Напълно нормално е бизнесът да се опитва да живее с по-малко разходи и да търси офшорните зони, за да избегне тежкото данъчно облагане. Това каза в интервю за БНР икономистът Георги Стоев от "Индъстри уоч". Той коментира най-голямото разгласяване на поверителни данни в историята на журналистиката, станали известни като "Досиетата от Панама".
Те съдържат 11,5 милиона секретни документа с 2,6 терабайта информация за над 214 хиляди подставени компании. Огромният масив от информация хвърля светлина върху тайния свят на офшорните финанси и данъчните убежища. В списъците фигурират десетки настоящи, бивши и световни политици, бизнесмени, знаменитости, спортни звезди, лица, свързани с организираната престъпност.
„На много места по света хората са стимулирани да избягват тези данъци, най-рационално гледано, т.е. това не е престъпно поведение. Нормално е всеки човек да се опитва да живее с по-малко разходи и повече приходи, които остават на негово разположение. В една много динамична среда, когато бюджетите на правителствата се опитват да бъдат балансирани с по-високи данъци, вместо с орязване на разходи, е почти невъзможен анализът на това кой човек колко точно укрива и какъв дял от икономиката е сива, коментира Георги Стоев.
Според него не може да се търси пряка връзка между богатството и конкретната позиция на даден човек. На Стоев като икономист му звучи съвсем нормално един рационален човек да избере да отиде на по-евтино място с по-добра защита на правата си. „Ако в България не се чувства добре защитен, защото не вярва в българския съд, и в същото време твърде много данъци отиват за неща, които инвеститорът не смята, че са от полза за обществото, нормално е той да избере друга дестинация", обясни Георги Стоев.
Според него, с напредването на технологиите в момента е много по-лесно да се изнесе даден процес, дейност и приходи извън тежко облагана дестинация към офшорна зона. „Такива зони ще присъстват в бизнес практиката, докато има правителства, особено европейските, които се опитват с много тежко данъчно облагане да си финансират социалните разходи.