Квесторите в КТБ преправили над 1000 договора с преференциална лихва. В последните си работни дни квесторите на вече обявената в несъстоятелност КТБ са преправили над хиляда договора с преференциална лихва. Те са били оформени като стандартни, за да може сумите по тях да бъдат изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов по време на вчерашното заседание на Министерския съвет.
"Това е правено, тъй като ако имаш преференциална лихва, не можеш да взимаш след това стоте хиляди евро, които ти се полагат, защото си се облажил от лихвите. А това са над хиляда души и на практика, преправяйки договорите им, те са получили по сто хиляди евро. И като го сметнах, е около сто милиона загубата, нанесена съответно на фонда", обяснява Борисов. Част от стенограмата от правителственото заседание бе разпространена вчера.
По закон не са защитени депозити, чиито лихви са определени в индивидуални договори между банката и клиентите. Тези клиенти получават по-високи лихви от публично предлаганите независимо от вложената сума. Информацията за подменени договори е дошла от спецслужбите, става ясно от думите на премиера. "Надявам се прокуратурата да си довърши заедно с ДАНС и МВР това, което правят. Ще стане ясно на обществото след две-три седмици", казва още Борисов.
Временната комисия за КТБ в парламента също очаква отговор от синдиците на банката на информация за подменени индивидуално сключени договори. Председателят на комисията Десислава Атанасова наскоро призна, че при тях са постъпили подобни сигнали. Квесторите на КТБ вчера не бяха открити за коментар.
Министърът на финансите Владислав Горанов от своя страна обяснява на колегите си работата на синдиците на КТБ около казуса с ТВ7. "Действията на синдиците не са срещу няколко камери или срещу една медия, те са срещу огромни задължения, формирани в продължение на години на един нетърговски принцип", заявява Горанов. И допълва, че ТВ7 е пример за косвено финансиране за сметка на необезпечени кредити от КТБ. Според него по пряк или непряк начин телевизията дължи около 300 милиона лева, които са излезли от КТБ.
КЗП забрани нечестна практика на фирма за бързи кредити. Комисията за защита на потребителите (КЗП) най-накрая установи, че фирмите за бързи кредити са измислили нови такси след влизането в сила на разпоредбите на Закона за потребителския кредит през юли миналата година. Законът трябваше да сложи таван от 50% на оскъпяването. Бързите кредити обаче не поевтиняха заради въвеждането на нови такси за гаранции и поръчители. За първи път вчера КЗП забрани подобна нечестна практика на фирмата за бързи кредити "Кредихелп". Тя е начислявала неустойка от почти 500 лв. на клиентите си за задължения, каквито те не са знаели, че поемат. Дружеството може да бъде глобено с до 30 хил. лв. за укриването на изискванията към потребителите.
Преди сключването на договора компанията не е уведомявала клиентите си, че в срок от 3 дни трябва да си осигурят поръчител, както и че има специални критерии, на които този поръчител трябва да отговаря. Потребителят не е бил информиран и за обстоятелството, че ако не осигури поръчителство, ще му бъде начислена неустойка в размер на 472.80 лв., която представлява "такса" за неизпълнение на задължение по подписания договор. Тази сума се плаща разсрочено в добавка към погасителните вноски и оскъпява всяка месечна сума.
Както "Сега" писа неотдавна, подобни такси са масова практика при почти всички компании за бързи кредити. Въпреки че част от тях все пак уведомяват клиентите си, крайната сума, която потребителите връщат, значително надминава 50% - процентния таван на оскъпяването на заема.
Прокуратурата сложи точка на манипулацията "Костинброд". Точно две години след като наду балона с намерените бюлетини в печатницата в Костинброд прокуратурата сложи точка на "аферата".
Ръководената от Сотир Цацаров инститиуция не е протестирала оправдателната присъда на единствения подсъдим - бившият главен секретар на Министерски съвет Росен Желязков. Крайният срок за подаване на протест изтече преди седмица. Това съобщи "Дневник", позовавайки се на източници в държавното обвинение.
Прозрачната манипулация
Аферата "Костинброд" е едно от знаковите разследвания на ранния Цацаров. В деня за размисъл преди извънредните парламентарни избори през 2013 г. Николай Бареков, тогава все още "журналист" и изпълнителен директор на ТВ7, направи директно включване от печатницата "Мултипринт" в Костинброд, на която беше възложено отпечатването на бюлетините.
"Осъзнавам, че това което се случва на живо в национален ефир е новина от такъв грандиозен характер, който аз своите 20 години опит в журналистиката не съм имал възможност да открия и споделя с българските граждани" включи се драматично Бареков.
Той заяви, че са открити 350 хил. бюлетини, подредени в палета, които са били подготвени за фалшифициране на вота от ГЕРБ, а пък прокуратурата била задържала двама души - собственика на печатницата Йордан Бончев, който бил близък до бившия вътрешен министър Цветан Цветанов и главният секретар на Министерски съвет Росен Желязков, който бил "дясна ръка" на Бойко Борисов. Впоследствие щеше да стане ясно, че задържани няма.
Ден по-рано в печатницата е била проведена операция, в която са участвали прокуратурата, ДАНС и столичното следствие.
Истеричният тон на Бареков беше поет от прокуратурата. От най-високо място в държавното обвинение съобщават "неофициално" на няколко централни медии, че има данни, че е била подготвяна манипулация.
След провеждането на изборите прокуратурата дава шоу-пресконференция, на която пред очите на журналистите, прокурор Ваня Стефанова извършваше процесуално-следствени действия заедно с наложения от Цацаров и.д. градски прокурор Роман Василев. Всичко това ставаше пред зам.-главния прокурор Борислав Сарафов и ръководителят на прокуратурата Сотир Цацаров. На пресконференцията беше организирана безпрецедентна прожекция на снимки от фотоалбума от извършения оглед, от които се виждаха подредените в палети бюлетини с надписи за градовете
Впоследствие щеше да стане ясно, че "фотосесията" е била режисирана, а палетите - подредени под указанията на самите магистрати.
Политическа постановка
Разследването започва от сигнал на Мая Манолова, подаден до главния прокурор Сотир Цацаров, който от своя страна го препраща на своя заместник Борислав Сарафов, а той - на и.д. градския прокурор Роман Василев. Последният възлага проверка на ДАНС, която се ръководи от агенти, които се занимават с противодействие на терора. На място в Костинброд отиват Роман Василев, колегата му Бисер Кирилов, наблюдаващия прокурор Ангел Попколев, шефът на Столичното следствие Петьо Петров и агенти на ДАНС.
Още в първите часове от разследването прокуратурата потъва в процесуални гафове - районът на Костинброд е извън компетентността на Софийска градска прокуратура. За да не увиснат извършените процесуално-следствени действия се е наложило издаването на постановление за образуване на досъдебно производство срещу длъжностни лица от Министерски съвет (вече в компететността на СГП), което обаче е било антидатирано.
Общините вече ще могат да печелят от паркирането в платените зони. Парламентът одобри окончателно в четвъртък промените в Закона за движението по пътищата, внесени от ГЕРБ и Реформаторския блок. С тях паркирането в платените сини и зелени зони в градовете вече ще бъде не услуга, за която се заплаща такса, а търговска дейност, от която общините вече ще могат да печелят, вместо само да покриват разходите за поддържането на местата за паркиране. Десетократно се вдигат и глобите за паркиране в зелени площи и пешеходни зони и те вече ще бъдат в размер от 50 до 200 лв., като ще се определят по преценка на общината. В момента санкцията е 20 лева.
Търговия или услуга
"Столичани да очакват увеличение на цените за паркиране", коментира депутатът от БСП Дора Янкова. Според нея това може би няма да стане в годината на местни избори, но след това увеличението е неизбежно. Дефинирането на паркирането - като търговия или предоставяне на обществена услуга, бе и най-спорният текст в промените в закона. Досега заради думата такса в закона общините, в които има платени зони за паркиране, трябваше да доказват, че събраните пари отиват за свързани с услугата дейности. Твърде често обаче се стигаше до спорове между общините и гражданите относно това за какво точно плащат шофьорите, как се управляват местата за паркиране и т.н., като в съдилищата има многобройни дела.
Софийският административен съд например смята, че събирането на таксите от общински фирми е неправомерно, тъй като те трябва да отиват в общинския бюджет, а не при търговска фирма, била тя и общинска. За да бъдат решени подобни проблеми, в закона думата такса е заменена с цена. Това обаче развързва ръцете на общините да ценообразуват по собствено усмотрение, а не разходоориентирано, както по закон се изисква да бъде формирана цената на услугите.
Спорове
Вносителите от ГЕРБ и Реформаторския блок получиха подкрепата от присъстващите в зала депутати от ДПС. Групата на АБВ се въздържа при гласуването на спорния текст за цената и таксата. Против бяха останалите формации, включително и Патриотичният фронт.
Според тях текстовете са лобистки и със скрити корпоративни интереси. Димитър Байрактаров от формацията поиска да бъде изрично записано, че само общински предприятия ще имат право да събират приходите от платено паркиране. Мотивът му е, че така в цената ще бъдат калкулирани само разходите, без да се формира печалба за търговското дружество.
Вносителите от Реформаторския блок и ГЕРБ пък контрираха, че контролът върху приходите от паркирането така или иначе остава в правомощията на съответния общински съвет. Той ще може да одобрява и инвестиционния план на съответното дружество, което евентуално ще събира таксите за платеното паркиране. Това според тях е достатъчна гаранция срещу евентуални злоупотреби. В крайна сметка предложението на Патриотичния фронт бе подкрепено от БСП, "Атака" и БДЦ, но не успя да събере необходимия брой гласове.
Разследват политици за необясними 10 000 лева. Национално бюро за противодействие на корупцията да проверява годишните декларации на политиците и висшите чиновници. Това предлага вицепремиерът Меглена Кунева в проектозакон за създаването на единен орган за борба с корупцията.
Бюрото ще си има началник, а няма да е колективен орган, предвижда проектът на Кунева. В него ще влизат досегашната комисия за конфликт на интереси, отделът от Сметната палата, който обработва имуществените декларации на политиците, и БОРКОР.
Властниците вече ще подават годишните си декларации пред националното бюро, а не пред Сметната палата. В документите политиците ще трябва да описват не само собственото имущество, но и такова, което им е дадено за ползване от приятел, примерно автомобил. Сега много депутати карат скъпи коли, но обясняват, че са назаем от познати и роднини. Ще декларират и всички нетрудови доходи над 2000 лв., както и единични плащания над 500 лв. Освен това в декларациите за конфликт на интереси ще се включват имоти и пари не само на съпрузи, но и на хора, с които живеят заедно без брак. Ще се обявяват акции и дялове в инвестиционни фондове.
При установено разминаване между доходите и разходите на политик над 5000 лв. ще се прави проверка от националното бюро, а при разминаване над 10 000 лв. ще започва разследване. Бюрото ще може да вика уличени политици на разпити и да иска от съда да свали банковата им тайна. При потвърждаване на разминаването срещу кметове, шефове на агенции и инспекторати, депутати, министри и заместниците им, главни секретари ще бъдат подавани сигнали в комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и тя може да иска частично отнемане. При съмнения, че натрупването на пари е свързано с престъпление, ще бъде сигнализирана и прокуратурата.
Не може да се намери сграда за българското председателство на ЕС. Търсенето на подходящи сгради в София и големите градове, които да приемат събитията през българското председателство на ЕС през 2018 г. върви трудно, обясни регионалният министър Лиляна Павлова. Причина за това били големите изисквания към сградите.
Местата трябва да са достатъчно големи да приемат евросъветите, да има възможност да се охраняват усилено и освен това ремонтирането им да излезе евтино, обясни Павлова. Тя бе натоварена със задачата да търси подходящи сгради преди седмица с решение на Министерския съвет.
Оглеждат се всички държавни сгради - резиденция "Бояна", "Евксиноград" във Варна, НДК, изброи министърката. Не било изключено и използването на бившия Партиен дом в столицата.
При НДК обаче проблем била нуждата от голям ремонт на сградата.
"НДК едновременно е държавен, но е фирма. Заради това ще е нужно да искаме разрешение от Европейската комисия, за да дадем бюджетни средства за ремонта", обясни Павлова. Това отнемало време и можело да забави строителните работи.
Сградите трябва да бъдат избрани много бързо, за да успеем да ги приведем във вид да приемат събития от този ранг, допълни Павлова. Допълнително изискване било близо до тях да могат да се настанят много хора, които ще дойдат в София за европейските съвети.
Над 1 млрд. лв събрани от длъжници. 1,020 млрд. лева са събрани от закъсали длъжници през 2014 г. Това сочат статистическите данни на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ).
Тенденцията да се образуват най-много изпълнителни дела по искане на бизнеса се утвърждава. В негова полза са 55 % от всички производства. 97 400 са делата в полза на търговците. Въпреки това се отчита сериозен спад с 22 % в сравнение с 2013 г. В същото време с близо 15 % е нараснал интересът на държавата и общините към частните съдебни изпълнители (ЧСИ). В бюджета им са влезли 150 млн. лв. от длъжници.
Иначе, статистиката показва спад на делата, образувани от ЧСИ през миналата година - 178 000. През 2013 г. са били 185 000. Поради тази причина и събраните за този период суми са повече - 1,135 млрд. лв.
Има ръст обаче на продадените недвижими имоти. ЧСИ-тата са успели да изтъргуват 11700 (за 2013 г. са били 7000). В тази категория влизат земеделски земи, парцели, хотели, недовършени сгради, бизнес имоти, магазини, къщи, жилища, гаражи и пр. При продажбата на движими вещи се наблюдава намаляване с 33%. На тезгяха са били сложени 1700, като за 2013 г. са били 2250.
От КЧСИ уточняват, че се завръща интересът към публичната продан. Това е добре за кредиторите и длъжниците, тъй като при повече участници в търговете се повишават продажните цени. Оказва се, че в регистъра на продажбите има широк избор (виж по-долу). Сред атрактивните вещи е например кашон с дрехи и обувки. Председателят на КЧСИ Георги Дичев призна пред „Труд", че действително продажбата на тези дребни стоки е по-трудна.
Европрограма ощетявала фирми за рециклиране. Новата оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" лишава фирмите от сектора рециклирне от достъп до европари. За това алармираха вчера от Българската асоциация за рециклиране.
Според бранша в документите за кандидатстване по програмата никъде не фигурират кодове за техния сектор.
Това е второ обвинение в дискриминация към условията на програмата за бизнеса, след като няколко региона от страната скочиха срещу приоритетното финансиране на проекти от Северозападна България.
Кухи фирми пращат нашенци на гурбет. Това е една от схемите за легално осигуря- ване на заетост зад граница, която цели да заобиколи изискването наемането на гурбетчии да става чрез фирми-посредници. Чрез тази схема кандидатите за работа в чужбина спестяват време, защото заминават за чужбина като командировани служители на фирмата.
След като заминат за чуж- бина, наелата ги фирма заличава договорите им. „Когато пристигнат на място в съответната държа- ва се оказват, че гурбетчиите нямат осигурена работа или са изпратени да се трудят при много тежки условия" обясниха от Главната инспекция по труда (ГИТ). В повечето случаи обаче се оказало, че потърпевшите нямали никакви данни, освен телефонен номер на фирмата и хората, на които се доверили за осигуряване на работа. Това допълнително затруднява разследването на измамата.
Данните на ГИТ, че с отпадането на всички трудови ограничени на европей- ския трудов пазар през миналата година от ГИТ отчитат ръст на нарушения- та на фирмите посредници. През 2014 г. са били устано- вени 526 нарушения, 519 от които от посредници с регистрация в Агенцията по заетостта. 51 от посредниците са били глобени като по закон санкцията варира между 1500 лв. и 15000 лв. През 2013 г. тези нарушения са били два пъти по-малко - 218.
Част от посредниците не предоста- вят на гурбетчиите трудов договор с чуждестранния им шеф на български език. Така мераклиите да се трудят зад граница могат да останат заблудени за запла- щането, което ще получават и за продължителността на работния ден. В случай на злоупотреба този договор е нужен, за да може ГИТ да окаже съдействие на контролните органи в съответната среда.
Сред нарушенията на закона са и таксите, които посредниците събират под формата на услуги за превод и легализация на документите или за квартира и транс- порт до местоработата. „Разходите по осигуряването на работа трябва да се покриват от работодателя, за който набират персонал", припомнят трудовите инспектори.
Най-честите оплаквания на родните гурбетчии, избрали да се трудят за няколко месеца извън стра- ната са свързани с лошите условия на труд. Нашенците недоволстват и, че работният им ден е по-дълъг от предварително договореното.
„Сред честите оплаквания е и това, че работниците получават по-малко от минималното възнаграждение за страната приемник", твърдят от ГИТ. Съгласно европейското законодателство, ако един строител отиде да работи в Испания, то той трябва да получава е по-малко от 648,60 евро, колко е минималната за страната заплата.
Част от фирмите посредници за работа в чужбина обаче определят по-ниско от това възнаграждение, с което нарушават трудовите права на работниците. Често срещна практика било и предсрочното прекратяване на трудовия договор на работник зад граница.
„Чуждестранният работодател намира някаква причина да уволни работника, преди да е изтекъл 3-месечният му контракт", обясни юристът Мария Пелева. Така служителят не само, че не печели пари от гурбетчийството си, но дори трябва да плати на работодателя си неустойки заради предсрочно прекратения договор.
Британците се завръщат в Банско. От началото на годината интересът на британците към ваканционните имоти в Банско непрекъснато расте. Те вече съставляват 36% от купувачите, 18% са руснаци, българите - 10%, а сред останалите купувачи има и граждани на Украйна, Гърция, Франция и други страни. Това сочи проучване на Bulgarian properties.
В най-големия ни зимен курорт цените на имотите към момента са стабилни. Средното ниво на продадените апартаменти в Банско е 360 евро/кв. м, колкото бе за цялата 2014 г. Сделките се сключват около 24 000 евро (при 20 100 евро за миналата година.
Средните цени на база реално сключени сделки в Боровец са 640 евро/кв. м и 32 370 евро за апартамент. Най-големият зимен център в Рила още през 2014 г. стана желан от българските купувачи - и тогава, и през този сезон основно българи купуват имоти в курорта, а броят на продажбите задържа нива.
В Пампорово от началото на годината сключените сделки отбелязаха двоен ръст на годишна база. Причината е нарасналият интерес от страна на българите към апартаменти в курорта. За разлика от зимния сезон на 2014 г., когато преобладаваха руснаци и британци, през 2015 г. наблюдаваме цялостно изменение на профила на купувачите - 95% вече са нашенци. Средните цени в родопския курорт са 340 евро/кв. м и 21 400 евро за апартамент.
През изминалите месеци пазарът на ваканционни имоти по Черноморието утихна заради отдръпването на руснаците. Същевременно те се преориентираха и насочиха интереса си към големите градове с цел постоянно пребиваване и това доведе до почти нулеви продажби в най-големия ни курорт Слънчев бряг.
В резултат цените спаднаха най-много през януари и февруари и към момента са на 10% под нивата от миналата година. Средните оферти за първо тримесечие са 675 евро/кв. м при 758 евро/кв. м за 2014 г.
Освен към Бургас купувачите все по-често гледат и към Созопол, Лозенец и други курорти на юг, където са и предпочитаните от българите места за почивка и летен туризъм.
Пазарът във Варна е специфичен и често върви по свой път и динамика. На него се запази тенденцията от втората половина на 2014 г. за нарастване на интереса към града и околните курорти. Морската столица и регионът в момента привличат освен руснаци и белгийци, кувейтци, италианци. Големият дял от сделките се пада на българите.
Метрото до Бизнес парка вози безплатно. Столичното метро ще пътува до Бизнес парка в жк „Младост" 4 от петък. На 8 май ще се състои официалното откриване на трите нови станции на подземната железница - "Александър Малинов", "Александър Балан" и "Бизнес парк".
Пътниците ще могат да се качат на влакчетата след 14 часа, а пътуването през този ден ще бъде безплатно. „Очакваме над 45 000 пътници дневно да ползват този участък на метрото", заяви кметът Йорданка Фандъкова.
Тя допълни, че до края на месеца ще бъде открит паркингът за над 120 автомобили при Бизнес парка. Около станцията ще има места за паркирането на още 600 коли.
„Продължава работата по изграждането на новата отсечка на бул. „Александър Малинов", която трябва да бъде готова до края на лятото", отбеляза кметът.
Булевардът ще бъде разширен, така че от края на август от бул. „Цариградско шосе" до Южната дъга на Околовръстния път ще минава истинска градска магистрала с по три ленти във всяка посока.
„Така освен метро хората в „Младост" ще имат и нов удобен булевард, който ще реши сериозния проблем с трафика в района", подчерта кметът на София.
Автобуси с нов маршрут заради ремонта на „Цариградско шосе". Ремонтът на столичния бул. „Цариградско шосе" променя маршрутите на няколко автобусни линии. Возилата по линии 1 и 3 в посока центъра ще минават от спирка „Метростанция „Цариградско шосе" по северния локал до пътния възел над бул. „Александър Малинов" и по специално сигнализираната пътна лента през надлеза до включването им в централното северно пътно платно.
Автобусите с номера 5, 6 и 505 от спирка „Корабчето" ще пътуват по северния локал до пътния възел над бул. „Александър Малинов" и по специално сигнализираната пътна лента през надлеза ще се включват в централното северно пътно платно.
В посока Пловдив автобусните линии 1, 3, 5, 6 и 505 ще се движат по маршрутите си, като спазват временната организация на движение в ремонтния участък.
Ремонтът на булеварда продължава с пълна сила. От четвъртък до края на май се забранява влизането на превозни средства по северното му пътно платно между булевардите „Александър Малинов" и „Копенхаген". Движението ще се извършва двупосочно в южното пътно платно в същия участък.
Държавният дълг скочи с 4,5 млрд. евро. Държавният дълг нарасна с 4,5 млрд. евро за година и в края на март е 12,244 млрд. евро, сочат данните на МФ. Вътрешните задължения са 4,3 млрд. евро, като за година се увеличават с 600 млн. евро. А външният дълг на държавата достига 7,935 млрд. евро. като в рамките на година нараства с 3,93 млрд. евро. В резултат в край на март делът на държавния дълг към брутния вътрешен продукт на страната достига 28,7%, при дял от 18,5% година по-рано.
През миналата година бяха взети нови заеми, за да се финансира бюджетният дефицит за 2014 г. от 3 млрд. лв., както и за да се изплатят гарантираните влогове в КТБ и да се гарантира ликвидност в банковата система. За целта през декември 2014 г. беше взет мостови заем от 1,5 млрд. евро от HSBC Bank Plc, SOCIETE GENERALE, CITIBANK, N.A., LONDON BRANCH и UNICREDIT BULBANK AD. След това в края на март 2015 г. страната пусна на международните капиталови пазари нови облигации в общ размер на 3,1 млрд. евро. С част от постъпилите от емисията средства беше изплатен мостовият заем, а останалите пари влязоха във фискалния резерв на страната. В резултат към края на март фискалният резерв е 11,09 млрд. лв. От тях 10,07 млрд. лв. са депозити в БНБ и банки, а 1,02 млрд. лв. са вземания от фондовете на ЕС. Част от фискалния резерв в БНБ са и парите от Държавния фонд за гарантиране устойчивост на пенсионната система в размер на 2,44 млрд. лв. Поради нулевите лихви, с които се олихвяват депозитите при БНБ, към края на март няма постъпления от лихви във фискалния резерв.
Едва 25% от българите биха се били за страната си. 61% от анкетираните от 64 страни в целия свят са готови да се сражават за страната си, а 27% не биха го направили. Това сочи глобално проучване на УИН/"Галъп интернешънъл", водеща световна асоциация в пазарните изследвания и проучванията на общественото мнение, представена у нас чрез „Галъп интернешънъл болкан". Изследването се базира на ежегодна традиция, инициирана и проектирана под ръководството на д-р Джордж Галъп през 1977 г.
Правят впечатление значителните различия по региони. Готовността да се сражаваш за родината е най-висока в региона на Близкия изток и Северна Африка (83%), а най-ниска тя е в Западна Европа (25%).
От всички държави, в които е проведено изследването, японците проявяват най-слабо изразена готовност да се сражават за своята страна - само 11%. Много сходни са и резултатите от Германия - 13% са готови да вземат оръжие в защита на страната си. За сравнение, във Великобритания този дял е 27%, а във Франция - 29%.
Различия в нагласите се наблюдават и при различните демографски групи. По-голямата част (52%) от анкетираните жени по целия свят, заявяват, че са готови да се сражават, а при мъжете този дял достига до 67%. Най-голяма готовност да хванат оръжие проявяват лица на възраст между 18 и 34 години - 66%. От различните вероизповедания обхванати в проучването, се мюсюлманите изглеждат най-склонни да воюват за своята страна - 78%.
Българите се нареждат близо до западноевропейците. Една четвърт заявяват, че биха се сражавали за родината си, докато близо половината (47%) са на обратната позиция.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |