8% ръст на износа за 2 месеца. От началото на годината българският износ постепенно се възстановява. За периода януари-февруари е отчетено увеличение със 7,7 на сто спрямо същия период на миналата година, показват последните данни на Националния статистически институт.
За два месеца в чужбина са заминали български стоки за 6,8 млрд. лева Те са разпределени почти по - равно - колкото през януари, толкова и през февруари.
Ръстът в износа се отразява положително и на търговското салдо на България. "Дупката" във външната ни търговия се е свила с 338 млн. лв. до около 1 млрд.
Ако се елиминират разходите за транспорт и застраховки при внос на стоките, отрицателното салдо е дори още по-ниско - 731 млн. лв.
Нарастването се дължи основно на много доброто развитие на износа за страните от ЕС, твърдят от Министерството на икономиката.
Има обаче значителни ръстове и към трети страни. Изненадващо от началото на годината най-много българският износ се увеличава за Република Южна Африка.
Натам ръстът е с внушителните 259,6%. Ако обаче числата се разгледат по-внимателно, се оказва, че през януари и февруари 2014 г. експортът ни за РЮА са били символичните 200 000 лв. Сега той вече е за 18,7 млн. лв., откъдето идва и огромното нарастване. Най-същественият ръст за РЮА е на напитки, храни и тютюн. При тези стоки през миналата година износът е бил за 90 хил. долара, а сега е надхвърлил 8 млн. долара.
Увеличение има и при дрехите и обувките, при суровините за производство на храни, електрически машини, транспортните средства и резервните части.
Добре се развива износът ни за Иран. От 29,4 млн. лв. за първите 2 месеца на 2014 г. вече е 65,7 млн. лв. за тази година или със 123,5 на сто повече.
Най-съществено увеличение има при лекарствата и козметиката, където износът е нараснал близо три пъти.
Повече са изнесените пластмаси и каучук, торове, машини, резервни части. Удвоен е и експортът на България за Египет, Индонезия и Босна и Херцеговина Значителен ръст от 76,8% е отчетен и към Индия. Почти толкова - 53,4 на сто, е увеличен и износът за Япония.
Хората с увреждания на протест. Национално представените организации на хората с увреждания - Центъра за психологически изследвания, Съюзът на инвалидите в България, Асоциацията на родителите на деца с епилепсия и др., ще протестират утре в сградата на Националния ресурсен център. 5 май е европейски ден за протест на хората с увреждания. Основното искане е да не се премахва ТЕЛК системата, а медицинската експертиза да стане централизирана и да се обособи на подчинение на МЗ и Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК). Така ще се контролира и предотвратява отпускането на фалшиви пенсии.
Не може да гърба на хората с увреждания да се търсят финансови решения за неработещата икономика, казват от организациите.
"Язаки България" ще строи трети завод за 30 млн. евро. Японската компания за производство на автомобилни кабелни системи "Язаки" ще изгради трети завод в България, който ще бъде разположен в централната част на страната, съобщи за "Капитал Daily" изпълнителният директор на "Язаки България" Синан Кар. Предстои избор къде точно ще бъде разположено предприятието. Планираната инвестиция е в размер на 30 млн. евро, като в тази сума влизат както строително-монтажните дейности, така и оборудването. Инвестицията ще бъде реализирана през следващите две години.
Проектът
"На този етап сме се спрели на няколко града в България и правим проучване по няколко критерии - конкуренция, безработица по официални данни, наличие на работна ръка", допълни Синан Кар. Според него инвестицията трябва да бъде извън Сливен и Ямбол, където са другите два завода на компанията, защото за "Язаки" възможностите в тези региони са с изчерпани трудови ресурси. Преди няколко месеца стана ясно, че от "Язаки България" са оглеждали и "Тракия икономическа зона" край Пловдив за новия си завод, но от компанията тогава отказаха коментар.
С третия си завод в България инвеститорът ще стартира нов проект, свързан със съвсем нов клиент. "Не става въпрос за Ford или Renault, с които работим добре и в момента", посочи Синан Кар. Като структура новият завод ще бъде идентичен с изградените вече производствени предприятия на "Язаки България".
Началото
До момента "Язаки България" е инвестирала в България 60 млн. евро. Групата навлезе в страната през 2006 г. с първоначални намерения да построи завод в Сливен, но впоследствие предпочете Ямбол, където се произвеждат електрически системи за Renault и Ford. Заетите в този завод са около 3700 души. През 2012 г. компанията започна да произвежда и в Сливен, след като купи терен от 35 000 кв.м от Едоардо Миролио. В сливенското предприятие работят още 1300 души, заети с производството на кабелни инсталации за Ford Transit. Сега в завода има планове за нов проект, отново свързан с Ford Transit. Произвежданите електрически инсталации ще бъдат с повече опции и по-голяма сложност.
В сектора за автомобилни компоненти в България работят и други производители на автокабели. Такива предприятия имат немската "СЕ борднетце" в Мездра и Карнобат, турските "Нурсан аутомотив" в село Люляково край Бургас и "Аркомат" в Казанлък, а неотдавна производство започна и германската Nexans в Плевен.
Концсорциум на "Главболгарстрой" ще строи още една отсечка на "Струма". Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" отстрани един по един всички чуждестранни кандидати за строителството на отсечката Кресна - Сандански (Лот 3.3) от магистрала "Струма".
Участъкът почти сигурно ще се строи от обединение на "Главболгарстрой", което построи Лот 1 и в момента работи по Лот 2 на същата магистрала. Това стана ясно след отварянето на ценовите предложения за изграждането на 23-километровата отсечка от "Струма", която ще се финансира с 200 млн. лева от новата Оперативна програма "Транспорт".
Офертата на Консорциум "Струма - Лот 3.3", включващо "ГБС Инфраструктурно строителство", "Пътстрой-92", "Главболгарстрой" и "Геострой" (с подизпълнител"ГБС Благоевград") е получило максималните 100 точки за техническа оферта. То е дало и най-ниска цена за изпълнение: минимална 213 млн. лева без ДДС и максимална - 234 млн. лв. без ДДС. Процедурата се провежда по условията на ФИДИК и кандидатите могат да опрелят горен праг, над който е невъзможно увеличение на цената при непредвидени разходи.
БГ хегемония на всяка цена
"ГБС-Инфраструктурно строителство", "Пътстрой 92" и италианската Impresa в момента изпълняват Лот 2 на "Струма" - 37-километровата отсечка Дупница - Благоевград за близо 300 млн. лв. (при прогнозна цена 240 млн. лв). Тя трябваше да е открита за движение през март, но археологически проучвания и консервация ще я забавят до края на тази година.
Европейската комисия предложи преди два месеца максималната глоба от 25% от разходите по проекта за Лот 2 заради ограничителни условия при възлагането. В момента корекцията от 7 млн. евро се оспорва от Агенция "Пътна инфраструктура". Дострояването на "Струма" беше прехвърлено на специално създадената Национална компания "Стратегически инфраструктурни обекти".
Обединение в същия състав - ГБС, "Пътстрой 92" и италианската Impresa, построи и Лот 1 на "Струма" - от Долна Диканя до Дупница, който се пропука миналия месец.
Отстранените
От общо девет кандидата в процедурата за Лот 3.3 на магистралата до Кулата до финалния етап достигнаха три обединения с българско участие - на ГБС, ДЗЗД "ПСТ Струма 3" ("ПСТ груп", "Рутекс", "Понсстройинженеринг") и Обединение"АМ "Струма" ("Трейс груп холд", NGE contracting - Франция, "Пътища и мостове"). Обединението около свързваното с Делян Пеевски "ПСТ Груп" има 33.43 точки на техническата оферта и е предложило максимална цена от 249 млн. лв. "Трейс груп холд" и партньорите му са получили 58.57 точки, а ценовата им оферта е за максимална цена от 280.8 млн. лв. Цената има тежест 75% при избора на изпълнител, а техническата оферта - 25%, което прави "Главболгарстрой" потенциален победител в търга.
Класирането обаче може да се обжалва, както се случи с предишните етапи на конкурса. На първия етап от подбора отпаднаха 5 чуждестранни участника: "Сочета Италиана пер Кондоте д'Акуа", Консорциум "АМ "Струма" - 2014" ("Лена Енженярия и Конщрусиони", Португалия и Х.С.С., България), гръцката "Терна", австрийската "Страбаг" и италианската "Серенисима коструциони" СПА. На следващия етап отпадна и испанската "Обраскон Хуарте Лаин".
Държавата спира безразборния прием във висшите училища. Почти пълната свобода на университетите да определят броя на студентите в съответните специалности остава в историята. Държавата занапред ще се меси много по-сериозно в определянето на приема, който ще бъде обвързан с качеството на обучението и с реализацията на студентите. Отделни специалности ще бъдат обявени за защитени и ще се финансират приоритетно, докато приемът в други може да стане изцяло платен.
Това предвиждат публикувани за обществено обсъждане поправки в Закона за висшето образование, предложени от екипа на просветния министър проф. Тодор Танев. Въпреки че промените представляват фундаментално разместване на системата, Министерството на образованието не счете за нужно да ги представи детайлно.
Либерализацията на приема и отказът на държавата да се меси в него бяха една от основните промени в системата на висшето образование, свързана с масовизирането му. В момента ролята на просветното министерство и правителството при определяне на приема е силно формализирана - университетите са свободни да поискат толкова бройки, колкото считат за необходимо, като единственото ограничение е това да е в рамките на изчисления им капацитет. В последните години няма случай, в който просветното министерство и правителството да са променяли поискания от университетите план-прием.
Промените предвиждат Министерският съвет занапред да приема списък на приоритетните професионални направления, в които има недостиг на кадри, както и защитени специалности, които не се радват на голям интерес сред студентите, но са важни за страната от социално-икономическа гледна точка. За тези специалности държавата ще може да отпуска бройки по свое усмотрение, дори ако това противоречи на решението на съответното висше училище. Извън тези направления приемът във всички специалности занапред ще бъде обвързан с 4 показателя. Броят на местата ще зависи от оценката на учебната и научната дейност, реализацията на завършилите, приоритетите за обществено-икономическото развитие на страната и предложенията на съответния вуз. Така на теория е възможно в направления, в които има свръхпредлагане на кадри, да има нулеви години или приемът, финансиран от държавата, да бъде силно намален.
Само 0.7% от заемите на КТБ се обслужват. От Нова година до 31 март синдиците и бившите квестори на КТБ са завели в съда около 100 дела и жалби срещу длъжници на банката. Това става ясно от финансовия отчет на КТБ за първото тримесечие на 2015 г. За голяма част от дружествата синдиците искат съдът да започне процедура по несъстоятелност. Прави впечатление, че в списъка на заведените искове са главно фирми, свързани с банкера Цветан Василев.
Само 0.7% от заемите, отпуснати от КТБ, или 34.7 млн. лева, продължават да се обслужват, става ясно от отчета. Останалите 99.3%, или 4.942 млрд. лв., от портфейла на банката са лоши, необслужвани кредити. На фона на тези близо 5 млрд. лева вземания, обявени за безнадеждни, финансовата загуба на банката към 31 март - 10.4 млн. лева - изглежда невзрачна.
Покани за предсрочна изискуемост до 129 лица с кредити от КТБ са изпратени през изминалата седмица, става ясно от друг документ - редовния седмичен отчет на синдиците Росен Ангелчев и Лазар Илиев пред Фонда за гарантиране на влоговете. По закон, когато длъжникът пропуска вноски, предсрочно изискуеми са кредити, които не са били погасявани редовно. От доклада на представителите на фонда обаче не става ясно дали всички погнати са фирми, или сред тях има и физически лица.
41 дружества са заплашени от фалит заради дългове към КТБ. Това е броят на фирмите, срещу които синдиците са предприели "действия по предявяване на вземания, присъединяване към или подаване на молби за започване на производства по несъстоятелност". В отчета пише още, че срещу пет от многото длъжници на КТБ са стартирани изпълнителни производства - т.е. изземане на имущество и други активи, тъй като не погасяват кредита си. Срещу други седем пък вече се е стигнало до изземане на обезпеченията по необслужвани заеми. Макар в отчета да не са посочени поименно кредитополучателите, сред тях най-вероятно е и TV7, където миналата сряда влезе частен съдебен изпълнител. През изминалата седмица синдиците са поискали от съда да обяви за недействителни и общо 20 прихващания, направени от акционерно дружество. Кое е то, не става ясно.
Внезапни проверки в болниците. Районните здравни каси да могат да правят внезапни проверки - в момента на оказване на медицинската помощ. И ако се установи нарушение, да налагат санкции в реално време, без да се чака тази дейност да се отчете от лекари и болници, както е в момента. Освен това експертите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да проверяват трудовите и гражданските договори на медиците, отпуските и болничните им, както и какви са техните месечни графици.
Това са част от предложенията на управителя на институцията д-р Глинка Комитов, които той е предал на депутати от здравната комисия. В момента народните представители разглеждат промени в Закона за здравното осигуряваане (ЗЗО) на второ четене.
Ако можехме да правим проверки на договорите, нямаше да се случи това, което стана в една болница, каза д-р Комитов, визирайки инцидента с пребитото бебе в "Софиямед". Ако в лечебните заведения има такъв контрол, ще бъде ясно и дали наистина в тях има съответните квалифицирани кадри, добави още д-р Комитов. Той настоява и районните каси да могат да проверяват лекари и болници извън своята територия, както и да се повишат и глобите - за физически лица най-малко 5000 лв., а за юридически - най-малко от 10 000 лв. В момента за едно административно нарушение в болницата глобата е до 200 лв., като сме имали и санкции за 2 лева, които са обжалвани, каза д-р Комитов.
Всяко едно предложение за по-добър и ефективен контрол ще срещне подкрепата на здравната комисия, коментира пред "Труд" нейната шефка д-р Даниела Дариткова.
Тя обаче уточни, че технологически не е възможно да се вкарат подобни предложения при второто четене на ЗЗО. Заради това те могат да се добавят при разглеждането на поправките в Закона за лечебните заведения, по който вече тече обществено обсъждане.
Агнета на изплащане за Гергьовден. Агнета на изплащане се продават за Гергьовден във Великотърновска област. Практиката е въведена от животновъда от с. Капиново Мирослав Нешков. Така и хора с по-ниски доходи имат възможност да си купят прясно агнешко.
"Има голямо търсене. Поръчките заваляха отпреди два месеца", казва Нешков. В момента цената е 6 лв. за килограм живо тегло. В магазините е над 2 пъти по-висока.
"Лизингът по селата не е нищо друго освен плащане на вересия. Хората на село нямат пари и затова пазаруват и плащат на части", коментира пред "Труд" Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация.
"Продажбите на лизинг се практикуват от хитри търговци, които са внесли стари новозеландски агнета и не стига, че с цената подбиват българските, но и предлагат гъвкаво плащане", каза пък Бойко Синапов, шеф на Националната асоциация на животновъдите.
Всички овцевъди обаче са единодушни, че вече е масова практика агнетата да се капарират поне месец преди празника, което всъщност е авансово плащане.
Въвеждат нова схема за ДДС. Възможност за установяване на режим за обратно начисляване на ДДС за всички транзакции над определена стойност обсъди във Виена министърът на финансите Владислав Горанов. При тази схема ДДС се начислява от купувача, е не от продавача.
Горанов участва в среща на финансови министри от Централна и Източна Европа, която се състоя във Виена по покана на австрийския финансов министър Йохан Георг Шелинг. Финансовите министри на Чехия, Унгария, Словакия, България и Австрия обсъдиха съвместната инициатива на Чехия и Австрия за искане от ЕК на дерогация по член 395 от ДДС директивата - 2006/112, относно възможност за установяване на режим за обратно начисляване за всички транзакции над определена стойност.
Министър Горанов изрази позиция, че България подкрепя всички мерки за борба с ДДС измамите, и че страната ни е готова да подкрепи подобна инициатива пред Европейската комисия.
Набираме с 9 рецепцията на хотелите. Въвежда се единен номер за вътрешно набиране на рецепцията в хотелите като това ще бъде 9, съобщиха от Министерството на туризма.
Идеята за въвеждането на единен номер е да се улеснят потребителите и да се гарантира бърза реакция при възникване на спешни случаи. Промяната ще залегне в новата Наредба за категоризация на местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, която се изготвя от министерството и се очаква да влезе в сила до месец.
Настройването на централите на хотелите, така че с 9 да се избира рецепцията, ще бъде един от критериите за категоризацията на местата за настаняване след влизането в сила на новата наредба.
Инвеститорите изоставиха проектите за хотели. Получилите разрешение за ползване хотели с площ над 1000 квадрата през 2014 г. са с почти 47,8 хил. кв. м разгънатата застроена площ (РЗП), което 2,75 пъти по-малко от по-миналата година. сочат данните на сайта bcc.bg. През 2014 г. са били завършени и 357,8 хил. кв. м ваканционни жилища, като в този сегмент от строителния пазар е отчетен спад от 16,7% спрямо 2013 г.
Обратна е тенденцията при атракционните и спортните сгради. Въведените в експлоатация са почти 64,3 хил. кв. м или 1,7 пъти повече на годишна база. Най-голямо увеличение от над 92 на сто през миналата година има при завършените промишлени обекти. За 2014 г. те са били с площ от 389,9 хил. квадрата.
Обемът на завършено строителство и реконструкции през 2014 г. се увеличава спрямо предходната година с 4,79% до 2 431 719 кв. м. Пуснати са за ползване от новодомците 876,5 хил. кв. м жилищни сгради с площ над 1000 квадрата, което е ръст на годишна база от 6,28%.
Със завършените през миналата година 113,4 хил. кв. м офис сгради е отчетено нарастване спрямо 2013 г. от почти 8%. Пуснатите в експлоатация търговски обекти над 1000 квадрата през 2014 г. са 416 хил. кв. м, като е регистриран лек годишен ръст от 3,2%.
Към началото на май в София обектите в строителство са 2,558 млн. квадрата, а тези на етап проектиране - почти 3,1 млн. кв. м, сочи още статистиката. В Пловдив в момента се изграждат около 1,5 млн. кв. м, а на чертожната маса са почти половин милион квадрата. В София област се градят вече 142 250 квадрата различни обекти, но в замяна на това се планира изграждането на почти 2,451 млн. кв. м, което е 17 пъти.
Във Варна и района преобладават обектите на етап проектиране с планирана площ от 2,91 млн. кв. м. Те са 3 пъти повече от вече започнатите. В строителство във и около морската столица са почти 962 хил. квадрата.
В другата голяма област по Черноморието - Бургаска, разликата между започнатите и проектираните строежи е много по-малка. Сега по Южното Черноморие вече са в реализация 1,435 млн. кв. м строителни обекти. Инвеститорите проектират да започнат изграждането на сгради в района с РЗП от 1,6 млн. квадрата, сочи още статистиката на сайта.
В останалите градове на страната строителната и инвестиционната активност в началото на май е много по-ниска. В Благоевград се проектират 788 хил. кв. м обекти, а вече се строят почти 497 хил. кв. м. В най-големия крайдунавски град Русе в градеж са едва 92 хил. квадрата, а на етап проекта са други 182,5 хил. кв. м. В Добрич започнатите сгради са с почти 545 хил. кв. м РЗП, а проектираните - са малко над 340 хил. кв. м.
Харчим с 20 на сто повече зад граница. С 21% са скочили изхарчените суми от българи зад граница в рамките само на една година. Броят на направените покупки в странство по великденските празни е близо 140 000, което е с 13% повече спрямо 2014 г. Това показва статистиката на един от картовите оператори Visa. Според неговите данни общата стойност на покупките, които сме направили в чужбина само за пет дни около Великден е 6,6 млн. евро.
По време на тазгодишните великденски празници българите са похарчили малко над 3,024 млн. евро за покупки на POS терминали, което е с 37% повече в сравнение с 2014 г. Най-много средства са изразходвани в Италия, където родните потребители са направили над 4400 покупки на стойност над 420 хил. евро, което е повече от 50% ръст в потребителския разход на българите на Апенините. Това е и най-голямата сума в сравнение с всички останали държави по света.
Значителна употреба на български карти Visa на POS терминали е регистрирана също във Великобритания, Турция, Франция, Австрия, Германия, Испания и САЩ. Във Великобритания българите са направили над 6600 покупки или с 51% повече спрямо 2014 г. В съседна Турция са обработени близо 3500 трансакции или ръст от 67% в общия потребителски разход в сравнение с предходната година. Извършените в тези седем страни плюс Италия трансакции съставляват близо 65% от стойността на общия брой трансакции на POS терминали с карти Visa.
Употреба на български карти на същия оператор през този период е регистрирана и в екзотични дестинации като Папуа - Нова Гвинея (островна държава в Океания), Кюрасао (островна държава в южната част на Карибско море), Тринидад и Тобаго, Бахамските острови, Барбадос и Френска Гвиана.
Наред с това от Visa Европа отчитат силни резултати и в областта на онлайн търговията в България, където са регистрирани трансакции на обща стойност 3,069 млн. евро или с близо 8,5% повече в сравнение с петте дни около миналия Великден. Българските потребители са пазарували най-много от търговци във Великобритания.
Кафе автоматите на изчезване. „Предприемачите, които инвестираме в бизнес с вендинг автомати, отчитаме намалени обороти с над 30 процента през последните години", съобщиха от бранша за „Новинар".
Те се оплакаха, че основните им проблеми били заради затегнатите изисквания от данъчните. „Затрудненията идват основно от допълнителните разходи, свързани със задължителната връзка с НАП. Проблем са и големите наеми, които ни искат за поставяне на автоматите", обясниха от фирма за вендинг машини.
И допълниха, че за да подновят договора си за апаратите, които са свързани с данъчните, трябва да плащат по 100 лв. на машина. „Ако имаш 10 машини, разходът ти става по-голям от оборота", коментираха търговци.
В същото време хората все повече избягват да купуват топли напитки и сандвичи от въпросните машини.
„Хората предпочитат да си купят кафе или безалкохолна напитка от магазин. Дори в по-малките павилиончета цената на кафето е същата, а се приготвя пред теб", коментираха търговци.
„На всеки е ясно, че тези автомати не се почистват както трябва. Аз работих в такава фирма преди време. Имах толкова автомати, които трябваше да обиколя, че времето физически не ми стигаше основно да ги почистя. Това, което успявахме да правим с колегите, беше само да сменим бъркалките и да дозаредим машината. Време за почистване няма", сподели Атанас Белчев от София. Той уточни, че е работил като поддръжка на вендинг автомати преди две години. „Дано сега положението да се е променило", добави той.
„Правим всичко, което е необходимо, за да поддържаме машините чисти", увериха от фирма за автомати за напитки.
От бранша казаха още, че спънка в бизнеса им били хора, които решават да се занимават с вендинг машини допълнително от основната си професия. „Купуват по една машина и така подбиват големите компании с повече автомати", казаха от бранша.
Междувременно много фирми, които имат бизнес с вендинг автомати, масово разпродават имуществото си и се отказват от занаята. В момента цената на подобна машина втора употреба за кафе и сандвичи върви между 1200 и 1400 лв., като преди няколко години стойността на същите автомати втора ръка е била поне с 500 лв. отгоре. Това също е сигнал за сериозни затруднения в бизнеса, категорични са от бранша.
Рекламираме лютеница и мляко в Милано. България представя уникалните вкусови качества на лютеницата, киселото мляко и сиренето родно производство в Милано. Общо 26 български компании участват на международното изложение за храни и напитки в италианския град, което започна в неделя и ще продължи до сряда.
Участието на фирмите е организирано от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Финансирането е по оперативна програма „Конкурентоспособност".
Изложението TUTTOFOOD 2015 се организира веднъж на всеки 2 години от 2007 г. до момента. На него българските фирми могат не само да представят качеството на родните продукти, а и да договорят износ за чужди страни, както и съвместно търговско партньорство с други компании от техния бранш.
Тази година изложбата се провежда по време на Световното изложение - World Expo Milano, което стартира на 1 май и ще продължи до 31 октомври 2015 г. под мотото „Да изхраним планетата, енергия за живот".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |