САЩ са в процес на отваряна не икономиката си от пандемията. И това е логично на фона на сериозните последици на затварянето на най-голямата световна икономика, чиито ефекти се усещат с пълна сила.
Огромен брой хора останаха без работа. Но как точно изглеждат цифрите свързани с ефектите от пандемията. Ето какво изчисляват от финансовото издание Business Insider:
Без работа са останали около 39 милиона американци, на база на подадените заявления за помощи за безработица през последните седмици.
Този скок помогна безработицата да се покачи до най-високото й ниво от Голямата депресия насам. Безработицата е при ниво от 14.7% в САЩ към миналия месец. И се предвижда да остане високо през следващата година.
Невада и Мичиган са щатите с най-високи нива на безработица, като една четвърт от работната им сила е извън пазара на труда, показват нови данни на Министерството на труда.
Загубата на близо 20 милиона работни места досега принуди законодателите да действат бързо, за да увеличат обезщетенията за безработица за хората. Още през март Конгресът даде увеличение от 600 долара за седмичните обезщетения.
Демократите и републиканците са дълбоко разделени дали тези помощи трябва да бъдат разширени. Мнозина от GOP твърдят, че това обезсърчава безработните да си търсят работа, докато демократите твърдят, че допълнителните ползи са от решаващо значение за поддържането на домакинствата в нормални условия по време на пандемията.
Повече американци изпитват проблеми с плащането на наем, като един от петима не успяват да направят плащанията си навреме.
Близо 20% от наемателите пропуснаха да направят месечното си плащане навреме за месец май, сочат статистическите данни на Националния съвет за многофамилни жилища.
Но с течение на месеца данните на NMHC показват, че повече американци покриват наемите си, което предполага, че хората се възползват от стимулите и повишените обезщетения за безработица.
До 20 май близо 90% от домакинствата с апартаменти са плащали наем, съобщават от NMHC.
Над 100 000 малки предприятия са затворени за постоянно поради пандемията.
корошно проучване на изследователи от Харвардския университет, Чикагския университет и Университета в Илинойс посочват, че над 100 000 малки предприятия завинаги затвориха вратите си заради пандемията.
Маржовете на печалбата за малкия бизнес са по-ниски в сравнение с по-големите и според експертите много повече от тях могат да бъдат принудени да фалират през следващите месеци.
„Предстои да наблюдаваме ниво на фалит, което никой в бизнеса не е виждал през живота си“, каза Джеймс Хамънд, главен изпълнителен директор на New Generation Research, пред Washington Post. „Това ще удари всички, но ще бъде по-трудно за малкия бизнес, тъй като те нямат много резервни пари.“
Поне 16,2 милиона души са загубили здравната си застраховка досега.
С увеличаването на съкращенията все повече хора са загубили здравно осигурителните си права, правени от работодателя си.
Институтът за икономическа политика, проектира, че най-малко 16.2 милиона души, са останали без здравни застраховки.
Демократите предложиха разширяване на застрахователните субсидии съгласно Закона за достъпна грижа и за правителството да покрият застраховката COBRA за новопостъпили безработни хора.
Междувременно администрацията на Тръмп и някои републикански сенатори напомнят на хората, че могат да се запишат за покритие по "Обамакеър", закон, който президентът Тръмп се опита да премахне, откакто встъпи в длъжност.
40% от хората в домакинствата, които печелят по-малко от 40 000 долара, са загубили работа през март, според Федералния резерв.
Ново проучване на Федералния резерв, публикувано миналата седмица, установи, че 40% от домакинствата, които печелят под 40 000 долара годишно, претърпяват загуба на работа по време на пандемията.
Според специалистите огнището на коронавирус е засегнало непропорционално хората с ниски доходи, особено чернокожите и латиноамериканците.
Афро-американците са по-склонни да имат предварително съществуващи условия, които усилват негативните ефекти на вируса, и работят на позиции, които имат по-малко защити като платен отпуск по болест или възможност за работа от дома.
Много чернокожи и латиноамериканци работят във висококонтактни индустрии като обслужване, търговия на дребно, свободно време и гостоприемство, които са изпитали драстични удари от пандемията.
Още по темата:
Как се отрази коронавирусът на пазара на имоти?
Подгответе се за касапница на щатските пазари