Въпреки песимистичните очаквания към пазара на златото тази година, интересът на китайците към златните изделия и луксозните стоки отново бележи рекордни ръстове през 2017 г. Без значение фактът, че търсенето на златни бижута е със 7.2 тона по-малко от 2016 г., когато според последни данни е наброявало 466.1 тона, Китай си остава страната, в която интересът към благородния метал е най-голям в световен план, съобщават екпертите от Tavex.
Според първоначални прогнози, спадът в търсенето на златни изделия, се очакваше да бъде с 2% по-голям, заради тазгодишното свръхпредлагане от 230 тона на световния пазар, което е най-мащабното от края на 2005 г. до момента., Статистики показват, че по традиция китайците продължават да проявяват най-голям интерес към инвестициите в бижута, докато продажбите на кюлчета и монети бележи спад, съответно с 11% и 65% спрямо третото тримесечие на миналата година.
Макар и връзката между повишения интерес към благордния метал и поризводствения ръст на страната да не е директна, за първи път от седем години насам, икономиката на Китай съшо ще отбележи прогрес, според прогнози на Китайската Централна Банка. Очакваният икономически скок дори ще бъде надминат - по първоначални прогнози той беше 6.2%, а според последни данни, е нарастнал с 0,6%.
Дали обаче предвижданият ръст в Китай ще е краткосрочен, или пък ще бележи преориентирането на страната към производство на високотехнологични продукти, предстои да видим. Факт обаче е, че ръстът на китайската икономика ще позволи на платежоспособната средна класа в страната да се глези редовно с любимите си златни накити и изделия.