плащал 1600 долара месечно за жилище на стойност 300 000 долара с 20% първоначална вноска, според ипотечния калкулатор на Yahoo Finance.
Броят на наличните еднофамилни къщи за продажба беше около 1,2 милиона миналия месец, което е ниско за десетилетие, с изключение на пандемията, когато обявите бяха около 1 милион единици. По-голямата част от собствениците на жилища имат проценти, по-ниски от днешните средни.
Девет от 10 собственици на жилища с ипотеки имат лихвен процент под 6%, според Redfin. Несъответствието е причинило феномен, известен като „ефект на блокиране“, при който много собственици избират да останат на мястото си, вместо да продават, за да запазят изгодните цени.
Активните обяви през април са с 30% по-ниски в сравнение със същия месец на 2019 г. и се равняват на около 3,5-месечно предлагане, според NAR. Пазар с 6-месечно предлагане се счита за балансиран. Междувременно делът на жилищата, продадени над офертната цена, достигна близо 35% през април, според Redfin.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.