Стабилност, реалистичност, резултат. С тези три думи обясни философията на Бюджет 2016 финансовият министър Владислав Горанов пред депутатите и поиска от тях подкрепа. Още в начало на своето изказване той предупреди, че без необходимите реформи не може да се постигнат темповете на растеж на държавите, които се справят по-добре със структурните си дисбаланси.
Горанов беше категоричен, че се закъснява с реформите, с което обясни в известна степен защо се налага актуализация на тазгодишния бюджет с нови разходи за 387.8 млн. лв. „Актуализацията е неизбежна заради края на оперативните програми за периода 2007 - 2013, както и заради невъзможността за рязко свиване на персонала в някои сектори и необходимостта от извънредни разходи за обезщетения, каза Горанов и припомни, че още през пролетта е предупредил, че темповете на реформи са незадоволителни. „Стъпка напред е осъзнаването, че такива трябва да има", отбеляза министърът.
Горанов подчерта, че предлаганият от правителството бюджет е съобразен с реалността, дава възможности държавата да изпълнява своите най-важни функции - за социална помощ и отбрана (където имаме международни ангажименти), гарантира стабилност на фона на заобикалящите ни проблеми.
Два ключови приоритета открои финансовият министър - образование и инфраструктура, и увери, че е намерен балансът за догодина.
По думите на Горанов, качеството на образоване ще се подобри чрез повишаване на възнагражденията на преподавателите. Обръщането към най-качествено образование е много важно. Училищата, които предлагат най-доброто обучение, да бъдат стимулирани. Така аргументира той заложените повече пари за образование и наука догодина.
За инфраструктурата водещи ще са инвестициите и мерките за териториално сближаване.
Министърът очаква в началото на януари 2016 г. да бъдат сключени договори с ръководните органи на 4 оперативни програми.
Растеж за догодина на БВП с 2,6 на сто като основен двигател ще бъде крайното търсене, спад на безработицата до 9,1 на сто, средногодишна инфлация 0,5%, в средносрочен план запазване стабилността на публичните финанси. Това пък са част от заложените параметри в проектобюджета за следващата година, които посочи Владислав Горанов.
Той обяди, че към 17 ноември т.г. приходите са с 1,764 млрд. лв. повече от 2014 г., като в тях не са включени средствата от еврофондовете. Финансист номер едно посочи, че за 2016 г. целта е да се запази фискалната стабилност и да се намали размерът на бюджетния дефицит. В по-дългосрочен план - 2017- 2018 г., прогнозата за дефицит, според Горанов, е съответно 1,4 и 1,00 процента от БВП.
Той увери, че данъчно-осигурителната политика ще бъде ориентирана към подкрепа на икономическия растеж, ще се запазят и размерите на осигурителните вноски.
"Чух критики към проекта - и рационални, и популистки. Те няма да ме разколебаят в увереността, че управлението е добро и начинът, по който се харчат парите на данъкоплатеца, е по-добър", каза в заключение Горанов и отново призова депутатите да подкрепят проектобюджета за догодина.