Южна България е в застой въпреки плановете за развитие. Икономическото състояние на Южна България е останало практически непроменено между 2007 и 2013 г. Това са изводите от докладите за оценката за изпълнението на регионалните планове за развитие на Южен централен, Югозападен и Югоизточен район за 7-годишния период. Въпреки че Министерският съвет одобри докладите в сряда, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не ги беше качило на сайта си, както направи с тези за Северна България. От ведомството на Лиляна Павлова обясниха, че "МРРБ очаква официалното решение и евентуални финални поправки, след което докладите ще бъдат качени на сайта, съгласно утвърдената практика".
От резюметата на докладите става ясно, че всички положителни резултати, постигнати до 2008 г., в крайна сметка са били заличени в годините на кризата. Като единствен положителен пример е посочен София-град, където брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението се доближава до средните стойности на показателя в Европейския съюз.
Региони без напредък
Анализът на социално-икономическите показатели за изпълнението на регионалния план за развитие на Южен централен район показва, че неговото икономическо състояние остава непроменено. По отношение на БВП на човек от населението районът запазва четвърто място в страната. Записано е, че въпреки предприетите мерки за привличане на чуждестранни инвестиции задържането на инвеститорите е трудно в някои области. Отчетен е ръст на приходите от нощувки, което според изготвилите доклада е показател за засиления туристически интерес към района. Това обаче не помага особено на икономиката му. Демографските проблеми се задълбочават (емиграция и застаряващо население), коефициентът на заетост на населението намалява с 3.3 пр. пункта за 7-годишния период и нарежда района на второ място в страната по брой заети. Продължава негативната тенденция на увеличение на безработицата, която през периода 2007-2013 г. нараства с 8.4 пр. пункта.
Югоизточният регион има средни стойности по почти всички основни показатели спрямо шестте района в страната. По отношение на създадения БВП и брутната добавена стойност (БДС) регионалната икономика регистрира стабилност и устойчивост, близка до средната в страната. Въпреки предприетите мерки за привличане на инвеститори в района и лекото подобряване на социално-икономическата конюнктура бизнес условията остават непривлекателни за инвеститорите. Туризмът е единственият сектор от местната икономика, който отчита ръст, но все още остават предизвикателствата, свързани с качеството на обслужване и разнообразяване на туристическия продукт. Задълбочават се демографските проблеми и диспропорциите в териториалното разпределение на населението. Коефициентът на заетост на населението намалява с 3.3 пр. пункта и нарежда района на трето място в страната. Продължава негативната тенденция на увеличение на безработицата, която през периода 2007-2013 г. нараства със 7.2 пр. пункта.
Доходите на домакинствата не са мръднали през 2014 г. Доходите на домакинствата в България са останали без промяна през 2014 г. Това показват данните на националната статистика, която отчита постъпленията от заплати, пенсии, социални помощи, детски и др. Разходите обаче не са стояли на място и са се покачили с 1% в сравнение с предходната година, при това в период, когато цените на потребителските стоки намаляваха заради дефлационни процеси. Често обаче по време на падащи цени домакинствата имат стимул да харчат повече, макар и за сметка на спестяванията, още повече в условия на ниски лихви по депозитите, каквито са в момента. Със завръщането на инфлацията пък има надежда, че натрупаните спестявания ще се пренасочат към предприемачество, с което да се компенсира изоставането на доходите от европейските.
Спадат доходите от странични дейности
Според данните на НСИ през 2014 г. брутният доход на човек от домакинство е 4813 лв., а разходите са били общо 4509 лв. Основните постъпления са били от заплати (54.2%) и от пенсии (25.8%). Под една пета от доходите идва от странични дейности като предприемачество, в това число банкови депозити и продажба на имущество. Данните са показателни за различната структура на доходите в България в сравнение с развитите икономики. В последния анализ на Международната организация по труда (МОТ) към месец декември средното ниво на постъпленията от заплати в напредналите икономики е 70 - 80%. У нас то явно се поема от социалните трансфери.
Статистиката отчита покачване на средния доход от заплата от 2557 лв. през 2013 г. на 2610 лв. през изминалата. От 1229 лв. на 1242 лв. годишно се покачват приходите от пенсия, а другите социални помощи се увеличават от 76 лв. на 107 лв. Причината тези разлики да не се отразяват в повишаване на общото ниво на доходите в едно домакинство е намалението при други приходи. Така например близо два пъти е намалял размерът на разполагаемите средства, взети назаем. Намалява и доходът от спестяванията, като през миналата година средният приход на човек от домакинство е бил 144 лв. при 154 лв. през 2013 г. Това е следствие на по-рязкото намаление на лихвите по депозитите в банките.
Позитивна тенденция, макар и с пренебрежимо малък дял в общите приходи, е увеличаването на дохода от предприемачество с малко повече от 14%. За цялата 2014 г. той е бил по 313 лв. средно на човек от домакинство, а година по-рано е бил 274 лв. Това е и най-високата стойност за последните 10 години.
Разходите за храна и ток намаляват
Според статистиката на НСИ през миналата година е настъпила промяна в структурата на разходите в домакинствата. Ако трайната тенденция от години бе бюджетите да се харчат основно за храна, ток и транспорт, в годината на дефлационните процеси се наблюдава увеличение на разходите за облекло, обувки, жилищно обзавеждане и ремонти. Делът на разходите за храна се свива от 33.2% на 32.3%, или 1458 лв. за година. С 4.2% спрямо нивото им през 2013 г. се свиват и разходите за ток, вода, горива. Статистическият разрез на разходите за храни, напитки и тютюн показват, че през 2014 г. българинът е намалил консумацията на тестените изделия, но това е било за сметка на повечето изпит алкохол и изпушени цигари.
Премиерът обяви спешен курс към промени в конституцията и нов ВСС. Премиерът Бойко Борисов неочаквано подкрепи правосъдния министър Христо Иванов и отвори фронт за промени в конституцията и предсрочно прекратяване на мандата на действащия Висш съдебен съвет (ВСС), който изтича през октомври 2017 г. Ако не се промени основният закон, реформата на съдебната система ще е само имитация, обясни Борисов след среща със зам.-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен. И допълни, че от сегашния ВСС има какво да се желае. Досега въпреки желанието на Христо Иванов за ремонт на основния закон темата не бе на дневен ред. От приемането й през 1991 г. конституцията е променяна 5 пъти, повечето в частта за съдебната власт, без видим ефект.
След великденската ваканция на депутатите започват политически консултации за подкрепа на предвижданите от управляващите промени. За тях ще се търси одобрение и от политическите сили, които са извън коалиционното правителство. За да се случат промените, управляващите трябва да си осигурят поне 180 депутатски гласа. Има и вариант корекциите да станат със 160 гласа, но тогава процедурата е много по-дълга. Освен това правителството трябва да се съобрази и с две решения на Конституционния съд, които изискват Велико народно събрание за каквито и да е сериозни изменения в съдебната власт. Независим съд и по-ефективна прокуратура са непосредствените цели на реформите, както и премахване на мониторинга от ЕК, обясни правосъдният министър. Промените вече са обсъдени с главния прокурор Сотир Цацаров и с шефовете на двете върховни съдилища Лозан Панов и Георги Колев. Очакванията на правителството са промените да бъдат гласувани до началото на лятната ваканция.
От разясненията на Борисов и Иванов се разбра, че конституцията ще се пипа само в частта за съдебната власт. Сред предвижданите поправки е разделянето на ВСС на две колегии - съдийска и прокурорска. Всяка от тях ще решава поотделно кадровите въпроси на съответната гилдия. Ще заседават пленарно, когато има бюджетни и други теми, засягащи цялата съдебна власт. Броят на избираемите членове на съвета няма да се променя и ще остане 22 - 11 ще се посочват от съдиите и прокурорите и 11 - от парламента. В прокурорската камара обаче ще влизат повече членове, избрани от парламента - 6, срещу 5 за съдийската. Според министъра така ще се гарантира структурната независимост на съда и от политиците, и от прокуратурата. А според Борисов - "за да е по-добър контролът върху прокуратурата". Освен това по думите на Иванов за първи път се отваря публичен дебат как се регулира работата на прокуратурата.
Бизнесът алармира: износът за Русия се срина с още 35%. България да излезе от позицията си на послушен и пасивен член на ЕС и да работи за отпадане на търговските санкции срещу и от Русия, настоява бизнесът. През 2014 г. износът ни към Русия се е свил с почти 10%, а вносът оттам - с над 16 на сто. Експортът на български праскови, кайсии и череши е спаднал с 40%, а на зеленчуци и консерви - с 15%, отчете на общо събрание вчера Българо-руската търговско-промишлена палата (БРТПП).
За първите два месеца на 2015 г. продажбите към Русия са се сринали с 35.4% спрямо година по-рано, посочи Васил Велев, шеф на "Стара планина холд". По данни на националната статистика най-голямо свиване има в експорта на напитки, текстил и облекло, химически и фармацевтични продукти и авточасти. След отлива на поне 100 000 руски летовници през миналата година от туристическата индустрия се опасяват, че записванията от Русия тази година ще намалеят с между 10 и 40%. И машиностроителната камара очаква нови загуби, след като през 2014 г. браншът отчете 40% срив на експорта.
Вчера палатата, в която членуват над 260 компании от всички браншове - от енергетика, тежка индустрия и строителство до туризъм, медии и правни услуги - прие обръщение до президента, Народното събрание и правителството, в което настоява българските институции да заработят за премахване на търговските санкции между ЕС и Русия, защото са вредни за бизнеса и убиват икономическия растеж. В обръщението БРТПП призовава за бързо свикване на междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която не е заседавала от 2011 г. насам. В посланието си палатата настоява за ясна позиция на българската държава по големите енергийни проекти и за "зелена улица" за реализация на АЕЦ "Белене" и на отклонението на "Южен поток" през България.
АЕЦ "Белене" е уникален проект, той е най-добрият и най-евтиният в света в момента, каза Богомил Манчев, шеф на "Риск инженеринг". Според бизнесмена София и Москва носят еднаква отговорност за провала на съвместните проекти в енергетиката, защото политиците на двете страни не са ги бранили достатъчно категорично. Манчев обясни, че проектът за АЕЦ "Белене" е единственият в света, който може да бъде продаден на свободния пазар, защото съчетава качество и надеждност с ниска цена.
Членският внос в "Атака" 2 лв., не казват как са събрали 1,3 млн. за година. Колко точно са членовете на "Атака", събрали за партията си рекордния членски внос от 1,293 млн. лева общо за м.г., е вътрешна информация. Това отсякоха от централата на Волен Сидеров. Оттам отказват да разкрият и колко е дължимата месечна вноска.
От публикуваните днес от Сметната палата партийни отчети стана ясно, че "Атака" бие 100 пъти приходите на БСП от членски внос, при положение че социалистите в партийните регистри са четвърт милион. Предишни години постъпленията в "Атака" са около 150 хил. лв.
Минимумът на членския внос е 2 лв. на месец, но депутатите и общинските ни съветници дават значително повече, разкри за "24 часа" член на ПГ. Той и колегите му давали за издръжка на партийната централа голяма част от допълнителните 2/3 върху депутатската си заплата. В страната имало 200 действащи общински структури, което прави към 15-20 хил. атакисти. Така по груби сметки, ако те са давали по 2 лв., за партийния елит остава вноска от поне 1500 лв. месечно.
Половината членове на ГЕРБ пък не си плащат, пресметна още "24 часа", след като от отчета на управляващата формация за 2014 г. лъсна, че тя е събрала едва 88 000 лв.
Членският внос в ГЕРБ е едва 2 лева на година
По 1 лев на месец плащат съпартийците на Меглена Кунева в "Движение България на гражданите". От вноската са освободени студентите и пенсионерите. От отчета на партията се видя, че за м.г. по това направление са постъпили едва 1000 лв. Оказа се обаче, че причината е решение на Изпълнителния съвет 2014-а да е нулева за членския внос заради евровота. Почти 10-те хиляди членове на ДБГ трябва да се издължат тази година.
В ДСБ се внасят между 2 и 5 лв., но освен 8000 членове, има и със статут симпатизант", които не плащат членски внос.
10 лв. бил членският внос на "България без цензура" (ББЦ) миналата пролет преди евровота, но тъй като събираемостта рязко паднала, го намалили на 6 лв. Партията на Бареков отчете 619 хил. лв. събрани м.г. Източникът на т.нар. други приходи в размер на 1,283 млн. лв. са средства от коалиционните партньори ВМРО, "Гергьовден", БЗНС, съобщиха оттам.
В БСП социално слабите вече дават само по 10 ст., а социалистите на изборни длъжности - 10% от заплатата си.
Премиерът отмени рокада на военния министър, върна управителя на Терем - Варна. Премиерът Бойко Борисов нареди да бъде възстановен отстраненият шеф на кораборемонтния завод "Флотски Арсенал", съобщиха от Министерството на отбраната.
Това стана след среща на премиера със стачкуващи работници, които от няколко дни протестират срещу немотивираното уволнение на управителя Георги Стойков и замяната му със Савин Попов. Варненският завод е единственото печелившо предприятие на холдинг "Терем" на МО. Предстои му подписване на договор за ремонт на руски кораб за 45 млн. долара.
Това не е първият кадрови гаф на военния министър Николай Ненчев.
Преди 10-ина дни той прие оставката на Росица Русева, шеф на търговското дружество "Снабдяване и търговия - МО", която не получи допуск до класифицирана информация. Близката до Ненчев се прочу с масови уволнения на оръжейници и шефове на военни складове, без дори да са сдали имущество за милиони.
В сряда на мястото на Русева е назначен Здравко Боджов, председател на СДС в софийския кв. "Лозенец". Предишната му работа била регистратор на гише в общината.
Малките фирми с шанс за заеми по плана "Юнкер". Инвестиционният план за Европа, известен като плана "Юнкер", предвижда да се отпускат заеми за проекти с по-висок риск на малки и средни предприятия, както и за публично-частни партньорства. Той не е грантова схема, чрез която да се подаряват пари и не е насочен към изцяло публични инвестиции. Това заяви зам.- председателят на ЕК Юрки Катайнен на конференция "Инвестиционен тласък за Европа" в София.
"Основните моменти са да се предоставят базови заеми на малките и средните предприятия, когато те имат нужда, когато страдат от ниска капитализация. Друг момент, върху който ще се концентрираме, са инфраструктурните проекти, а това са публично-частни съвместни проекти, но които са по-рискови от това, което може да поеме един частен инвеститор", посочи още той.
Публично-частни партньорства, финансирани по плана, се допускат и за проекти в сектор "Енергетика". Катайнен даде пример, че някои държави в ЕС вече са заявили намерение да създадат пул от проекти за енергийна ефективност - например за санирането на сгради от частни компании.
На въпроси на бизнеса дали фирмите трябва да кандидатстват през националните си правителства Катайнен каза, че компаниите трябва да подадат проектите си директно.
"За участие в инвестиционния план не е нужно вашият проект да бъде одобряван от правителството. Ако е добър, може още днес следобед да го изпратите на мейла на Европейската инвестиционна банка. Там има подготвени експерти, които ще го разгледат и ще ви помогнат да го осъществите", уточни той. "Нито правителствата, нито Европейската комисия, нито Европейският парламент ще имат думата за това кои проекти да се финансират", подчерта Юрки Катайнен. Той посочи, че ролята на правителството в плана "Юнкер" е да създаде среда, която да помага на инвестициите.
По своята същност планът "Юнкер" предвижда създаването на Европейски фонд за стратегически инвестиции, който трябва да заработи в средата на годината. В него ЕК участва с гаранция от 16 млрд. евро, като още 5 млрд. евро дава Европейската инвестиционна банка.
Целта е така да се привлекат допълнително 315 млрд. евро от частни инвеститори, които да раздвижат европейската икономика. Евроекспертът заключи, че най-важната задача на плана е задълбочаването и разширяването на вътрешния пазар на ЕС. Пазарът в САЩ е отличен за малките и средните предприятия и може да е пример за ЕС как да се създадат условия за работа на предприемачите, посочи Катайнен.
Хотелиерите пак искат туристическа полиция. Има траен ръст при чартърните полети от Русия за Бургас и той е 20- 25 на сто, заяви кметът на Бургас Димитър Николов. Заедно с министъра на туризма Николина Ангелкова и главния секретар на МВР Георги Костов той се срещна с представители на туристическия бранш в Бургас, за да обсъдят проблемите пред началото на летния сезон. Хотелиерите пак поставиха въпроса за сигурността в курортите и сформирането на туристическа полиция. "По действащата нормативна база, има възможност за създаване на общинска полиция", каза в отговор гл. секретар на МВР Георги Костов.
Министър Ангелкова заяви, че според съобщения в руската преса рублата се стабилизира и има масово записване на руснаци за морските ни курорти, въпреки че времето тук още е студено. Тази година се чакат 40% повече туристи от Латвия, Литва и Молдова. След българската изложба в Лувъра министър Ангелкова се надява и на 4-5% ръст на френски туристи у нас.
В петък Николина Ангелкова ще се срещне с туристическия бранш и местната власт във Варна по повод предстоящия летен сезон.
1000 с глоби при акция „Скорост". Над 1000 джигити се очаква да получат честитки и да бъдат санкционирани у нас по време на международната операция „Скорост". Тя се проведе през изминалите 24 часа на територията на цялата страна.
Засилените полицейски проверки за скоростта на движение започнаха от 6.00 часа сутринта на 16 април.
Очакванията на пътните полицаи бяха броят на санкционираните за последното денонощие да надвиши глобените шофьори при предишната операция „24 часа контрол на скоростта". Тогава също бяха засечени над 1000 нарушения. В хода на акцията пътните инциденти намаляха значително, подобри се общата пътнотранспортна обстановка, отчетоха от „Пътна полиция".
Проверките са част от специализирана операция „24 часа контрол на скоростта", инициирана от европейската мрежа на службите на „Пътна полиция" TISPOL. Акцията се провежда в 22 от общо 31 държави-членки на организацията. При пътната операция непрекъснато в продължение на 24 часа екипи на „Пътна полиция" следят за спазване на скоростта в населените места, както и по главните и второстепенни пътища на територията на страната. Под наблюдение са и пътните участъци между селата като и малките населени места. На катаджиите беше разпоредено да осъществяват контрол и по отношение на употребата на алкохол, правоспособност на водачите, наличие на застраховка „Гражданска отговорност" и използването на обезопасителни колани и каски.
Шофирането със скорост над разрешената от закона е често срещано явление във всички европейски държави. Това е и една от най-сериозните причини за тежките катастрофи и смъртта по пътищата, смятат европейските експерти.
Голяма част от тежките пътни произшествия у нас, при които има жертви и пострадали са причинени от движение с превишена или несъобразена скорост. Преди дни началникът на „Пътна полиция" Бойко Рановски отчете, че 45% от всички катастрофи, както и 52% от смъртните случаи през 2014 година са станали заради висока или несъобразена скорост. Затова МВР посочва, че осъществяването на засилен контрол е от изключително значение за подобряването на пътната обстановка и намаляването на жертвите.
Пазаруваме с карта 18 пъти по-малко от Европа. На всеки българин се падат само по 4 пазарувания с карта или 18 пъти по-малко, отколкото средното за страните от ЕС, където броят им 72. Това стана ясно вчера по време на финансов форум, на който медиен партньор бе в. „Монитор".
Според Стоилка Арсова от „Борика - банксервиз" при ползването на банкомати също изоставаме доста от Европа и на глава от населението за година отчитаме по 14 тегления срещу 24 средно за ЕС.
„Дори Португалия, която е съпоставима с нашата страна, на човек се падат по 115 плащания на ПОС терминал", уточни тя. По думите й причина за това е, че в иберийската държава много неща могат да се плащат през карта, като напр. пътуването в градския транспорт и тол таксите по пътищата. „У нас картите се ползват в 85% от случаите само за теглене на пари от банкомат", уточни тя. По думите й България има потенциал да увеличи плащанията с карти през ПОС терминали с 1700%.
Арсова информира още, че догодина България ще има национална картова схема „БиКарт". В момента в Европа функционират 27 такива системи (14 за дебитни и 13 за кредитни карти). В някои държави са повече. Във Франция са 7. В България тепърва ще се решава дали с националните банкови карти ще могат да се правят безконтактни плащания. Пластиките ще се издават от всички банки, включили се в схемата.
„Основният принцип на функционирането й ще бъде търговската и оперативна съвместимост", поясни Арсова. „Всяка една услуга ще се предлага през цялата банкова мрежа, като всеки участник (банкова или небанкова институция) в нея ще печели съобразно приноса си в нея. Те ще определят и ценовата политика на схемата", поясни тя.
На форума стана ясно още, че през последните 2 години при безконтактни плащания по света са били откраднати 6 млрд. долара. В Европа най-много щети -650 млн. долара, са понесли притежателите на карти във Великобритания, на второ място е Германия със 190 млн. долара.
Терминал в Свиленград ще разтовари пътя от тирове. Предстои да направим проучвания и проектиране на интермодален терминал в Свиленград, който да облекчи пътната мрежа в тази част на страната и да позволи прехвърлянето на транзитните товари от автомобилния към железопътния транспорт. Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски в Свиленград. Той инспектира строителните дейности по рехабилитацията на жп линията Първомай - Свиленград. От фирмата изпълнител увериха министър Московски, че проектът ще бъде завършен в срок, без загуба на средства от ЕС. Проект се финансира по ОП "Транспорт 2007-2013" с 390 млн. лв., като общото физическо изпълнение на строителството е готово на 64%. Министър Московски провери и обновяването на гарите Харманли, Димитровград и Свиленград. Той инспектира и два участъка от проекта за модернизация на жп линията Пловдив-Бургас, също финансирана със средства по ОПТ, които вече са готови съответно на 93 и 77 на сто.
Заедно с кмета на Бургас Димитър Николов министър Московски инспектира и обновяването на жп гарите Бургас и Владимир Павлов, също финансирано с евросредства. Когато проектите приключат, Бургас ще покаже едно още по-привлекателно лице пред своите гости, които пристигат с влак или автобус, коментира по време на инспекцията кметът Димитър Николов.
30% от горивата са без платени данъци. Хроничната липса на средства за увеличаване на заплати, пенсии и социални помощи рязко контрастира с нежеланието на държавата да постави под тотален контрол цялата търговия с течни горива и да повиши приходите в бюджета. По официални данни, за около 30% от потребените през 2013 г. горива не са внесени дължимите данъци. Това поставя нелегалните търговци на горива в силно привилегировано положение спрямо легалните. Какво предприема държавата, за да защити равнопоставеността на всички участници на пазара на течни горива и ще бъдат ли включени рисковите сектори към съществуващия режим за контрол върху продажбите? Това е един от важните въпроси, които от месеци отправя към кабинета Българската петролна и газова асоциация (БПГА). Той трябваше да бъде зададен към премиера Бойко Борисов и министъра на финансите Владислав Горанов и на Националната дискусия "Да! На българската икономика", която в. "Стандарт" и КРИБ организираха на 7 април, но поради липса на време не влезе в дневния ред. "Подкрепяйки напълно намеренията на правителството да засили контрола на пазара на горива, бихме желали да поставим въпроса защо държавата отново отстъпва от въвеждането на еднакви за всички правила по отношение на съхранението, доставките и движението на течни горива в страната? Това е вторият въпрос на БПГА към кабинета "Борисов". Докато за легалните участници на пазара има редица правила и регулации, на много пристанища, жп разтоварища, складови бази и митнически складове липсват каквито и да било измервателни уреди за преминаващите през тях горива, заявяват от БПГА. "Същото важи и за т.нар. ведомствени бензиностанции, за които институциите признават, че не може по безспорен начин да се установи дали извършват зареждания само за собствени нужди или осъществяват и нерегламентирани продажби. Те са сред основните канали, чрез които контрабандно внесеното у нас гориво се реализира безпрепятствено", твърдят от БПГА.
С цел обезпечаване прозрачната работа на пазара на горива БПГА предлага на кабинета "дейността на Агенция "Митници" да бъде поставена под обществен контрол". От БПГА са категорични, че "създаването на Обществен център с правомощия за подпомагане на митническия контрол върху акцизните стоки ще намали субективизма в решенията и действията на митниците, ще подобри контрола и ще спомогне за нарастване приходите в бюджета".
Като традиционен посредник в диалога между бизнеса и управляващите в. "Стандарт" отправя въпросите към кабинета и настоява за отговори.
КЕВР замразява цената на тока. Комисията за енергийно и водно регулиране ще работи за замразяване на цената на тока. И трите електроразпределителни дружества са поискали увеличение на стойността на електроенергията, но регулаторът ще преговаря с тях да няма повишение, обясни председателят му Иван Иванов пред Нова телевизия.
Той беше категоричен, че всеки по веригата - от производител до потребител в енергетиката, трябва да поеме своята отговорност за стабилизиране на системата.
„Потребителите вече са платили с увеличението от 10% през октомври 2014 г.", изтъкна Иванов. И допълни, че Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) също са поели своя дял, защото не са поискали увеличение на цените от новия регулаторен сезон, който е от 1 юли 2015 до 30 юни 2016 г.
Той уточни, че от EVN са поискали увеличение с 8,5%, но не коментира предложенията на останалите ЕРП-та. Иванов подчерта, че преди по-малко от година електроенергията е поскъпнала с около 10% и не е допустимо ново увеличение.
Като аргумент за замразяване на цената той посочи факта, че България е на второ място в Европа по енергийна бедност и 61 на сто от домакинствата отделят повече от 10% от бюджета си за покриване на енергийните сметки.
Българинът се отказа от панелката и заряза парното. Българите все повече предпочитат да купуват тухлени жилища, отколкото панелки или ЕПК строителство. Това става ясно от данните на Агенцията по вписванията за продажбите на жилища през първото тримесечие на 2015 г. В София е регистриран рекордният ръст от 31% при продажбата на имоти. Само за три месеца са продадени 4805 жилища.
70% от новозакупените жилища са тухлени, а жилищата в панелни и ЕПК сгради са равно предпочитани и представляват по 15% от осъществените сделки. Забелязва се и друга интересна тенденция. Желанието на новодомците да отопляват имота си с централно парно все повече намалява. Едва 50% от хората са предпочели услугите на ТЕЦ. Най-много продажби са осъществени в столичните квартали "Младост", "Витоша", "Манастирски ливади" и "Бояна".
45% от продадените апартаменти са двустайни, а 40% са тристайни. Останалите продажби са на гарсониери, многостайни апартаменти и къщи. Средната площ на закупените апартаменти е 74 квадратни метра. Най-предпочитани са имотите до 50 000 - 55 000 евро. Средната цена на продадените апартаменти в София e 771 евро на квадратен метър.
По-често се предпочитат сгради ново строителство. Освен за живеени, новите собственици на имоти ги търсели и за инвестиция, като основното им намерение било след това да го преотдадат под наем.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |