Снимка: iStock
Като цяло инвеститорите са склонни да претоварват портфейлите си към нарастващи акции на бичи пазар. В текущото бичи рали спекулативните меме-акции също бяха в центъра на вниманието. Въпреки това, дори портфейл с висок риск трябва да има известна експозиция към „сини чипове“.
Има няколко предимства, които тези сини чипове предлагат, отбелязва Фейсал Хумаюн.
На първо място, те помагат да разнообразите портфолиото и да намалят общата бета версия. В случай на значителна корекция на пазара, тези сините чипове предпазват от ерозия на капитала.
Освен това повечето компании със сини чипове имат силни парични потоци. Акциите на „сините чипове“ не могат да осигурят многократна доходност в нито един момент. Независимо от това, има постоянно създаване на акционерна стойност чрез дивиденти и обратно изкупуване на акции.
Според Хумаюн, тези акции имат потенциал за растеж в допълнение към атрактивната дивидентна доходност. Ето 10-те най-добри акции на „сините чипове“, които могат да бъдат закупени за 2022 година:
Струва си да се отбележи, че индексът S&P 500 се търгува с циклично коригирано съотношение цена-печалба (P/E) от 38.3 пъти. Оценките могат да се простират в близко бъдеще. Така че има смисъл да имате достъп до някои акции на сини чипове през 2022 г.
Chevron Corporation (CVX)
Тъй като световната икономическа активност се ускорява, изглежда, че положителният импулс за петрола ще продължи. Въздействието на енергийния сектор вероятно ще донесе възвръщаемост през 2022 г.
Сред сините чипове CVX акциите изглеждат особено привлекателни, като се има предвид балансът им на инвестиционно ниво. Освен това акциите предлагат на инвеститорите годишен дивидент от 5.36 долара, което означава доходност от 4.68%.
Има две важни точки, които трябва да се отбележат, когато става въпрос за баланс и паричен поток.
Първо, Chevron отчете нетен дълг от 21% за второто тримесечие на 2021 г. Това осигурява достатъчно гъвкавост за извършване на агресивни инвестиции в проучване, за да се възползват от по-високите цени на петрола.
В допълнение, компанията отчита оперативен паричен поток от 7 милиарда щатски долара за второто тримесечие на 2021 г. В комбинация с надеждната видимост на свободния паричен поток, това позволява на Chevron да постигне потенциален растеж на дивидентите и агресивно обратно изкупуване на акции.
Също така си струва да се отбележи, че съотношението на заместване на резервите на компанията е средно 99% през последните няколко години. С дълъг резервен живот и ниски активи, Chevron е позиционирана, за да генерира дългосрочна стойност.
Само за да постави ситуацията в перспектива, Chevron съобщи за положителни парични потоци през 2020 г., дори след като цените на петрола паднаха поради пандемията.
Като цяло CVX акциите изглеждат готови за по-нататъшен растеж през 2022 г. Това вероятно ще бъде подкрепено от силни парични потоци и възможно увеличение на дивидентите, коментира Хумаюн.
Apple (AAPL)
Към 2021 г. AAPL акциите са сравнително ниски. През този период книжата са се увеличили с 12.9%. При прогнозно съотношение цена-печалба от 26.4 пъти, пробивът в посока нагоре изглежда неизбежен за този цар на паричните потоци.
Важно е, че Apple продължава да показва високи резултати. През четвъртото тримесечие на 2021 г. компанията отчита ръст на приходите от 29% до 83.4 милиарда долара. Това беше нов рекорд за тримесечието през септември.
Диверсифицираният растеж също е окуражаващ в дългосрочен план. Не е изненадващо, че сегментът на iPhone остава двигател на паричния поток. Apple обаче отчита значителен ръст в сегмента на носимите устройства и услуги.
В близко бъдеще продажбите на iPhone 13 вероятно ще осигурят стабилен растеж. В същото време Apple се стреми към по-нататъшна диверсификация с излишък от пари. Слуховете за навлизане в сегмента на електрическите автомобили също са предстоящ катализатор.
Също така си струва да се отбележи, че Америка, Европа и Големият Китай остават движещите сили на приходите по отношение на регионалната разбивка. През последните 12 месеца обаче ръстът на приходите от останалата част от Азиатско-тихоокеанския регион е 34%. Очевидно има достатъчно възможности за навлизане на нововъзникващи пазари като Индия и други.
Като цяло AAPL акциите остават привлекателни по отношение на растежа на книжата. Допълнителният растеж на дивидентите вероятно ще бъде устойчив, като се имат предвид паричните потоци.
Walmart (WMT)
Икономиката на Съединените щати се определя предимно от потреблението, ключова част от което са разходите за търговия на дребно. Всеки списък със сини чипове би бил непълен без намек за този факт.
WMT акциите, които са се увеличили само с 6.8% през последните 12 месеца, изглеждат привлекателни за разглеждане от акциите на дребно, особено когато се има предвид, че пазарите все още се търгуват близо до рекордни върхове. WMT акциите са име с ниска бета версия и си струва да бъдат добавени към портфолиото в очакване на широка корекция на пазара., отбелязва анализаторът.
Когато става въпрос за бизнес, Walmart постоянно се придържа към стратегията за продажби по всички канали. Компанията планира да увеличи продажбите си за електронна търговия в света със 75 милиарда долара през текущата година.
В свят, който все повече се превръща в онлайн пазаруване, това е голяма причина за възходящ оптимизъм. През второто тримесечие на 2022 г. сегментът за електронна търговия в Съединените щати допринесе за сравнимо увеличение на продажбите в един и същ магазин с 20 базисни пункта.
Walmart купи 77% от акциите на Flipkart (Индия) през 2016 г. Към юли 2021 г. голямата индийска компания за електронна търговия се оценява на 37.6 милиарда долара, а делът на Walmart е почти 29 милиарда долара. По-важното е, че Индия все още е в началото на растежа на електронната търговия. Walmart е позиционирана така, че да се възползва от присъствието и растежа на ключови нововъзникващи пазари.
Tesla (TSLA)
TSLA акциите станаха свидетели на рязък ръст в последно време. Само през последния месец книжата на компанията са се увеличили с 42%. И все пак все още изглежда, че акциите са настроени за по-нататъшен растеж през 2022 г.
Анализаторът на Loup Ventures Джийн Мюнстер наскоро изрази мнение, че Tesla може да стане компания на стойност 2.5 трилиона долара. Мюнстер смята, че Tesla има потенциала да увеличи приходите си от 70 милиарда долара до 400 милиарда долара през следващите пет години.
Това изглежда доста вероятно, като се имат предвид два важни фактора, коментира Хумаюн.
Първо, въвеждането на електрически автомобили в повечето страни по света все още е на ранен етап, което отваря огромни възможности за растеж на приходите. Според Deloitte, продажбите на електрически автомобили вероятно ще нараснат средно с 29% до 2030 г.
На второ място, Tesla има гигафабрики в Съединените щати и Китай, а третата в Европа вероятно ще започне доставки през 2022 г. Компанията има мощни производствени възможности и пазарът е в повратна фаза на растеж.
Друг важен момент е, че Tesla отчете свободен паричен поток (FCF) от 1.3 милиарда долара за третото тримесечие на 2021 г. Предвид перспективите за растеж на приходите, Tesla има добра възможност да предостави на FCF повече от 5 милиарда долара годишно. Това ще осигури фискален резерв за инвестиции и иновации, добавя той.
Като цяло TSLA акциите си заслужават да бъдат закупени на корекции и са сред най-добрите сини чипове, които ще се държат през 2022 г. и нататък.
Microsoft (MSFT)
MSFT акциите също са сред тези сини чипове, които са свидетели на силен растеж през 2021 г. Въпреки това, със силен бизнес импулс, ценните книжа на компанията вероятно ще останат във възходяща тенденция.
Microsoft наскоро обяви резултатите от първото тримесечие на 2022 г. Ръстът на приходите на компанията е 22% до 45.3 милиарда долара. Струва си да се отбележи, че Microsoft Cloud отчита ръст на приходите от 36% за тримесечието до 20.7 милиарда долара.
Очевидно растежът на облачния бизнес остава силен и представлява почти 50% от общите приходи. Облачният бизнес вероятно ще осигури стабилен ръст на приходите.
Също така си струва да се отбележи, че Microsoft отчита 130 милиарда долара парични средства и техните еквиваленти от септември 2021 г. Компанията придоби Nuance Communications по-рано тази година. Това придобиване ще помогне на компанията да ускори изпълнението на стратегията за здравеопазване в облака. Със силен паричен буфер е вероятно Microsoft да продължи да извършва придобивания, за да стимулира растежа.
Microsoft върна на акционерите 10.9 милиарда долара през първото тримесечие на 2022 г. чрез дивиденти и обратно изкупуване на акции. Предвид паричните потоци и състоянието на баланса, агресивното изкупуване се очаква да продължи.
Lockheed Martin (LMT)
Отбранителният сектор е относително устойчив на икономически сътресения. Дори по време на пандемия глобалните разходи за отбрана се увеличиха до почти 2 трилиона долара през 2020 г.
Сред отбранителните активи LMT акциите изглеждат привлекателни. В момента книжата на компанията се търгуват с прогнозно съотношение P/E от 13.4 пъти, с висока дивидентна доходност от 3.37% и устойчиви дивиденти.
За третото тримесечие на 2021 г. Lockheed отчете продажби от 16 милиарда долара. Компанията се фокусира върху продажби от 67 милиарда долара през 2021 г. и 66 милиарда долара през 2022 г. Текущият обем на неизпълнените поръчки от 135 милиарда долара осигурява ясна видимост на приходите.
Важно е, че Lockheed се фокусира върху оперативен паричен поток от 8.3 милиарда долара и 8.4 милиарда долара за 2021 и 2022 година съответно. Това вероятно ще осигури запазване на дивидентите в допълнение към продължаващото обратно изкупуване на акции.
По отношение на растежа на изоставането, Lockheed има значително увеличение на поръчките извън Съединените щати. Тъй като съюзниците от НАТО все още не достигат целевата стойност на разходите за отбрана, вероятно е обемът на поръчките да остане висок.
Като цяло LMT акциите показаха ниски нива през последните 12 месеца. Тенденцията на акциите вероятно ще се промени през 2022 г., тъй като пазарите търсят стойност.
Pfizer (PFE)
PFE акциите са друго подценявано име сред сините чипове, които потенциално могат да нараснат през 2022 г. В момента книжата на компанията се търгуват с прогнозно съотношение P/E от 10.8 пъти и предлагат на инвеститорите дивидентна доходност от 3.57%.
През второто тримесечие на 2021 г. Pfizer отчете значителен ръст на приходите от 86%, който до голяма степен се дължи на ваксината срещу Covid-19. Но дори и без въздействието на ваксината, ръстът на приходите е 10%. Освен това, благодарение на широката гама от лекарства, Pfizer очаква ръст на приходите с CAGR от 6% до 2025 г.
Важно е да се отбележи, че през 2021 г. Pfizer очаква приходи от 33.5 милиарда долара от ваксината си срещу Covid-19. Компанията очаква да достави 2.1 милиарда дози ваксина в рамките на една година. Освен това Pfizer увеличи производствения си капацитет до три милиарда дози до 2022 г.
Компанията наскоро получи одобрението на Американската агенция за контрол на храните и лекарствата за употребата на ваксината срещу Covid-19 при деца на възраст от 5 до 11 години. Това вероятно ще осигури стабилен паричен поток от продажбите на ваксината до 2022 г.
Що се отнася до растежа, Pfizer наскоро придоби Trillium Therapeutics за 2.26 милиарда долара – придобиване, което диверсифицира тръбопровода за рак на компанията. Благодарение на силните парични потоци, очаквани през следващите тримесечия, Pfizer има финансова гъвкавост за растеж, основан на придобивания.
Freeport-McMoRan (FCX)
В условията на възобновяване на глобалния икономически растеж и ускоряване на инфлацията, ще е пропуск, ако не се включат стоковите акции в списъка със сини чипове. FCX акциите са се увеличили с повече от 100% през последните 12 месеца. Въпреки това, с прогнозно съотношение P/E от 12.4 пъти, акциите изглеждат привлекателни за по-нататъшен растеж.
Freeport-McMoRan също е привлекателна, тъй като медта се превръща в ключова инвестиционна тема. Независимо дали става дума за електрически автомобили или възобновяеми енергийни източници, използването на мед вероятно ще се увеличи през следващото десетилетие. Freeport-McMoRan изглежда добре позициониран,а за да се възползва от този попътен вятър.
Благодарение на по-високите продажби и реализацията на мед, Freeport-McMoRan отчита коригирана EBITDA от 3 милиарда долара за третото тримесечието на 2021 година. През същия период нетният дълг на компанията е намалял до 2 милиарда долара. При силен баланс капиталовите разходи вероятно ще останат агресивни. В същото време дивидентите са устойчиви.
Друга важна точка, която трябва да се отбележи, е, че Freeport-McMoRan очаква увеличение на продажбите на мед през 2022 и 2023 година. С цената на медта от 5 долара за паунд, компанията се фокусира върху EBITDA от 17 милиарда долара. С добра прогноза за 2022 г. FCX акциите вероятно ще останат във възходяща тенденция.
JP Morgan Chase (JPM)
Хумаюн смята, че банковите акции също с голяма вероятност ще бъдат сред лидерите през 2022 г. JPM акциите са атрактивно оценени с прогнозно съотношение P/E от 11.3 пъти и предлагат годишен дивидент от 4 долара на акция.
Също така си струва да се отбележи, че първото увеличение на лихвите след пандемията вероятно ще се случи през 2022 г. Тъй като икономическата активност се стреми към потенциален БВП, банковият сектор вероятно ще се възползва от растежа на основния банков бизнес.
За да запази ситуацията в перспектива, JP Morgan отчете нетен лихвен доход от 13.2 милиарда долара за третото тримесечие на 2021 година. През същия период не-процентните приходи на компанията възлизат на 17.3 милиарда долара.
Подразделенията за инвестиционно банкиране и управление на активи са движещите сили на паричните потоци при ниски лихвени проценти. В бъдеще вероятно приходите от лихви ще се увеличат. Това е ключов спусък за растежа на JPM акциите, отбелязва анализаторът.
Наскоро беше съобщено, че американските регулатори проучват възможността за банки, притежаващи криптокомпютри. Всеки значителен напредък на този фронт може да се счита за друг катализатор за растежа на банковия сектор. Като се съди по текущите оценки, JPM акциите могат да бъдат готови за следващото рали сравнително скоро.
Amazon (AMZN)
AMZN акциите бяха друго неефективно име сред акциите на сините чипове през 2021 г. Няма съмнение обаче, че книжата на компанията вероятно ще останат в дългосрочен възходящ тренд, коментира Хумаюн.
Amazon наскоро съобщи резултатите за третото тримесечие на 2021 г. и има няколко положителни фактора, за които си струва да се говори. Нетните продажби са се увеличили с 15% на годишна база до 110.8 милиарда долара. Важно е да се отбележи, че темпът на растеж на продажбите на уеб услуги на Amazon се запазва (ръст от 39% в сравнение със същия период на миналата година). AWS вероятно ще остане ключов двигател на растежа през следващите тримесечия.
Също така си струва да се отбележи, че през последните дванадесет месеца компанията отчита оперативен паричен поток от 54.7 милиарда долара. Благодарение на силните парични потоци компанията има финансова гъвкавост, за да осигури органичен растеж и растеж, основан на придобивания. През последната година Amazon похарчи 34.9 милиарда долара за придобиване.
От друга страна, повечето компании за търговия на дребно се придържат към агресивна стратегия за растеж по всички канали. Конкуренцията в областта на електронната търговия изглежда се засилва. Въпреки това, Amazon продължава да инвестира в услуги и технологии. Освен това, благодарение на присъствието си на няколко развиващи се пазари, сегментът за електронна търговия на компанията ще остане генератор на парични потоци, отбелязва анализаторът.
Като цяло изглежда, че AMZN акциите ще се повишат през 2022 г. след значителен период на консолидация.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Три акции на които да заложите дори и да видим пазарна корекция
3 китайски акции за закупуване на спад след провала на Evergrande
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▼0.03% |
USDJPY | 155.76 | ▲0.22% |
GBPUSD | 1.27 | ▼0.09% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 046.30 | ▼0.22% |
S&P 500 | 6 003.66 | ▼0.27% |
Nasdaq 100 | 21 107.10 | ▼0.28% |
DAX 30 | 19 333.80 | ▲1.45% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 89 425.00 | ▼1.27% |
Ethereum | 3 120.90 | ▼2.26% |
Ripple | 0.72 | ▲4.77% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.98 | ▲1.64% |
Петрол - брент | 72.96 | ▲1.35% |
Злато | 2 566.78 | ▼0.18% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 533.38 | ▼1.50% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.54 | ▲0.15% |
Germany Bund 10 Year | 132.08 | ▲0.41% |
UK Long Gilt Future | 93.52 | ▲0.34% |