„Обсъдихме Плана за инвестиции на Европейската комисия (ЕК) от 315 млрд. евро, чиято цел е възстановяването на растежа в Европа и създаването на работни места", каза пред журналисти заместник-председателя на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева след срещата си с премиера Бойко Борисов.
„Възползвайт есе от него", призова тя и поздрави Борисов, че успял да направи правителство в нелеки условия. „Така той запази страната ни от риска да влезе в още по-сериозна политическа криза. Знаем колко навреди на икономиката и на качеството на живот на хората последната година и половина. Има парламент и правителство и това много се цени в Брюксел, посочи Георгиева, която в понеделник ще има разговори с икономическия екип на правителството.
„Преди две седмици ЕК размрази парите по оперативната програма "Околна среда" а днес беше одобрена първата от новите програми - "Развитие на човешките ресурси", с бюджет един милиард евро предимно за откриване на нови работни места", каза еврокомисар Георгиева. Тя благодари, че България я е подкрепила за втори мандат в ЕК.
„За нас е важно да има добри резултати от усвояването на парите от ЕС, защото европейската солидарност е изключително важна за просперитета в Европа, заяви тя. Няма как да водим преговори за бюджет на ЕС, ако не усвояваме парите, които ни се дават", каза Георгиева. За България това са 4,5 млрд. евро от предишния период и имаме 16 милиарда за следващия период. „Важно е страни като нашата да работят с ЕК, така че да има резултат за нашата икономика", допълни тя.
По думите на Георгиева пари в Европа има достатъчно, неслучайно Европейската банка дава отрицателен лихвен процент по някои от депозитите. „За България има интересни проекти в сферата на енергийната ефективност. Правителството обеща да санира сградите, за да се намалят сметките за отопление и да се повиши стойността на имотите на хората", каза Георгиева. Четирите основни приоритета за този План са инфраструктура, енергийна ефективност, дигитален пазар на Европа и инвестиране в иновации, което е особено важно за нашата страна.зам.-председателят на ЕК, фондът е разделен на две части за големи фирми и за малки и средни предприятия. „Трябва да се погледне с какво може още да се кандидатства и да се ангажира частният сектор", препоръча тя.