Докато в миналото това е било привилегия на най-богатите, сега вече всеки може лесно да си открие офшорна сметка. Това каза в интервю за Нова телевизия бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков по повод обявеното мащабното журналистическо разследване по „Панамските досиета".
Според него подобни разкрития за парите на най-могъщите фигури на планетата ще се случват и в бъдеще, защото „вече се оставят толкова много следи". Освен това правителствата в отделните държави работели активно за проследяването на активите.
Трайков беше категоричен, че вече е много лесно за правителствата да достигат до информация за укрити в офшорни компании средства, тъй като базите данни са компактни.
По думите на бившия енергиен министър, офшорни компании се използват за "оптимизиране на данъците" или за укриване на собствеността. Ако обаче средствата са били декларирани пред данъчните служби, престъпление няма. От неговите думи стана ясно, че Националната агенция за приходите (НАП) вече се е поинтересувала дали в списъците присъстват имена на български граждани.
Според Трайков, "Панамските досиета" са само началото. "Течове като този вероятно ще се случват и в бъдеще", каза Трайков и допълни, че правителствата вече активно търсят подобна информация.
Финансистът Емил Хърсев не се изненада от разследването, тъй като това било „претоплена история с много манипулативни внушения". В интервю за вестник „Труд" той каза, че поне от 10 години Организацията за икономическо сътрудничество и развитие работи за ограничаване вредното въздействие на офшорния бизнес върху световните държавни финанси. „Който следи тази битка, е наясно с обема на този бизнес и в тази история, която сега се раздува, не чувам нищо ново", подчерта Хърсев.
Според него, проблемите са два. Тези държави, в които има офшорни центрове, изобщо нямат данъчно облагане за този бизнес и, второ, което за мен е по-сериозният проблем - те позволяват анонимност на собствениците, на директорите, представляващи и управляващи компаниите, като предлагат регистрация на дружества с така наречените номинирани директори и акционери. Това е сериозният проблем на офшорния бизнес като цяло.
Бившият депутат от БСП Атнтон Куетев пък смята, че подобни разследвания трябва да бъде поощрявано, за да не се дава спокойствие на политиците. Според него руската следа в „Панамските документи" в силно преувеличена, защото президентът Владимир Путин не е пряко замесен в скандала, а и руснаците не са научили нищо ново.
И за бившия посланик в Русия и анализатор Илиян Василев темата не е нова, но затова пък „досиетата" тепърва ще дават своите плодове. „Просто сега в нея влизат и по-пикантни за медиите проблеми за ръководители на авторитарни режими, футболни звезди или хора, които правят новините, но това е процес, тръгнал от самото създаване на офшорните зони", посочи пред БНР Василев.
Той смята, че офшорните зони ще бъдат предмет на все по-голяма рестриктивна регулация от страна на финансовите и данъчните органи. Илиян Василев предвижда затягане на контрола в Европа и не изключи позитивен ефект на "Досиетата Панама" върху Китай и китайския модел заради присъствието на няколко членове на политбюро в разкритията. Данните няма да разклатят позициите на руския президент, смята анализаторът.
„Със сигурност ще има затягане, защото в Европа също има такива удобни звена офшорни зони. Те не са само около Лихтенщайн, Швейцария, островите около Великобритания, но такива офшорни зони има в самата Холандия. По-важното е дали Европа ще се реши да проведе такива ограничителни режимни мерки върху притежанието на активи от холдингови структури в офшорни зони, които не разкриват крайния бенефициент, тоест крайния притежател. Това за България е задължително да се направи", прогнозира Илиян Василев. По неговите думи, разликата между данъчните служби в някои държави като САЩ, Германия, България и Русия по отношение на разкриване на данъчни престъпления, разликата е от небето до земята. „Всеки запознат с дейността на данъчната служба в САЩ и острата ѝ борба срещу данъчните райове, не е изненадан, че проблемът не е симетричен и няма толкова американски граждани в тези зони", каза в заключение Илиян Василев.
Има български компании в "Панамските досиета", убеден е икономическият министър Божидар Лукарски. Според него засега няма данни за български политици в списъка, но той прогнозира, че със сигурност ще излязат "големи имена" от документите. "Скандалът около "Панамските досиета" показва, че офшорната зона се е превърнала в мръсна дума в световен мащаб, макар че в такъв вид фирми няма нищо незаконно. Незаконно е само укриването на данъците", припомни министърът на икономиката в интервю за БНТ.