За първи път от 2007 г. насам се очаква всички държави-членки на Европейския съюз, да отбележат икономически растеж през настоящата година, показват данните от зимната икономическа прогноза на Европейската комисия, представена днес в Брюксел.
За България реалният растеж на БВП се очаква да спадне от 1,4% през 2014 г. до 0,8% през 2015 г. и 1% през 2016 г. Безработицата в страната се очаква плавно да намалява - от 11.7% за миналата година до 10.9% през 2015 г. и да достигне 10.4% през 2016 г.
През ноември ЕК понижи значително прогнозите си за ръста на българската икономика - до 0,6 процента през тази и 1 процент през следващата година. Като един от основните проблеми у нас беше посочено спадналото доверие в банковата система след затварянето на КТБ, а като един от основните рискове - зависимостта от вносния руски газ. Заложени бяха и очаквания за свръхдефицит и растящ дълг до края на тази година и през 2016 г.
Според зимната прогноза, през 2015 година се очаква икономическата активност в ЕС и еврозоната да нарасне умерено, а през 2016 г. да се засили допълнително. За целия ЕС очакванията са за ръст до 1,7%, а до 1,3% за еврозоната. Прогнозата за 2016 г. е годишният растеж да достигне съответно 2,1% за целия ЕС и 1,9% за еврозоната, благодарение на по-високото вътрешно и външно търсене, експанзионистичната парична политика и неутралната като цяло фискална политика.
Изгледите за растежа в Европа все още са ограничени поради неблагоприятната инвестиционна среда и високата безработица. Все пак от есента насам се забелязват редица значими благоприятни тенденции. Цените на нефта намаляват по-бързо отпреди, еврото значително се обезцени, ЕЦБ обяви политика на увеличаване на паричната маса, а Европейската комисия представи своя План за инвестиции за Европа. Всички тези фактори оказват положително, макар и умерено, влияние върху растежа.
Специално за България основните ограничения по отношение на прогнозата са свързани с търсенето на вътрешния пазар, по-специално инвестициите и частното потребление.
Инфлацията се очаква да се върне към положителни в края на 2015 г. След значителна отслабване на фискалната позиция през 2014 г., общият бюджетен дефицит той ще се подобри до 3% от БВП през 2015 г.
Основни показатели от зимната прогноза на Европейската комисия