Източник: www.darikfinance.bg
Поемането на нов дълг чрез синдикиран заем, т.е. заем чрез няколко чужди банки, ще излезе много по-скъпо за държавата, отколкото ако се подготви облигационна емисия догодина. Това е експертната позиция на депутатът от ДПС Алиосман Имамов.
Това заяви ред БНР, че в момента във финансовото министерство тече подготовка за новия дълг от 4.5 млрд. лева, като се очаква по-голямата част от него да бъде взета от международните пазари именно чрез заем от няколко банки.
Допълнителният дълг е необходим да се осигурят средства за Фонда за гарантиране на влоговете, да се дофинансират бюджетните разходи до края на годината и да се осигури ликвидна подкрепа за банковата система.
ДПС и БСП са категорично против поемането на нов дълг, което се предлага в актуализацията на бюджета. ГЕРБ и Реформаторският блок смятат, че новият дълг е необходим за стабилизиране на ситуацията.
Пари във Фонда за гарантиране на влоговете могат да бъдат осигурени от БНБ, като за целта се използва депозитът на управление "Банково" в управление "Емисионно", който е на стойност над 5 млрд. лв., смятат от БСП.
Вариантите за емитиране на външен дълг са два – облигационна емисия или синдикиран заем.
Според Али Осман Имамов от ДПС "синдикираният заем е реализиран много по-бързо за сметка на доходността. Краят на годината наближава и затова е избран този вариант. Но така се водят преговори по основните параметри и се губи до голяма степен пазарният елемент".
Мартин Димитров от Реформаторите обаче смята, че "ситуацията в момента е такава, че ако се направи както трябва, има голяма ликвидност на международните финансови пазари", ще бъдат постигнати добри условия при продажбна облигации.
Финансовият министър Владислав Горанов обаче счита, че "това е тема на пазара. Не трябва да влияем предварително".