Чиновници с премиерски заплати. Таванът на основното месечно възнаграждение на директор в структурите на държавната администрация е 4300 лв. Това е посочено в анализа на държавната администрация за 2014 г. От 1 януари премиерът Бойко Борисов се разписва срещу 4473 лв.
Ако към 4300 лв. се добавят парите за прослужено време (а шефовете на дирекции обикновено имат поне 10 г. стаж), възнаграждението надминава премиерското. Таванът обикновено се дава на директори в Министерския съвет, президентството и Народното събрание - администрациите с най-добри заплати. В МС има 17 дирекции, в НС - 9, а в президентството - 5.
Таванът на заплатата на младши експерт в администрацията достига 1781 лв., а на старши експерт - 2170 лв. Техническите сътрудници (секретарките) по министерствата се разписват максимум за 1281 лв.
Общата численост на държавната администрация към 31 декември 2014 г. е 140 767 щатни бройки. През 2013 г. те са били 144 832. В тези бройки са включени и данните за МВР, чиято численост намалява със 7% - от 54 913 на 51 085 щатни бройки. Без МВР в министерствата щатовете са общо 7283. През миналата година най-голямо намаление на щатната численост е отчетено в МОСВ - с 5,3 на сто.
Незаетите щатни бройки в структурите на държавната администрация към 31 декември 2014 г. са 7,2% от общата численост или близо 10 500 при 8,4% през 2013 г. Голяма част от тях (83,3%) са в централната администрация. Нараства процентът на щатовете, останали незаети за повече от шест месеца (21,8% през 2014 г. при 18,8% през 2013 г.). Кухите бройки се поддържат умишлено от администрациите, защото нераздадените заплати на служители се разпределят като бонуси.
През 2014 г. са били прекратени общо 4255 служебни правоотношения по Закона за държавния служител. Текучеството при служителите, назначени по служебно правоотношение, е 9,9% при 7,5% през 2013 г.
------------
82 840 мобилни телефона
Обобщените данни за използваните телефонни услуги показват, че през 2014 г. в структурите на изпълнителната власт се ползват 151 630 активни телефонни номера, от които: 68 790 фиксирани спрямо 72 980 през 2013 г.; 82 840 мобилни спрямо 65 067 през 2013 г. Общият разход за тях през 2014 г. възлиза на 29 675 001,15 лв., като 18 084 670,89 лв. са за фиксирани телефонни номера спрямо 19 558 340,71 лв. през 2013 г.; 11 590 330,26 лв. са за мобилни телефонни номера спрямо 11 775 303,30 лв. през 2013 г. Наблюдава се тенденция за повишаване на общия брой активни телефонни номера и намаляване на разходите за телефонни услуги на годишната база. За намаляване на тези разходи е препоръчително въвеждането на услугата VoIP(гласова връзка по интернет). Препоръките към администрацията е това да става поетапно.
111 220 са компютрите във ведомствата
В края на 2014 г. администрацията разполага със 111 220 броя компютри, от които 16 555 преносими и 94 665 настолни, пише в доклада за състоянието на администрацията. По отношение на използвания антивирусен софтуер има инсталирани 90 058 бр. програми на персонални компютри и 3 840 бр. на сървъри. Налице е тенденцията компютрите от висок клас да са съсредоточени в централната администрация, независимо от факта, че основният доставчик на административни услуги са общинските администрации. Преобладаващата част от административните структури (97.8%) посочват, че имат изградена локална мрежа. Данните от доклада показват, че териториалната администрация предоставя най-голям брой от електронни услуги - 9 379 бр.
3145 пенсионери в администрацията
В администрацията има 3145 служители, които са придобили право на пенсия, но продължават да се трудят и не отстъпват място на младите, сочи докладът.
През 2014 г. право на пенсия с осигурителен стаж и възраст са придобили общо 4391 служители. От тях 3736 са служители в структури на централната администрация - министерствата, а 655 (14,9% при 23,5% през 2013 г.) са териториални звена.
Въпреки че намалява относителният дял на служителите, оставащи на работа след придобиване на право на пенсия - от 51,3% през 2013 г. на 44,2% през 2014 г., се запазва тенденцията особено в София началниците да оставят на заплата своите най-верни подчинени. Най-голям е броят на служителите, които са придобили право на пенсиониране през 2014 г., но са продължили да работят в структурите на администрацията в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" - 127 служители. Това се дължи и на ниските доходи там, поради което няма интерес към тази професия.
В «Лукойл Бургас» откриха комплекс за за 1,5 млрд. долара. Президентът на „Лукойл" Вагит Алекперов и премиерът Бойко Борисов откриха модерен комплекс за преработка на тежки остатъци от петрол в бургаската рафинерия на компанията.
Инвестицията в нея е над 1,5 млрд. долара. По света има само 7 подобни инсталации, съобщиха от „Лукойл". С новия комплекс ще се извличат повече горива от нефта чрез съвременни методи за дълбочинна преработка.
„За нашата компания този ден е много важен, защото въвеждаме в експлоатация уникален комплекс, той извежда "Лукойл Нефтохим Бургас" сред най-добрите световни рафинерии", каза Алекперов.
Той благодари на Борисов и правителството, което е съдействало на проекта от първия ден - първата копка на инсталацията бе направено отново от шефа на „Лукойл" и Борисов преди 3 години, както и на местната власт в Бургас за помощта за транспортирането на съоръженията за инсталацията през града.
Преминаването на камионите от пристанището през града и монтирането на техниката бе заснето от „Нешънъл Джиографик" за поредицата „Мегазаводи".
Уверен съм, че новата вече работеща инсталация ще повиши промишления потенциал на България, ще се увеличат постъпленията от данъци и да се създадат нови работни места, каза Алекперов.
Министър-председателят напомни, че с над 1 млрд. лв. повече са приходите в бюджета за първите месеци и каза, че влияние за този резултат има и борбата срещу контрабандата. „Над 1 млрд. лв. в повече сме събрали и голяма част от тях са от горивата", каза Борисов и допълни, че този курс на правителството ще продължи.
Премиерът използва поводът, за да се похвали, че "само за следващия месец имаме за близо около милиард нови инвестиции в различни заводи, които произвеждат и създават работни места".
Пенсионните промени: по-високи осигуровки без запушване на пробойните. Малко по-високи осигуровки, символичен ръст на възрастта за пенсиониране, загърбване на стария план за повече пари по лични сметки на работещите, микроскопични мерки за ограничаване на ранното пенсиониране на силовите служители и нула действия срещу многохилядната армия от пенсионери инвалиди. Това е резултатът от петмесечното мислене от страната на управляващите и обсъждането на предложенията с работодатели и синдикати. Финалният вариант няма как да бъде наречен пенсионна реформа, каквато заявка имаше. Последният вариант, одобрен от кабинета, който ще тръгне към парламента, има 2-3 стъпки, които не решават 5-милиардния дефицит в пенсионната система.
Разбирателство в последния момент
Осигурителните вноски ще нараснат с 2 процентни пункта за две години, а не както предлагаше социалният министър Ивайло Калфин - с 4.5% за 12 години. Това е една от промените, които бяха направени в първоначалния вариант на правителствения пакет минути преди да влязат за одобрение от Министерския съвет. Измененията във варианта, обсъден на тристранния съвет миналата седмица, бяха определени от правителството, работодатели и синдикати като "необходими компромиси", които да позволят реформата да продължи.
"Доволен съм, че правителството и социалните партньори внасят в Народното събрание съгласуван законопроект по толкова важна и чувствителна тема. Всеки от нас прояви национална отговорност и направи своите отстъпки, за да приемем един съгласуван и съдържателен пакет", коментира социалният министър. И работодателите, и синдикатите изразиха удовлетворението си от свършената през изминалите пет месеца работа, но също така остават на мнение, че на основните проблеми, като например фиктивните инвалидни пенсии, трябва да се намери решение в най-кратки срокове.
Новата тежест
Най-същественият "компромис", постигнат в сряда сутринта, е ограничаването на ръста на осигуровките. През 2017 и 2018 г. ще има увеличение с по 1%, като допълнителната удръжка от възнаграждението на работещите ще отива за попълване на фонд "Пенсии", т.е. в НОИ. И в сега действащите разпоредби на социалния кодекс е записано, че от 1 януари 2017 г. вноската ще се увеличи с 2%, но тя трябва да отива в универсалните пенсионни фондове (УПФ), т.е. по личните партиди на работещите.
Според разчетите на НОИ увеличение с 1% би вкарало в НОИ допълнителен приход от около 300 млн. лв. на година. Те ще се плащат от работодатели и работещи.
"Можехме да съберем повече пари в системата, ако бяхме останали на варианта с по-голямото увеличение на вноските. Получихме обаче уверение от финансовия министър Владислав Горанов, че събираемостта ще се увеличава през следващите няколко години", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той изтъкна, че за първите 4 месеца на тази година приходите от социални и здравни вноски са с около 280 млн. повече от същия период на миналата година. "Това означава, че 1% вече е компенсиран само благодарение на по-добрата събираемост", добави той.
Работодателите са на мнение, че въпреки по-слабото увеличение стъпката не е никак малка за тях. "Това всъщност е компромис, който правим, защото си даваме сметка, че в сегашния си вид пенсионният модел е "изтърбушен" и не може да съществува", коментира Румен Радев, зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Според него усилията към момента са изцяло в посока да се укрепи първия стълб, но трябва да се мисли и как да се развива капиталовият пазар, да се създават условия за правене на бизнес и за ограничаване на сивия сектор. "Това са основните задачи, които предстоят", смята той.
Според Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), балансирането на системата и постигането на адекватни размери на пенсиите зависят не само от реформата на пенсионноосигурителната система, но и от координирани действия в посока възстановяването на заетостта в страната. По данни на БСК за последните 25 години българската икономика е загубила 2 млн. работни места.
Проектът на Стивън Ло край Мусачево ще се финансира през борсата. Година след като придоби публичното дружество "Уелкъм холдингс", хонконгският инвеститор от китайски произход Стивън Кит Синг Ло започва и процедура за набиране на капитал през борсата. Ло и неговата компания са инвеститори в мегапроекта за градски туризъм "Света София" край софийското село Мусачево (повече за него в карето). Като част от проекта вече е придобито и голф игрището в Равно поле, което беше собственост на свързана с Красимир Гергов компания, а тече и процедура по покупка на общински и частни земи за проекта.
Смели намерения
Както самият проект, и намеренията на Ло за набиране на капитал са доста смели. От съобщение на борсата става ясно, че на 25 май започва процедурата по увеличението му с т.нар. варанти. Това са инструменти, които дават право, но не и задължение на притежателите им да запишат акции на компанията при определена цена. В случая са емитирани 1.375 млрд. варанта с емисионна цена 0.001 лв. - ако те се продадат, в касата на дружеството ще постъпят 1.375 млн. лв. Притежателят на всеки варант обаче ще може да запише една нова акция от капитала срещу 5 лв. в рамките на следващите 6 години. Теоретично това означава, че ако се упражнят и платят всички права по варантите, "Уелкъм холдингс" може да набере 6.875 млрд. лв. В условията е записано, че минималният брой на варантите, които трябва да бъдат записани и платени, за да е успешна емисията, е 937.5 млн. Мениджър по емисията е инвестиционната компания Manе Capital.
Източник на "Капитал", близък до инвеститора, заяви, че целият процес ще премине през няколко фази. При първата сегашните акционери ще запишат полагащите им се варанти - до вторник това означаваше, че 95% от тях трябваше да отидат при Ло, а останалите 5% при Иван Тодоров Иванов. Още в сряда обаче в търговията с акции на борсата настъпи активизиране и бяха изтъргувани 40 хил. книжа (при 50 хил. общ капитал). Сделките бяха на цени между 4.9 и 8 лв., като е твърде вероятно да става директно прехвърляне на книжа към нови инвеститори, които да финансират проекта в последствие.
Още преди година представители на бизнесмена от Хонконг обявиха в София, че преговарят с инвеститори от Китай, Малайзия, Хонконг и Сингапур. По информация на "Капитал" интересът от тяхна страна остава. Това налага и упражняването на варантите да става на различни траншове през следващите 6 години. Не е изключено към проекта да се присъединят и български акционери с малки дялове в "Уелкъм холдингс". Набирането на такава сума от българския пазар е непосилно за размерите му, затова и предварителната договорка за потенциални чужди инвеститори е ключова.
Стремеж за пълна прозрачност
Първоначалните намерения на Стивън Ло бяха в комплекса да се инвестират 1.5 млрд. евро или 3 млрд. лв. За да е успешно записването трябва да се наберат минимум 4.68 млрд. лв. (при 937.5 млн. варанта). Ако се наберат средства над необходимите за строителство и завършване на комплекса, остатъкът ще се използва за оборотен капитал за развитието му. По неофициална информация в него ще се привличат основно богати китайски туристи, които да купуват имоти в комплекса. Стивън Ло е оглеждал няколко чужди борси за набирането на капитал, но в крайна сметка е избрал българската заради по-ниските такси. Причината да се търси публичност е настояването на потенциалните му партньори за пълна прозрачност на проекта и финансирането му.
НАП вече плаши със запори за неплатени до 30 април данъци. НАП вече започна да разпраща ултиматуми до гражданите, които са декларирали подоходните си данъци за 2014 г. в срока до 30 април, но още не са довнесли дължимата сума. "Платете задължението си в едноседмичен срок", нарежда приходната агенция в писма, изпращани по електронната поща. "Неплащането на дълга ви ще доведе до процедура по принудително събиране, включително налагането на запор върху възнаграждения или други обезпечения", предупреждават от НАП.
От ултиматума по мейла става ясно, че 94% от българите все пак са изрядни с плащането. "Данъкът по годишната ви данъчна декларация все още не е внесен по сметката на НАП, въпреки че срокът за това изтече в края на април. Подобно поведение имат по-малко от 6% от данъкоплатците в България", с нотка на възмущение пишат данъчните до "провинилия" се гражданин.
На практика заплахите идват заради 20-ина дни забавяне, и то при положение че човек така или иначе ще си плати за закъснението, защото за всеки ден след 30 април се начисляват лихви.
НАП в случая очевидно се престарава с напомнянето, защото, щом данъкоплатецът е декларирал, че дължи данък, явно няма намерение да се крие, но може би няма възможност да го плати. В края на писмото тонът все пак се смекчава и следва учтива покана: "В общ интерес е да избегнем налагането на принудителни мерки, затова екипът на НАП е на разположение на телефон 0700 18 700, за да обсъдим възможностите ви да платите".
Всеки, който се чуди каква лихва се е натрупала за закъснението и колко точно трябва да внесе, може да направи справка онлайн на сайта на НАП с електронен подпис или със своя ПИК (персонален идентификационен код), става ясно от писмото.
За 5 г. в администрацията са потънали стотици милиони с пренебрежим ефект. За 5 години от бюджета и еврофондовете са изразходвани стотици милиони левове за подобряване на дейността на администрацията, но ефектът от това е минимален. Ако темпото остане без промяна, на чиновниците ще са им необходими още 21 години, за да въведат на 100% принципа за осигуряване на документи по служебен път. Още по-мудно тече въвеждането на електронни административни услуги, където напредъкът е съвсем бавен и ще е необходим над половин век с такива услуги да се покрият всички администрации.
Това става ясно от сравнението на поредния доклад за състоянието на държавната администрация със статистиката от предходни години. За пореден път докладът се приема формално, а съдържанието му в много от разделите е безкритично.
От 2010 г. насам за подобряване на капацитета на администрацията по ОП "Административен капацитет" са били платени близо 258 млн. лв. Наред с това със средства от държавния бюджет са били изпълнявани проекти на обща стойност 173 млн. лв., макар да не е ясно каква част от тях са били приключени и разплатени. Срещу това изобилно финансиране администрациите отчитат нищожен напредък по ключови за работата им с граждани показатели. Макар всички правителства да се кълнат, че чиновниците ще започнат да си обменят документи по служебен път, вместо да принуждават гражданите да обикалят по гишетата, това продължава да е мираж за повечето администрации. През 2014 година документи по служебен път осигуряват 188 административни структури срещу 319, които не прилагат това правило. Темпото, с което се налага този принцип, не е обнадеждаващо. За сравнение - през 2011 г. документи по служебен път са осигурявали 129 от общо 493 структури. Ако темпото остане без промяна, за пълното въвеждане на принципа във всички административни структури ще са нужни 21 години. Статистиката показва, че предоставянето на документи по служебен път е масов проблем при общинските администрации, като 156 от тях отчитат, че не го правят.
При предоставянето на електронни административни услуги картината е още по-отчайваща. За последните 4 години броят на администрациите, които предлагат електронни административни услуги, е нараснал с едва 31. Възможност за ползване на такива услуги в момента има в едва 96 от 576 административни структури. Предоставянето на електронни административни услуги е изключение и при централната, и при териториалната администрация със съответно 29 и 67 структури, които ги предлагат. В същото време броят на предлаганите услуги през 2014 г. е 2525, или с 555 повече спрямо предходната година. Това е показателно, че ситуацията се подобрява само в структури, в които има развити платформи за е-услуги.
Почти нищо не е свършено и по друга любима тема на правителствата - оценката на въздействието на подготвяни нормативни актове. За 2014 г. са изготвени всичко на всичко 45 предварителни и последващи оценки на въздействието на нормативни актове.
Премиерът вече с директен контрол над разузнаването. Държавната агенция "Разузнаване" (ДАР), която сега като НРС е под шапката на президента, минава на пряко подчинение на премиера. Това решиха депутатите днес, като приеха ударно на първо четене 4-те законопроекта за сигурността, внесени от ГЕРБ.
Те уреждат устройствено целия сектор и управлението и функционирането на ДАР, военното разузнаване и НСО. Контра бяха БСП и "Атака".
В пленарната зала дойде и новоназначеният шеф на военното разузнаване Йордан Бакалов. Заемането на поста от него ще влезе в противоречие с новия закон, предупреди левицата. Шефът на вътрешната комисия на НС ген. Атанас Атанасов пък се възмути, че "Военна информация" има повече служители и по-голям бюджет от ДАР, а нямала да върши кой знае какво.
Структурният закон залага завишаване на функциите на съвета по сигурността към премиера. В него вече ще влизат и двама представители на президента, той може да участва в заседанията и лично. Парламентът вече ще надзирава службите, като контролира разходите им при операции. С това ще е натоварена ресорната комисия за контрол на ДАНС и спецслужбите начело с Димитър Лазаров от ГЕРБ.
Според говорителя на БСП Атанас Мерджанов президентът се превръща в съветник на премиера. "Всички парламентарни партии и тези, които участват в КСНС при президента, са допринесли да бъдат изработени законите", отвърна шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Председателят на парламента, президентът и премиерът ще получават еднаква по обем информация, подчерта той. "Рисковете и заплахите стават все по-асиметрични. Да не забравяме международния тероризъм, регионалните конфликти. Целите на системата за национална сигурност могат да бъдат постигнати само при регламентиран процес", настоя Цветанов.
ДПС даде рамо, управляващите се цепнаха за НСО. ДПС подкрепи пакета по сигурността на ГЕРБ, но не защото е идеален, а понеже е база, която може да се изчиства след 1-о четене. "Сигурността не е нито лява, нито дясна", заяви Камен Костадинов.
Законопроектът за НСО обаче вби клин между управляващите. Лидерът на ДСБ Радан Кънев поиска да не се подкрепя закона - службата била наследство от комунизма. Гласувайте против собствените си привилегии, призова колегите си той. А защо Иван Костов и Петър Стоянов ползваха всички привилегии на уж тоталитарна служба, попита Четин Казак.
19 млн. лв. влизат в НОИ от дневните договори. Осигуровки за над 19 млн. лв. трябва да влязат в НОИ от еднодневните договори. Днес правителството одобри и промени в Кодекса на труда, с които се дава право берачи на плодове, зеленчуци и розов цвят да бъдат наемани на еднодневни договори.
Допълнително се очакват и 5,3 млн. лв. приходи от данък върху надниците на еднодневните работници.
Дневните договори няма да спират правото на помощи при безработица или социални помощи, предвижда проектът за промени в КТ. Те ще могат да се ползват само тази година и ще бъдат продължени след допълнителен анализ.
Отпускът по майчинство за родилите трето дете жени да е 2 г., както за първи две деца, предвижда друга промяна в кодекса.
Промените въвеждат и възможността за намален работен ден, който да бъде отработван в рамките на седмицата.
Правим климатици за Порше и Мерцедес. В луксозните автомобили като "Порше" и "Мерцедес" вече ще има направени в България климатици. Те ще се произвеждат в открития вчера в столичния квартал Божурище завод на германската компания "Behr-Hella Thermocontrol GmbH" /BHTC/. Инвестицията е на стойност 43,5 млн. лв. и е първата в тази индустриална зона. Заводът и офисите се помещават на 11 000 кв. м производствена площ. Засега компанията дава хляб на 120 служители, но в бъдеще ще бъдат наети още 500. BHTC е световен лидер на системи за климатичен контрол със заводи в Германия, Мексико, Китай, САЩ, Япония и Индия. Годишно компанията произвежда над 15 млн. електронни устройства годишно, а оборотът й е 350 млн. евро. Основни клиенти на фирмата са големите производители на автомобили като мерцедес, порше и BMW.
В цялата история на компанията това е първият завод, изграден от създаването на концепцията през планирането, строителството и въвеждане в експлоатация. Това заяви Томас Шулте, изпълнителен директор на BHTC. Планираме да не развиваме само производствена дейност, а тук да е един от световните ни развойни центрове. Очакваме 20 млн. лв. оборот и ще инвестираме още 50 млн. лв. в бъдеще, обясни Шулте.
BHTC дари 20 000 лв. на кмета на Божурище Аспарух Аспарухов за завършване на спортните съоръжения в общината. Сред гостите при откриването бяха още посланикът на Германия у нас Детлеф Лингеман, икономическият министър Божидар Лукарски и зам.-кметът на София Ирина.
Питат депутатите за свалянето на радиатори. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще пита парламента дали ще остави в сила забраната за демонтиране радиаторите, или ще я премахне. Председателят на КЕВР Иван Иванов съобщи вчера, че ще изпрати на Народното събрание становищата на Комисията за защита на конкуренцията и на омбудсмана, според които забраната трябва да отпадне. Народното събрание е органът, който ще реши какво трябва да се случи със забраната, тъй като тя е заложена в Закона за енергетиката, коментира Иванов.
До това развитие се стигна, след като на вчерашното открито заседание в КЕВР, което беше за промени в общите условия на „Топлофикация София", представителят на омбудсмана Стефан Мазнев съобщи, че с тях на практика столичното парно нарушава забраната за демонтажа.
Въпреки изричната забрана в енергийния закон софийската топлофикация е записала в тях, че може да спира парното на клиентите си с повече от две неплатени сметки, като им откачи радиаторите от вертикалните щрангове. В същото време в друг член от общите условия топлофикация е записала, че на клиентите е забранено да си демонтират радиаторите. Според Мазнев по този начин топлофикация принуждава изрядните клиенти, които искат да си свалят радиаторите, да станат неизрядни, за да може това да им се случи.
Представителят на „Топлофикация София" Боян Паунов контрира, че сега предлаганите промени в общите условия не касаят текста за свалянето на радиатори. Той не коментира противоречието, но каза, че досега тази мярка не е била прилагана спрямо некоректни абонати.
На въпрос на шефа на КЕВР Иван Иванов какво би било становището на „Топлофикация София", ако се тръгне към законова промяна за отпадане на забраната, Паунов каза, че свалянето на радиатори не е европейска практика. На това комисарят Ремзи Осман контрира с думите, че и плащането на сметките на неизрядните клиенти за сметка на изрядните също не е европейска практика.
Стефан Мазнев посочи, че има много подадени жалби в омбудсмана срещу невъзможността клиентите да демонтират радиаторите.
По неофициални данни на топлинните счетоводители всеки трети радиатор в топлофицираните жилища у нас вече е демонтиран. Има градове, в които процентът стига 50 на сто.
Множество жалби са подадени и срещу дългите срокове, през които през летните месеци клиентите са оставени без топла вода, съобщи още Мазнев. След като в общите условия се говори за непрекъсваемост на услугата, как може да няма топла вода по един месец, попита той. Боян Паунов, който е шеф на дирекция „Експлоатация" в „Топлофикация София" обаче смята, че няма как да се подменят тръби с цел подобряване на качеството, ако не се правят тези ремонти. За тази година е предвидена подмяната на 37 км, припомни той.
Съдът отмени увеличение на минималната заплата. Върховният административен съд отмени решението на кабинета за увеличение на минималната заплата от 1 януари 2015 г. Това съобщиха от Българската стопанска камара (БСК), които обжалваха скока на минималната заплата от 340 лв. на 360 лв. Работодателите атакуваха решението на кабинета с аргумента, че не е било обсъдено от тристранката, което е задължително според Кодекса на труда. В края на 2014 г. кабинетът реши да увеличи от 1-ви януари най-ниското възнаграждение в страната с 20 лв.
От 1-ви юли се очаква още един скок с 20 лв., с което минималната заплата ще стане 380 лв. Това предложение беше обсъдено само в Комисията по доходи и жизнено равнище към тристранката. "Обсъждането на нов размер на минималната заплата в комисията към тристранката не означава, че решението не трябва да се обсъжда в по-широкия представителен формат със социалните партньори", се казва в мотивите на магистратите. Сега правителството има 14 дни, за да реши дали да обжалва решението на съда.
"Това, което е решил ВАС, ще го приложим и ще видим как ще действаме в тази ситуация", обясни социалният министър Ивайло Калфин преди заседанието на Министерския съвет вчера. Малко по-късно от стенограма на заседанието на МС стана ясно, че правителството няма да обжалва решението на съда, а ще прегласува постановлението си още следващата седмица. "Коригирайте се бързо със синдикати и работодатели и на подпис го пуснете, за да действаме", съветва премиерът Бойко Борисов министрите на социалната политика и на финансите, става ясно от стенограмата. На предстоящото прегласуване вероятността синдикати и работодатели да си стиснат ръцете за увеличението на минималната заплата е малко вероятно. Според бизнеса ръстът в заплащането ще доведе до фалит на малките фирми и до увеличение на безработицата. Според синдикатите обаче нарастването на най-ниското възнаграждение може да бъде дори по-високо от заложените 380 лв. от средата на годината. По закон кабинетът може да не се съобрази с мнението на социалните партньори, но е длъжно да обсъди предложенията си с тях.
Медът в магазина с деклариран произход. Медът, който продават в магазините, вече задължително ще бъде с деклариран произход. Правителството промени вчера наредбата за изискванията към пчелния продукт, предназначен за консумация. Изменението е свързано с новите европейски изисквания, според които задължително върху етикета трябва да се посочва страната на произход, където е бил добит медът.
Изискванията влизат в сила от 24 юни тази година. Сладката стока, пусната на пазара или етикетирана преди тази дата, ще може да се продава до изчерпване на количествата й.
Целта на измененията е да се гарантират справедливи търговски практики и да се защитят интересите на потребителите.
Междувременно Белият дом представи план за действие за спасяване на пчелите и на други застрашени насекоми. Той предвижда ограничаване на смъртността на пчелните колонии през зимата до максимум 15 процента в идните 10 години. Освен това в САЩ ще бъдат възстановени 2,8 млн. хектара хабитати в идните пет години.
Според плана ще се увеличи и популацията на пеперудите монарси до 225 млн. в следващите пет години на горска площ от около 6 хектара в Мексико, което ще бъде постигнато в сътрудничество с мексиканските власти. Планът предвижда и мобилизиране на научната общност в опазване на пчелите.
По последни данни пчелите са изгубили 42 процента от пчелните си колонии през последните 12 месеца, като голяма част от тези загуби са били през зимата.
Тайнственият феномен на изчезването на пчелните колонии се наблюдава още от 2006 г. в Северна Америка и в Европа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |