Сринаха се цените по хотелите на морето. Лято с достатъчно туристи, но с минимум или нулева печалба очакват хотелиерите по Северното Черноморие. Дори луксозните бази на първа линия са свили цените от 10 до 15% и все още имат вакантни стаи за топсезона заради очаквания масов бум на заявките last minute на ключови пазари като Русия и Украйна.
"Още от зимата някои колеги рязко смъкнаха цените, а и вече масово увеличават възрастта за безплатно настаняване на деца от 11-12 до 14-15 г., за да са конкурентни на офертите от Гърция и Турция. Така че дори на финала на сезона някои да отчетат леки ръстове на броя нощувки, приходите ще са значително по-малко", коментира Илко Запрянов, търговски директор на "Св. Св. Константин и Елена" АД.
С пищно тържество, цветен базар и курбан вчера дружеството откри официално летния сезон в едноименния и най-стар български морски курорт. Засега хотелите на холдинга отчитат само 3,3% по-малко заявки от същия период на миналото лято, тъй като опразнената от руснаците ниша е била почти запълнена от множество по-малки алтернативни пазари. "След 10 години застой се връщат французите. Нови договори имаме с туроператори от Иран, Ливан, Кувейт, Израел, Белгия, а и поляците ще са повече. Който не е потърсил отрано алтернативни пазари, ще изкара инфарктно лято", прогнозира Запрянов.
На Златни пясъци цените на почивките също са понижени, потвърди председателят на Съюза на хотелиерите в курорта Георги Щерев. "В различните обекти поевтиняването е различно, но най-общо варира от 10 до 20%. Въпреки това, въпреки ръстовете на някои други пазари и очакванията за масови заявки в последния момент, няма как да се компенсира отлива на пазар ОНД", категоричен бе Щерев. Според него голяма част от хотелите в комплекса действително са вдигнали възрастовата летва за безплатен престой на дете. Преди година-две максимумът за тази екстра бе 11-12 г., а сега е 13-14 г., от което неминуемо се намаляват приходите.
На Слънчев бряг обаче отстъпките вече са само за оферти last minute. Те стигат до 25% от редовната цена на пакетите. Големите бонуси са били при ранните записвания, които вървяха до 30 април. При тях цените били с до 30% по-ниски, каза Елена Иванова, шеф на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Тя допълни, че в цял свят възрастта на децата, за които почивката излиза без пари, когато са с двамата си родители, е до 6 години. "В Турция също е така. В Слънчев бряг, както досега, максималната възраст за настаняване на дете безплатно е 12 г.", обясни Иванова. Летният сезон в Слънчев бряг ще бъде открит официално на 12 юни.
Заради матурите: Полиция влиза в МОН. Икономическа полиция ще проверява изтичането на информация за матурата по български език в сряда. Това обяви министърката на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Както "Труд" вече писа, името на автора, по чието произведение се потиха абитуриентите преди 2 дни, Пейо Яворов, се появи във фейсгрупа малко преди полунощ срещу сряда. "Успех на всички утре. Дано сте ме научили добре", написа потребител с никнейм Пейо Яворов.
Репортери от Нова тв и Би Ти Ви пък показаха как са си купили верните отговори на теста срещу 50 лв. Срещу тази сума се получава SMS.
Министърът на образованието Тодор Танев вчера обяви, че ако се докаже изнесената в медиите информация, ще бъдат взети всички мерки. "Много лошо ще бъде", обеща професорът. Само преди седмици той обеща и да няма гафове с изтичането на изпитите.
"Само аз, министърът и още 5-6 души, от които двама представители на МВР, знаехме теста преди обявяването му в училищата", каза вчера зам.-министър Ваня Кастрева. Тя заяви, че бизнесът с матурите не се прави от хора във ведомството.
Министър Танев не отговори на въпроса дали матурите ще бъдат анулирани. През 2009 г. темата също изтече в интернет и няколко служители на МОН бяха уволнени впоследствие, но изпитите не бяха отменени.
Вчера из офиси и ведомства в столицата родители разказваха как са купили отговорите срещу 50 и 100 лева (за двата изпита). Повечето признаваха, че са го направили, за да са сигурни, че децата им няма да си развалят успеха. В МОН бяха в шах от поредния им провал.
Какви са вероятните схеми за изтичането на тестовете според експерти, с които "Труд" разговаря? Първият е експерт от ведомството, който, като се генерира тестът, го препраща на свои хора и оттам по мобилните телефони на клиентите. От друга страна, експертите се броят на пръсти, работят от години в министерството и е публично известно, че при тях е въпрос на чест да нямат проблеми с изпитите. Около пряко ангажираната група обаче има и други служители, които могат да получат достъп. Още повече че дилърите на тестовете твърдят, че източникът им е от МОН. Вторият вариант е през системните администратори, които пращат тестовете в училищата. Не е трудно учител да го реши и по веригата да се изпратят решенията. Третият е през училище, където член на комисията издава тайната. Работа на проверяващите е да установят дали няма и друга опция. Но каналът за изтичане на матурите не е преставал да работи през годините. През последните "осветяването" бе туширано и заменено с "помощ от квестор" на място. Дали тази година учителите масово са отказвали да помагат заради камерите и това е принудило повече хора да се обърнат към дилърите и така да се разчуе, не е ясно. Но министерството трябва да отговори как при над 10 000 квестори и 4600 камери не са хванали ученик с втори мобилен телефон.
Съдебна реформа в полуразпад. Дългоочакваната "дълбока и сериозна" съдебна реформа може в крайна сметка отново да се окаже нито дълбока, нито сериозна предвид развитията досега около необходимите за извършването й конституционни промени. Въпреки позицията на правосъдния министър Христо Иванов, че "в много отношения, когато говорим за съдебна реформа, става дума за реформа на прокуратурата"(пред "24 часа") и въпреки твърдението му по-рано, че "няма никаква договорка да се остави прокуратурата на мира", идеите на управляващите за промени в основния закон не засягат сочения за ключов проблем безконтролен статут на държавното обвинение.
Така реалната реформа се свежда до разделянето на Висшия съдебен съвет на две квоти - прокурорска и съдебна, но небето над нея също не изглежда безоблачно. С различни мотиви АБВ, ДПС и БСП показаха враждебно отношение към предложенията, а впоследствие председателят на парламента Цецка Цачева обяви, че от ГЕРБ са готови и на допълнителни компромиси, за да се събере подкрепа за измененията. "Ако от опозицията постъпят предложения между първо и второ четене, е много вероятно да се направи компромис и някои от тях да бъдат приети", каза Цачева в четвъртък
ДПС и БСП за омилостивяване
АБВ на Георги Първанов, която е коалиционен партньор на ГЕРБ, отказа да подкрепи промените в конституцията с мотива, че за тях се изисква Велико народно събрание (ВНС), и депутатите й не се подписаха като вносители на проекта. В четвъртък под него сложиха подписите си 97 народни представители (при нужни 60) от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, към които се присъединиха и 8-те депутати от БДЦ (както се прекръсти партия ЛИДЕР на Христо Ковачки). За приемането на промените обаче са нужни 180 гласа, макар че е възможно и със 160, но тогава процедурата е по-дълга и минава през три гласувания.
Ако ДПС и БСП останат категорично против предложения проект, събирането на необходимата подкрепа става мисия невъзможна. Опитът учи обаче, че на изявленията от двете партии трябва да се гледа като на отворена процедура за пазарлъци, за да се гласуват все пак конституционни промени - вече неясно какви точно, засягащи съдебната власт.
Лидерът на БСП Михаил Миков обяви в четвъртък предлаганите промени за "самоцелни", насочени към "овладяване на съдебната система".
За лидера на ДПС Лютви Местан проблем се оказа формулата на властта: "Ултранационалистите и партиите, извънсистемните демократични партии, не могат да генерират демократични реформи. Това е нонсенс. Затова стои първо въпросът за формулата на властта. Изключено е да видите подпис - моя и на някой друг от ДПС, до този на ултранационалист от НФСБ. Мисля, че Патриотичният фронт отдавна погълна реформаторите и националпопулисткото направление в България. Националпопулисткото направление в българската политика има вече две лица - Патриотичният фронт и Реформаторският блок", заяви Местан пред журналистите, като допълни, че ДПС са готови за разговори с мнозинството, но те нямали консолидирана позиция. "Трябва да ни убедят, че всеки предложен текст може да бъде гласуван от обикновено Народно събрание", посочи той.
Германо-българската камара критикува закона за веригите. Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) изрази сериозни притеснения за лошо влияние на предлаганите промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК). Това става ясно от становище на организацията, в което се посочва, че законопроектът "продължава да съдържа влошаващи за бизнес средата, конкуренцията и потребителите разпоредби". С промените в ЗЗК се регулират отношенията между търговските вериги и техните доставчици. Те бяха предложени от депутати от БСП с мотивите, че така ще се защитят българските производители и потребителите, но оценката за бъдещия им ефект е доста спорна.
Време за размисъл
Предложенията бяха приети на първо четене от парламента в края на април и има още процедури, преди да влязат окончателно в сила. Възможно е парламентът все пак да се откаже от тях, а може и президентът Росен Плевнелиев да им наложи вето. От ГБИТК отбелязват, че проектът е срещу търговските вериги, но засяга всички икономически сектори. От камарата призовават да се прегледат внимателно ефектите от предлаганите разпоредби и да се поправят. ГБИТК обединява представителства на германски фирми с бизнес в България и български, които работят с Германия. Тъй като голяма част от търговските вериги са от немски говорещи държави, становището може да се приеме за представително на позицията на голяма част от сектора.
В коментар, подготвен за "Капитал", изпълнителният директор на "Кауфланд България" Димитър Спасов споделя сходно мнение - и производители, и търговци са "в една лодка", растежът на едните зависи от успеха на другите. Той посочи, че големите вериги имат интерес да продават български стоки, а производителите печелят от партньорството си с тях. От общия оборот на магазини "Кауфланд" средно 75% идва от произведени в България стоки, а при млечни, месни продукти, хлебни изделия, безалкохолни и вино този дял е близо 90%, отбелязва Спасов (цялото мнение може да прочете в секция "Интервюта и коментари" на Capital.bg).
Ключови проблеми
Три са основните проблема според ГБИТК - неясният термин "значителна пазарна сила", публикуването на общите условия и типови договори, които трябва да са одобрени от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), както и високите глоби. Въвеждането на "значителна пазарна сила" е критикувано от много организации - то няма да има точно определение в закона, а тепърва КЗК ще пише критериите, по които да се определя. Това означава, че комисията ще създава правила и сама ще ги прилага и според камарата това е в противоречие с "основния конституционен принцип за разделение на властите". Със същите аргументи и забележки е и становището по законопроекта, публикувано в началото на седмицата от Българската търговско-промишлена палата.
Идеята за понятието "значителна пазарна сила" дойде още в началото при обсъждането на предложенията за промени в ЗЗК. Мотивите на депутатите бяха, че така ще се ограничат търговските вериги при поставянето на неизгодни за доставчиците условия. Би трябвало понятието да помага за поставянето на веригата (предполагаемо по-силна) и производителя (приеман за по-слаб) на равно ниво. В действителност опасенията и на производители са, че това няма да изпълни предназначението си, а може да се използва за наказателни акции на всякакви фирми - и търговци, и производители. Например голям производител, който е лидер в сектора си, може да бъде глобен, без това да има общо с отношения с търговска верига.
Едва 1% от бедните са поискали да си върнат подоходния данък. Отказът на новото Народно събрание да се занимава с данъчното облекчение за бедните и да поправи неработещите текстове за него, гласувани при кабинета "Орешарски", доведе до очакван финал. Едва 9546 души с минимален годишен доход до 4080 лв. са поискали от НАП да им възстанови авансово удържания през 2014 г. налог. Данъчните тепърва ще проверяват дали тези хора отговарят на изискването да не са получавали никакви други доходи, включително необлагаеми - като обезщетения за безработица, детски надбавки, минимално олихвяване по дебитни карти и др. Провалът на данъчното облекчение не попречи на БСП да внесе за втори път промени в закона, така че данъкът да може да се възстановява през 2016 г.
Данъчната отстъпка за бедни предвиждаше всички хора с месечен доход в размер на минималната работна заплата да могат да поискат от държавата възстановяване на удържания им авансово данък. Първоначално от финансовото министерство съобщиха, че през 2014 г. на този праг за доходите са отговаряли около 890 000 души, без да е ясно каква част от тях са получили само трудови възнаграждения, каквото е изискването. Вчера от левицата разпространиха актуализирани данни на МФ, според които хората с доходи до 340 лв. на месец през 2014 г. са били 1 019 939. Сметките показват, че едва 0.9% от тази група са кандидатствали за възстановяване на данък, след като се разбра, че ползването на облекчението на практика е невъзможно заради недомислени законови текстове. БСП не успя да убеди мнозинството в настоящото НС да приеме тълкувателен закон, с който да изчисти текстовете и да направи възможно ползването на отстъпката.
Още не е ясно на колко ще възлезе общата сума, която бюджетът трябва да върне на подалите декларация за възстановяване на данъка. Грубите сметки показват, че при 340 лв. реален доход след приспадане на осигуровките общата сума за възстановяване ще е около 3.4 млн. лв. Това е много далеч от обявения ефект от въвеждане на данъчното облекчение - 150 млн. лв. През февруари в отговор на депутатски въпрос финансовият министър Владислав Горанов бе категоричен, че евентуалното възстановяване на тази сума е отчетено в бюджета и пари за данъчното облекчение има. Така излиза, че в приходната част на бюджета ще се появи неочакван плюс, в размер на около 147 млн. лв., заради невъзстановяването на данъка. Не е ясно дали при евентуална актуализация на бюджета това няма да се използва като аргумент за допускане на допълнителни разходи в социалната сфера.
Въпреки фиаското на данъчното облекчение председателят на левицата Михаил Миков вчера обяви, че партията ще направи втори опит да прокара отстъпката в парламента. "Във връзка с повишената събираемост на приходите ще настояваме да се приемат промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица, така че бедните българи да си получат обратно внесения авансово данък в началото на 2016 г.", обясни Миков.
Още 1 месец се подават молби за вземания от КТБ. Още месец могат да се предявяват искови молби за вземанията от КТБ, като крайният срок е 22 юни, става ясно от съобщение на сайта на банката. Според Закона за банковата несъстоятелност кредиторите, които не успеят да предявят вземанията си до 22 юни пред синдиците, после могат да го направят пред съда до 22 април 2016 г. На тази дата ще се навърши 1 година от обявяване несъстоятелността на КТБ.
На 6 юли пък ще е готов списъкът на приетите от синдика вземания. Не е необходимо вложителите с негарантирани влогове да подават такива искания, защото по закон синдиците ги вписват служебно. Проверка за това дали вземането е прието или не от синдика пък ще може да се направи до 20 юли. Синдиците ще обявят в няколко всекидневника къде ще бъде достъпен той.
Междувременно вчера депутатите попълниха правомощията на назначения от съда временен синдик. Той ще може да събира паричните вземания на банката, като иска включително издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на Гражданския процесуален кодекс въз основа на извлечение от счетоводните книги. Тази промяна в Закона за банковата несъстоятелност беше приета заедно с изменение на Закона за ДДС. Фигурата на временния синдик беше създадена набързо през март тази година по искане на премиера Бойко Борисов. Идеята беше синдици да могат да влязат в банка, за която все още не тече процедура по несъстоятелност.
Трета тапа на "Цариградско шосе" от 1 юни, този път при "Алея Яворов". Тогава ще започне работата в участъка между надлезите на бул. "М. Еминеску" и над бул. "Г. М. Димитров". Това стана ясно при проверката на обекта, която направи кметът на София Йорданка Фандъкова.
Първо дейностите ще започнат от северното платно на булеварда между надлеза на бул. "М. Еминеску" и ул. "Ал. Жендов". Движението ще се осъществява двупосочно в южното платно. Работите ще обхванат и тунела при бул. "М. Еминеску", като там ще се наложи спиране на движението. Забраната вероятно ще влезе в сила през втората половина на юни и ще трае 2 седмици, обясни зам.-кметът по транспорта Любомир Христов.
В момента по булеварда се работи на две места - в участъка при моста над р. Искър до околовръстния път и между надлезите над булевардите "Ал. Малинов" и "Копенхаген". Двата участъка трябва да са готови до 15 август, а целият ремонт ще приключи до 15 септември.
"Ремонтът върви по график. Работи се с удължено работно време. Благодаря на софиянци за търпението и искам да ги уверя, че лично проверявам всеки обект", каза Фандъкова.
Отварят къпалнята "Мария Луиза", местят конната база в Ловния парк. Възстановяване на къпалнята "Мария Луиза", която от години стои под ключ, отваряне на Летния театър, премахване на автокъща "Капитолия" и заведения като "Веселото село" и "Маймунарника" - това са част от предложенията на седемте проектантски екипа, които участват в конкурса на общинското направление "Архитектура и градоустройство", за концепция за устройствен план на Борисовата градина. Визиите за развитие на парка обхващат територия от 343 хектара.
Бъдещето на всеки от обектите в парка обаче не може да бъде решено само с устройствен план. Той урежда функцията и предназначението на всеки терен.
Паркът няма собствен план и липсата му е сочена като причина през годините да се появят обекти, които нямат общо с функцията му на място за отдих. Според главния архитект на София Петър Диков планът е средството, чрез което може да се защити зелената територия от бъдещи намерения за застрояване на части от парка. До 5 юни на сайта на НАГ, където са качени концепциите, могат да се дават мнения. После жури ще оцени проектите и ще избере победител през юни. Предвидени са и обществени обсъждания.
Зона за атракции от преместваеми съоръжения, които да работят само през пролетта, лятото и есента до къпалнята, предлагат от "Никонсулт". Според тяхната визия къпалнята трябва да се отвори и да работи като градски плаж. В тази зона се предвижда и подземен паркинг с 340 места.
На мястото на колодрума да има нова многофункционална спортна зала. Конната база се измества в Ловния парк и се прави и манеж за състезания. На сегашното ѝ място пък ще има площадки за ролери и скейт. Вместо автокъща "Капитолия" се прави вход към парка и плавателен канал за лодки.
По протежението на бул. "Др. Цанков" се поставя шумоизолираща преграда, имитираща скала. От вътрешната ѝ страна ще има зони за спортно катерене, фитнес и др. Предлага се и горска обсерватория - наблюдателна кула с дървени рампи и панорамни площадки, а оттам се спускат въздушни дървени пътеки.
Вместо коли в парка ще се движат електрически влакчета. Зала за модерно изкуство, увеселителен център, екозанимални, къща с криви огледала и виенско колело са заложени в концепцията.
"Капитолия" да стане заведение за хранене, "Веселото село" - детски атракцион, заведението "Лодките" - воден атракцион, а "Маймунарника" - дискусионен клуб, предлагат от "Ситиарх". По трасето на бившата жп линия се пуска влакче.
Зелени звукови бариери, които да оформят алея "Зелен булевард", е идеята за старата жп линия на "Стефан Добрев - архитектура и дизайн". До къпалнята да има нов закрит басейн. Предвижда се система от велосипеди под наем. Музей на флората, фауната и историята на Борисовата градина, арталеи, фонтани и многофункционална зала също са сред идеите.
Кмет на прицел. Кметът на община Петрич Вельо Илиев изживява най-трудните си дни като градоначалник. Подложен е на "кръстосан огън" и атаки от няколко страни. Най-напред журналистическо разследване разкри, че при разпределянето на обществените поръчки има шуробаджанащина и съмнения за нарушения на закона. После дойдоха протестите срещу управника и неговия екип на няколко сдружения, подкрепени от представители на бизнеса и граждани. Опонентите на сегашното общинско ръководство са категорични, че то работи на принципа "мой човек" и разпределя общинските поръчки само на приближени фирми.
Обвиненията им отиват и по-далеч - за злоупотреби с милиони левове, за надписване на фактури, за изплащане на фалшиви фактури. Накрая прокуратурата се самосезира и разпореди проверка на дейността на общината. Държавното обвинение ще нищи как са провеждани обществените поръчки. Вельо Илиев твърди, че не се притеснява от проверката на прокуратурата. Приветства нейните действия. Категоричен е, че не е нарушавал закона. "Нали всеки е невинен до доказване на противното? Защо група хора, сред които бивши приватизатори и изпълнители на обществени поръчки по мое време за милиони левове, завиждат на малки фирми, работили за по 6000 лева на година? За 7 години шуреят на моя заместник Христо Георгиев е получил 67 000 лв. Това е само повод за атаката. Омразата им към мен е видна", казва градоначалникът. И е категоричен, че ще потърси правата си в съда. "Най-тежко ми е заради двете ми деца. Опитваме се със съпругата ми да ги предпазим от всичко това", допълва Илиев. Според него опонентите му нямат морал и не се спират пред нищо. Смята, че предизборната кампания вече е започнала в южния град.
"От такава стратегия никой не е спечелил. Ще им се върне като бумеранг. Призовавам общинските съветници да запазят достойнството си и да работят за Петрич", казва още кметът на града. По думите му хората виждат, че общината се променя към добро - нови паркове, улици, спортни и детски площадки, водопроводи, канализации, велоалеи. Почти готова е модерна спортна зала, каквато никога не сме имали. "Някои от тези, които ме атакуват, сигурно искат да се домогнат до изпълнение на обществени поръчки от новия програмен период, затова искат да ме отстранят", допуска Илиев. Той разкрива, че само по "Региони в растеж" има проекти за 17 милиона лева.
50-годишният градоначалник признава, че в тези дни на протести срещу него и на контрапротести в негова защита често си задава въпроса дали си е струвало да се захваща. Трудно се съгласил, когато през 1999 г. СДС го номинирали за кандидат за кмет. Завършилият МЕИ - Габрово, електроинженер, дотогава работил само 1 г. по специалността и 10 години бил управител на СБА - Петрич. "Да съм кмет не е детската ми мечта. Като малък исках да съм футболист. И до днес съм запален фен на футбола, подкрепям националния отбор и петричкия "Беласица". Дори не бях член на СДС по онова време.
Запор за „Елит петрол" и „Нафтекс". Всички акции на "Елит петрол", "Нафтекс петрол" и "Арвен"да бъдат запорирани са поискали синдиците на КТБ Росен Ангелчев и Лазар Илиев. Това става ясно от молбата, подадена от тях в Софийския градски съд на 15 май.
Засега няма писмени данни дали магистратите са я уважили изцяло или не, но от Търговския регистър е видно, че преди два дни частният съдебен изпълнител Стоян Якимов е наложил възбрана върху акциите на „Елит петрол" в новоучреденото дъщерно дружество „Елит петрол-Ловеч" именно въз основа на изпълнителното дело, образувано срещу „Арвен", „Нафтекс петрол" и „Елит петрол".
От запорното съобщение става ясно, че всички акции на "Елит петрол" на стойност 45 767 800 лв. се запорират, докато приключи делото, заведено от КТБ срещу тримата длъжници. Справка в системата на Софийския градски съд пък показва, че процесът е образуван по искане на синдиците на фалираната банка, които са депозирали молба до магистратите на 15 май 2015 г. От системата на съда не става ясно какъв е точният размер на дълга, но разследване преди време показва, че в знаковия холдинг „Петрол" и подразделенията му са потънали повече от 200 000 000 евро кредити от КТБ. Петролният гигант, който е един от най-щедро финансираните от банката бизнеси и в същото време един от малкото реални активи, преди няколко месеца попадна почти напълно във владение на ортака на забегналия в Сърбия банкер Цветан Василев - Гриша Ганчев. Сложната схема по прехвърляне на холдинга беше разиграна по времето, в което КТБ се намираше под спецнадзор и в нея решенията вземаха двамата квестори Станислав Лютов и Елена Костадинчев. Благодарение на тях само няколко дни преди Лютов и Костадинчев да бъдат освободени от поста на квестори бяха вдигнати залозите върху "Елит петрол" в полза на КТБ, а голяма част от бензиностанциите, държани от дружеството, бяха апортирани в новосъздаденото „Елит петрол Ловеч". Важното тук е, че фирмата държи всичките близо 200 бензиностанции на петролния холдинг в цялата страна.
Юристи коментираха, че с налагането на запор върху акциите на трите дружества, синдиците всъщност искат да блокират опитите петролният гигант да бъде измъкнат под носа на държавата и прехвърлен на трети лица. Чрез налагането на възбраната този съществен актив остава част от масата на несъстоятелността, която трябва да бъде осребрена, за да се разплати банката със своите кредитори. В момента първи по ред кредитор на КТБ е държавата, която финансира Фонда за гарантиране на влоговете, който изплати близо 3,6 млрд. лв. по гарантираните депозити в банката.
Държавните пасища само за фермери с животни. Земеделците, които ползват държавни или общински мери, пасища и ливади, но нямат никакви или имат недостатъчно според закона брой животни, ще трябва да върнат площите след 2 февруари 2016 г., ако междувременно не купят животни. Това е една от мерките, които са набелязани вчера по време на срещата между премиера Бойко Борисов, министъра на земеделието и храните Десислава Танева и председатели на браншовия сектор в животновъдството за неговото подпомагане. Промяната се налага заради тежката криза, в която е изпаднал млечния сектор. В момента има огромен срив в цената на млякото произведените продукти залежават по складовете и в същото време стават все по-трудни условията на работа в отрасъла.
На срещата е договорена промяната в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/, обяви министър Танева. В момента около 35 на сто от затревените площи - публична собственост, се ползват от хора без животни, каза още агроминистърът. Така излиза, че на практика тези земи се обработват заради евросубсидиите.
В същото време, за голяма част от тревните площи са сключени дългосрочни договори, понякога за над 20 години, които към момента не могат да бъдат прекратени, коментира Танева. Предвиждат се и промени при процедурата за разпределение на пасищата между животновъдите.
Секторът ще получи общо 26 млн. лв. държавна помощ част от средствата по de minimis - по 7 лв. на овца-майка, и по направлението за млечното говедовъдство - по 100 лв. за млечна крава. Решението за това трябва да бъде взето от държавния фонд "Земеделие". Друга мярка е отпускането на 8 млн. лв. бюджет по схемата "Училищно мляко", което ще бъде предложено от МЗХ до средата на юли и трябва да заработи от есента. Освен това Държавният резерв ще обнови запасите си от сирене и кашкавал, но с минимален бюджет. Договорено е да има и промени в ЗОП, като при обществените поръчки за млечни продукти ще се изисква те да са по БДС. По предложение на бранша млечните продукти с българско мляко ще имат на етикета си българското знаме, обяви министър Танева. Това се очаква да стане до края на месеца. Според председателя на Асоциацията на млекопроизводителите в България Димитър Зоров това не е протекционизъм, а шанс за българското производство, гарантирано качество и здраве за българския потребител.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |