НАП плаши да разваля сделки с имоти под пазарната цена. Националната агенция по приходите (НАП) погва строители и инвеститори за сделки с имоти под пазарна стойност и за укриване на ДДС, съобщиха вчера от ведомството. Акцията е и предупреждение към купувачите, които може да се окажат жертва и дори да загубят имота си, ако данъчните обявят тяхната сделка за недействителна. През последните 3 години са развалени над 100 такива покупко-продажби, съобщиха от НАП пред в. "Сега".
Агенцията започва проверки и ревизии в строителни и предприемачески дружества. Това е основната мярка да се намалят рисковете приходите и доходите в сектора на недвижимите имоти да не се отчитат и да не се декларират или да се обявяват в размер, по-нисък от реалния. Изповядването на имотни сделки на занижени цени е масова практика, за да се пести от данъци и такси. Предстоят и срещи на данъчните с професионалните сдружения и браншовите камари.
Анализ на риска от неспазването на законодателството и укриването на приходите от строителство на нови сгради и тяхната продажба от строители и инвеститори е показал, че бюджетът е губил годишно по около 400 млн. лв. във времето на строителния бум - преди кризата в имотния сектор през 2008 - 2009 г. Експертите от НАП установили, че рискови са били 8016 строители и инвеститори - около 63% от всички лица, които работят в сектора. Според данъчните в по-голямата част от случаите играчите умишлено не са спазвали данъчното и осигурителното законодателство. В 35% от случаите става дума за "целенасочени действия за укриване на данъци - недокументирани разходи за труд и материали, а работните заплати на строителните работници не се отчитат в реалните им размери", се посочва в справката на НАП.
Според данъчните бюджетът и в момента търпи щети от продажбата на имоти под себестойността им. Става въпрос за около 43 млн. лв. годишно, сочат изчисленията на НАП. През 2013 и 2014 г. агенцията е възложила 281 ревизии на рискови лица. Установените допълнителни задължения на 246 строители и инвеститори са в размер на 33 млн. лв., като по-голямата част от тях - 68%, са за ДДС.
От приходното ведомство предупреждават клиентите, че при сделки на занижени цени данъчните имат право да поискат обявяването им за недействителни. Такава практика в НАП се прилага от няколко години и вече са развалени над 100 покупко-продажби. Възможността за това е разписана в чл. 216 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, който урежда недействителност на сделки. Според него недействителни по отношение на държавата или общината са сделките, при които при ревизия се установи, че "даденото значително надхвърля по стойност полученото". Става дума за сериозно подценена собственост - например на една трета или дори една пета от стойността на построеното, казаха още данъчните.
"Процедурата се провежда по исков ред чрез съда, който приема сделката за недействителна", обясни Росен Бъчваров от пресцентъра на НАП. Класическият случай е този, при който фирмата - продавач на имота, има задължения. Тогава държавата или общината може да си събере вземанията именно като развали сделка и обяви жилището за продажба. "Така, ако човек е решил да спести например 1000 лева от такси и данъци, има опасност да пие една студена вода", коментира Бъчваров. На въпроса обаче как се доказва действителната или пазарната стойност данъчните обясниха, че тя може да се определи от вещо лице, като за целта се назначават и експертизи.
Наблюденията на данъчните за съжаление обаче сочат, че през миналата година въпреки проверките контролната им дейност не е постигнала особен ефект. Рисковите лица са намалели на 4000, а щетата за бюджета е паднала на около 112 млн. лева. Като причина се сочи спадът в обемите на новото строителство на сгради. От 2008 г. насам от пазара са отпаднали и много фирми.
Въвеждат се по-леки условия за безплатното саниране. По-леки условия към кандидатите за включване в програмата за безплатно саниране е подготвило Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това става ясно от проект за промени в методическите указания по националната програма, обявени за обществено обсъждане. Новите условия ще станат факт, след като бъдат одобрени от Министерския съвет.
Промените се налагат, след като общини и собственици се сблъскаха с казуси, които се оказват препъникамък, защото първоначалните условия са неизпълними. Основният проблем е невъзможността да се осигури 100% съгласие от всички апартаменти за участие в програмата. Отказът дори на няколко собственика автоматично изключва цялата сграда от програмата. Този проблем бе посочван при всички срещи и с регионалния министър Лиляна Павлова, и с екипа й. В много случаи има собственици, които живеят в чужбина, други са с неизвестен адрес, трети са починали и не могат да се намерят наследниците.
Според новите условия ще се даде възможност - по изключение и по преценка на общината - за одобрение да се допускат сгради дори и без да са налице исканите декларации за осигуряване на достъп до всички самостоятелни обекти. Изключението може да се прилага за не повече от 5% от самостоятелните обекти в блока, е записано в промените.
Друг основен проблем е невъзможността да се обединят големите сгради с т.нар. блоксекции. Много от тях са в свързано строителство и образуват общ архитектурен ансамбъл под формата на буквата "Г" или "П". В някои по-малки градове масовият тип строителство на многофамилни жилищни сгради в миналото е бил с между 32 и 36 апартамента. А според сегашните правила на програмата минимумът за включване и получаване на финансиране е 36 апартамента. Затова при няколко блоксекции, които не могат да постигнат съгласие, също се допуска изключение - отново по преценка на общината. Ще могат да кандидатстват поне половината от свързаните сгради. Те обаче трябва да покриват изискването за минимум 36 самостоятелни обекта и задължително да са последователно разположени. Трето изключение е това, че през тази година могат да бъдат одобрявани за обновяване и сгради с минимум 32 жилища, които са построени преди 1975 г. и са с доказани конструктивни проблеми.
За да се спази законът за етажната собственост, задължително трябва решенията на сдружението за осигуряване на достъп до самостоятелните обекти да се приемат от общото събрание, като се спазят изискванията за кворум и мнозинство.
КТБ на седем дни от фалита. Десет месеца след като затвори и половин година след като беше поискана несъстоятелност, решението за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) е на седмица разстояние. На проведеното в сряда близо 3-часово закрито заседание в Софийския градски съд (СГС) представителят на Българската народна банка (БНБ) поиска началната дата на неплатежоспособността да е 30 септември 2014 г., когато за пръв път е отчетен отрицателен собствен капитал на банката. Това е и основанието, с което бе отнет лицензът на КТБ и бе поискан фалитът й. Срокът, в който магистратите ще вземат решение по казуса, е седемдневен.
Набързо и без експертизи
Делото за несъстоятелността на КТБ е от ноември миналата година и е образувано по молба на БНБ. Пречка пред разглеждането му създадоха жалби на акционерите срещу отнемането на банковия лиценз. Върховният административен съд окончателно ги отхвърли в началото на април с мотива, че собствениците на банката нямат правен интерес да водят такива дела. Така съдията в СГС Иво Дачев даде ход на производството за несъстоятелността по същество, с което за пръв път ще се прилага новият закон за банките, написан след масовите фалити от края на 90-те години.
Въпреки високия обществен интерес делото на КТБ се гледа при закрити врата по искане на БНБ и на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. След заседанието главният юрист на регулатора Нина Стоянова и адвокатите на акционерите в КТБ обясниха, че не са представяли допълнителни материали за определяне на началната дата на неплатежоспособността, различни от докладите на квесторите, счетоводните отчети и констатациите на тройната одитна проверка. За разлика от методиката, която се ползва при търговските дружества, при определянето на начална дата на неплатежоспособността на банката няма да се търси моментът, в който краткосрочните активи са недостатъчни за покриване на краткосрочните задължения. Съдът ще може да стъпи на счетоводните данни към 30 септември миналата година, когато за пръв път е отчетен отрицателен собствен капитал от -3.8 млн. лв. Да се ползва тази дата като ориентир за неплатежоспособността е препоръчала и представителката на БНБ по време на съдебното заседание. Въпросът откога КТБ е неплатежоспособна е определящ за възможността да се развалят сделки, като например тези с прехващания след цесии. В последния си доклад квесторите отчетоха осчетоводени такива операции за над 800 млн. лв. Ако например за начална дата беше избран денят, в който КТБ не успя да плати поисканите от депозантите пари, много по-лесно можеха да бъдат отменени случилите се през следващите месеци цесии и прехващания.
По време на заседанието от името на акционерите е било направено искане за назначаването на експертиза, която да се извърши от Федерацията на европейските счетоводители в Брюксел, но то е било отхвърлено от съдията. Не е била уважена и молбата за инцидентен съдебен контрол, с който да се проверят основанията, с които БНБ е отнела лиценза на КТБ, тъй като досега този въпрос не е разглеждан по същество. Заради тези отсъждания адвокатът на Цветан Василев - Менко Менков, заяви за пореден път, че подготвя дело срещу държавата пред европейските институции.
Над година до финала
Решението на съда за несъстоятелността на КТБ се очаква да излезе през следващата седмица и ако то е положително, ще постави началото на дълга поредица от правни процедури, обясниха от СГС. На първо място, в банката вече ще се назначат постоянни синдици, като най-вероятно това ще са сегашните временни синдици Лазар Илиев и Росен Ангелчев. Въпреки заявката на премиера все още няма назначен трети синдик в банката.
Кредиторите на КТБ (фондът, негарантираните депозанти, облигационерите и т.н.) ще имат два месеца да предявят вземанията си пред синдиците. Те от своя страна трябва да изготвят три списъка: на приетите, на неприетите и на служебно приетите вземания. Законът дава възможност за оспорване на списъците, а също и допълнителен период от една година, през който заинтересовани страни могат да предявяват вземанията си от банката пред съда. Това означава, че до осребряване на масата на несъстоятелността (продажба на имущество на банката) би се стигнало най-рано след година и два месеца. Сделките също ще отнемат време, така че кредиторите ще могат да получат частица от вземанията си най-рано през 2017 г.
Комисията по конкуренцията започна проучване срещу Uber. Тихо посрещане е последното, на което Uber може да се надява във всяка страна, където стъпи. В България периодът, в който властите се запознаваха с дейността на дружеството, без да дават признаци на реакция, продължи четири месеца. И току-що приключи. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна в сряда проучване дали компанията не нарушава местните правила. Конкретно проверката ще е за нелоялна конкуренция спрямо превозвачите на пътници в София, пише в съобщение на антимонополния регулатор.
Споделено, но срещу пари
Поводът за проверката е писмо от Столичната община, с което тя изразява становището си, че сигурността представлява проблем независимо от твърденията на фирмата, че услугата е изключително сигурна, защото пътникът получава име, снимка и регистрация на автомобила. Действащата законова и подзаконова нормативна база не позволява предлагането на услугата превоз на пътници срещу заплащате без нужните регистрации за това, пише в сигнала на общината. Затова тя се обръща към КЗК за становище дали предлагането на такъв вид услуга не създава предпоставки за нелоялна конкуренция.
Uber стартира дейност в България на 9 декември 2014 г., предлагайки услугата UberX. Писмото на Столичната община до антимонополния регулатор е от 14 декември - пет дни по-късно. След това КЗК започна да събира информация по темата, изисквайки становища от самата компания, агенция "Автомобилна администрация" към транспортното министерство и превозвачи.
Позицията на "Автомобилна администрация" е, че услугата, предлагана чрез платформата за споделени пътувания на пътници, се доближава до голяма степен до таксиметровия превоз, като "в същността си на практика е идентична с него". Независимо от това Uber е достъпен за столичани, без да са спазени "изискванията на действащото българско законодателство, касаещи този вид превоз от страна на предлагащите я дружества".
Според КЗК от така събраните данни възникват съмнения за евентуално извършени нарушения на текстовете от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и по-конкретно тези, забраняващи нелоялната конкуренция.
Срещу пари, но споделено
Както събраната до момента информация от КЗК показва, дружествата, отговорни за дейността на Uber в България, са Uber BV - Холандия, и Rasier Operations - Холандия. Според техните становища, изпратени в комисията, Uber предоставя единствено технологични услуги, с които прави възможен контактът между различни физически лица, и не участва на транспортния пазар. Дружествата подчертават и факта, че те самите не притежават, не отдават под наем и не оперират транспортни средства.
С една дума - както и в останалите градове, в които работи Uber, и тук заема позицията, че не е транспортна, а технологична компания.
Срокът, в който КЗК трябва да направи проучването си и да излезе с решение има ли нарушение в случая, е три месеца. След това възможните наказания са финансови санкции и забрана на нарушението, тоест на дейността на Uber в България.
До момента регистрираните автомобили в платформата в София са близо 400 по данни на самата компания.
Бой за марули по борсите, изчезнаха от пазара. Най-търсената салата през този сезон - марулята, достигна цена от 3 лв. за бройката. По-дребните, които тежат около 200 г и са с по 5-6 листа, вървят по 2 лв. Поскъпването спрямо миналата година е 4 пъти.
"Няма марули! На борсата в село Първенец сутринта се стигна до бой между търговци. Всеки търси марули, а те са кът", обяснява продавач на сергия в Пловдив. Той взел две чувалчета, но до обяд не бе успял да ги продаде, защото хората ги подминаваха.
"По-добре да си купя килограм домати, отколкото да дам 3 лв. за маруля", категорична е Петрана Василева.
Тя и десетки като нея обикаляха сергиите на Четвъртък пазар и се възмущаваха от високите цени.
"Какво има в една маруля? Чиста трева, а толкова скъпо се продава", разсъждаваше жената.
Мнозина като нея се питат защо в разгара на зимата този зеленчук вървеше на дребно по лев, максимум 1,20 лв., а сега, когато се затопли - цените скочиха в пъти.
Причината за дефицита е в слабата реколта, която беше унищожена от влагата, категорични са производители.
Оранжериите им подгизнали от високите води през февруари и март и марулите им изгнили.
Петя Стоянова от село Маноле е един от пострадалите стопани. В края на ноември тя засадила 10 хил. бройки в оранжериите си, но оцелели едва 4000. Петя ги пласирала преди месец, когато цената на едро вървяла 0,50 лв., а впоследствие се покачила на 0,60-0,70 лв.
"Да съм знаела, да не ги давам, а да изчакам", разсъждава производителката. Тя признава, че такива високи цени не помни.
"Нямаше студове тази зима, но за сметка на това високата влага от дъждовете и снеговете съсипа насажденията", обяснява тя. Другата причина за дефицита е, че мнозина се отказали да садят марули. Миналата година им ги изкупили на безценица - по 0,20-0,30 лв.
Сега обаче е април - сезонът на зелената салата. Основната съставка за нея липсва или е необяснимо скъпа.
"Графа" пешеходен догодина, на националния стадион Т-образно кръстовище. Участъкът от "Граф Игнатиев" в София между бул. "В. Левски" и "Евлоги Георгиев" ще бъде затворен за коли и по него ще се движат само трамваи. Така цялата улица ще стане пешеходна.
Вместо кръгово пред националния стадион ще има Т-образно кръстовище. Това предвиждат проектите за обновяване на част от центъра на София, които бяха приети от комисията по архитектура към СОС.
Микробиологичен и химичен анализ на водата от Перловската река ще покаже може ли между Орлов мост и стадиона да се повдигне нивото ѝ. По булеварда ще има трета лента, но само за градския транспорт.
Фонтанът на пл. "Славейков" и трамвайните трасета по "Графа" остават. Затварянето на част от улицата ще удължи със 7 мин пътуването на идващите от бул. "Др. Цанков" към бул. "П. Евтимий", каза арх. Иво Пантелеев, автор на проектите за зоните около "Графа" и "Св. Ал. Невски". Отпада идеята за златни павета в настилката около храма.
Проектите трябва да са готови до юни, а в средата на 2016 г. трябва да започне и ремонтът на центъра, съобщи главният архитект на София Петър Диков.
Данъчни развалят имотни сделки на занижени цени. Националната агенция за приходите (НАП) предупреди вчера, че започва масови ревизии на строителни предприемачи. По време на ревизиите може да се стигне до разваляне на сделки за продажба на апартаменти, ако са сключени на цени под пазарните, предупредиха данъчните.
Данъчно-осигурителният процесуален кодекс позволява на НАП да обяви за недействителни сделки, извършени от лице с публични задължения, след като е започнала ревизията на фирмата му.
Според говорителя на приходната агенция Росен Бъчваров за последните 3 години ведомството е обявило за недействителни чрез съда около 100 такива сделки, при които предприемачи по документи са продали жилища на цени далеч под пазарните. Кодексът дава право на данъчните да развалят не само продажби, а и безвъзмездни сделки, дарения и т.н., стига да са извършени след началото на ревизията. Самото прекратяване става от съда, който е сезиран от НАП.
За същия период - през 2012, 2013 и 2014 г., са направени 281 ревизии на рискови фирми от строителния бранш. Установени са 33 млн. лв.допълнителни задължения на 246 строители и инвеститори, основно по Закона за ДДС. Данъчните са изчислили, че средно на година бюджетът търпи около 43 млн. лв. щети от продажбата на имоти под себестойност.
Анализ на риска, направен за периода на строителния бум, показва, че тогава бюджетът е бил ощетяван всяка година с около 400 млн. лв., а рисковите строителни предприемачи са били 63% от всички. Техният дял, както и щетите, са намалени значително през последните години най-вече заради по-слабото строителство, но рискът остава, казаха от НАП.
Според източници от имотния бранш изповядването пред нотариус на сделки на цена под действителната е масово явление, и то от години. По този начин предприемачът укрива оборот. „Като напише в договора, че е продал жилището за 35 000 евро вместо за действителните 60 000, той укрива оборот и дължимия върху него ДДС. Проблемът обаче е за купувачите - ако договорът се развали по някаква причина, строителят може спокойно да му върне не платените 60 000 евро, а почти двойно по-малко", коментира шефът на консултантската компания „Кредит пойнт" Тихомир Тошев.
Шефът на Нотариалната камара Красимир Катранджиев каза пред „Труд", че нотариусите нямат законова възможност да преценяват стойността на сделката. „Само ако има голямо разминаване между данъчната оценка на имота и пазарната му стойност, нотариусът взема предвид пазарната стойност, защото от това се определят нотариалните такси", каза той. Иначе Законът за нотариусите и нотариалната дейност дава пълно право на страните по сделката да определят стойността й, допълни той.
Загиналите в хотел Вероника с договори посмъртно. Четиримата загинали и петимата оцелели при срутването на хотел "Вероника" в Слънчев ден ще получат трудови договори със задна дата. Това заяви пред "Труд" директорът на инспекцията по труда във Варна Иван Иванов.
По закон, когато трудовите полицаи разкрият работници без договор, могат да обявят, че между тях и работодателя има трудово правоотношение и да определят началната му дата. Засега не е ясно коя от фирмите, замесени в трагедията, ще бъде определена за работодател на пострадалите.
Трудовите договори ще позволят на близките на жертвите да получат обезщетения от НОИ, както и да заведат граждански искове срещу компанията.
По закон при смърт на осигурен семейството му има право на еднократна помощ от 540 лв.
Главният изпълнител на обекта - фирма "Планекс" твърди, че не е наемал работниците. Подизпълнителят "Бултранспорт груп" трябва да представи документи по казуса пред инспекцията по труда.
Според една от версиите работниците са наети от фирма "Дигинг", която също е замесена като подизпълнител. Неин представител обаче е показал на разследващите договор за наем с друга компания. В него било записано, че дружество от друг град е наело от "Дигинг" багер и двама служители, които да работят по събарянето на нискоетажни сгради в неназован курорт.
Оцелелите работници твърдят, че са били извикани от г-н Георгиев, за когото се предполага, че е управителят на "Дигинг", за да събарят хотел "Вероника" извън работно време срещу допълнително заплащане. На обекта ги извикал Йовко, който обаче казал пред разследващите, че е само шофьор. Противоречивите показания тепърва ще се проверяват.
Делфин и Корал ще са екоплажове. Освен плажа Корал регионалното министерство обмисля и този при Делфин да стане екоплаж. Това стана ясно от думите на строителния министър Лиляна Павлова след заседанието на кабинета в сряда. Министърът поясни, че за плаж Корал ще се прави по-различна процедура за концесия, с която да се наеме стопанин за екоплаж. Изискванията ще бъдат всички обекти, които се поставят на плажа, да бъдат направени от екологични материали, да има повече свободна площ. Процедурата за концесия ще бъде внесена следващата сряда на заседание на кабинета.
"Сега е обявена на сайта на МРРБ процедура за отдаване под наем за Корал на временен стопанин, докато се проведе процедурата за концесия за екоплаж в следващите 15 години. От 1 януари 2016 г. ще влезе в сила договор за концесия за екоплаж. Дотогава ще има стандартен наемател", уточни Павлова. Тя коментира и противоречивите практики на административния съд в Бургас. Както стана ясно, съдия Станимир Христов е отменил заповедта на Строителния контрол за спиране на строежите на къмпинг Юг. РДНСК в Бургас забрани строежа на вилното селище с мотива, че няма ОВОС, както и техническа инфраструктура за присъединяване към ВИК и електрическата мрежа. Съдия Христов обаче смята, че не е работа на Строителния контрол да дава становище по ОВОС. В същото време други решения на административния съд по отношение на Корал потвърдиха заповедите на РДНСК за спирането на строежи със същия мотив.
"Както за Корал, така и за Юг позицията на МРРБ още от 2012 г. е, че това са незаконно издадени разрешителни за строеж," коментира Павлова. Тъй като обаче не е работа на строителния министър да се меси в делата на съдебната система, Павлова предлага изменение в Закона за устройството на територията, с които жаленето, което сега е само на една инстанция, вече да може да става на две.
Строителният министър обясни, че специализираните карти на морските плажове са били възложени още в предишния мандат на Борисов и 2012 г. били утвърдени. "Имаше дълъг процес по одобряване, след което е трябвало окончателно да са потвърдени и качени на сайта. Това не се е случило и разпоредих да се случи още през ноември. Те са качени, но не в пълнота. Затова сменихме и ръководството на Агенцията по кадастър, защото имахме проблеми", каза още Павлова.
11 тапи до морето. Придвижването до родното Черноморие ще бъде затруднено заради наложителни ремонти на аутобаните. Сериозна реконструкция предстои на три места на „Таркия", както и на четири места в отсечката Шумен-Варна от „Хемус". Освен това се предвижда рехабилитация на четири виадукта. Регионалния министър Лиляна Павлова обяви планираните ремонти след вчерашното заседание на кабинета.
„Този летен сезон няма да ни е лесно, ще бъде по-бавно и по-трудно пътуването, но в крайна сметка го правим за добро, искаме да направим нещо качествено и устойчиво, а не просто да направим няколко кръпки, защото те се отварят след всеки зимен сезон", заяви Павлова. Тя обясни, че все още няма анализ с колко ще се забави придвижването, но във всеки случай ремонтите значително ще увеличат времето, за което стигаме обикновено до морето.
До 100 млн. лв. отпуска кабинетът, за да бъдат оправени проблемните участъци по двата аутобана, свързващи София с Варна и Бургас, стана ясно от думите на Павлова. Тя уточни, че става дума за отсечки, които са в изключително лошо състояние, тъй като не са ремонтирани от 20-30 години. Павлова припомни, че по тях вече беше въведено ограничение на скоростта от 90 км/ч.
80 км от „Хемус" и „Тракия" ще бъдат изцяло рехабилитирани „Изцяло ще се поправи и пътната основа", отбеляза Павлова. Министърът уточни, че по аутобана, водещ до Бургас ще се работи активно по участъците от 5 км до 10 км, от 60 км до 90 км край Пазарджик и от 119 км до 134 км. По „Хемус" пък предстои активна работа между Шумен и Варна.
В рамките на отпуснатите допълнителни до 100 млн. лв. от централния бюджет ще бъдат ремонтирани и мостови съоръжения на двете магистрали. Министърът на регионалното развитие и благоустройството гарантира, че ще се вземат необходимите мерки за по-добро отводняване и поправка на дилатационните фуги.
Маркировката, знаците и мантинелите също ще бъдат подменени. По думите на Павлова пътните съоръжение и мостовете не са ремонтирани много години, а фугите се отварят. Точно отворените фуги станаха причина за тапата на моста Елешница на магистрала „Хемус" по празниците. „Фугите са отворени до такава степен, че бетонна плоча липсва, пропаднала е до арматура и може да се види дупката", разказа министърът. Само ремонтът на Елешница ще струва 3-4 млн. лв.
„Говорим за махане на асфалта, махане на плочите, изглаждане на нови плочи, хидроизолация и ново асфалтиране", разясни в детайли Павлова.
Паралелно с тези ремонти тази година предстояло завършване на стартираните в предишния мандат на Бойко Борисов ремонти на големите виадукти по двете магистрали - Бебреш на „Хемус", на който трябва да бъде довършено дясното платно и на виадуктите при 61 км и 67 км на „Тракия", където е направено само едното платно. Павлова посочи, че тези ремонти ще бъдат разплатени в рамките на 2015 година.
И призна, че това на практика означава, че през целия строителен сезон, който започва от края на април и продължава до края на октомври, всички тези ремонти ще се затруднят сериозно трафика. Павлова подчерта, че пътната агенция и фирмите, които ще извършат ремонтите правят график за реорганизация на движението, който ще бъде съгласуван с МВР и с КАТ
Заради ремонтите ще има ограничение на скоростта, а на места движението ще се извършва в две ленти, като автомобилите ще се пренасочват в насрещното платно. Според министъра обходни маршрути не могат да бъдат предложени навсякъде. „Това ще доведе до забавяне в придвижването, затова апелираме към всички пътуващи да имат търпение и да проявят разбиране", обяви Павлова. И добави, че ремонтите не могат да бъдат направени експресно, защото са сериозни и не става дума само за преасфалтиране, а за реконструкция.
Партийните касички се стопили наполовина. Спестяванията на основните партии у нас масово се стопили наполовина през миналата година. Това показват отчетите за приходите и разходите на формациите за 2014 година, публикувани вчера от Сметната палата. Причината за продънените касички е, че този период беше двойно критичен за политическите сили, които в интервал от няколко месеца се впуснаха в много тежки изборни битки - вота за евродепутати през май и парламентарния през октомври. Двете кампании бяха определящи за това коя формация ще се утвърди във водещите линии на политическата сцена у нас и коя ще бъде избутана от челните места, какъвто беше случаят с БСП например. Затова партиите не пощадиха средства и сили и при двата избора.
В резултат наполовина изтънели са спестяванията дори на най-богатата формация - ГЕРБ, показват отчетите. Средствата на партията мандатоносител в края на 2014 година са малко над 10,8 млн. лв., при 21,9 млн. лв. година по-рано. Бръкването в касичката със заделени средства се е наложило заради крупните харчове от 17,6 млн. лв. през годината, като 1,2 млн. от тях са отишли за дарения за болни, бедни, за църкви и други. Въпреки огромните си разходи, в ГЕРБ са спазили традицията си да не е вземат нито лев дарение за цялата година. Основното перо в приходите е била държавната субсидия в размер на 13 млн. лв. През миналата година ГЕРБ отчита рекордна сума от получени средства от лихви по депозити - близо 700 000 лв, като в предходни години парите в тази графа варират между 400 000 лв. и 550 000 лв.
В БСП пък спестяванията са се свили още повече - от 3,5 млн. лв. в края на 2013 година до 1,6 млн. лв. в края на 2014 година, става ясно от подадените от „Позитано" 20 данни до Сметната палата. Освен това социалистите продължават да влачат крупни дългове заради изтегления през 2013 г. банков заем за тогавашните избори и взетите 13 шкоди на лизинг. Получената от БСП субсидия през миналата година е надвишила 9,2 млн. лв. Червената партия регистрира обаче най-висок приход от членски внос - 1,2 млн. лв.
Изборите са се отразили финансово и на ДПС, макар и в по-малка степен. Средствата на партията в края на 2014 г. са близо 5,4 млн. лв., при почти 7,8 млн. лв. година по-рано. В отчетния период ДПС е получило субсидия в размер на 5 млн. лв., като има приход от 144 000 лв. и от лихви по депозити. Партията също е продължила практиката си да не взема дарения от членове и симпатизанти.
Новинар
0,4 на сто е инфлацията за март. Отчетена е месечна инфлация спрямо февруари от 0,4 на сто, съобщиха от националната статистика. Увеличение на цените е регистрирано в хранително-вкусовата промишленост. Хранителните продукти и безалкохолните напитки са поскъпнали с 0,3 на сто, а алкохолът и тютюневите изделия - с 0,1 процента.
При обувките и облеклото е отчетено намаление от 0,2 на сто. Разходите за вода и ток са били с 0,1 на сто по-високи, а за жилищно обзавеждане и домакински уреди сме харчили с 0,6 процента повече спрямо месец по-рано.
Най-голямо повишение има в стойността на храните - ябълките са поскъпнали с близо 6 процента, зелето със 17 на сто, листните зеленчуци с малко над 7 процента.
Инфлацията от началото на годината или за март 2015 г. спрямо декември 2014 г. е 0,2 на сто, а годишната инфлация за март 2015 г. спрямо същия месец на миналата година е 0,1 на сто.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |