Управителят на Английската централна банка Марк Карни отправи поредно предупреждение относно рисковете за икономиката на Великобритания, дължащи се на предстоящия ключов референдум за по-нататъшното членство на страната в Европейския съюз.
Говорейки във вторник пред британските депутати, г-н Карни каза, че гласуване на 23-ти юни в подкрепа за излизане от ЕС може да доведе до по-дълъг период на несигурност относно икономическите перспективи, което може да натежи върху вътрешното потребление и върху британския износ, както и да доведе до съмнения относно способността на икономиката да продължава да нараства в бъдеще.
Неговите забележки са факт на фона на засилващите се дебати в Обединеното кралство относно членството в Съюза в навечерието на важния референдум в страната.
Марк Карни също така отбеляза, че не е привърженик на т.нар. "хеликоптерни пари" - радикалната стимулираща мярка чрез която централните банки да могат да представят на гражданите директни кредити.
В последно време предложението, известно като "разпръскване на пари чрез хеликоптер", се изтъква като едно от възможните решения в подкрепа на настоящия слаб икономически растеж и опасно ниска инфлация в редица от развитите икономики. То е кръстено на анализ на известния американски икономист Милтън Фридман от далечната 1969 година, в който той предполага, че централните банки биха могли да генерират инфлация, като просто печатат пари в брой, представяйки ги на гражданите в съответните страни за харчене по тяхно усмотрение.
Шефът на АЦБ обаче подчерта пред британските депутати, че той не е бил запален по подобна идея.
Изказването на Марк Карни е пореден знак, че централните банкери остават скептични относно възможна политика на "хеликоптерни пари", въпреки че в последно време подобна идея печели все по-голямо внимание сред редица икономисти. Наскоро главният икономист на Европейската централна банка Петер Прает заяви, че служителите на ЕЦБ не са обсъждали подобна идея, но самият той отбеляза , че поне на теория това е една възможност.
Управителят на АЦБ подчерта, че банката разполага с редица инструменти в своя арсенал, ако се наложи да стимулира икономиката на Великобритания и всяко обсъждане на подобна екстравагантна идея е "напълно хипотетично".