Фючърсите на американските индекси сочат отваряне на положителна територия, след като те завършиха вчерашния ден при най-високите си нива от началото на март. Широкият S&P 500 приключи малко под психологическата граница от 3 000 пункта, след загуби в последния половин час на търговията.
Загубите в края на търговската сесия станаха реалност, след новините от Bloomberg, че американската администрация може да наложи санкции на Китай заради новия закон за национална сигурност в Хонконг, регион, който има специален търговски статус със САЩ.
Все пак заплахата от засилено напрежение с Китай не направи много, за да свали акциите от възходящата им траектория по време на сесията. Dow приключи сесията с над 500 пункта повишение, или близо 2.2%.
Ръстът във вторник беше ръководен от сектор „Финанси“ в S&P 500, а големите банки, включително Goldman Sachs (GS) и JPMorgan Chase (JPM), превъзхождаха Dow, тъй като по-дългосрочната доходност на облигациите се увеличаваше по-бързо от тези в по-късия край на кривата, по-стръмна крива на доходността в полза на банките. И по-рано по време на сесията изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Димън каза пред CNBC, че смята, че акциите на неговата компания са "много ценни" при сегашните нива, като все още са с над 30% под най-високите си нива от януари тази година.
Акциите на авиокомпаниите и свободното време също отчетоха рязък ръст по време на сесията във вторник, след като новите данни за пътуване по въздух показаха повишение на броя на пътуващите.
Плюс това, по-положителните икономически данни, показващи стабилизиране на доверието на потребителите и неочакван ръст на продажбите на нови жилища през април, също допринесоха за повишението на акциите.
Новите продажби на жилища в Южния и Средния Запад - регионите, в които освобождаването от блокирането се ускори проявяват признаци на по-ускорен ръст на продажбите на имоти.
"Това би означавало възможност за известно подобрение, тъй като тези региони се отварят", казва в бележка Нийл Дута, ръководител на Renaissance Macroeconomics.
Някои анализатори обаче използват по-предпазлив тон по отношение на фондовата борса в съвсем близко бъдеще, въпреки че условията се подобряват, заради далеч по-високите стойности на индексите от дъното им през март.
„Докато аз мисля, че следващата година ще достигнем 30 000 за Dow и 40 000 до 2023 г., не мисля, че това е началото на ръст към нови върхове, точно тук“, смята Пол Схатц, президент на Heritage Capital, цитиран от Yahoo Finance. „Мисля, че първо трябва да направим пауза и храносмилане.“
Още по темата:
Ръст на европейските индекси
Никога не е имало по-лошо време за инвестиране в стойност