През първата половина на 2019 г. суровините се представиха добре, като ключовият индекс, който ги следи вече е готов да компенсира загубата, която е претърпяла миналата година.
Тази година индексът S&P GSCI, който проследява 24-те основни суровини в пет сектора, е нараснал с около 15%. Миналата година той падна малко над 15%. Индексът на стоките на "Блумбърг", който следи 23 суровини, с най-голяма тежест е златото, е нараснал с повече от 4%.
„Като се има предвид манията покрай търговските войни, кой би си помислил, че цените на суровините в действителност ще са по-високи от началото на годината?”, коментира Лей Гьоринг, управляващ партньор в инвестиционното дружество Goehring & Rozencwajg.
Водеща по ръст за първите шест месеца се оказва желязната руда, добавила близо 60% към стойността си, следвана от бензина с ръст от около 45%.
Интересен е фактът, че докато желязната руда е първа по ръст (основно заради силното свиване на доставките), стоманата се отличава с най-лошо представяне от началото на годината, като за периода е загубила близо 25% от стойността си.
За разлика от САЩ, които разчитат главно на метални отпадъци за производство на стомана, около 90% от производството на стомана в Китай започва с желязна руда, припомнят експертите.
Цените на стоманата са пострадали от по-слабото търсене. Референтната цена на S&P Global Platts за горещо валцувана стомана на рула, произведени в САЩ, са се понижили с близо 30% през тази година до четвъртък, при 520,25 долара за метричен тон.
Американските стоманодобивни компании купуват по-малко руди на черни метали, докато стоманените преработвателни центрове, които купуват метала и го разпространяват надолу по дистрибуционната верига, използват своите запаси, вместо да купуват нова стомана.
Междувременно златото също се отличи с впечатляващ ход, регистрирайки поскъпване от 100 долара за унция за малко повече от седмица, следствие на очакванията за по-ниски лихви и глобалното търговско напрежение.
"Ние силно вярваме, че това е пробив за златото и той не е фалшив", коментира Джон Чампаля, главен изпълнителен директор на Sprott Asset Management.
Бензинът се е сблъскал с изоставането на рафинериите. Най-активните преформулирани фючърси на бензина се установиха на нива от 1.95 долара за галон в четвъртък - с 47% повече през 2019 г. Американският бензин за търговия на дребно, при 2.702 долара, което е с 16% по-висок, отколкото на 1 януари, според GasBuddy.
Повишаването на горивото съвпада с тежкото покачване в суровия петрол в Западен Тексас, тъй като намаляването на производството, водено от Организацията на страните износителки на петрол, затяга глобалните доставки. Фючърсите на WTI се установиха при нива от 59.43 долара за барел в четвъртък, което е ръст от около 31% за годината.
Природният газ обаче беше сред най-големите губещи при суровините, като фючърсите бяха при нива от 2.3 долара за MMBtu.
"Като се има предвид общата картина, изглежда, че трябва да очаквате неочакваното, когато става въпрос за суровини, поради което предпочитаме да управляваме рисковете, като използваме подход на относителна стойност”, казва Брайън Якобсен, стратег за многостранни активи в Wells Fargo Asset мениджмънт. "Това означава закупуване на една стока, докато се продава друга и очаквания за връщане в зависимостта на цените на двете стоки".
По-рано тази година това означаваше закупуване на фючърси от царевица на фона на очакванията, че наводненията ще забавят сезона на засаждане, докато продавате петрол на фона на тревогите за глобалния растеж.
Още по темата:
Какво се случи със суровините през 2018-та година?
Предстоят добри времена пред среброто?
Време е да се продава злато? Да, но за сребро...