В България има възможности за по-високи заплати, заяви в Добрич лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БНР. Той уточни, че в Конфедерацията вече има разработена система към Кодекса на труда за справедлива оценка и заплащане на труда и това трябва да става чрез колективното трудово договаряне.
„Първо, това искаме от властта, да стабилизира системата на колективното трудово договаряне в Кодекса на труда, да гарантира, че правото на сдружаване е охранено през Наказателния кодекс, нещо, което премиерът Борисов обеща на нашата годишнина на 18-и, че ще направи, но още не е направил, правото на синдикално сдружаване, особено малките частни фирми, където се знае, че нарушават драстично това право, за да може да има колективно договаряне. Няма ли колективно договаряне, ще има такива заплати. Не е виновна икономиката", обясни Пламен Димитров.
Според него, в България се получават наполовина по-малки заплати. „Да го кажа така по-простичко - по-малко, отколкото произвеждаме. И всички заклинания на бизнеса, че трябва да произвеждаме повече, за да получаваме повече, всъщност са верни, но искаме първо да ни платят това, което вече сме произвели", подчерта синдикалният лидер.
Той беше категоричен, че в обществения сектор няма политика на доходите, но попита: „Кой е най-отгоре на тази обществена оценка, кой трябва да получава най-много и защо, кой го е оценил?"
По думите на лидера на КНСБ правото на синдикално сдружаване е необходимо особено за малките частни фирми.