Осемдесет процента от българските деца почиват заедно с родителите си, а половината прекарват лятната си ваканция при баба и дядо или други роднини, показва проучване на дружествата ПРОФИ КРЕДИТ в България, Полша, Чехия и Словакия. При баба и дядо отиват и 63% от чешките, 55% от словашките и 45% от полските ученици, а с родителите си на почивка заминават 65% от чешките, 69% от словашките и 71% от полските деца.
Приблизително равен е броят на българските деца, които си стоят вкъщи през лятото (48%), и на тези, които предпочитат да са навън (52%). В Полша и Чехия ситуацията е по-различна - 60% вкъщи и 40% навън. В Словакия обаче 75% от децата остават през ваканцията у дома. Едва 11% от децата в България, 14% в Полша, 6% в Словакия и 17% в Чехия отиват на спортни тренировъчни лагери.
„Урбанизацията и компютризацията са в основата на открояващата се тенденция повече деца да прекарват ваканционните дни вкъщи. Все още резултатите за България са обнадеждаващи, но това вероятно се дължи на по-ниските доходи на населението в сравнение с другите страни, които възпрепятстват родителите извън големите градове да осигурят компютри на децата си. Като цяло резултатите по отношение на картината на детската ваканция в четирите страни са тревожни, защото проучването много ясно показва, че учениците са далеч от спорта и природата," коментира Ондржей Локвенц, глобален маркетинг директор на дружествата ПРОФИ КРЕДИТ в Европа.
Въпреки по-ниските си доходи обаче българите се нареждат близо до поляците, които са най-щедрите родители. Освен обичайните джобни пари те са склонни да дадат на децата си и еднократно средна сума от съответно 54 евро и 37 евро. За сравнение, еднократната сума, която са готови да предложат чешките и словашките родители, е съответно 30 евро и 20 евро.
В България децата имат най-голяма свобода по отношение на това за какво харчат парите си - 68%. В Полша не се отчитат 41% от учениците, в Словакия - 58%, а в Чехия 40%. Затова пък най-голям процент български деца дават стриктен отчет за какво са изразходвали отпуснатите им средства - 9%, докато при чехите това са едва 2%, при словаците - 8%, а при поляците - 7%.