Инвеститорите, които се опитват да се справят с безмилостното повишаване на лихвените проценти тази година, имат повече причини да играят на сигурно, след като песимистичното съобщение от Федералния резерв на САЩ помрачи перспективите за цените на активите, пише "Ройтерс".
През по-голямата част от миналия месец търговците се впуснаха в акции и облигации с надеждата, че Федералният резерв ще сигнализира за намаляване на ястребовото затягане на паричната политика, което удря цените на активите през цялата година, повишавайки S&P 500 с 8% през октомври.
И все пак съобщението на председателя Джеръм Пауъл на пресконференцията в сряда – което последва четвъртото поредно увеличение на лихвите от 75 базисни пункта – не допринесе много за подкрепа на аргумента за по-малко яростен Фед.
Въпреки че Пауъл сигнализира, че бъдещите увеличения на лихвените проценти може да са с по-малки стъпки, той също така каза, че „крайното ниво“ на референтния лихвен процент вероятно ще бъде по-високо от предварително изчисленото и политиците имат „да изминат някои пътища“, докато инфлацията бъде победена.
Търговците реагираха бързо. Очакванията за лихвените проценти на фючърсните пазари се повишиха повсеместно, като така нареченият терминален лихвен процент сега се наблюдава връх от около 5,1% през юни, в сравнение с около 5,02% преди началото на срещата. S&P 500 падна с 2,5%, докато доходността на референтните 10-годишни държавни облигации на САЩ, които се движат обратно пропорционално на цените, се повиши с 4 базисни пункта до около 4,09%.
„Всеки път, когато имаше рали на пазарите на акции говорихме за необходимостта да продължим да бъдем отбранителни“, каза Гарги Чаудхури, ръководител на инвестиционната стратегия на iShares, Северна и Южна Америка, в BlackRock. „Така че ние все още оставаме доста отбранителни акции, особено след тази пресконференция.“
Наистина обнадеждаващите повишения, последвани от бързи обръщания, бяха характеристика на цените на активите тази година, по време на която S&P 500 отскочи с 6% или повече четири пъти само за да се обърне и да направи ново дъно. Индексът е намалял с 21% от началото на годината.
Междувременно възстановяването на облигациите доведе до спад на доходността на 10-годишните държавни облигации до 2,7% през лятото, преди да скочи до 4,3% миналия месец.
Трой Гайески, главен пазарен стратег в FS Investments, вярва, че дори след като Фед приключи с повишаването на лихвените проценти, вероятно ще бъде бавно в тяхното сваляне, което означава, че може да минат "месеци и тримесечия", преди да има смисъл агресивното купуване на рискови активи.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Доларът умерено поевтинява спрямо еврото, паунда и йената
Нови рекорди за трите водещи щатски индекса