Въведеният от бившия лидер на БСП Сергей Станишев плосък данък днес беше бламиран в предложения от левицата алтернативен бюджет за 2018 година, който се предлага да бъде одобрен на предстоящия конгрес на БСП. Вместо плосък данък при облагането на доходите БСП предлага прогресивно подоходно облагане в следната скала.
Доходи до 510 лева, колкото е планирана минималната работна заплата за 2018 г., да не се облагат. С данъчна ставка от 10% да бъдат доходите от 510 до 3300 лева, колкото според БСП трябва да е максималният осигурителен праг.
Данъчна тежест от 15% се предвижда за доходите от 3300 до 10 000 лева, а с най-горяма ставка от 20% ще се облагат хората с доходи над 10 000 лева.
Изчисленията на БСП показват, че при тази скала над 2.8 от близо 3 милиона работещи българи биха плащали по-малко от 10% данък върху доходите. Според данни на социалистите 8600 души в страната получават над 25 хил. лева на месец, което е 37 пъти повече от останалите. При тези данъци и добра събираемост би се стигнало до 1.4-1.5% бюджетен дефицит, изчисляват още от БСП.
Подоходна скала за облагане левицата предложи и по времето на Камбинета Орешарски през 2013 г., но не срещна подкрепа от тогавашния коалиционен партньор ДПС.
След това, когато БСП беше в опозиция в предишния парламент, отново внасяше предложения за ризлични видове подоходно облагане, но безуспешно. Другата идея на левицата за семейно подоходно облагане този път не се предлага.
БСП Предлага по-голяма сума от правителството за отглеждане на дете до две години - 510 лева, колкото ще бъде МРЗ, докато предложението на правителството е за увеличение до 380 лева.
Плоският данък се запазва за корпоративното облагане, но левицата предлага да се увеличи данъкът дивидент от 5 на 10 на сто.
БСП иска дълговете на болниците да бъдат изплатени от държавата, след което те престават да са търговски дружества. Определянето на делегираните бюджети за училищата да не е само на брой, а според качеството на образованието в тях.
При представянето на алтернативния бюджет пред журналисти лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че образованието, здравеопазването и доходите са приоритет за левицата. Тя уточни, че проектобюджетът на БСП е изработен на база тригодишната средносрочна прогнозна рамка, публикувана от правителството през юни 2017 г.
„С проектобюджета предлагаме лечение на причините, а не на последиците, заяви Нинова. Според БСП причина за проблемите в здравеопазването е това, че болниците са търговски дружества. Затова БСП предлага болниците вече да не са търговски дружества, а да се регистрират по закона за лечебните заведения.
Причина за проблемите в образованието, според левицата, е сбърканият модел "парите следват ученика". Затова БСП предлага да се премахне този модел. По думите на Нинова, ГЕРБ предлагат по-голямо финансиране на статуквото, ние предлагаме по-голямо финансиране на променени системи и модели.