В настоящата тежка икономическа среда по света, следствие на коронавирусната пандемия, компаниите все повече спират или намаляват дивидентите. Според щатската инвестиционна банка Goldman Sachs, изплащаните, от компаниите от индекса S&P 500, дивиденти ще намалеят с 38% през следващите девет месеца.
Дивидентите са част от печалбата на компанията, разпределена на акционерите, за да ги възнагради за доверието им. Това са главно големи, по-стари, утвърдени компании, които са във фаза на зрялост, а не на ускорен растеж.
Изплащането на дивиденти в световен мащаб достигна рекордните 1.4 трилиона долара миналата година, според Янус Хендерсън. Въпреки това компаниите са традиционно склонни да спрат тази практика по време на рецесия, за да спестят капитал и да оцелеят в криза. Те също така трябва да обмислят и останалите практики за възнаграждение на акционерите, докато служителите и бизнесите им страдат.
Получателите на заеми в рамките на пакета за стимулиране на закона CARES за 2 трилиона долара също са възпрепятствани от обратно изкупуване на своите акции, или дивиденти до една година след възстановяване на парите. Корпоративна Америка също има рекордни нива на дълг, което прави по-малко вероятно да се заема за финансиране на дивиденти.
Към 30 март 12 участници в S&P 500 спряха или намалиха своите дивиденти през тази година. Те включват компании, принадлежащи към пострадали индустрии като авиокомпании (Boeing, Delta), хотелиерство и ресторантьорство (Marriott, Darden Restaurants), търговия на дребно (Macy's, Nordstrom) и енергетика (Apache, Freeport-McMoRan, Occidental Petroleum).
ICE Data Services твърди, че над 500 компании в света са отменили своя дивидент миналия месец (вижте диаграмата по-долу). Близо 70 от първите 600 компании, регистрирани в Европа, и 8 от 100-те най-добрите компании в Лондон намалиха или преустановиха дивидента си между 24 февруари и 31 март, установи анализ на Ройтерс.
Тази седмица най-големите банки във Великобритания намалиха дивидентите, след като Bank of England им оказа натиск.
Източник: ICE Data Services.
Анализаторите на Goldman Sachs прогнозират, че дивидентите на S&P 500 ще се понижат с 38% през следващите девет месеца и 25% за цялата година, спрямо миналата.
В неотдавнашна бележка те заявиха, че дивидентите ще нараснат с 3% през 2021 г. и 12% през 2022 г. Очаква се съотношението на изплащане на дивидент или процентът на печалбата, предавана на акционерите, да нарасне до 40% през тази година от 35% през 2019 г. като печалбате се очаква да пада с по-бързи темпове от дивидентите. След това този процент плавно ще се понижи до 26% и 28% през 2021 г. и 2022 г., тъй като дивидентите се възстановяват традиционно по-бавно от печалбите.
Анализаторите пресяват компании, които могат да преустановят дивидентите в близко бъдеще. Дори дивидентни аристократи, като старите петролни компании Exxon и Chevron, може да не издържат на предстоящото. Глобалният стратег на Jefferies Шон Дарби разгледа коефициента на покриване на дивидента, за да определи компаниите от S&P 500, които са най-податливи на намаляване и General Mills, Evergy, Sempra Energy, Qualcomm и PPL съставят първите пет в списъка.
Въпреки че дивидентите не са толкова разпространени, колкото преди, много инвеститори все още разчитат на тях за серия от повтарящи се доходи.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари.
Още по темата:
Какъв дивидент платиха публичните компании на БФБ
Най-добрите дивидентни компании, които бият пазара последните 5 години
Всичко, което трябва да знаете за обратното изкупуване на акции