ур
Работодателските организации заявиха категорично на днешния Тристранен съвет на социалните партньори (НСТС), че не приемат избрания подход за актуализация на тазгодишния бюджет, който, според тях, ще осигури средства за сектори без реформи. И посочиха конкретно ВР и отбраната.
Социалните партньори обсъждаха освен актуализацията на тазгодишната финансова рамка, така и бюджета за 2016 година. Разгледани бяха и бюджетите за догодина на Здравната каса и на НОИ.
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал обяви, че не се приема и заложеният за догодина ръст за сектор "Отбрана": „Особено разходи за въоръжаване, които са за сметка, може да се каже, на всичкото отгоре и на нов дълг. За сметка на това, образованието и науката са недофинансирани сектори, ние подкрепяме увеличаването на разходите там, но те не трябва да са свързани само с нарастване на заплатите. Бихме искали да видим повече грижа за техническото образование, за природо-математическите науки, включително за държавни стипендии за тези сектори, тъй като има остър недостиг на пазара на труда."
Димитър Бранков от БСК поиска допълнително финансиране за БАН през следващата година: „Нивата на заплащане на млади учени, на специалисти с висше образование - там са на нивата, близки до минималната работна заплата. Така че колегите от БАН предлагат, и ние считаме за напълно обосновано, да се осигури масирано финансиране и възстановяване нивото още от 2016 година. Това ще изисква в порядъка на около 20-24 милиона лева."
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) настоява за повече средства за ваучери през 2016 година: „Тази година ваучерите свършиха в края на септември, догодина вероятно ще свършат юли-август, тъй като тази практика, която е изключително полезна и положителна, се разширява, но за съжаление лимитът седи на едно и също място. Нашето предложение е лимитът да бъде увеличен на триста милиона за следващата година."
Социалните партньори изразиха и несъгласие с някои параметри на Бюджет 2016. Повече пари за заплати и свиване на дефицита обеща финансовият министър. Според него догодина дупката в хазната ще се свие до 2% или 1,8 млрд. лева. За сметка на това бюджетният дефицит вкрая на настоящата година ще превиши 3 на сто.
Финансовият министър поиска помощта от бизнеса и синдикатите в оказването на натиск за реформи в ключови сектори - например, в отбраната и вътрешните работи. „Защото популизмът, колеги, е по-лошо от алкохолизма, защото алкохолизмът е нещо индивидуално, като заболяване и преживяване, докато популизмът е абсолютно такава общонационална зараза и тя е като цялостно качество на правене на политика", посочи Горанов.
Той призна, че през бюджета може да оказва единствено натиск за реформи, но не и да ги направи: „Независимо че е вярно, че ако се мести гробище, не можеш да разчиташ на помощ отвътре, все пак тази инициатива за промяна в отделните сектори би трябвало да среща подкрепа от самите ресорни министри. В противен случай ще върнем образа на предишни финансови министри, които силово и арогантно са налагали определени тези."
Утре на извънредно заседание правителството ще обсъди бюджетната рамка, стана ясно на днешното заседание на НСТС.
В крайна сметка днешното заседание на Тристранния съвет приключи без съгласие и по трите бюджета - на държавата, на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.