За ремонт в апартамент ще се иска одобрение от съседите. Гражданите да не могат да санират апартаментите си самостоятелно, а само по общ проект на цялата сграда. Общите събрания на собствениците да се произнасят за вътрешните ремонти и външните преустройства, както и за поддръжката на блоковете. Общините да затегнат контрола по външния вид на сградите, естетиката и цвета на фасадите, остъкляването на балконите. Това предвиждат промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), подготвени от регионалното министерство. Все още се уточняват санкциите, които ще се налагат при нарушения.
Промените в закона се подготвят заради пропуски, установени досега в практиката и от собствениците, и от държавната и общинските администрации, аргументира се вчера регионалният министър Лиляна Павлова. Те ще бъдат обявени за обществено обсъждане до 10 дни. Основните текстове ще осигуряват по-добро стопанисване и по-ясно разписани задължения на собствениците по общите части на сградата. Според регионалния министър например не е логично оправданието на някои собственици, че щом живеят на първия етаж и покривът не им тече, нямат ангажимент за ремонта му. "Етажната собственост трябва да има много по-активна роля - с по-строги правила, санкции и правомощия. Трябва да се създаде ред и да се преустановят практиките за саниране само на един апартамент или остъкляване на определен брой фасади. Кръпките по сградите трябва да бъдат забранени", категорична беше Павлова. Според нея България има нужда от по-добра нормативна база в сферата на проектирането и строителството, за да постигне по-високи нива на енергийна ефективност.
Кметовете също ще имат повече права по контрола на вида на сградите. "Местните власти трябва да имат повече отговорности към изискванията за фасадите и цвета на сградите", категорична е Павлова. Според министъра общините трябва да следят за унифициране на фасадите, за естетическото и безопасното им поддържане. Освен по санирането на отделни жилища, бил нужен контрол и над ремонтите вън и вътре в апартаментите, както и остъкляването на балконите. По закон то е забранено, но реално правилата не се спазват и затворените тераси в момента са в режим на търпимост - т.е. никой не ги санкционира. Вътрешните преустройства също се правят без съгласието на останалите собственици или на общината.
Една пета от новите потребителски заеми заменят стар кредит. Българите все повече търсят потребителски заеми, като в първите месеци на 2015 г. интересът е осезаем, сочат наблюденията на банките. Почти 1/3 от изтеглените потребителски кредити са за ремонт, а близо 20% - за рефинансиране на друг заем, показва статистиката на Societe Generale Експресбанк. Други популярни причини за взимане на потребителски кредит са покупката на кола (7.6%) и на мебели и битова техника и електроника (6.6%). Около 6% от изтеглените суми са за образование, а други - 5.5% за лечение. 1.6% от заемите са за почивка, като по-често клиенти на такива продукти са жените.
Почти половината от анкетираните кредитополучатели - 45%, предпочитат кратък срок на изплащане - между 1 и 5 години. Експертите посочват, че това се дължи на офертите, които гарантират фиксирани лихви за една или няколко години. Само 9% от длъжниците са се обвързали с банката за срок, който надхвърля 10 години.
Българите избират кредита, като търсят най-ниската лихва, промоции и отстъпки. 61.4% разчитат на някакви преференции. 41.2% са заявили, че ще предпочетат даден заем, ако банката им предложи екстри за лоялни клиенти. Най-масовата преференция е за служители на фирми, които са клиенти на банката. Тези отстъпки могат да стигнат до 0.5-1%". Намаленията са много индивидуални, защото различните работодатели се категоризират по различен начин, посочват банкери.
Още евросубсидии за земеделие тази година. Земеделски евросубсидии все пак ще има тази година. Макар милионите още да не са уточнени, от министерството обявиха, че освен вече задвижените 150 млн. евро към желаещите да инвестират в агростопанствата си, ще има и допълнително разпределени средства през есента. Още този месец ще започне и отсяването на проекти за млад фермер, където ще отидат други 35 млн. евро. Има и финансиране за ползване на консултантски услуги.
Така, макар държавата да се забави с одобрението на новата Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 (ПРСР), средства все пак ще има. За другите мерки трябват специални наредби, които все още не са създадени.
За младите фермери
В края на юни ще стартира първият прием на проекти по една от дълго чаканите мерки - за млади фермери. "Стартова помощ за млади земеделски стопани" е с бюджет 35 млн. евро.
Малко преди това пък ще бъде отворена и мярка 2.1. "Консултантски услуги за земеделски и горски стопани", чиято цел е да подпомага младите фермери с безплатно изготвяне на бизнес планове от страна на Националната служба за съвети в земеделието. Консултациите ще се извършват във всеки от офисите на службата в страната и включват пакет безплатна консултантска помощ, безплатно изготвен бизнес план и заявление за кандидатстване, подкрепа и безплатни съветнически услуги през целия период на изпълнение на бизнес плана и дейностите в стопанството.
За инвестиции
В началото на ноември тази година се очаква да бъде отворен и втори прием за проекти по най-атрактивната подмярка - 4.1. "Инвестиции в земеделските стопанства".
През април Министерството на земеделието позволи авансово кандидатстване в първия прием по нея, който се радваше на свръхинтерес - бяха подадени проекти за малко над 966.3 млн. лв., или три пъти над бюджета на мярката от 150 млн. евро. Това е и най-търсеният инструмент за субсидиране на стопанствата по Програмата за развитие на селските райони, защото чрез него се финансира купуването на нова техника и разходите за модернизация на фермите.
Големият интерес обаче наложи в първия да има класиране на проектите и оценяване по точки, тъй като няма как всички те да бъдат одобрени. Засега обаче от агроведмоството не конкретизират с какъв бюджет ще бъде вторият транш. Общата сума по цялата мярка 4 "Инвестиции в материални активи" е 753 млн. евро за целия период.
Засега не са обявени и средствата по другите предстоящи мерки - през октомври е предвиден прием по подмярка 4.2. "Инвестиции в преработка/маркетинг на земеделска продукция". Прием на документи ще бъде отворен и за подмярка 19.1 "Помощи за подготвителни дейности", която е свързана с подхода ЛИДЕР, който цели основно коопериране на производители. Същия месец се очаква да бъде отворена и подмярка 2.2. "Създаване на консултантски услуги".
Индикативният график с конкретните дати за отваряне на приемите е публикуван на страницата prsr.government.bg.
Депутати ще забраняват кредитирането през банки на трети лица. Забрана за отпускането на кредити на фирми, които след това ги предоставят на други фирми или физически лица, е една от идеите за законови промени, които лансираха във вторник депутати от парламентарната комисия за Корпоративна търговска банка (КТБ). "Цялата трагедия в случая с КТБ е свързана с това, че подставени кредитополучатели се превръщат в кредитори. Не трябва да позволяваме на кредитополучатели да стават кредитори, да се превръщат в квазибанка", е казал, цитиран от mediapool.bg, депутатът от БСП Румен Гечев, който е инициатор на промяната заедно с Йордан Цонев от ДПС. Според тях това ще пресече възможността за източване на банки. Предложението обаче не е съгласувано с експерти от банкерския бранш, където намират идеята за абсурдна. Очаква се в края на следващата следващата седмица текстът да бъде внесен официално в парламента в пакет и с други идеи за поправки в Закона за кредитните институции.
Заради КТБ наказват бизнеса
В момента няма ограничение за търговските банки да финансират клиенти, които след това предоставят средства от кредита на други компании. Следи се обаче свързаността между получателите на парите по веригата, за да не се стигне до надхвърляне на прага от 20% от собствения капитал на банката. Това е лимитът, който може да бъде отпуснат като сума на икономическа група. В случая с КТБ той е бил надхвърлен близо три пъти, като 75% от раздадените кредити са били към свързани лица, показаха последните данни на БНБ след фалита на банката. Въпреки че в случая се касае за пропуск на регулатора, който години наред не забелязваше тази свързаност, депутатите се готвят да наложат забрана върху схема, която масово се ползва за финансиране от реалния бизнес.
Холдинговите групи например, използват постоянно тази практика, тъй като консолидираните им активи са по-големи от тези на дъщерните предприятия и, използвани като обезпечение, дават възможности за получаването на заеми при по-ниска лихва. Така компанията майка набира финансиране, което предоставя на дружества в групата.
Според представител на банковите среди, ако тази схема бъде забранена, редица производствени предприятия ще бъдат изправени пред трудност от набавяне на оборотни или инвестиционни средства. От друга страна, това е намеса в бизнеса на търговските банки, която е в противоречие с европейските принципи за либерализация на пазара. Според банкери и сега действащите закони са добри, като от регулатора и съда зависи да се контролира спазването им. Експертите, до които редакцията се допита, не пожелаха да застанат с имената си зад коментарите, тъй като не са се запознали с конкретните текстове за промени в закона.
След три месеца разследване
Предложението за промяна в Закона за кредитните институции все още е на ниво идеен проект. Депутатите имат и други идеи за поправки в Закона за кредитните институции, които се очаква да бъдат внесени в деловодството на Народното събрание преди петък, 12 юни. Дотогава предстоят няколко извънредни заседания на комисията за КТБ, на които ще се обсъди докладът й за свършеното и установеното дотук.
Парламентарната структура бе сформирана през март с 3-месечен мандат за работа, а неин председател е депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. Целта на комисията е да установи каква отговорност носят държавните институции във връзка с фалиралата банка. Това наложи да бъдат изслушани ръководствата на Комисията за финансов надзор (КФН), Българската народна банка (БНБ), квесторите в КТБ, както и бивши ръководители на банката. Имаше предложение да бъде потърсен за конферентен разговор и мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев, но такъв до този момент не е бил провеждан.
И след реформата на Калфин ще липсват по 1, 5 млрд. лв. на година, за да има пенсии. 1,5 млрд. лв. всяка година ще трябва да бъдат додавани от бюджета на държавата на Националния осигурителен институт, за да се гарантира изплащането на пенсиите.
Това показва анализ на НОИ за ефектите от пенсионната реформа, която предлага вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. В. "24 часа" разполага с документа, изготвен от осигурителния институт. Той анализира стабилността на пенсионната система и ефекта от предложените от Калфин мерки до 2037 г., когато увеличаването на възрастта за пенсия трябва да спре на 65 г.
Сегашният дефицит в НОИ, който е 2,4% - или около 1,8 млрд. лв., ще намалее до 0,9% от БВП около 2022 г. Това прави 1 млрд. лв. Но след това отново ще започне да се увеличава, докато стигне до 1,2% от БВП. Което означава, че в осигурителния институт ще продължат да липсват около 1,5 млрд. лв. на година, за да бъдат изплащани пенсиите.
Едва 0,5% от БВП (около 500 млн. лв.) ще спести НОИ от увеличената възраст за пенсиониране на масовата трета категория. Реформата на Калфин предвижда за близо 2,6 млн. работещи в нея възрастта за пенсия да се увеличава плавно до 65 г. Мъжете трябва да я достигнат през 2029 г., а жените - през 2037 г.
Още около 500 млн. лв. (отново 0,5% от БВП) ще са допълнителните приходи в НОИ от увеличението на осигуровките с 2%. След преговори с бизнеса министърът предложи смекчен вариант за увеличаване на пенсионната осигуровка с по 1% през 2017 и 2018 г.
Всички останали мерки, които включва реформата - смекченото увеличаване на пенсионната възраст за категорийните работници, нова схема за ръст на пенсиите и пр., всъщност ще донесат допълнителни разходи на НОИ, а няма да стабилизират системата, става ясно от анализа.
Увеличението на пенсиите чрез новата схема, която предлага Калфин, ще коства 1,5% от БВП по-големи разходи на осигурителния институт, или само то ще добави 1,5 млрд. годишно към разходите му. Схемата предвижда всяка година да се увеличава коефициентът за тежест на година трудов стаж във формулата за изчисляване на пенсиите. В момента този коефициент е 1,1 и трябва да достигне 1,5 до 2026 г. Това означава увеличение с 25% на доходите на новите пенсионери, за които и сегашният текст на Кодекса за социално осигуряване предвижда коефициентът да стане 1,2. При старите пенсии увеличението би трябвало да е с 40% според обещанията на Ивайло Калфин.
След смъртта на бебето в Тетевен понижиха нивото на 10 АГ отделения. 10 акушеро-гинекологични отделения в България бяха "понижени" днес след заседание на Министерство на здравеопазването и на база доклади на регионалните здравни инспекторати.
Терминът е, че се променят "нивата на компетентност", които са три на брой, като най-високото е 3. "Звездите" зависят какъв е персоналът, каква е базата и каква е техниката.
Част от "понижените" АГ отделения са по желания на самите болници и засягат главно неонатологията - грижата за новородените и особено за недоносените и болните бебета. По тази линия в най-ниското ниво 1 отиват МБАЛ "Бургасмед", УМБАЛ "Св. Марина" АД - Варна, АГО при МБАЛ "Св. Петка" АД - Видин, МБАЛ "Проф. д-р Параскев Стоянов" АД - Ловеч. Частната "Св. Лазар" ООД също е поискала да мине на първо ниво за отделението по неонатология. В Пловдив това отделение в МБАЛ "Пловдив" АД е вече в средното второ ниво от най-доброто трето. Най-ниското първо ниво на компетентност имат акушеро-гинекологичните отделения в МБАЛ "Мездра" ЕООД, МБАЛ "Ботевград", МБАЛ "Проф. д-р Ал. Герчев Етрополе" ЕООД, МБАЛ "Омуртаг" ЕАД.
"Понижаването" на тези 10 отделения означава, че те ще извършват вече по-малко манипулации, ще получават по-малко средства.
"Медицинските служители отдавна знаят, че единственото специализирано неонатологично отделение е това в "Майчин дом" в София. Лобистки интереси обаче оставиха в малки болници тези отделения, които на практика са опасни за новородените", коментира един от най-известните български акушер-гинеголози.
Заклаха ученик заради дребна свада. Незначителен спор между приятели заради момиче или футбол. Това е основната версия на криминалистите за мотива на убийството на 16-годишен ученик в Борисовата градина. Проверява се и версията за грабеж.
Поредното кръвопролитие в най-големия парк в София вдигна на крак МВР към 12 часа. Тогава на тел. 112 бил подаден сигнал, че на пейка между дърветата има мъртво момче. Тревожното обаждане било от минаващо през парка момиче.
Веднага районът бе отцепен от полицаи. Тялото на 16-годишния Георги Игнатов от търговско-банковата гимназия лежеше на пейка със свити крака, видя и екип на "Труд". Мъртвият бе в къси панталони и червена тениска, повдигната над кръста. Под нея ясно се виждаше прободна рана от нож - отляво на гръдния кош.
Засега се смята, че няма свидетели на кръвопролитието, въпреки че то е станало до оживено място. Само на петдесетина метра от него се намира БНР и спирка на метрото.
Няколко часа продължи полицейският оглед на мястото. През това време полицаи доведоха отнякъде две момичета, връстнички на починалото момче. Чу се, че били приятелки. Близо три часа девойките седяха на пейка недалеч от тялото на Георги, където бяха разпитвани от криминалисти. Пристигна и полицай с металотърсач, който претърси района вероятно, за да намери ножа, с който е била прободена жертвата.
Деветокласникът е бил втора смяна на училище, казаха негови познати. Заради смъртта му вчера учебните занимания в гимназията бяха отменени. Вероятно Георги е бил на среща в парка, но не се знае с кого. Все още не е ясен и точният час на престъплението. "При всички случаи е станало след някакъв дребен спор, тъй като няма следи от борба", каза полицай. По непотвърдена информация има заподозрян. До късно снощи продължаваха разпитите по случая. Криминалисти допускат, че жертвата и убиецът са се скарали за момиче и са си писали във фейсбук.
В района, където бе открит трупът, няма видеонаблюдение, макар че в парка са разположени общо 31 камери. Според шефа на отдел "Сигурност" към Столична община Красимир Димитров мястото не е често посещавано от граждани и затова не се наблюдава. Въпреки това ще бъдат прегледани записите от други камери и те ще бъдат предадени на разследващите.
В училището на Георги вчера деца и учители бяха в шок. От ръководството на гимназията отказаха коментар.
Георги бил изключително кротък ученик, не създавал проблеми, никой не е чувал да е получавал заплахи, казаха негови съученици. Те допълниха, че той симпатизирал на "Левски", но не бил от т. нар. ултраси.
"Беше добър ученик... Не мога да го проумея", каза негов приятел. Друг сподели, че често играели заедно футбол. Той също не можел да проумее защо се е случила тази трагедия. Като му казали, че Георги е мъртъв, той помислил, че става въпрос за шега.
"Не трябваше да ни оставяш", "Почивай в мир, Геш! Дано си на по-хубаво място!", "Винаги ще те помним, Гого", "Докато си в сърцата ни, ще си вечно жив!!! Обичаме те много, братче", написаха във фейсбук неговите приятели.
12 евро надница за 12 часа труд. Българи често стават жертва на трудова експлоатация в чужбина. В същото време родните власти имат слаба чувствителност към експлоатирането на чужденци у нас, а достъпът на пострадалите до правосъдие е труден. Това се посочва в доклад на Агенцията на Европейския съюз за основните права. Това е първото изследване, което проучва как трудовата експлоатация засяга работниците в общността.
Резултатите показват, че съвременното трудово робство в Европа се среща най-често в селското стопанство, строителството, хотелиерството и ресторантьорството, домакинската работа и производството. Общото между експлоатираните е много ниското заплащане и голямото натоварване. Често те изкарват по 1 евро на час и дори по-малко, а се трудят по 12 и повече часа дневно, без почивен ден.
Виновниците рядко биват изправени пред съда. Още по-малко са случаите да бъдат наказани и принудени да платят обезщетение на пострадалите. Нерядко част от проблема са посредническите агенции за намиране на работа в чужбина.
В половината от страните от ЕС, сред които и България, принудителният труд се възприема като престъпление само при определени условия. Подобна политика имат още Германия, Швеция, Финландия, Чехия, Гърция, Холандия, Дания. Основният рисков фактор, който спира разследването на експлоатация у нас, е корупцията. Същият проблем съществува и в Гърция.
Авторите на доклада препоръчват на страните от ЕС да подобрят ефективността на разследванията, като създадат връзки между полицията, прокуратурата, инспекцията по труда и работодателските организации на международно ниво. Освен това държавите трябва да осигурят всеобхватна, ефективна и добре обезпечена система за инспекции на работното място.
ПРИМЕРИ
1. Мъже и жени от Германия, Гърция, България, Молдова, Румъния и Казахстан били наети като чистачи във вериги крайпътни ресторанти в Белгия. Персоналът бил задължен да работи за 45 евро на ден, седем дни в седмицата от 7 до 22 ч. След анонимно оплакване работниците били признати за жертви на трафик на хора и им била оказана подкрепа. Виновните са осъдени на затвор от 1 до 5 години, а замесените фирми били глобени с 18 000 евро.
2. Българи били командировани от нашенски работодател във ферма във Франция. Те имали легални трудови договори и разрешение да се трудят. Въпреки това били подложени на робски условия на работа и живот. За 5 месеца труд по 15-16 часа дневно получили заплащане само за 6 седмици. Парите за билетите им за връщане в България били приспаднати от заплатите им. Жертвите са подали сигнал до Националната комисия за борба с трафика на хора, която е започнала разследване.
Ускоряваме газовата връзка със Сърбия. Ускоряване на изграждането на големите инфраструктурни проекти между България и Сърбия беше договорено в Белград на Смесената икономическа комисия между двете страни. Министърът на икономиката Божидар Лукарски и министърът на минното дело и енергетиката Александър Антич подписаха протокол за сътрудничество в седем икономически области. Сред тях са ускоряване работата по Европейския транспортен коридор номер 10, който включва изграждане на скоростна шосейна връзка и електрификация на жп линията Ниш-София. Ще се работи по-интензивно и по интерконекторната газова връзка между двате страни.
Ще се насърчава и създаването на смесени фирми, които да търгуват на пазарите, с които Сърбия има споразумения за безмитна търговия като Русия, Беларус, Казахстан и Турция. С 80% са нараснали българските туристи в Сърбия през първото тримесечие. Тласък на икономическото сътрудничество се очаква да даде и подписаното споразумение между Сръбския съюз на работодателите и КРИБ. Над 80 български и сръбски фирми участваха в бизнес форум в Белград.
Режат посредниците в обществените поръчки. Държавата ще сложи ред при провеждането на обществени поръчки с участието на фирми, в които работят хора с увреждания. Това е целта на промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), които са внесени от Министерски съвет в парламента. С последните промени в закона, които влязоха в сила от 1 юли 2014 г., бяха въведени редица облекчения за участието в търгове на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. Едно от тях е отпадането на критериите за предварителен подбор на тези кандидати. Това доведе до назначаването в редица фирми на 1-2 души с увреждания само за да могат да ползват преференциите в обществените поръчки.
За да се преодолее заобикалянето на закона от недобросъвестни фирми, сега се предлага поне 80% от предмета на поръчката да се изпълнява от самото специализирано предприятие или от кооперация на хора с увреждания със собствено производство или ресурс, или от подизпълнители, които също са такива предприятия или кооперации. Така ще се премахнат фирмите посредници, които се използват само за да спечелят поръчката, а след това работата се прехвърля на компании, в които няма хора с увреждания. Освен това в търговете за поръчки, запазени за предприятия с хора с увреждания, ще може да кандидатстват и други фирми. Така ако специализираните предприятия не могат да изпълнят поръчката, тя ще се дава на друга компания, без да се налага да се прави нов търг. Предлага се и отмяна на забраната в търговете да се поставят изисквания за финансово състояние, квалификация и технически възможности на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания.
Агенцията по обществени поръчки (АОП) да премине от Министерството на икономиката към финансовото министерство, предвиждат още промените. Сега предварителният контрол на търговете се осъществява от АОП, а последващият от Агенцията за държавна финансова инспекция и Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС", които са към МФ. Целта на промените е целият контрол да бъде на едно и също място, за да действат еднакви правила. Освен това единственият действащ
Централизиран орган за обществени поръчки (ЦООП) сега е към МФ. С промените кабинетът по-лесно ще създава такива централни органи за възлагане на обществени поръчки. Като ще се използва електронната платформа ина ЦООП. А крайната цел е въвеждането на изцяло електронна комуникация между възложителя и кандидатите в обществените поръчки, включително и подаването на електронни оферти.
Вадят на светло партиите с дарения от КТБ. Дарения за политически партии, направени от КТБ, ще бъдат оповестени с новите промени в Закона за кредитните институции. Това обясни шефката на анкетната комисия, проучваща кои държавни органи са проспали източването на фалирания трезор - Десислава Атанасова.
"Освен кредитите, депозитите и консултантските договори трябва да бъдат оповестени и тези за наем, дори договорите за дарения. В устава на КТБ съществува такава възможност да се прави дарение на политическа партия, така че ще е интересно да видим дали такива дарения са съществували", заяви Атанасова.
Спешните поправки, свързани с падането на банковата тайна, за КТБ бяха одобрени на вчерашното заседание на комисията.
Те дават възможност по искане на шефа на Фонда за гарантиране на влоговете или министъра на финансите синдиците да оповестят всички подробности около физически и юридически лица, които са имали преференциални депозити и са ги предоговорили или пробвали да го направят в периода на несъстоятелност. Също така ще бъдат разкрити необезпечените кредити, чрез които банката е била източвана от кухи фирми. Банковата тайна ще бъде свалена и за абсолютно всички сметки на публични лица и техните семейства в КТБ през цялото съществуване на банката.
Преди да бъде внесен законопроектът в деловодството, остава да бъде детайлно формулирана и последната поправка, която Йордан Цонев от ДПС направи вчера. Тя касае кухите фирми, през които Цветан Василев е източил банката, но също и физическите лица, на които са раздавани кредити с цел те после да ги дадат назаем по веригата в схемата. Нужна е прецизна редакция, защото не във всички случаи става въпрос за формално свързани лица с КТБ, като например случаите с шофьорите и охранителите на Цветан Василев, които също са получавали кредити, обясни Цонев.
Санирането безплатно до края на 2016 г. Безплатното саниране с пари от хазната или по европрограмите ще продължи до края на 2016 г. Това стана ясно от изказването на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на конференция за енергийна ефективност, организирана от посолството на Франция.
Тя отбеляза още, че в бъдеще поетапно ще се въвежда съфинансирането от домакинствата на енергийното обновяване на домовете им.
„Поне с още 2 години ще бъде удължен срокът за техническите паспорти на жилищните сгради", съобщи още Павлова.
„Целта на отлагането е да се види кои сгради ще преминат за одобрение
по националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и ще получат паспортите безплатно. След тези 2 години ще се направи разбор. Конкретни параметри по този въпрос ще се обсъдят в края на декември", поясни Павлова.
През ноември бе предложено с една година да се удължат сроковете за съставяне на техническите паспорти на строежи в зависимост от категорията им, като за тези от първа, втора и трета категория сроковете са до 31 декември 2015 г., от четвърта категория - до 31 декември 2017 г., и от пета категория - до 31 декември 2019 г. Техническите паспорти установяват състоянието на сградите, тяхната степен на безопасност при експлоатацията им и нивото на енергийната им ефективност. Министър Лиляна Павлова поясни, че засега не се предвиждат санкции на сгради, които не са енергийно ефективни.
Според министъра след като бъде покрит добър процент от сградния фонд като конструктивна устойчивост и енергийна ефективност, не би следвало да е възможно частичното саниране, което е и въпрос на нормативна уредба и от местните власти. Затова според Павлова е нужно засилване на контрола от страна на общините как изглеждат сградите и се остъкляват балконите, как се правят вътрешните и външните преустройства в кооперациите.
Лиляна Павлова информира още, че се формира междуведомствена работна група от експерти на регионалното министерство и това на енергетиката, която ще подготви дългосрочна програма за инвестиции в подобряване на енергийната ефективност на всички видове сгради. Целта е през 2016 г. да има първи проект на документа. Министърът обяви и за готовността на МРРБ с първи вариант на промени в Закона за управление на етажната собственост. Очаква се той да бъде обявен в средата на този месец.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |