Не се вижда в тези числа, които са дадени, идеята за реформи в определени области, а всички говорят, че те са страшно необходими. Това заяви пред БНР президентът на КТ "Подкрепа", д-р Константин Тренчев, след първата среща на Тристранния съвет за социално сътрудничество, след като Кабинета „Борисов" дойде на власт.
Според д-р Тренчев, приходите са силно подценени. Явно се обръща философията. „По времето на Орешарски мислеха, че ще съберат много и бяха заложили много. Сега твърдят, че ще съберат много малко, явно, с цел да вържат гащите и дефицита. Поради редица други причини, някои от които изтъкнах, не приемаме това разпределение и този бюджет!..Бюджетът е една от най-важните форми за правене на политики. Явно не се вижда корекция", обобщи лидерът на КТ „Подкрепа".
Според него Бюджет 2015 се разминава с програмната декларация, която политиците лансираха при сформиране на управлението. Личното мнение на д-р Тренчев е, че вероятността държавата да катастрофира тази зима е 90%! „Да се надяваме, че Господ не ни е загърбил и ще успеем пак да минем между капките! Следя всички системи, особено енергетиката, нещата са повече от трагични... спускаме се стремглаво надолу и едва ли ще се спасим!", коментира още Тренчев.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров от своя страна подчерта, че трябва да се харчи, да има стимули за нарастване на потреблението, а в проектобюджета не се вижда нищо такова.
"Нашата оценка също е негативна. Смятаме, че настоящият бюджет продължава една политика на рестрикции и ограничения във всички области. За мен по-важното е не само че няма реформи, но и няма никакви шансове да се сглобят антидефлационни... Единственият лек е стимулиране на потреблението, трябва да се харчи, да има допълнителни стимули, механизми към потреблението, на доходите на хората, на всички категори и групи, към предприятията, държавата да инвестира през допълнителни дългови ниструменти! В същото време големи сектори са пред разпад", предупреди лидерът на КТБ.
По думите му енергийният сектор се нуждае от 3 милиарда и 200-300 милиона, толкова дължи. Секторът вътре е пред запушване и спиране. Това в бюджета не личи някой да го е прозрял и да каже, че част от тези задължения, по някакъв начин, ще бъдат преструктурирани и управлявани. Всички останали плащания се замразяват. Това няма как да очакваме, че ще стимулира потреблението.
„Отново ще се нагнети социално напрежение в обществото. Убеден съм, че в следващите дни ръководството на двете конфедерации ще се занимават с въпроса какво да направим, за да няма увеличение на пенсионната възраст с 4 месеца от следващата година. В икономиката, в индустрията нищо не се случва за това, което говори Юнкер? Няма грам идея накъде ще върви нашата индустрия, ако следваме европейската логика. Сякаш този бюджет е направен от неутрален наблюдател, който гледа да се вмести в приходите и разходите, в 3-процентен дефицит, без значение какво става в икономиката, социалната сфера или в доходите", заяви Димитров.
По-рано през деня от Българскат астопанска камара разпространиха позицята на трите работодателски оргнизации - БСК, Асоциацията на индустриалния капитал в България и БТПП. В нея се посочва, че бизнест не приема философията на Бюджет 2015, тъй като в него нямало заложени реформи.