Растежът на САЩ изглежда се основава "изключително" на правителствения, корпоративния и ипотечния дълг, а икономиката би се свила, ако САЩ не бяха добавили трилиони дългове, според Джефри Гъндлах, главен изпълнителен директор на DoubleLine Capital.
"Номиналният растеж на БВП през последните пет години би бил отрицателен, ако американският държавен дълг не се увеличаваше", коментира Гъндлах пред финансовото издание Ройтерс. "Има едно нещо, което всички изглежда пропускат, когато погледнат към данните за БВП... изглежда, че не разбират, че растежът на БВП изглежда доста добре на партия, но той всъщност наистина се основава изключително на дълга - държавния дълг, а също и на корпоративния дълг и дори на известното повишение на ипотечния дълг. "
Ако американското министерство на финансите не бе прибегнало да повишение на дълга, то номиналния ръст на БВП на най-голямата световна икономиката, би бил отрицателен през три от последните пет години.
Номиналният БВП на САЩ нарасна с 4.3%, но общият публичен дълг нарасна с 4.7% през последните пет години, отбеляза още Гъндлах.
На фона на този дълг и на финансовите пазари, "пристрастени към стимулиране от Федералния резерв", това са "много, много опасни времена" за следващата рецесия в САЩ, прогнозира още Гъндлах, който управлява над 130 милиарда долара активи във фонда DoubleLine Capital.
Гъндлах заяви, че въпреки че Съединените щати скоро едва ли ще видят рецесия, има някои слабости в икономиката на САЩ. Той се обърна към индекса за изменение на икономическите данни на Citi, който е спаднал до най-ниското си ниво от финансовата криза насам.
Гъндлах добави още, че акциите и облигациите на САЩ са насочени към нестабилна среда и че той се е позиционирал "удобно" в злато. Гъндлах е дълъг в златото от нива при 1 190 долара, докато цената на благородния метал към момента е при ниво от 1 300 долара за унция.
Това не е първото предупреждение на Гъндлах относно високите нива на дълг. В края на февруари, експертът предупреди - "Най-големият риск, който може и да не се материализира още известно време, докато не дойде рецесия, е огромният ливъридж на пазара на корпоративни облигации".
В допълнение към сътресенията на пазара на корпоративния дълг, Гъндлах предупреди за потенциалните проблеми на пазара на държавния дълг на САЩ.
"Също така по време на следващата рецесия ще имаме извънреден проблем с националния дълг, защото националният дълг вече расте с много бързи темпове", каза той, като подчерта, че дългът се покачва, въпреки че американската икономика расте със здрав темп.
Според последни данни, дългът на федералната администрация е достигнал колосалните 22.01 трилиона долара. Държавният дълг беше 19.95 трилиона долара, когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност като президент на САЩ през януари 2017 г.
Наскоро анализ на Бюджетната комисия на Конгреса показа, че САЩ може да добавят 12 трлн. долара към публичния си дълг през периода от 2020 до 2029 година, в резултат на комбинация от по-високи държавни разходи и по-бавен икономически растеж. Това е в допълнение към 16.6 трлн. долара дълг, които американското правителството ще дължи на обществеността в края на 2019 година.
„Ако дългът расте с нан 6% от БВП, което е реалното му повишение за фискалната 2018-та година, при 3% ръст на реалната икономика, тогава какъв ще бъде дългът по време на рецесия? Обикновено съотношението дълг към БВП се покачва с около четири процентни пункта по време на рецесия. Това предполага, че националният дълг ще расте с около 10% годишно, ако преминем към нормален среден тип рецесия. Това очевидно е наистина голям проблем", заяви още Гъндлах.
„Пазарът на корпоративни облигации сочи към 700 милиарда долара дългови книжа с падеж през тази година. Това е сериозен обем. През следващите години ще имаме падежиращи много облигации с висока доходност, банкови заеми и разбира се, програмата за количествено затягане на Министерството на финансите."
Още по темата:
Гъндлах: Сривът от миналата година само загатва за това, което предстои
Щатските индекси - накъде през 2019 година?
Гъндлах: Следващата рецесия ще видим сериозни проблеми с дълговите книжа