Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за проект „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране в отрасъл ВиК". Проектът се финансира по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020" и е на стойност 59 194 263,78 лв. Бенефициент е Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
„Настоящият договор е ключов не само защото е първият по ОПОС 2014-2020, но и защото дава основата за създаването на проекти, базирани на разумно инвестиране и планиране, което е смисълът на реформата във ВиК сектора", подчерта министър Василева. Тя допълни, че договорът осигурява възможност за подготовката на инвестиционни проучвания на регионален принцип за обособените територии на 14 консолидирани ВиК оператора, извършване на оценка на публичните активи на 29-те ВиК оператора с държавно участие. „Инвестиционното планиране в сектор ВиК оттук нататък ще отчете натрупания опит от ОПОС 2007-2013", каза още Ивелина Василева. Тя припомни, че по ОПОС 2007-2013 г. вече са изградени 50 пречиствателни станции за отпадни води и е положена ВиК мрежа с дължина близо 2600 км. „Създадохме практики, механизми и опит, които поставят изключително добра основа за естествено продължение за новия програмен период, чрез който за този сектор се осигуряват 2,3 млрд. лв.", отбеляза министър Василева.
Министър на околната среда и водите благодари на екипа на МРРБ като бенефициент на проекта за усилията, които полагат в реализирането на водната реформа. „В режим на съвместни усилия, диалог и прозрачност на действията ще съумеем да постигнем тези важни цели за финансово и технически ефективен ВиК сектор", каза в заключение министър Василева.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова обясни, че чрез тази инвестиция МРРБ, като бенефициент на ОПОС 2014-2020, ще има ангажимент да завърши стъпките на реформата, да подкрепи подготовката и реализацията на проекти и апликационни форми, както и да укрепи капацитета на бенефициентите по програмата. „Крайната цел е подобряване качеството на услугата, която предоставяме на гражданите", отбеляза министър Павлова.
Тя изтъкна, че с тези пари на практика ще се приключи водната реформа, както и ще се подкрепи подготовката и реализацията на проекти и подаването на апликационни форми и ще се укрепи капацитета на бенефициентите по оперативната програма „Околна среда" за новия програмен период - ВиК операторите.
Осъществяването на водната реформа е основно условие, за да започне усвояването на средства от оперативната програма „Околна среда" за ВиК сектора и да стартират новите проекти. В тази връзка беше подготвена стратегия за развитие на ВиК сектора, както и генерални планове. Процесът по оценка на активите и прехвърлянето им в консолдирано ВиК дружество е приключил в 24 области. От тях в 16 е избран и един ВиК оператор, като поетапно се сключват договорите между консолидираните асоциации и операторите, обясни Павлова. В 4 области - Смолян, Русе, Пловдив и Враца, договорите вече са сключени. Другите 8 области от тези 24 също са заявили готовност за сключване на договори.
По думите на Павлова, до края на 2017 г. трябва да се подготвят и прединвестиционните проучвания, така че инвестициите в сектора да започнат от 2018 г., коментира Павлова.
В областите Кюстендил, Благоевград и Ловеч по едно от общинските ВиК дружества отказва да участва в новото, консолидирано предприятие, защото местните власти искат да управляват водния сектор на микроравнище, коментира Лиляна Павлова. В Пазарджик има 9 общински дружества освен държавното, което е в процес по ликвидация, като те не разполагат със средства за инвестиции и не са ефективни, каза още регионалният министър. Тя изрази надежда, че в следващите месеци ще се приключи с ликвидацията на държавното дружество и ще се изгради ново и ефективно предприятие.
На церемонията по подписване на договора присъства зам.-министър председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев. Той благодари на министър Василева и министър Павлова за непоколебимостта им в довеждането на водната реформа докрай. „Въпреки че говорим за трудна реформа, нещата се движат напред. Обещахме 2015-а година да не е нулева и тя не беше такава", отбеляза Томислав Дончев.
Той допълни, че въпреки забавянето на инвестициите във ВиК сектора, през миналата година са били договорени 1,5 млрд. лева от новия програмен период, а до момента договорените средства са 2,2 млрд. лева. До средата на тази година ще се отворят процедури за над 3 млрд. лева, каза той.
По думите му амбицията е към края на тази година обемът изплатени средства от Брюксел да достигне 4 млрд. лева, като в тях обаче се включват и плащания за стария програмен период, които в момента се обработват.