Износът продължава да расте с рекорден темп. Скъпият долар, възстановяването на европейските икономики и по-евтиният транспорт продължават да дават силен стимул на българския износ. За първите четири месеца на годината общият му обем е продължил да расте с рекордни темпове от 12.8% спрямо година по-рано и достига 14.6 млрд. лв. Основни търговски партньори остават държавите от ЕС, но към пазарите извън съюза темповете на нарастване са по-големи - през последния месец натам са насочени стоки за 1.5 млрд. лв., за четири месеца са общо 5.4 млрд. лв., или повишение с 13.8%. Числата са добра новина на фона на проблемите с Русия и Украйна, които удариха бизнеса на част от българските износители. Положително е и че има голям ръст към Турция - пазар с огромен потенциал за български стоки, който обаче не се използва пълноценно.
Към страните от ЕС, закъдето отиват около две трети от произведените в страната стоки, продажбите също продължават да нарастват с устойчиви темпове. За първите четири месеца на 2015 г. увеличението е с над 12%, като за март ръстът е 11.3%. Това показват предварителните данни на НСИ, публикувани във вторник.
Двигателите на подобрението
Ключовите фактори за ръста на износа са по-слабото евро, което прави местните стоки по-конкурентни, възстановяването на икономиките в Европа и свързаното с това повишаване на търсенето, както и поевтинелият транспорт.
Сред факторите за възстановяването на износа е и повишаването на производствения капацитет в преработващата промишленост и в някои сектори на услугите, както и по-ниските цени на енергията в България, отчитат от Уникредит Булбанк. "По-доброто представяне на икономиката през първите три месеца на текущата година се дължи основно на износа, докато вътрешното търсене се стабилизира на нивата от края на миналата година", коментира главният оперативен директор на финансовата институция Андреа Казини в рамките на организирана от Конфиндустрия България и Италианския институт за външна търговия конференция.
Основните партньори
Над половината (51%) от българския износ за трети страни продължава да се насочва към шест държави - Турция, Китай, Сърбия, Сингапур, САЩ и Русия. За периода януари - април на южната ни съседка са продадени над една четвърт от всички експортирани към пазари извън ЕС български стоки, като обемът им нараства с 21.7% спрямо година по-рано.
Забавянето на икономиката на Китай вече се отразява и на търговията между двете страни - към края на април 2015 г. износът към азиатската държава бележи спад с 0.4%, след като за първото тримесечие беше отчетен ръст от 7.6%. Продажбите на български стоки в Русия също продължават да се свиват (-30.7%), запазва се и наблюдаваната от началото на годината тенденция на спад на експорта към Сингапур (-14.7%), закъдето България изнася най-вече петролни продукти, но дестинацията вероятно е предпочитана по данъчни причини. Същевременно износът към Сърбия и САЩ продължава да нараства с двуцифрени темпове - съответно 36.8% и 24.3%. В процентно изражение най-много се е увеличил обемът на български стоки за офшорната зона Гибралтар (отново по данъчни причини), както и за ЮАР и Иран, където обаче големият ръст се дължи и на по-ниската изходна база.
Законовите вериги за веригите се смекчиха. Допълнителните правила, по които ще работят веригите, явно ще претърпят сериозни промени в посока смекчаване. Това личи от внесените от депутата от ГЕРБ Делян Добрев предложения за второ четене в Закона за защита на конкуренцията. В сходна посока са и текстове, написани от Реформаторския блок. По-облекченият вариант се харесва и на големите търговци, стана ясно от организирана пресконференция от Сдружението за модерна търговия в България. Мнението и на останалите партии ще стане ясно в четвъртък, когато текстовете ще бъдат гласувани в икономическата комисия в парламента.
Това е пореден трети опит за специална регулация на отношенията между големите търговци и техните доставчици. Те бяха внесени от БСП и подкрепени от ДПС, след което приети от предишното Народно събрание, но благодарение на президентско вето не влязоха в сила. Тази пролет социалистите отново внесоха проекта си и той мина първо четене с обещание от управляващите за сериозни редакции. Сега те са факт - през предложенията на Делян Добрев и група депутати.
Най-общо отпадат "опасните" текстове, които щяха да позволят на КЗК да се намесва грубо в чисто пазарни отношения на търговци от всички сектори. И вместо да облекчат малките производители в работата им с веригите, щяха да ги изгонят от много обекти. Сега текстовете или отпадат, или са редактирани в доста по-смекчен вариант, а глобите за нарушенията са намалени драстично.
Петте разлики
Преди: Имуществена санкция при неспазване на записаните задължения в размер до 10% от общия оборот за предходната финансова година.
Сега: Наказанието да не е за целия оборот на дружеството, а да е 10% от оборота от продажбата на конкретния продукт. Санкцията трябва да е не по-малко от 10 000 лв., а когато няма реализиран оборот, КЗК да налага имуществена санкция в размер от 10 000 до 50 000 лева.
Преди: Критериите за определяне и оценка на пазарното положение на предприятията със значителна пазарна сила се определят с методика, разработена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Сега: КЗК да се произнася дали някоя компания е със силна позиция само ако има оплакване от контрагент.
Преди: Предприятията се задължават да публикуват на интернет страницата си типови договори и/или общи условия, които преди това са получили оценка за съответствие от КЗК.
Полицаи излизат на палатки срещу пенсионната реформа. Полицаите излизат на протест срещу пенсионната реформа, съобщиха вчера от най-големия полицейски профсъюз - Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР). Протестът им ще бъде подкрепен от синдиката на надзирателите в затворите, които работят по Закона за МВР и ще бъдат засегнати от същата реформа. Полицаите се събират в петък в градинката пред МВР, а за събота е предвидено шествие покрай Министерския съвет и Народното събрание. В края на седмицата протестиращите ще издигнат палатков лагер пред сградата на парламента. Засега от синдиката не си поставят срокове. "Ще стоим там, докато на някого му писне, или на нас, или на опонента", заяви пред "Сега' председателят на СФСМВР Валентин Попов. "Протестът ще бъде най-масовият, който се е провеждал досега, и ще се включат хора от всички градове на страната", каза в Пловдив заместникът му Борислав Мазнев, цитиран от "Дарик". От съобщение на сайта на синдиката пък стана ясно, че има направен график, по който организациите от различни градове ще се редуват в палатковия лагер.
Основната причина за недоволството на полицаите е липсата на гратисен период в законопроекта за промяна на Кодекса за социално осигуряване, внесен от правителството, по силата на който да могат да се пенсионират по сегашните условия. В разпоредбите е записано, че пенсия по старите правила в следващите три години ще има само за тези, които към 31 декември 2015 г. имат необходимия стаж. Според НОИ това са максимум 1200 души, затова синдикатите настояват гратисният период да важи за всички служители.
"Има една малка група хора - последните випуски от бившето сержантско училище в Пазарджик - които са в униформа от 14-годишни. Това значи, че те ще са в униформа 41 години. Има и друга по-голяма група, които постоянно догонват. Като са почнали работа, са им казали, че ще могат да се пенсионират при 19 години трудов стаж в МВР, след това са им казали при 25, а от 2012 г. са 27 години стаж", обясни Попов.
Според предлаганите реформи от догодина служителите на МВР и надзирателите ще се пенсионират на 52 години и 10 месеца, като всяка следваща година възрастта трябва да расте с по 2 месеца, докато стане 55 г.
"Ще участваме съвместно в протеста", потвърди пред "Сега" председателят на съюза на надзирателите Иван Петров. Профсъюзът вчера бе на среща в правосъдното министерство, където обсъждаха готвеното 10% съкращение в системата на затворите. Не е ясно дали и тази тема няма да породи напрежение. Според Петров те имат конфликт с финансовото министерство, тъй като 10% орязване на бюджета им ще доведе до съкращения на 450 души. "Това е невъзможно. Ще оставим затворите без надзор и без здравни работници", заяви той.
Тест извади скандални данни за фалшиво краве масло. Някои фирми лъжат жестоко българския купувач с "краве масло", пълно с растителни мазнини и вода. За това алармира асоциацията "Активни потребители", която от години вади истината за безобразията на нашия пазар, като взима проби от магазините на случаен принцип, дава ги за тестване в оторизирани лаборатории и после публикува резултатите.
Най-новото изследване на асоциацията - за кравето масло, обхваща 10 продукта на различни производители, предлагани в различни вериги магазини. В 4 от 10-те проби са открити мазнини, които не са от краве мляко - от типа на палмовото олио, хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др. Същите четири продукта са и с наднормени количества вода. Рекордьорът е пакетче, в което 41.22% от съдържанието е вода. "Типичното краве масло (съгласно международната система CODEX) е с 80-82% масленост и 16% водно съдържание. Просто е и се прилага не само в България, но и в цяла Европа", посочват "Активни потребители". Успокоителното е, че все пак в 6 от 10 проби всичко е наред - продуктът отговаря и на стандартите, и на описаното върху етикета.
Сегашният тест за кравето масло е втори в рамките на 9 месеца, като за това време нищо не се е променило - някои производители продължават да влагат в продуктите немлечни мазнини в нарушение на законодателството и добрите производствени практики, коментират авторите на анализа. При една от пробите немлечните мазнини достигат изумителните 64%, докато в другите три проби, където е установено това нарушение, те са между 10 и 48%. Маслата с непозволени примеси са произведени от три компании, като за две от тях - същият проблем е бил засечен и при теста от септември 2014 г. Очевидно е, че тези фирми не са се повлияли нито от обществените негативни настроения, нито от надзора на БАБХ, посочват "Активни потребители".
Закон задължава да уважаваме учителя. И родителите дължат почит и уважение на педагогическите специалисти. Това записаха вчера депутатите от просветната комисия при второто четене на закона за предучилищното и училищното образование. Досега в текста бяха отбелязани изрично учениците, административните органи и обществеността.
Мисля, че предложението на доц. Борислав Великов е добро, коментира шефката на комисията Милена Дамянова.
"Текстът, записан в закон, има препоръчителен характер. Няма как да се докаже неспазването на тази разпоредба", каза още Дамянова.
Според нея не само написаното е достатъчно, но е важно и истинското отношение към педагогическите кадри, защото "в училище се случват много хубави инициативи, има училища с прекрасни резултати, има училища, които са изключително предпочитани от родителите в 1-и клас, което значи, че учителите работят прекрасно". С разпространението на тези положителни новини щели да се привлекат и младите хора към учителската професия.
При пенсиониране учителите ще получават най-малко 10 заплати, решиха още депутатите. Досега броят на възнагражденията при пенсия не фигулираха в закон. Те се регулират от колективния трудов договор и са резултат от волята и договорите на отрасловия съвет.
Учителите нямат право да преподават срещу заплащане на свои ученици и при часове извън фиксираните в програмата, дори ако средствата са осигурени от училищното настоятелство. Това ще се смята за конфликт на интереси, гласува още комисията. Тя отхвърли и идеята за мандатност на директорите.
Ремонтът на площад Руски паметник започва. Днес започва реконструкцията на кръговото кръстовище на площад "Руски паметник", съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
"Реконструкцията има за цел да подобри геометрията и техническите параметри на кръстовището, което в сегашното си състояние не може нормално да поеме автомобилното движение и маршрутите на градския транспорт - през кръстовището преминават трамваи, тролейбуси и автобуси", пише още в съобщението и се добавя, че след ремонта и изместването на трамвая в локално платно от страната на Петте кьошета, кръстовището ще заработи като истинско кръгово, като ще осигурява движение без предимство на направлението бул. "Македония" - бул. "Генерал Тотлебен".
От местната управа съобщават още, че е направена симулация на трафика, която показа значително облекчаване на движението на транспортните потоци и намаляване на времето за преминаване. Вредните емисии се намаляват до 20 %.
По време на строителните работи ще се запази централният кръг с радиус 24 м, където се намира градината с паметника, като около него ще бъдат изградени три пътни ленти. Централните пътни платна на кръговото движение ще се изпълнят с два вида настилка - асфалтобетонова за активното движение и паважна до вътрешната и външна линия на ринга. Съществуващата паважна настилка за локалите на бул."Ген.Е.И.Тотлебен" и бул. "Ген. М. Скобелев" в обхвата на обекта се пренарежда.
Връзката към пл. "Македония" ще се осъществява по съществуващите локални платна по бул. "Македония". В северната част на пл. "Руски паметник" се предвижда направата на локални платна за обслужване на околните сгради, с което няма да се натоварва допълнително движението в централното кръгово платно.
Ще бъде изградено и велотрасе, което да направи връзка между съществуващото по бул. "Цар Борис ІІІ" и тези по бул. "Ген. М. Скобелев".
Конструкцията на трамвайния релсов път за участъците, където върху коловозите няма автомобилно движение, е проектирана с тревно покритие - тип "Зелен трамвай" и с всички съвременни елементи, включително такива за намаляване на шума и вибрациите и за увеличаване на електроизолацията на релсите.
Подменя се водопровода, който е стар и се намира близо до основите на паметника, като при авария може да нанесе щети. Измества се извън кръговото кръстовище. Подменят се водопроводни сградни отклонения. Реконструира се и съществуващата канализация, която в зоната е от 1911 г.
Ще бъде положена нова тръбна мрежа от гофрирани тръби и ще се поставят нови стълбове да улично осветление и LED осветителни тела. Съществуващата растителност ще бъде изцяло съхранена. В обхвата на проекта е включено обособяването на кътове с пейки, цветни площи и велопаркинг. Около всяко дърво се предвижда изграждане на настилкопредпазител.
Инженери се оплакаха от дъмпинг при санирането. Част от фирмите, които печелят обществените поръчки на общините за санирането на панелните блокове, са го направили, предлагайки свръхниски цени. Това заявиха участници в конференцията „Форум Градът". Според председателя на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти Мирослав Йорданов при търговете за обследване на блоковете често фирмите печелят с цена 1 лв. на квадратен метър. Нормалната цена според него е 5-6 лева. Йорданов направи заключението, че явно обследването ще е с много ниско качество, а това по-нататък ще се отрази и на качеството на самото саниране.
Шефът на Камарата на архитектите в България Николай Гълъбов посочи пред „Труд", че основната причина за този дъмпинг е, че в наредбата за обследванията не пише в пълнота какво точно се изисква от конструктивното и енергийно обследване. Това позволява на фирмите да предлагат само минимума от дейности. Двете организации често са повдигали този въпрос, но резултат няма. Преди години в закона било записано, че трябва да има задължителни минимални цени за обследването, под които не може да се пада, но КЗК ги отхвърлила, тъй като изкривявали конкуренцията.
Българи с хепатит В останаха без лекарство. Над 800 българи с хепатит В останаха без животоспасяващото си лекарство тенофовир, алармираха „Труд" пациенти. „Причината е, че доставени за България количества от медикамента се препродават на много по-високи цени в Германия или Франция (това е т. нар. паралелен износ) и ние няма с какво да се лекуваме! Само че всеки ден без терапия, която е до живот, носи огромен риск, тъй като може да се развие чернодробна недостатъчност, след която настъпва смърт", разказа Силвана Лесидренска, председател на сдружението „Хепактив". Тя е заразена с хепатит В още при раждането си. „Вирусът се предава чрез телесни течности като кръв, пот, сперма, слюнка, затова инфектирането става и чрез целувка", обясни проф. Людмила Матева, национален консултант по гастроентерология. Тя потвърди, че ако препаратът не се приема, има огромен риск за живота на пациента.
„Агенцията по лекарствата разпореди проверка на доставените през последните месеци количества от фирмата производител, ще проследи разпределението им по дистрибутори, разходваните и наличните количества към момента", съобщиха от МЗ за „Труд". Окончателното решение на проблема ще настъпи, когато с предвидените от здравния министър д-р Петър Москов промени в закона за лекарствата се създаде списък с животоподдържащи медикаменти, които няма да могат да се изнасят и препродават в ЕС, ако липсват у нас.
„Но това ще стане след няколко месеца. Дотогава ще трябва да купуваме препарата от Турция, където струва 600 лв. Но колко хора могат да си го позволят и дали наистина си осигуряват качествен медикамент?!", риторично запита Лесидренска. Затова хората, които нямали пари, спирали терапията си и рискували живота си.
САЩ вдигат бариерата за българи. Визовата бариера на САЩ е на път да бъде вдигната напълно за българите, което би позволило на всички тях да пътуват безпрепятствено отвъд Океана. Американските сенатори Марк Кърк и Барбара Микулски са внесли законопроект, който може да свали ограниченията за България, Полша, Румъния и Хърватия и наред с други 38 страни достъпът за гражданите им до страната на неограничените възможности да стане изцяло свободен.
Причината българите все още да се съобразяват с ограниченията за пътуване до САЩ е, че делът на отказаните US визи от посолството у нас надхвърля определения от Вашингтон таван от 3%. Новият законопроект обаче предвижда вдигане на таванът, от който зависи отпадането на визите на 10%. В периода от края на 2013 година до края на 2014 година общо 15.2% от кандидатствалите за разрешение на посетят САЩ са останали разочаровани. Това означава, че делът на отказаните визи намалява освен че в последните години българите масово получават дългосрочно разрешение за пътуване до страната за 10 години напред. През 2010 година 17% от мераклиите да посетят САЩ са били отрязани, като над 13 000 молби за туристически и бизнес визи от най-разпространените типове B1 и B2 са постъпили тогава в щатското посолство. От края на 2012 година до края на 2013 година пък отказ да стъпят на американска територия са получили около 19% от кандидатствалите, сочат данните от американската програма за отпадане на визите.
По думите на сенатор Кърк правителствата, които искат техните граждани да пътуват свободно до САЩ трябва да работят добре с американските служби за сигурност, което според изявленията на държавниците във Вашингтон през последните години важи за България.
Според американската туристическа асоциация с удължаването на списъка със страните със свободен достъп до САЩ чрез програмата за безвизово пътуване, туристите в страната ще се увеличат с 600 000 до 19.5 милиона, което пък ще доведе до нови постъпления в щатската икономика от 7 млрд. долара, както и до разкриването на 40 000 работни места.
Междувременно стана ясно, че специалният пратеник на държавния секретар Джон Кери Амос Хогстейн ще бъде на визита днес в София и ще се срещне с премиера Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев, като по време на разговорите ще бъде обсъдена газовата връзка с Гърция и изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй" от „Уестингхаус".
Цепим бързия кредит до стотинка. Хората вече не взимат бърз кредит повече, отколкото им трябва, а точно определена сума. Искат да са сигурни, че след това ще могат да я изплатят. Това каза вчера Таня Обущарова от фирма "Провидент България". Средната продължителност на кредитите е 40-45 седмици.
Според нея българите са все по-оптимистични за личното си финансово състояние. „Разчитайки, че то ще се подобри, са склонни да вземат кредит. Средната сума на изтеглените бързи заеми е 500-600 лв. Най-често те са за неотложни неща, свързани със здравето или ремонти в къщи", уточни тя.
Проучване на „Провидент" и GfK, проведено през април, сочи, че 32% от анкетираните българи са оптимисти за икономиката. „Изненадан съм от резултатите, защото тук ми казват колко песимистични са българите", каза Атила Хорват, генерален директор на "Провидент България": „Затова те планират да пътуват повече в страната и чужбина, отколкото унгарците. Резултатите са близки до румънските. Може би обяснението е, че българите ще пътуват за Гърция, а румънците - към България. Откакто съм тук се уверих, че българите знаят как да се наслаждават на живота и да използват пълноценно своята отпуска", допълни шефът на фирмата за бързи кредити.
40% от нашенците ще изтеглят пари от спестяванията си, за да отидат на почивка тази година, показва още проучването. 33% от анкетираните българи ще пътуват в страната, 14% - в чужбина, а 26% ще си останат вкъщи. За сравнение, средно около 47% от останалите европейски респонденти смятат да прекарат лятната си ваканция у дома.
Изследването е направено сред клиенти на „Провидент" в осем държави - България, Чехия, Полша, Словакия, Унгария, Румъния, Литва и Мексико.
Почти 60% от българските респонденти казват, че техни роднини или приятели са се обръщали към тях за финансова помощ през последните 6 месеца и това ги поставя сред първите по този признак. Съответно 35% от тях биха изтеглили пари, за да помогнат на близките си. „Това е много висок процент и показва съпричастността на българите към своите роднини и приятели. Средният за Европа дял на хората, готови да помогнат на близките си, е около една четвърт", подчерта Атила Хорват.
30% по-малко туристи по южното море. С една трета по-малко са туристите по Южното Черноморие тази година, сочат данните на хотелиерите. Причините за отлива са визови ограничения, лоша инфраструктура и липса на кадри по родното крайбрежие. По-оптимистична е картината на север. И там обаче все още чакат основната част от летовниците тепърва да дойдат.
В края на май броят на почиващите по Южното Черноморие е с 60 000 души по-малко, отколкото през миналата година, сочат анализите на хотелиерите. Това е спад с 28% спрямо същия период на 2014 г., отчете Иван Иванов, председател на Бургаската регионална туристическа камара. Най-голям е очакваният отлив на руски туристи за годината - около 20%. Това прави близо 120 хиляди туристи по-малко за сезона. Проблем има и с летовниците от Украйна. Спадът на резервациите за детските лагери засега е 25-30%. Проблем тази година има и с беларуския пазар заради двустранните шенгенски визи, които трябва да се издават в словашкото консулство в Минск, казва Иванов.
Отлив се регистрира и при предварителни продажби на пакети за Сърбия и Македония. Резервациите там са с 40-50 на сто по-малко спрямо тези през миналата година.
За сметка на гостите от Изток, няма отлив от туристите от западните страни. Между 65-70 хиляди души се очаква да дойдат от скандинавските държави по Южното Черноморие. Сред тях са 25 хиляди датчани, 22 хиляди норвежци, 12 хиляди швейцарци и 11 хиляди финландци. Броят на почиващите у нас от Англия и Германия също се запазва. Хотелиерите не прогнозират спад и при гостите от Чехия, Словения и Унгария, дори там се надяват на малък ръст от 1 до 3%. Тази година се очакват повече туристи от Полша и Израел с около 20%.
На повече гости се надяват и по Северното Черноморие, най-вече от Румъния и Молдова. Туристите от там може да се увеличат с около 10-15 %, но само с масирана агресивна кампания, смята доц. Стоян Маринов от УС на Варненската туристическа камара. Въпреки ембаргото на Русия, първите туристи оттам вече откриха сезона на Шкорпиловци. Миналия петък на летището във Варна са кацнали са 440 руснаци от Петербург. Освен това в града има гости от Полша, Франция и Украйна. 75% от миналогодишните германски туристи са направили резервации, останалите 25% ще заложат вероятно на офертите "ласт минит". По Северното Черноморие очакват и много българи. От община Долни чифлик обясниха, че и тази година основната част от летовниците ще са наши сънародници.
По Добруджанското Черноморие сезонът закъснява с около две седмици заради по-слабите записвания от руснаците и лошото време през май. Председателят на регионалната браншова структура на хотелиерите и ресторантьорите Димитър Димитров обаче очаква, че сезонът ще е добър, а записванията ще са в последната минута с цел по-изгодна оферта.
Въпреки оптимизма обаче по родното Черноморие има много неуредени проблеми. Това са липсата на добра инфраструктура, на кадри, оскъпяването на престоя на паркинга на летището в Бургас, липсата на ваучерната система за почивка на българи. Проблем е дори качеството на туристическия продукт, както и сигурността на туристите, наличието на кражби, смятат от Бургаската туристическа камара.
Частните детективи искат закон за дейността си. Частните детективи в страната настояват да бъде изготвен закон, който да регламентира дейността им. Това заяви пред "Новинар" Йоан Владимиров от детективската агенция „Рефлекс", който е член и на Детективската колегия у нас.
По думите му има много причини за създаване на подобен закон. Една от тях е, че в колегията постоянно постъпват жалби за измамници, които се представят за професионалисти, но в същото време оценяват услугите си на много по-ниска цена. След като вземат парите, мнимите детективи изчезват и никога повече не се появяват.
"В тези случаи правят срещите си с клиентите по кафенета и бензиностанции, защото нямат офиси и не издават касови бележки. Именно заради това хората трябва много да внимават, когато се обръщат за помощ към частен детектив, и да проверят легитимността му, преди да се свържат него", посочи Владимиров.
По думите му именно липсата на специален закон на практика позволява на подобни измамници да се измъкнат без последствия и да продължават да мамят следващите си жертви.
Владимиров е на мнение, че приемането на правила за дейността им би помогнало изключително много и за разплитането на сложни случаи. В повечето европейски страни частните детективи имат достъп до масивите на вътрешните министерства, което увеличава ефективността на разследванията, за които са наети. В България обаче достъпът се отказва, под претекст че подобен канал за информация все още не е легализиран.
Ако бъде приет законът, то частните детективи ще могат да влизат в ролята и на ловци на глави. Те ще имат възможността да се включват в издирването на лица, за намирането на които предварително е обявена награда.
"По този начин ще улеснят работата на службите. Наградата със сигурност няма да е по-голяма от парите, които полицията ще изхарчи, за да открие лицето", смята Владимиров.
Той добави, че законът е важен не на последно място и защото би защитил него и колегите му при посегателство от засегнати потърпевши. В момента професионалистите на практика вършат изключително опасна работа, подобна на тази на полицаите, но не се ползват със същите протекции в случаи на опит за саморазправа.
Разговорите за закона стартирали преди около 3 години, но оттогава няма напредък в процеса на изготвянето му.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |