Снимка: iStock
Настоящата година е тежка година за инвеститорите в Китай, особено тези, които забравиха, че все още е комунистическа нация с правителство, което може да действа едностранно и да променя посоката бързо и безмилостно.
След някои изненадващи и много антикапиталистически движения през последните няколко месеца китайските акции намаляват. Пазарът на Китай е спаднал с 20% през последните шест месеца, докато някои от най -големите му имена са спаднали с повече от 40%. Не стана ли Китай подценен? Да - но стана много по-сложно.
Американските инвеститори са се съсредоточили до голяма степен върху китайските технологични гиганти, но предвид ситуацията днес, има по-добри възможности. В продължение на години китайското правителство разрешаваше - дори подпомагано - интернет компаниите, което им позволяваше да процъфтяват с малко намеса. Това създаде доходоносна възвръщаемост за инвеститорите и помогна на нацията да произведе повече милиардери - 257 - миналата година от всяка друга страна. Инвеститорите станаха по-малко предпазливи, дори самодоволни, тъй като втората по големина икономика в света изглежда прегръщаше капитализма.
Този разказ се разплита. Докато президентът Си Дзинпин прави очаквана кандидатура за трети мандат през следващата година, той се опитва да засили властта си върху комунистическата партия и да се справи с общественото недоволство.
Това доведе до промяна на политиката към „общ просперитет“, като се набляга на социалното благосъстояние и националната сигурност, и на регулации, насочени към части от икономиката, включително технологиите, образованието, собствеността и здравеопазването, и много от най-известните и успешни компании.
Ходовете не са малки: китайското правителство блокира дългоочакваното публично предлагане на Alibaba Group Holding (тикер: BABA), свързано с Ant Group миналата есен, преработи бизнес модела на fintech и отправи публично упрек към открития основател Джак Ма.
Пекин също се насочи към нарастващите разходи за образование, като превърна фирмите за обучение след училище в организации с нестопанска цел. И охлажда горещ пазар на първоначално публично предлагане с проучване на практиките за данни на DiDi Global (DIDI) само няколко дни след като стартира дебюта си на пазара в САЩ - и го охлади допълнително в петък с планове да забрани натоварването на потребителските данни компании, търсещи IPO в САЩ, според The Wall Street Journal.
Всичко това послужи като напомняне на инвеститорите за това кой в крайна сметка контролира в Китай и рисковете за инвеститорите.
Темпото, обхватът и некоординираният характер на мерките, идващи от различни регулатори, бяха смущаващи, което накара китайски ентусиасти като Стивън Роуч, бивш председател на Morgan Stanley Asia и старши научен сътрудник в Йейлския университет, да преоценят благоприятното си мнение за Китай.
„Останах с него, защото основите са впечатляващи и силни“, казва той. „Това е предупредителен изстрел към този изглед.“ Основната му грижа: Новите разпоредби и засиленият контрол могат да задушат „животинските духове“, необходими за подпомагане на иновациите и поддържане на китайската икономика.
Инвеститорите бягат уплашено. KraneShares CSI Китай, търгуван фонд насочен към интернет компании в Китай (KWEB), е загубил 45% през последните шест месеца, като Alibaba е намалял с 30%, а образователни компании като New Oriental Education & Technology (EDU) и Tal Education (TAL) са намалели с около 90% през същия период. Само през първите две седмици на август инвеститорите са изтеглили 3 млрд. долара от Китай, според EPFR Global.
Инвеститорите трябва да бъдат алчни, когато другите се страхуват, според правилото на Уорън Бъфет, и има много страх, отразен в цените на китайските акции, дори когато някои безстрашни инвеститори са се върнали обратно. Китай е икономика от 15 трилиона долара, дом на 1.4 милиарда хора и безброй иновативни компании - дългосрочните инвеститори не могат да го игнорират. Но те също не трябва да пренебрегват множеството рискове.
И така, какво трябва да направи един инвеститор? Първо, разберете рисковете. След това има два начина да се подходи към инвестирането в Китай днес - по -малки компании, най -добре притежавани чрез взаимен фонд, и да знаят кога да влязат в някои от най -големите имена на нацията.
Рисковете: Какво да гледате?
Когато двете най -мощни икономики се сблъскат, рисковете са многобройни. Да вземем първо САЩ: Има двупартийна подкрепа за по-строга позиция срещу нарушенията на правата на човека и по-широко желание за засилен контрол върху китайските компании, изброени като американски депозитарни разписки или ADR.
Комисията за ценни книжа и борси търси начини да предприеме стъпки, които да проправят пътя за премахване на китайските компании, които не спазват одиторските стандарти на САЩ. Председателят на SEC Гари Генслер предупреди, че много американски инвеститори не са наясно с рисковете, залегнали в китайските ADR. Това се дължи на сложната корпоративна структура, наречена субект с променлив интерес, или VIE, която се използва за заобикаляне на китайските правила за чуждестранна собственост и води до това, че американските инвеститори притежават акции в компания-черупка с договор с китайските бизнес оператори. Дори професионалните мениджъри на пари все повече зарязват китайски ADR-и в замяна на акции, котирани в Хонконг; фондовете с голяма капитализация имат половината експозиция към китайските ADR-и днес, както преди две години, според Bank of America.
След това е Китай. Има рисковете от типа „всички залози са изключени“, като конфликт с Тайван, който може да дестабилизира световните пазари. По-скоро има рискове, които идват с инвестирането в авторитарно правителство, което засилва контрола върху бизнеса и обществото. Си ясно подчертава необходимостта от справяне с неравенството в богатството, породено от последните икономически печалби, дори за сметка на корпоративната рентабилност. Китай преди това е поемал тежка ръка за регулиране, включително антикорупционно действие, което удари тежко акциите на лукса и казината през 2012 г. до 2014 г., и репресия срещу индустрията за онлайн игри през 2017 г., но този стремеж е много по-широк и по-малко координиран -в оден от различни видове регулатори и показва малки признаци на приключване.
„Регламентът няма рамка, към която да се захванете“, казва Ручир Шарма, главен глобален стратег в Morgan Stanley Investment Management. "Това е дезориентиращо."
Как да купуваме китайски акции сега, когато акциите, регистрирани в САЩ, станаха рискови
Китай прие някои от най-строгите световни закони за поверителност на данните този месец и е насочен към антиконкурентно поведение, като споразумения за изключителност на интернет гиганти с малки търговци и алгоритми, които могат да повлияят на поведението на потребителите. Регулаторите настояват компаниите за електронна търговия да повишат обезщетенията за работниците и упражняват по-голям контрол върху съдържанието и забавленията. Също на масата: евентуално премахване на преференциалното данъчно третиране, на което се радваха интернет компаниите, и увеличаване на натиска върху бизнеса и богатите да връщат повече на обществото.
В дългосрочен план някои от тези разпоредби биха могли да означават по-устойчив растеж в интернет сектора, който е бил сцена на ценови войни, субсидии и неправилно насочени инвестиции. Но в близко бъдеще „това бележи промяна в морето и предизвиква преоценка от страна на инвеститорите на някои от големите компании“, казва Раджив Джайн, главен инвестиционен директор на GQG Partners, чиято стратегия за развиващите се пазари е с ниско тегло в Китай. „China Mobile се е търгувала при 40 пъти печалбата си и всеки инвеститор е искал да я притежава“, казва той, „но тъй като беше засегната от регулаторния натиск през годините, тя спадна значително - дори преди прилагането на регулаторните санкции“, което доведе до за премахването й от публичните пазари.
Държавно предприятие току-що взе дял в ByteDance, който притежава TikTok, повдигайки въпроса колко политическа намеса трябва да очакват инвеститорите - и дали Китай трябва да се търгува с отстъпка като други нововъзникващи пазари, както прави Русия. Но Китай не е Русия; неговите размери и широта на пазарните възможности са далеч по-големи.
Плюс това, иновациите са от решаващо значение за амбициите на Китай да намали зависимостта си от САЩ, поради което дори онези, които са предпазливи относно последните ходове, не очакват Китай да опустоши своите интернет гиганти, които са огнище за нововъзникващи технологии като изкуствения интелект.
Тъй като частният сектор представлява почти 90% от заетостта в градовете, а цифровата икономика представлява 40% от брутния вътрешен продукт на Китай, повечето очакват Китай да намали или обърне курса, ако усилията му започнат да влияят върху растежа в момент, когато икономиката вече се забавя и когато настъпи още един кръг от ограничения на Covid-19. Всъщност Китайската народна банка вече се опитва да облекчи напрежението върху малките и средни предприятия и заяви, че това ще увеличи размера на парите, постъпващи към по-малките предприятия и икономиката.
Тъй като комунистическата партия се бори с неравенството, корпоративните печалби може да не са толкова “сочни”, но те няма да изчезнат. И Китай не е приключил с експеримента си с капитализма. „В дългосрочен план не можете да пренебрегнете Китай - а те наистина искат чуждестранни инвестиции“, казва Марк Мобиус, ветеран инвеститор на развиващите се пазари, който сега управлява Mobius Capital Partners. Той добавя, че неотдавнашната разпродажба, предизвикана от паника, направи Китай по-привлекателен. „Те искат да станат много мощни и единственият начин да направят това е чрез успешна пазарна икономика.“
В основата на всичко това е по -голяма цел: да станем по-независими в свят, който става все по-враждебен към Китай. Това означава, че Китай има намерение да създаде дълбок и ликвиден капиталов пазар, по-достъпен за местните инвеститори, които не са имали достъп до офшорни компании като Alibaba и Tencent Holdings.
„Китай далеч не е свършил“, казва Джъстин Леверенц, мениджър на фонда Invesco за развитие на пазарите (ODMAX) на стойност 50 милиарда долара, който е с недостатъчно тегло в китайските технологични акции и инвестира в други сектори в страната. „Случаят с бика е много силен - и не натоварва с чуждестранни инвестиции. Ще има многогодишна трансформация на разпределението на активите на домакинствата в Китай, които стимулират цените. Защо човек да не е част от тази експлозивна възможност?”
Стратегията: Какво да купя?
Промените в политиката на Пекин и регулаторните усилия преоформят индустриите, което поставя гиганти - като Alibaba, Tencent и Yum China Holdings (9987. Хонг Конг) - в риск от по-бавен растеж и намалена рентабилност в близко бъдеще, но отваря възможности другаде, по-специално компании в области като възобновяема енергия, автономно шофиране, хардуер и предприятия, помагащи за създаването на по-силна средна класа.
Тези по-малко известни компании-някои големи, просто не гигантски, както и по-малки фирми - не са толкова добре представени в широките пазарни индекси и са най-добре притежавани чрез взаимни фондове с опитни мениджъри, които разбират променящата се динамика. Инвестирането със средства също позволява на отделните лица да заобиколят логистичните проблеми, като например премахване на листвания, и е по-лесен начин за достъп до търгуваните от Хонконг акции и обширния китайски пазар на сушата или А-акции.
За опция, ориентирана към Китай, 1.6 милиардния Matthews China (MCHFX), спад от 2% тази година, има силни дългосрочни резултати, а водещият мениджър Андрю Маток вижда възможности не само в компаниите за интернет платформи, но и във вътрешния софтуер и хардуерни компании, ориентирани към потребителите и тези, които са част от веригата на стойността за възобновяема енергия и слънчева енергия -д ве области, върху които правителството е съсредоточено внимателно.
Някои от най-добрите фондове на развиващите се пазари са инвестирали в Китай, без да претоварват неговите гиганти. Wasatch Emerging Markets Select (WAESX), който е върнал 19% през тази година, за да победи 97% от своите конкуренти, е с поднормено тегло в Китай и се насочва към по-малки компании в страната, някои от които биха могли да се възползват, тъй като Пекин подчертава социално благо над печалбата.
„Много големи и много успешни компании може да са достигнали границите на рентабилността, така че може да сте по -добре в по-малки компании, които могат да останат незабелязани“, казва водещият мениджър Аджай Кришнан, който притежава Chailease Holding (5871. Тайван), тайвански компания, която осигурява финансиране на малките и средни предприятия, които Пекин се опитва да укрепи, и производителя на чипове Silergy (6415. Тайван), тъй като Китай се опитва да намали зависимостта си от САЩ за ключовите данни за напреднали технологии.
Андрю Фостър, дългогодишен инвеститор в Азия, казва, че продажбата е направила Китай по-разследван, отколкото през последните пет години, защото пазарът вече не може да пренебрегне риска от инвестиране в контролирани от държавата компании. Фостър гравитира към компании, които не са против или са в съответствие с дневния ред на политиката на Китай, като производителя на лекарства Jiangsu Hengrui Medicine, който има стабилна онкологична терапия, включително такава за рак на черния дроб, която е в преглед от Американската администрация по храните и лекарствата и може да помогне на компанията да стане глобална.
Най-известните компании в Китай започват да изглеждат евтини за някои американски инвеститори, въпреки че вероятността от променливост означава, че ще има достатъчно възможности за покупка.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на китайски акции.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.24% |
USDJPY | 151.51 | ▼0.95% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.28% |
USDCHF | 0.88 | ▼0.38% |
USDCAD | 1.41 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 908.60 | ▼0.17% |
S&P 500 | 6 026.92 | ▼0.23% |
Nasdaq 100 | 20 914.80 | ▼0.35% |
DAX 30 | 19 213.00 | ▼0.79% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 93 277.90 | ▲1.47% |
Ethereum | 3 409.35 | ▲2.54% |
Ripple | 1.44 | ▲3.01% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.20 | ▲0.46% |
Петрол - брент | 72.72 | ▲0.43% |
Злато | 2 650.51 | ▲0.71% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 554.12 | ▲2.90% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.58 | ▲0.27% |
Germany Bund 10 Year | 135.56 | ▲0.11% |
UK Long Gilt Future | 95.42 | ▲0.35% |