Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че ще предложи на банките по-евтини кредити, като в същото време ще задържи лихвените проценти при рекордно ниски нива, заради отслабващата икономика. Това бе сериозна промяна в тона на ЕЦБ, от която се очакваше постепенно нормализиране на монетарната политика през тази година.
С изявлението си ЕЦБ стана поредната централна банка, която капитулира по отношение на плановете си за нормализиране на лихвите. А това се случва след забавяне на ръста на икономиката на еврозоната.
Марио Драги и колегите му, се очаква да предложат на банките първия пакет дългосрочни заеми от 2016-та година насам, стартирайки от септември.
Междувременно ЕЦБ запази ключовите си лихвени проценти непроменени и заяви, че последните ще бъдат запазени при текущите им нива до края на годината. Това е с няколко месеца по-късно от очакванията на пазара.
Решението дойде само три месеца след като ЕЦБ спря своята програма за обратно изкупуване на облигации и даде знак, че може да увеличи разходите по заемите по-късно тази година.
Промяната на позицията на банката обаче, е резултат от забавянето на водещи икономики, като тази на Германия и Италия, в среда на глобален протекционизъм и популизъм.
Драги заяви още, че последните прогнози на банката показват значително понижение в очакваната инфлация и ръст на икономиката на еврозоната през 2019-та година, спрямо края на изминалата година.
Еврото спадна до триседмично дъно след данните, като се понижи с 0.4% до 1.1260. Акциите на европейските банки заличиха спада си след новината.
Рецесията в Италия и факта, че Германия е почти във фаза на рецесия, са сред основните тревоги на ЕЦБ. Това е накарало ЕЦБ да съживи своите Целеви операции за дългосрочно рефинансиране с намерението да насърчи банките да предоставят кредити на предприятия и клиенти в цяла Европа.
Кредитите ще имат матуритет от две години, а лихвеният процент ще бъде индексиран към основната ставка на рефинансиране през целия живот на всяка операция.
Подобно на предишни оферти, програмата ще има вградени стимули за подпомагане на кредитните условия. Финансовите институции заеха повече от 700 милиарда евро (788 милиарда щатски долара) във втората програма по обратно изкупуване, стартирала през 2016-та година.
Тъй като през януари ЕЦБ заяви, че рисковите перспективи се повишават, редица политици изразиха загриженост за икономиката и заявиха, че обсъждат възможен отговор.
Въпреки това, имаше спекулации, че ЕЦБ ще издържи и няма да прави обявление днес. Някои икономически показатели показват признаци за стабилизиране наскоро след рязък спад през предходните месеци.
Решението на Управителния съвет на ЕЦБ днес показва, че забавянето на икономиката на еврозоната се приема сериозно, според пазарни наблюдатели.
Още по темата:
Водещите централни банки по света готови да последват Фед?
Приключи ли поевтиняването на еврото спрямо долара?
Класически флаг и Фед могат да отведат еврото до 1.10 долара?