Около 1800 собственици на ведомствени бензиностанции са декларирали пред Националната агенция за приходите (НАП) обектите и съдовете, които използват. Те са заявили, че имат 3250 съда или съоръжения за съхранение и зареждане на гориво. 2089 от тях се използват за зареждане на машини (основно селскостопански), а 699 - на превозни средства.
От НАП припомнят, че остават още три дни - до 9 март, за всички ведомствени бензиностанции (както и всички задължени лица по чл.118, ал.8 от ЗДДС) да подадат в НАП данни за наличните съдове или съоръжения за съхранение и зареждане с течни горива, с които разполагат. Това гласят промените в Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, които влизат в сила от днес.
Според новите изисквания, задължените лица трябва да изпратят данните по електронен път, подписани с електронен подпис, чрез Портала за е-услуги на приходната агенция. Собствениците на бензиностанциите трябва да подадат данни за всеки от съдовете и съоръженията за зареждане на гориво, с които разполагат, обема, вместимостта на съда, вида на горивото, което се зарежда, предназначението му, регистрационен номер на стопанисваната мобилна цистерна, общото изразходвано гориво през миналата година и др. данни.
Търговията с горива беше идентифицирана като един от най-рисковите браншове от фискална гледна точка още преди 5 години. Последователно бяха предприети законодателни и контролни мерки за намаляване на щетите за бюджета. Пример за това са дистанционна връзка с приходната агенция, монтирането на нивомерни системи във всеки обект за търговия с течни горива. През 2013 г. беше внедрена и информационна система „Контрол на горивата", чрез която НАП и Агенция „Митници" проследяват движението на течните горива на територията на страната.