Месец преди решителния референдум (23 юни) във Великобритания за излизане от Европейския съюз (Brexit) социологическите проучване на Острова показват превес на привържениците за оставане на Обединеното кралство в ЕС.
Почти 55% от всички участвали в допитването на агенция ORB, цитирано от вестник „Телеграф", заявяват, че ще подкрепят оставането на страната в пределите на ЕС. Сравнено с аналогично проучване през април привържениците на ЕС са се увеличили с 4%. Почти със същото темпо намаляват противниците на ЕС. От всички участници в проучването на ORB само 40% биха гласували за Brexit.
Според анализаторите на социологическата агенция, очакваната избирателна активност продължава да е основен проблем на кампанията за „оставане" в Съюза. На този етап обаче 56 на сто от всички анкетирани заявяват, че със сигурност ще гласуват на 23 юни. Контрастът между населението като цяло, където подкрепата за запазване на членството в ЕС има сериозна преднина, и британците, които са най-склонни и най-сигурни, че ще гласуват, където преднината за оставане в съюза не е толкова значима, показва, че ако кампанията за запазване на по-силна Великобритания в рамките на Европа не разполага с достатъчно силна агитационна мрежа сред населението, за да го накара да гласува по-масово, мнозина избиратели и анализатори могат и да бъдат изненадани, когато те се събудят на следващия ден след референдума.
От същото проучване на OBR става ясно, че повечето от участниците на валутния пазар са настроени позитивно за изхода от референдума, което води до поскъпване на британската лира. В началото на днешната търговия паундът поскъпна с 0.72%, достигайки 15-дневен връх от 1,4521 долара. В същото време еврото се понижава с 0.61% към триседмично дъно от 0,7801 британски лири.