Световните фондови пазари се намират под натиск от продажби за четвърти пореден ден на търговия, изтривайки близо 4 трлн. долара от тяхната пазарна стойност, достигната седмица по-рано, съобщава CNBC.
Само в рамките на "Черния понеделник" за пазара на акции на "Уолстрийт", петстотинте най-богати хора в света са изгубили 114 млрд. долара.
Основните борси на Европа започнаха днешната търговия с понижения от над 3% след вчерашния драматичен срив на "Уолстрийт", като голяма част от участниците на финансовите пазари се насочиха към традиционните при такива случаи "инвестиционни убежища" като златото, японската йена и бенчмарковите държавни облигации на страни като САЩ, Германия, Великобритания и Япония.
Последва частично отслабване на първоначалното напрежение с оглед на сигналите за известна стабилизация на американските фондови фючърси, търгувани на извън борсовата търговия. След като по-рано днес фючърсите на DJIA се сринаха с нови близо 850 пункта, следвайки спадът на индекса на сините чипове в понеделник с 4,6%, последва обръщане на негативна посока и те дори поскъпнаха за кратко с около 290 пункта преди да опитат стабилизация около нивото от 23 758 пункта, или скромно понижение в рамките на деня от едва 0,3%.
По време на обедната търговия общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,92%, но въпреки това е на път да приключи деня в най-ниски нива от август 2017 година насам.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 1,83%, френският CAC 40 се понижава с 1,94%, а британският FTSE100 се понижава с 1,82% до 10-месечно дъно, след като и трите водещи европейски борси във Франкфурт, Париж и Лондон стартираха деня със спадове от над 3 на сто.
Трусовете на световните пазари на акции доведоха до бягство на инвеститорите от рискови активи като акциите и стоковите фючърси, към "инвестиции-убежища" за каквито се считат златото и останалите благородни метали, японската йена и държавните облигации.
Априлските фючърси на златото поскъпват с 0,72% към 1346 долара за тройунция, на среброто - с 1,1% и на платината - с 0,46%. В същото време петролните фючърси остават под натиск от продажби, като тези на американския лек суров петрол се понижават с 0,47% до 63,85 долара за барел, а на петрола сорт брент се понижават с 0,64% до 67,19 долара за барел.
Вчерашният срив на акциите на "Уолстрийт" допринесе за поскъпване и на японската йена, ползваща се със статут на "валута-убежище" при сериозни напрежения на капиталовите пазари. По-рано днес доларът се понижи за кратко до 7-дневно дъно от 108,45 йени преди да опита стабилизация около 109,00 нивото, докато еврото удари 4-седмични дъно от 133,98 йени, след което скочи обратно над ниво от 135,00.