От петък мобилните камери на КАТ пак ще дебнат на пътя. Мобилните камери на КАТ, чието действие е спряно от доста време от Върховния административен съд (ВАС), ще се върнат на пътя до края на седмицата. Във вторник в "Държавен вестник" бе публикувана наредбата за функциониране на устройствата, чиято липса бе последната пречка пред Пътната полиция отново да ги използва. Преди това беше променен и Законът за движението по пътищата. Наредбата влиза в сила три дни след обнародването й, тоест в петък.
Според разпоредбите Пътната полиция ще може да снима само от служебни автомобили и мотоциклети. Снимането от необозначени автомобили, какъвто беше първоначалният вариант, беше отхвърлено. За да се спази решението на ВАС, трябва да е ясно в кои участъци на пътя се снима и да има гаранции, че камерите не се манипулират. Това означава, че всяка полицейска кола или мотор в обозначен участък може да разполага с камера, която да снима преминаващите коли. Очаква се камерите да са 148 и да са разположени по рискови участъци из цялата страна.
Въпросните участъци трябва да са обозначени с новия знак за видеоконтрол - Е24. Под него ще се поставя допълнителна табела за дължината на наблюдавания участък, ако има камери на няколко места или ако се снима от движещи се автомобили. Наредбата оставя възможността и за преносим пътен знак, т.е. КАТ си запазва правото да променя участъците, за да не ги научат наизуст шофьорите. В тези случаи местоположението на знака трябва да бъде заснето на снимка. Не е ясно обаче дали тези знаци вече са поставени, тъй като монтирането им е задължение на пътната агенция.
Камерата ще снима след знака и след такъв, който ограничава скоростта. МВР се задължава да обявява тези участъци всеки ден на сайта си, както и чрез медиите. Позволява се и снимането от движещ се автомобил или мотоциклет. В тези случаи обаче уредът трябва да отчита и скоростта на служебната кола. За да няма злоупотреби, ще се правят подробни протоколи.
Ако бъде установено нарушение, докато автомобилът на КАТ се движи, шофьорът ще бъде спиран на място и ще се съставя акт. Наредбата забранява писането на фишове.
Началниците на областните дирекции трябва да определят служител, който отговаря за отчета на камерите. Данните за заснетите нарушения ще се съхраняват, докато водачът плати наложената му глоба или до приключване на делото, ако обжалва.
МЗ засилва контрола в болниците заради черния пазар на лекарства. Серия мерки за контрол и пряко наблюдение на болниците планира здравното министерство, за да прекрати кражбите на лекарства, предимно за онкологията. Сред тях са дори броене на празни опаковки и онлайн следене на пътя на изписваните препарати.
Министър Петър Москов припомни полицейска акция от миналата година в болница във Варна. Тогава директорът на лечебното заведение е заловен да продава скъп онкомедикамент на фирма. Същото лекарство обаче се води отпуснато на пациенти и платено от здравната каса. Москов не разказа схемата, но подозренията са, че става дума за нелегален паралелен износ. Скъпи препарати, при това платени от здравната каса, се крадат от болниците и се продават на фирми, които ги изнасят в страни от ЕС. Печалбата им е сериозна, тъй като там цените преди облагането с ДДС са по-високи, отколкото у нас. Неофициално се твърди, че пациенти, за чието лечение е платила НЗОК, получават физиологичен разтвор вместо препарат за химиотерапия.
Срещу тази практика министерството планира серия мерки. До 2 месеца на държавните болници ще бъде раздаден софтуер, с който да може да се проследява в реално време пътят на всяка отпусната опаковка и на всеки скъп консуматив. "Ще се следят лекарствата от влизането им в склада на болницата, през болничната аптека, след това от кого са изписани, от коя сестра са взети за кой пациент, в коя стая", поясни Москов. "Софтуерът ще е част от цялостна система на наблюдение на разходите за болниците изобщо - както на конкретните позиции, така и на средните постигнати цени на лечение", допълни зам.-министърът Бойко Пенков. От друга страна, МЗ ще издаде и препоръки за лекарствената политика, които ще трябва да се спазват. В самото министерство ще има хора с оторизация да следят разходите в реално време. Ако се забележи рязко отклонение от средните разходи за системата, първо ще се иска обяснение. "При установяване на сериозни нарушения на финансовата дисциплина ще сменям директори, докато не се въведе контрол", закани се Москов.
МЗ планира и да се слагат уникални кодове на всяка лекарствена опаковка, която влиза в болниците. "Така тя ще може да бъде проследена от склада до пациента и да се види, ако е чукната на касов апарат в Германия", каза още министърът. Планира се още една мярка - следене на празните флакони лекарства в онкологията. В момента те се изхвърлят в големи тъмни чували и се предават на фирми за третиране на опасни биологични отпадъци, които ги обработват. Занапред те ще се изхвърлят в прозрачни пликове за по 10 флакона, които ще се отчитат и броят от регионалните здравни инспекции. Така може да се засече дали лекарство е било използвано по предназначение, смята Москов.
Държавните мини се задавиха с поръчка за 41 млн. лв. Държавно дружество, 40 млн. лева поръчка, едни и същи кандидати, обжалвания. Така може да се опише разпределянето на средства в почти всяка голяма компания, контролирана от чиновници. В сегашния случай търгът е на "Мини Марица изток" и е за ваучери и храна на 7-те хиляди служители. Това е пореден опит за избор на фирма-доставчик, като от 2007 г. насам дружеството има само една успешно проведена процедура с този предмет от общо пет проби. Поръчките почти задължително се оспорват пред Комисията за защита на конкуренцията, откривани са нарушения и от Агенцията за държавна финансова инспекция. А забавянето вече по традиция се използва от мениджърите по спешност да дадат милиони на харесвана от тях компания. Освен в поръчката за храна, същият метод беше приложен и за избора на транспортна компания.
Сегашната процедура не се е харесала на новото ръководство на мините и то я е прекратило. Недоволните кандидати са подали жалба в КЗК, която през април излиза с решение, че процедурата не е трябвало да бъде спирана. Междувременно обаче държавната компания не бездейства, а набързо избира временен доставчик.
За какво са милионите
Обществената поръчка за "Предоставяне на ваучери и осигуряване на услугата хранене на работниците и служителите на "Мини Марица-изток" е започната от дружеството през октомври 2014 г. Задължението за осигуряването на храна и ваучери е залегнало в колективния трудов договор, подписан с работниците. Обявената прогнозна стойност е близо 41 млн. лв., а срокът за изпълнение 3 г. в четири обособени позиции. Според техническите изисквания, доставяната храна трябва да е най-малко от средно качество и да осигурява пълноценно хранене на всеки работник. Изпълнителят трябва всеки ден да осигурява три вида супи, пет вида основни ястия, десерти, плодове, както и напитки. Изпълнителят трябва да създаде и подходяща организация за предоставяне на храната в рамките на почивките на работниците. Цените на храната пък трябва да се калкулират по предварително зададени менюта. Според финансовите изисквания участниците трябва да разполагат с 45% от прогнозната стойност на поръчката - т.е. с над 18 млн. лв.
Кой участва в надпреварата
В процедурата участват шест компании и обединения. Две са офертите за ваучери - от автобусния превозвач "Етап- Адресс" и държавната "Български пощи". Останалите се борят да вземат поръчката в частта, свързана с изхранването на работниците. Това са ДЗЗД "Парти Фууд", "Томбоу България", "Сейл комерс" и СД "Айс - А- Георгиеви и сие". До разглеждане за позициите за осигуряване на храненето са допуснати офертите на "Сейл комерс", "Парти Фууд" и "Айс - А- Георгиеви и сие". И трите фирми са добре познати. През 2007 г. "Сейл комерс" беше един от четирите кетъринг доставчици за армията. Представител на компанията и неин миноритарен акционер е Александър Найденов, който е собственик и на фабриката "Олинеза". "Сейл комерс" е доставяла храната на Военномедицинска академия (ВМА) в периода от 2003 до 2014 г., а от изказване на военния министър Николай Нейков става ясно, че стойността на порциона във ВМА е много по-висока от тази в Пирогов. През 2007 г. именно "Сейл комерс" печели поръчката за доставка на храна на работниците в ТЕЦ "Марица изток 2", която беше оспорена с КЗК. Кандидат тогава в тази процедура беше и "Парти Фууд", която сега участва в поръчката на мините. Според решението на КЗК обаче "Парти фууд" не отговаря на финансовото изискване "Участниците да разполагат с финансов ресурс в размер на 45% от прогнозната стойност на позицията за която участват". Въпреки това фирмата е една от допуснатите за участие в процедурата.
Интересно е участието на фирма "Айс - А- Георгиеви и сие", която извършва обществен транспорт, превоз на товари и спедиторски услуги. Същата фирма участва и в процедурата за автотранспорт на работниците на "Мини Марица Изток" (друга изключително апетитна и спорна поръчка на дружеството за около 10 млн. лв.). "Айс - А- Георгиеви и сие" e и сред участниците в обединението "Фаворит", където участва и "Цитадела - ММ - Милан Миланов", която през октомври миналата година получи обслужването на автотранспортните линии на мините по една от обособените позиции. Собственикът на компанията Милан Миланов беше един от арестуваните през 2011 г. в акция "Превозвачите" с обвинение за изнудване на фирмите подизпълнители при извършване на автотранспортните услуги на "Мини Марица изток". Въпреки че тогава по случая е работено близо година, а финнансова инспекция излезе с доклад за злоупотреби както при тази поръчка, така и при тази за осигуряването на ваучери и хранене на работниците, до съдебни обвинения тогава така и не се стигна.
"Капитал Daily" се свърза с представител на "Айс - А- Георгиеви и сие", който обясни, че фирмата има опит в осигуряването на храна, тъй като преди 3 години вече е изпълнявала подобна поръчка за мините. Интересното в случая е, че едно от изискванията на "Мини Марица изток" е кандидатите да са изпълнявали сходни услуги в последните три години.
До дни ще има договор с разследваща компания за КТБ. Шест компании са били изслушани от комисията, която ще определи кой ще разследва и връща пари от фалиралата КТБ. Сред тях са големи международни фирми с опит в областта, както и одиторски предприятия с подразделения в България. Общо подадените оферти са 11 по информация на "Капитал".
Процедурата е в напреднала фаза, като в четвъртък, 21 май, ще бъде отправена покана за подписване на договор към участника, класиран на първо място. До 30 май контрактът трябва да е сключен и разследването да започне. Тази експедитивност идва след повече от 10 месеца затишие по темата и според участници в конкурса навява на съмнение, че има предварително определен фаворит.
Смущаващи обстоятелства
Информация за напредъка по избора на разследваща компания публично даде за пръв път премиерът Борисов миналата седмица в парламента. Той каза, че на 29 април е била изпратена покана до всички фирми, проявили интерес. По информация на "Капитал" поне 12 компании са изпратили писма. С поканата им е бил зададен срок за подаване на оферти до 6 май в 17 ч. българско време. След получаване на предложенията са били отпуснати два допълнителни дни за уточнения по офертите.
Според участници в процедурата има няколко смущаващи обстоятелства в нея и първото е избраният момент за събиране на оферти - в период с празници и почивни дни в цяла Европа. "Имахме всичко на всичко три работни дни, като за това време трябваше да направим оферта плюс да дадем вариант за договор. Това е доста трудна работа", казаха от една от компаниите. "Ние се вписахме в срока, каквото и да ни е коствало", допълни втори участник.
Друго притеснително обстоятелство е участието на Борислав Стратев в изборната комисия. Той е член на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете от 2011 г., а преди това е бил директор, съдружник и управляващ съдружник в "Делойт България". По непотвърдена информация одиторската компания е сред шестте полуфиналисти, поканени на събеседване. Ако това се потвърди, за Стратев възниква хипотеза за конфликт на интереси.
Притеснително е и участието в изборната комисия на Нели Кордовска, която изтегли спестяванията си от КТБ ден преди поставянето на банката под специален надзор. Това я компрометира като длъжностно лице, което може да взима безпристрастни решения в полза на обществото.
В комисията участват още и останалите трима членове на борда на Фонда за гарантиране на влоговете, двамата синдици на КТБ, както и представител на Министерството на финансите.
Още несигурност
От фонда отказаха да уточнят кои са шестте фирми, поканени на събеседване, но по информация на "Капитал" сред тях е международната компания AlixPartners, специализирана именно в такъв тип финансови разследвания. Друг световноизвестен гигант в тази област се е отказал да подава оферта, тъй като местните власти искали да сключат договора с фирмата по българското законодателство. Подобна клауза не е изрично записана в поканата до участниците, но според тях имало индикации, че ще има преференция за фирмите, които склонят на това. Международните компании нямат доверие в българската съдебна система, тъй като считат, че ако възникне спор по изпълнение на задълженията, ще са неравностойно третирани и предпочитат да уреждат взаимоотношенията си с държавата по чуждо законодателство.
Брюксел одобри 2,4 млрд. евро за фермерите. ЕК одобри Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Пръв добрата новина за фермерите обяви премиерът Бойко Борисов на дискусията "Деветте пътя към еврофондовете" на "24 часа" и "Труд". По-късно тя беше потвърдена и от земеделското министерство.
Така до 2020 г. за фермери, предприемачи и общини ще има 2,366 млрд. евро от ЕС по програмата. С националното съфинансиране сумата ще доближи 3 млрд. евро.
Преди официалното одобрение беше отворен първият прием на проекти по мярка 4.1 "Инвестиции в земеделските стопанства". На 18 май изтече срокът за подаване на предложения, които са само за купуване на земеделска техника. Постъпили са общо 2168 проекта за инвестиция от 966,306 млн. лв., съобщиха от земеделското министерство. Заявената субсидия пък е 531,318 млн. лв. Тъй като тя многократно превишава бюджета от 150 млн. евро за настоящия прием, ще се прилага т.нар. ранкинг или ще се финансират проектите с най-много точки.
Рекордьори по подадени заявления са в област Плевен - 180, следвани от Пловдив - 164, и Бургас - 150 броя. Най-малко кандидати има в Кърджалийско и Смолянско - съответно 13 и 2.
Фермерите масово са подавали проектите в последните 3 дни от срока за кандидатстване.
Иначе до 8 юни продължава приемът на документи за подпомагане по мярка 4.1 за проекти, които предвиждат и други инвестиции извън покупка на агротехника.
Двама с пистолет стрелят в банка, обират я и бягат с мотор. Двама рокери, въоръжени с автоматично оръжие и с каски на главите, обраха клона на Уникредит Булбанк в центъра на Айтос посред бял ден вчера.
Обирът е станал около 12,15 ч. В офиса на банката имало 5-6-има служители и няколко клиенти. Двамата маскирани мъже влезли, изкрещели всички да лягат на пода, а единият произвел изстрел в тавана с пистолет.
Докато този с оръжието държал на мушката банковите служители, другият прескочил зад гишето в паричния салон и започнал да пъха банкноти в торба.
Според осведомени обирджиите са вземали само валута. Стойността на задигнатите пари все още се уточнява, каза вчера следобед директорът на ОД на МВР в Бургас главен комисар Калоян Калоянов, който бе на местопроизшествието.
Директорът на местния клон Стефан Гоцин сподели само, че откраднатата сума не е значителна. Според неофициална информация става дума за около 20 000 евро и 1000 паунда.
В банката започва пълна ревизия, за да се установи точната липсваща сума. По данни на разследването обирджиите не са пипали каси, нито трезора на банковия клон, а са вземали само парите, които са били по гишетата на служителките.
"Моторът спря в страничната уличка до банката, от него слязоха двама мъже, сториха ми се слаби, облечени в черни анцузи. Влязоха в банката, без да свалят шлемовете от главите си, именно това ме усъмни", разказа пред екип на "24 часа" Петър Иванов, който се оказал случаен свидетел на обира на банковия клон в Айтос. Мъжът седял на пейка на около 20 м от входа на сградата. Тя се намира в самия център на града, но е в странична пресечка, непосредствено до Военния клуб.
Свидетелят нямал телефон у себе си и докато се чудел какво да прави, от сградата на банката се чул гърмеж и двамата облечени в черни кожени дрехи мъже излезли и се затичали към мотора. Според Иванов всичко продължило 3-4 минути. Той видял, че моторът, боядисан в черно и бяло, е със софийска регистрация с букви СХ и една от цифрите е 2.
Секунди преди обира охранителят на обрания банков клон отишъл до тоалетна и това най-вероятно е спасило живота му, коментираха запознати със ситуацията.
"Нашите хора са пристигнали 2 минути след сигнала, подаден с паникбутон, но през това време извършителите са успели да се измъкнат", коментира Петко Иванов, управител на фирма 3SCOT, с която банката имала договор за сигнално-охранителна дейност. За живата охрана отговаряла фирмата "ВИП секюрити".
Мегафонд управлява 1,5 млрд. лв. европари. Финансовите инструменти по всички нови оперативни програми ще се управляват от "Фонд на фондовете", съобщи финансовият министър Владислав Горанов. Структурата ще бъде създадена от неговото министерство, каза Горанов на първата национална дискусия "Деветте пътя към еврофондовете 2015-2020", организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, в. "Труд" и в. "24 часа".
Мегафондът ще управлява около 1,5 млрд. лв. Толкова е общият ресурс за финансови инструменти на всички нови оперативни програми. Основната ни задача ще е да създадем капацитет за управлението им, каза Горанов.
Идеята на Министерството на финансите е фондът да се ръководи от еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала. След създаването му ще се разпишат правилата, по които той ще работи в съответствие с европейските регламенти.
Ще се изготвят финансови споразумения между отделните управляващи органи и мениджъра на "Фонда на фондовете", каза Горанов. След това ще се определят финансови посредници, които да управляват отделните фондове в обединената структура. Те ще бъдат избирани обективно и прозрачно, при спазване на процедурите за предотвратяване на конфликт на интереси и пране на пари, обеща министърът на финансите.
Според Горанов концепцията на Европейската комисия е в бъдеще европейските средства да се предоставят все повече чрез финансови инструменти, затова създаването на "Фонд на фондовете" е стъпка в правилната посока.
Министърът на финансите каза още, че е поканил Европейската инвестиционна банка, Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие да окажат техническа помощ при създаването на мегаструктурата, както и да участват в управителния й комитет. Правителството е получило потвърждение от тези финансови институции, че са готови да работят заедно с него за изграждането на новата структура.
Контролът на болниците - и през боклука. Персоналът на лечебните заведения, а след него и Регионалните здравни инспекции (РЗИ) ще проверяват колко и какви празни опаковки от медикаменти са изхвърлени в чувалите за отпадъци. А така ще се установи дали наистина пациентът е получил изписаното му лечение или вместо него му е влят например физиологичен разтвор.
Това съобщи здравният министър д-р Петър Москов. И в момента има специфичен ред на унищожаване, но всички ампули, флакони или опаковки отиват в един чувал. „Той се завързва и заминава по съответния ред към фирма, която го прави безопасен и го унищожава", изброи д-р Москов. Занапред скъпоструващите медикаментите, които покрива НЗОК (напълно платените са около 200), ще бъдат събирани, но в по-малки обезопасени прозрачни пликове.
„Проверките трябва да докажат дали колкото опаковки са купени от болницата, толкова и изпразнени са дадени за унищожаване", посочи. Тъй като изхвърлянето на тези отпадъци се прави по график, то контролът можел да става лесно. „Надявам преди аз или РЗИ да сме засекли нередност, да я е установил директорът на болницата", каза министърът. Очакванията са новата мярка да стане факт до няколко месеца. До 2 месеца ще заработи софтуер, който ще проследява медикаментите от момента на влизането им в болницата, през склада, болничната аптека, кой ги изписва, в какво количество и на кой пациент.
Москов бе категоричен, че няма да отстъпи от идеята си за комплексното лечение на онкоболните, което ще се осигури със сливането на раковите диспансери с местните многопрофилни болници. Затова от догодина, ако лечебни заведения (независимо дали са държавни или частни) искат да получават пари от НЗОК, ще трябва да осигуряват пълния кръг от дейности - от диагностиката през хирургията, химио- и лъче терапия и палеативните грижи на онкопациентите. В момента никъде у нас няма звена за терминално болните, камо ли да се плащат от касата.
Всеки пети младеж у нас - лентяй. Всеки пети българин между 15 г. и 24 г. нито учи, нито работи, показва проучване на УНИЦЕФ. 167 670 души или 22% от всички младежи у нас лентяйстват, с което България се нарежда на първо място по този показател в ЕС. Над 40 на сто от родните мързеливци си стоят вкъщи повече от година.
„Почти половината от тези младежи са икономически неактивни, което означава, че дори не търсят работа", обясни Наталия Георгиева от УНИЦЕФ. Проучването показва, че 18 на сто от лентяите не търсят реализация на труда, защото искат да си почиват след завършване на училище.
Един от десет признава, че не му се работи. Според социалния министър Ивайло Калфин основният проблем на младите българи е липсата на мотивация. „Докато не се вдигне общото равнище на доходите, не може да се очаква ентусиазъм от всеки млад човек да започне работа", заяви Калфин.
Изследването на УНИЦЕФ показва, че близо 70 на сто от младежите, които не правят нищо, никога не са работили.
„Те не знаят къде да търсят работа, как да попълнят документи или как да се държат на интервю", твърди Георгиева. Оказва се, че най-много лентяи има сред младежите с ниско образование. Почти половината са спрели да посещават учебни занятия преди за получат диплома за средно, като 25% са напуснали училище, преди да завършат 8-и клас. Пет на сто от младежите, които си стоят вкъщи, са висшисти.
"Те остават извън пазара на труда, защото не успяват да намерят подходяща за квалификацията си работа или не са доволни от заплащането", коментира още Наталия Георгиева от УНИЦЕФ. Данните показват, че не образованието, а опитът на младежите е важен при намиране на работа. Според проучването младежите без средно образование и опит търсят реализация на трудовия пазар 4 г.
Тези, които нямат диплома, но имат опит успяват да намерят препитание средно за 3,6 г. Половината от неучещите и неработещите младежи са от малцинствата, а останалите - от български произход.
„В риск да попаднат в тази ситуация са момичетата от ромски произход, децата, които живеят само с един от родителите си и тези, чието семейство работи в чужбина", обясниха от УНИЦЕФ. Данните показват още, че за половината от мързеливите български младежи стоенето вкъщи е семейна традиция. Родителите на около 80 000 от тези младежи също са безработни.
Вадят на светло всички кражби в КТБ. Всички публични лица, техните роднини и свързани с тях фирми, които са имали консултантски договори с КТБ, ще бъдат извадени на светло.
Това гласи една от основните законови промени, които депутатите подготвят по повод осветляването на политиците, ползвали се с преференции във фалираната КТБ. Спешните промени бяха обсъдени и приети с пълно единодушие от депутатите от анкетната комисия КТБ. До петък ще бъдат обобщени всички конкретни предложения, а през следващата седмица законопроектът ще бъде внесен за гласуване. Промените бяха обявени от шефката на временната комисия Десислава Атанасова.
Падането на банковата тайна, което реално ще бъде въведено със заноковите изменения, обхваща няколко групи лица, които са имали отношения с КТБ. На първо място са абсолютно всички физически и юридически лица, които са имали префренциални депозити и по време на поставянето на трезора под особен надзор са променили договорите си, за да попаднат в кръга на гарантирсните от държаватс депозити. Както вече бе обявено от премиера Бойко Борисов, става въпрос за около 1000 лица - физически и юридически. В списъка със сигурност е експремиерът и бивш лидер на ДСБ Иван Костов, който след седмица мълчание сам си призна, че е променил договора си от такъв с висока лихва, договорена лично с Цветан Василев, на стандартен, за да вземе 155 000 лева от Фонда за гарантиране на влоговете. Освен тези „баровци" с преференции, на светло ще излязат и всички хора и фирми, теглили необезпечени кредити, които в последствие са били обезценени с над 50%.
На щателна проверка ще бъдат поставени всички лица заемали публична длъжност, които са имали отношения с КТБ от създаването й преди повече от 15 години досега. Публичност ще получат всички кредити, депозити и сметки на политиците и на техните семейства, както и на фирми, в които имат участие. Ще бъда огласени и консултантските договори с банката на този кръг лица. На заседанието на комисията е направено предложение да се даде публичност и на политици, които са вземали заеми и от фирми, кредитирани от КТБ. Причината е, че именно по тази схема Цветан Василев е източил банката - раздавал кредити на кухи фирми, които са отпускали заеми на свързани с него юридически лица.
По законопроекта остава да се уточни кой точно ще взема решението за падането на банковата тайна. В работния вариант се предвижда това да е шефът на Фонда за гарантиране на влоговете, като решението ще се взема, когато някой трезор изпадне в процедура по несъстоятелност. Има идеи обаче такова правомощие да получи финансовият министър.
Бием Русия по бензиностанции. България бие Русия по бензиностанции. Това коментира специално за "Стандарт" президентът на Нефтена компания "ЛУКОЙЛ" Вагит Алекперов. "Удивих се, че в Русия, която е с население 140 млн. души, има 26 хил. бензиностанции, а в България с нейните 7 млн. души работят 30 хиляди", заяви Алекперов.
Режат лентата на новия завод в "Лукойл Нефтохим". Нов комплекс за преработка на тежки остатъци ще открият утре президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов и премиерът Бойко Борисов. В съоръжението са вложени 1,5 млрд. долара и това е най-голямата чуждестранна инвестиция у нас през последните години. Инсталацията е единствена по рода си в Югоизточна Европа и ще преработва най-тежкия остатък от рафинирането на петрола в "Лукойл Нефтохим". Това ще позволява максималното оползотворяване на суровината и ще повиши ефективността на бургаската рафинерия. Новото производство ще отговаря на най-високите екологични норми на ЕС.
Шефът на "Лукойл" Вагит Алекперов се срещна вчера с президента Росен Плевнелиев. Пред държавния глава той е представил инвестиционната програма на "Лукойл" у нас и хода на реализацията й. На срещата са присъствали и първият вицепрезидент на ЛУКОЙЛ Владимир Некрасов и генералният директор на ЛУКОЙЛ-България Валентин Златев.
Вагит Алекперов се е срещнал и с премиера Бойко Борисов. "Лукойл" откри вчера 221-ата си бензиностанция у нас. Тя се намира на 299-ия километър на магистрала "Тракия". Тя бе открита официално от Алексей Ламбин, представител на президента на "ЛУКОЙЛ" за Европа, генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев и областния управител на Ямбол Димитър Иванов. Разкритите работни места на новата бензиностанция са 25. Към нея има ресторант "Бъргър кинг" и детски кът. Новост са залата за зареждане на мобилни устройства, покрита лятна тераса и просторните санитарни зони с отделени места за майки с деца и хора със специални нужди.
Пада банковата тайна за КТБ. Безпрецедентно е може би мнозинството, а по отношение на промяна в Закона за кредитните институции, всички парламентарни групи са подкрепили идеята да падне банковата тайна за банка, която е в несъстоятелност. Това заяви Десислава Атанасова, председател на парламентарната комисия за КТБ след заседание на членовете й снощи.
"Все още обаче предстоят коректните текстове да бъдат изготвени по предложение на народните представители и да бъдат внесени в комисията, която ще формулира един общ текст за промяна в закона и ще го внесе в НС, преди да изтече срокът на работа на нашата временна комисия", каза Атанасова.
"Драфт текстът, по който работим, е, че по искане на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките синдиците на банка в процедура по несъстоятелност оповестяват публично в 7-дневен срок сведения относно физически и юридически лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които тя е длъжна да прилага към своите вложители", поясни Атанасова. По думите й служителите на Специализирана служба за вътрешен одит на КТБ са привлечени като обвиняеми.
Атанасова посочи, че от синдиците на КТБ е станало ясно, че документите, свързани с исканите от комисията сведения, са предадени и се намират в Софийска градска прокуратура. "Готви се компютърна експертиза за информация на досъдебното производство", заяви шефката на комисията. Атанасова посочи, че е пристигнало писмо от синдиците на КТБ във връзка с всички указания, отправени към квесторите на КТБ, както и всички въпроси, задавани от квесторите към Фонда за гарантиране на вземанията и БНБ. "Пристигнало е и писмо от Нели Курдовска. Тя е представила болничен на нашата комисия, че не може да се яви с приложения на кореспонденция между квесторите на КТБ, Фонда и БНБ", заяви Атанасова. Текстовете за отпадането на банковата тайна по КТБ ще бъдат внесени до дни в деловодството на парламента, стана ясно още след края на заседанието на временната анкетна комисия.
760 млн. евро от Брюксел вече са разплатени. Брюксел започна да отпуска финанси и по програмите от новия програмен период. Предстои да се създаде и специален фонд, който да контролира средствата по тях. Това стана ясно от изказванията на министър-председателя Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов по повод усвояването на парите от еврофондовете.
Близо 760 млн. лв. по оперативните програми са разплатени от началото на годината. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев. „До края на годината трябва да бъдат платени 4-5 пъти повече", подчерта той. И припомни, че 5 от новите 7 програми, вече са официално одобрени. „4-5 млрд. лв. трябва да бъдат одобрените процедурно", каза още Дончев.
Вицепремиерът се похвали, че по две от програмите от новия програмен период - "Иновации и конкурентоспособност" и "Развитие на човешките ресурси", вече се отпускат средства. Дончев допълни, че именно европейските пари ще бъдат основният двигател на икономиката.
Премиерът Бойко Борисов пък обеща, че поне 90 на сто от парите от Брюксел ще бъдат усвоени. „Това се дължи на добрите екипи, на добрите специалисти, на добрите експерти", изтъкна министър-председателят.
Финансовият министър Владислав Горанов обяви от своя страна, че парите по различните оперативни програми могат да бъдат обединени и да достигат до бенефициентите като пакет. „Ще представя няколко стъпки, свързани с изграждането на структурата на Фонд на фондовете. Трябва да се изгради мениджмънт - това може да бъде търговско държавно дружество.
Ще го изберем като структура на еднолично акционерно дружество. Фондът ще обедини управлението на разделени, но структурирани общи елементи на финансовите инструменти", обясни Горанов. Според него втората стъпка е изработването на правила за мениджъра на фонда, а след това подписването на финансови споразумения между отделните управляващи органи и намирането на финансов посредник.
"Последният етап е подготовката и подписването на финансови споразумения между мениджъра на фонда и финансовите посредници. Около 777 млн. лв. по оперативните програми са заделени за финансови инструменти", каза още министърът.
Четири пъти минаваме на червено на цената на едно паркиране. С новите „цени" на неправилното паркиране, които стигат до 200 лв. се оказва, че доста други нарушения са за предпочитане, тъй като са изключително по-евтини.
Ако глобата за паркирането в паркове, градини, детски площадки и на тротоарите в населените места, може да стигне две стотачки, то например кратка справка в закона за движение по пътищата показва, че за такива пари човек може да мине четири пъти на червено, което се санкционира с 50 лв. глоба.
Нищо, че е опасно и създава условия за масово изтребление на пешеходци и други водачи. Паркирането изглежда трябва да си е къде-къде по-строго санкционирано. Особено в претъпканите градове като София например, където колите са една върху друга.
Началникът на софийския КАТ Тенчо Тенев обясни наскоро, че в столицата всеки ден се регистрират над 700 коли. Регистрираните в София возила са над 700 000.
Зам.-кметът по транспорта на София Любомир Христов обясни преди дни, че приходите от синя и зелена зона в центъра на София са 1 891 590 лв. за първите два месеца на годината т. е. с 85 535 лв. повече отколкото година по-рано. Приходите от поставените скоби пък са 604 920 лв.
И накрая - за сравнение в цените - ако катаджия спре някой джигит, който е метнал винкели или арматурни железа на покрива на возилото си, без да ги е укрепил, може да му тресне глоба от 20 лв.
Тоест десет пъти по-малко от евентуалната санкция за лошо паркиране. Това, че арматурните железа могат да се превърнат в смъртоносни остриета, ако се разхвърчат по булевард или магистрала, не изглежда сериозно като за солена глоба. Неправилното изпреварване също минава с 20 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |