Бюджет 2016 не е бюджет на реформи, пицата е тиха, незабележима и няма да се запомни с нещо особено. Това каза бившият финансов министър Симеон Дянков в сутрешния блок на bTV. Според него, през последните години България харчи повече пари, отколкото разполага, и няма "затягане на коланите".
По думите на Дянков страната вече се намира в дългова спирала. „С бюджета кабинетът си гарантира спокойствие, но не може година след година да е така. Дори и да можеш да овладееш ситуацията, накрая плащаш големи лихви", каза той.
При представянето на Бюджет 2016 за първо гласуване в парламента финансовият министър Владислав Горанов го определи с три думи: стабилност, реалистичност и резултати. В него са заложени приходи от 33 млрд. лв., разходи - 34.8 млрд. лв., дефицит - 1.8 млрд. лв., или 2%. Предвиден е растеж на БВП с 2.6%.
Дянков обаче смята, че по-големите дефицит и дълг ще бъдат проблем в бъдеще, защото ще трябва да се вдигнат данъците. „Въпреки това, за мен бюджет 2016 е положителна стъпка спрямо 2015 и 2014 година, които бяха лоши бюджетно за България", каза още бившият финансов министър.
Дянков очерта още един възможен проблем в новия бюджет - заложената концесия на Летище София, от която се очакват приходи от около 600 милиона. „Стъпката към такава концесия е добра, летището може да се развие повече, но дали толкова пари и толкова бързо могат да се вземат, аз се съмнявам", посочи той.
Бившият финансов министър определи вдигането на цената на винетките като правилно и закъсняло решение. „Много се строи, много ново се открива, но трябва да се пази - Европа не ни дава пари за доизграждане и запазване на пътищата", каза Дянков. Според него новата цена на винетките ще балансира по-смислено целия транспортен сектор, като така ще могат да се отделят и повече пари за БДЖ.
По думите на Дянков страната вече се намира в дългова спирала. „С бюджета кабинетът си гарантира спокойствие, но не може година след година да е така. Дори и да можеш да овладееш ситуацията, накрая плащаш големи лихви", каза той.
„Реформи като тази в МВР би трябвало да се свършат преди да бъде изготвен бюджетът, а не да се появяват като изненада", каза Симеон Дянков. Според него с всяко отлагане на една реформа шансът тя да се случи е по-малък. „Те не разполагат с пари за принтери и тонери, понеже имат твърде много придобивки, останали от миналото", допълни Дянков. Според него 20-те заплати на служителите в сектор "Сигурност", които им се полагат при пенсиониране, са останали именно от комунистическо време.
Симеон Дянков даде добра оценка на правителството: „Управлението се справя добре, местните избори го показаха." Според него спокойствието е гарантирано за следващите години, а дали ще последват сериозни реформи, предстои да видим.
Той допълни, че все още се чува с премиера Бойко Борисов по финансови въпроси.