Към днешна дата повече от половината от новата ОП "Региони в растеж" е отворена като възможност за кандидатстване с проекти. Това каза Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството, по време на дискусионен форум „Общините през програмен период 2014 - 2020", цитирана от Агенция „Фокус".
По думите на министъра, остават броени дни до края на месец декември, когато завършва старата оперативна програма „Регионално развитие" и изтича срокът за приключване и разплащането на проектите. Павлова се обърна към кметовете на общините с думите, че разчита на тях да доразплатят проектите и да се окомплектоват документациите и плащанията.
"От всичко, с което разполагаме към момента, мисля, че не е лош напредъкът", подчерта регионалният министър и добави, че вече има над 93% разплатени по тази програма. Павлова обърна внимание, че плащания, извършени след 30 декември тази година, няма да бъдат възстановявани от Европейската комисия.
"Фонд ФЛАГ успя да удовлетвори всички нужди за допълнително и мостово финансиране", подчерта министърът на регионалното развитие и добави, че по тази линия остават на разположение по новата оперативна програма. "По всички оперативни програми фонд ФЛАГ ще продължи да работи и да осигурява необходимия финансов ресурс за общините", допълни Павлова.
Тя обяви, че към днешна дата първата приоритетна ос по новата ОП „Региони в растеж", в която са и интегрираните проекти и устойчивото градско развитие, е вече отворена за подаване на проекти. Павлова очаква и разчита на активността ма местната власт за подаване на инвестиционните проекти. Павлова обърна внимание, че от 15 до 31 декември е новият прозорец, в който 39-те общини могат да подадат своите инвестиционни проекти. "До момента от общо 39 общини 9 са подали инвестиционни проекти, които са в процес на одобрение", уточни министър и добави, че е важно да бъдат подадени максимално скоро, защото новият момент в регламентите на оперативните програми ще доведе до това да не може да се усвоят средства за тези сектори.
"Ние имаме определени целеви средства, които трябва да бъдат изразходвани и разплатени до 31 декември 2018 г.", каза Павлова и обясни, че ново като подход в оперативната програма са 39-те града по първа приоритетна ос на ОП „Региони в растеж", като междинни звена на оперативната програма. Министър подчерта, че тези 39 общини трябва да минат през процеса на акредитация, която е важна, за да може да се възстановяват максимално бързо плащанията.
"До момента от общо 39-те общини, 27 общини вече имат подадени, структурирани и одобрени междинни звена. Останалите 12 са в процес на оценка", уточни регионалният министър.
Като основни пропуски и предизвикателства, Павлова посочи забавяне на проектите, забравяне на подготовката или неподаване на определени проекти.
По втората приоритетна ос от новата ОПРР ще имат право да кандидатстват 28 по-малки общини от периферни райони, информира регионалният министър. Те ще получат финансиране от общо 207 млн.лв. за внедряване на мерки за енергийна ефективност на почти целия сграден фонд: социална, здравна, културна инфраструктура, административни и многофамилни жилищни сгради, независимо от способа, по който са строени. Министърът призова към активност кметовете на общините бенефициенти по тази ос, тъй като по нея все още няма подадени нито един проект, въпреки че е отворена за кандидатстване.
Министър Павлова обяви, че общата сума по всички програми, насочена към енергийна ефективност, е около 3 млрд. лв. По Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в момента има на разположение 1 млрд. лева, а след успешното им усвояване, тя може да бъде разширена с още 1 млрд. От януари по нея ще могат да кандидатстват и по-малки сгради, както и тухлени кооперации, напомни министър Павлова. Освен това по първата приоритетна ос на новата оперативна програма „Региони в растеж" 39 общини ще разполагат с 455 млн. лева за внедряване на мерки за енергийна ефективност на административни и многофамилни сгради и студентски общежития.
Предвид успешното представяне на инициативата JESSICA през изминалия програмен период, през настоящия финансовият инженеринг ще има както по-голям обхват, така и по-голям ресурс, обяви министър Павлова. Финансови инструменти ще могат да се прилагат на територията на 39 общини, като за градско развитие на разположение са 272 млн. лв. и още 98 млн. лв. ще могат да бъдат инвестирани в туристически проекти. Този ресурс ще бъде управляван от 5 фонда: 3 за градско развитие за съответно Северна, Южна България и отделно за град София, един фонд за развитие на туризма и гаранционен фонд в подкрепа на бенефициентите. Министър Павлова отбеляза, че туристически проекти вече ще бъдат финансирани само чрез финансови инструменти като размера на безвъзмездната финансова помощ няма да надвишава 50% от общата им стойност. Останалата сума ще бъде финансирана с нисколихвено дългосрочно кредитиране. Чрез финансов анализ и бизнес план проектите трябва да докажат, че могат да генерират приходи в частта, която ще бъде кредитирана - прилежащи атракциони, леглова база и др., като трябва да бъде обоснована частта, за която ще получават безвъзмездна помощ. С нея ще бъдат подпомагани реставрация на паметници на културата, разкопки, възстановяване на храмове и други.
Относно програмите за териториално сътрудничество министър Павлова отчете, че програмният период 2007-2013 приключва със 100% усвояване на средствата. През новия период България участва, като управляващ или партниращ орган, в общо 12 програми за трансгранично, транснационално и междурегионално сътрудничество. По-голямата част от сроковете за кандидатстване по тези програми изтичат януари, така че трябва да се мобилизирате и да подадете проектите си именно сега, апелира министър Павлова. През следващата седмица се отваря новата програма Балкани-Средиземно море, по която страната ни участва с цялата си територия, информира тя.
На финалния етап сме по отношение на реформата във водния сектор и смятам, че през януари ще можем да я завършим, заяви министър Павлова. Имаме реформиран самостоятелен воден регулатор, изготвени нови наредби за ценообразуванерто, приети са необходимите законови промени, изработени са мастър планове, отчете регионалният министър. В област Смолян вече е сключен и първият договор между ВиК асоциация и оператор, така че те ще бъдат и първите, които ще получат финасиране по новата оперативна програма „Околна среда". Следвщата седмица предстои подписване на такъв договор и в Русе, съобщи министърът. 16 области са вече реформирни и окрупнени и ще могат да кандидастват за финаниране по ОПОС за подобряване на ВиК инфраструктурата, след като бъдат изготвени регионалните прединвестиционни проучвания за техните територии. Окрупняването на ВиК операторите е необходимо условие за да получим финансиране от ЕС за новия програмен период, .подчерта министър Павлова.